Рішення від 26.03.2026 по справі 420/34470/25

Справа № 420/34470/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (далі - відповідач-2), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 16.09.2025 р. викладене в листі від 16.09.2025 р. № 63360/03-16 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки Одеської обласної прокуратури від 08.09.2025 р. № 519;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 08.09.2025 р. перерахунок пенсії по вислуги років ОСОБА_1 на підставі довідки Одеської обласної прокуратури від 08.09.2025 р. № 519, у зв'язку із збільшенням розміру складових заробітної плати пенсіонера.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. № 1697-VІІ у розмірі 60% від суми місячного заробітку. 22.07.2025 р. позивач звільнилася з органів прокуратури за власним бажанням. Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. № 7-р(II)/2019 та у зв'язку з підвищенням у січні 2022 року заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури згідно з вимогами ст. 81,86 Закону України "Про прокуратуру" та у зв'язку з початком роботи Одеської обласної прокуратури, зміною розміру заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за нормами, чинними на 01.01.2022 р. за відповідною посадою прокурора прокуратури, Одеською обласною прокуратурою 08.09.2025 р. позивачу надано довідку № 519 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, який становить 67666,66 грн. За результатами розгляду заяви позивача від 08.09.2025 р. про перерахунок пенсії на підставі вище вказаної довідки, Головним управлінням ПФУ в Київській області, Відділ перерахунків пенсій № 2 за рішенням викладеним в листі від 16.09.2025 р. № 63360/03-16 позивачу знов відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що, начебто, 23.07.2025 р., позивачу проведено перерахунок в зв'язку зі звільненням з роботи з 23.07.2025 р., а також того, що нею додано довідку від 08.09.2025 р. № 519, а для перерахунку пенсії у зв'язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати проводиться за зверненням пенсіонерів до органів ПФУ на підставі довідок про заробітну плату. Тому, відповідач-2 зробив висновок, що право на перерахунок пенсії згідно довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) від 08.09.2025 р. № 519 у позивача відсутнє і їй відмовлено у проведенні перерахунку пенсії. Позивач категорично не погоджується з такими діями відповідача-2 і вважає, що рішення про відмову у перерахунку пенсії позивачу за вислугу років на підставі довідки Одеської обласної прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) від 08.09.2025 р. № 519 підлягає скасуванню, а відповідача-1 повинно бути зобов'язано провести перерахунок за рішенням суду.

Ухвалою від 14.10.2025 р. відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачам п'ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.

28.10.2025 р. від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що відділ перерахунків пенсій №2 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, розглянувши заяву позивача № 1539 від 08.09.2025 р., виніс рішення про відмову у перерахунку пенсійних виплат відповідно до норм Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. №1697-VII. Під час прийняття рішення відповідач-2 керувався листом Міністерства соціальної політики України від 21.02.2020 р. №2690/0/2-20/54, яким погоджено Офісу Генерального прокурора порядок дій у зв'язку з прийняттям рішення щодо: включення складових заробітної плати, які враховуються при перерахунку пенсій працівникам прокуратури, форми довідки про заробітну плату (грошове забезпечення); порядку визначення посад у разі їх відсутності або перейменування тощо, згідно з яким перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття нормативно правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури, а також у зв'язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати. Даними нормами визначено, що індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати є: призначення на вищу посаду; збільшення вислуги років; присвоєння почесного звання або наукового ступеню;- збільшення розміру складових заробітної плати пенсіонера; за кожні два відпрацьовані роки з дати призначення / попереднього перерахунку пенсії; після звільнення з роботи. Таким чином, позивачу проведено перерахунок пенсії у зв'язку із звільненням з роботи з 23.07.2025 р., а відтак підстави для перерахунку пенсії на підставі довідки Одеської обласної прокуратури від 08.09.2025 р. № 519 відсутні.

04.11.2025 р. від відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що позивач звернулась до Головного управління 08.09.2025 із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі звільненням та збільшенням зарплати відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII. Міністерство соціальної політики України листом від 21.02.2020 р. №2690/0/2/2-20/54 погодило Офісу Генерального прокурора порядок дій у зв'язку з прийняттям Рішення щодо: включення складових заробітної плати, які враховуються при перерахунку пенсій працівникам прокуратури: форми довідки про заробітну плату (грошове забезпечення); порядку визначення посад у разі їх відсутності або перейменування тощо. Перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури, а також у зв'язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати. Індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати є: призначення на вищу посаду; збільшення вислуги років; присвоєння почесного звання або наукового ступеню; збільшення розміру складових заробітної плати пенсіонера; за кожні два відпрацьовані роки з дати призначення/попереднього перерахунку пенсії; після звільнення з роботи. Перерахунок пенсій у зв'язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати проводиться за зверненням пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України на підставі довідок про заробітну плату. До заяви на перерахунок пенсії надано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) від 08.09.2025 р. №519 видану Одеською обласною прокуратурою. Враховуючи вищевикладене, право на перерахунок пенсії згідно довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) від 08.09.2025 р. №519 відсутнє.

З урахуванням вимог п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 11.02.2016 р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років до ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. № 1697-VІІ у розмірі 60% від суми місячного заробітку.

Згідно наказу керівника Одеської обласної прокуратури від 22.07.2025 р. № 1646к, позивача звільнено з органів прокуратури за власним бажанням.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. № 7-р(II)/2019 та у зв'язку з підвищенням у січні 2022 року заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури згідно з вимогами ст.81,86 Закону України "Про прокуратуру" та у зв'язку з початком роботи Одеської обласної прокуратури, зміною розміру заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за нормами, чинними на 01.01.2022 р. за відповідною посадою прокурора прокуратури, Одеською обласною прокуратурою 08.09.2025 р. позивачу надано довідку № 519 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, який становить 67666,66 грн.

08.09.2025 р. позивач звернулась до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку пенсії, в якій вид пенсії вказано "збільшення зарплати та звільнення".

За принципом екстериторіальності дана заява розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області.

Рішенням відповідача-2 від 16.09.2025 р., викладене в листі від 16.09.2025 р. № 63360/03-16 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії за вказаною довідкою, оскільки проведено перерахунок пенсії у зв'язку із звільненням з роботи з 23.07.2025 р.

Також зазначено, що Міністерство соціальної політики України листом від 21.02.2020 р. №2690/0/2/2-20/54 погодило Офісу Генерального прокурора порядок дій у зв'язку з прийняттям Рішення щодо: включення складових заробітної плати, які враховуються при перерахунку пенсій працівникам прокуратури: форми довідки про заробітну плату (грошове забезпечення); порядку визначення посад у разі їх відсутності або перейменування тощо. Перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури, а також у зв'язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати. Індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати є: призначення на вищу посаду; збільшення вислуги років; присвоєння почесного звання або наукового ступеню; збільшення розміру складових заробітної плати пенсіонера; за кожні два відпрацьовані роки з дати призначення/попереднього перерахунку пенсії; після звільнення з роботи. Перерахунок пенсій у зв'язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати проводиться за зверненням пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України на підставі довідок про заробітну плату. До заяви на перерахунок пенсії надано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) від 08.09.2025 р. №519 видану Одеською обласною прокуратурою. Враховуючи вищевикладене, право на перерахунок пенсії згідно довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) від 08.09.2025 р. №519 відсутнє.

Вважаючи рішення відповідача-2 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернулась до суду з позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.

Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Нормативно-правовим актом, який визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України є Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. № 1697- VII (далі - Закон № 1697-VII).

З набранням чинності вказаним Законом № 1697-VII визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ, крім, зокрема, ч.ч.3, 4, 6 та 11 ст.50-1.

До скасування вищевказаних норм, ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ передбачала, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 р. № 76-VIII внесено зміни до Законів №1697-VII та №1789-ХІІ, визначивши, що з 01.01.2015 р. умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України (ч.18 ст.50-1 та ч.20 ст.86 відповідно).

Водночас, рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. № 7-p(II)/2019 у справі № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) (далі Рішення № 7-р(II)/2019) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положення ч.20 ст.86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

При цьому, п.3 установлено такий порядок виконання цього рішення:

- ч. 20 ст.86 Закону № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;

- ч.20 ст.86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки. У своєму рішенні № 7-р(II)/2019 Конституційний Суд України також зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до ст. 86 Закону.

Частина 20 ст.86 Закону № 1697-VII у первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Однак, згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.

Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Аналогічна за змістом норма міститься у ст.91 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.2017 р. № 2136-VIII.

Як було підкреслено вище, у п.2 резолютивної частини рішення № 7-р(II)/2019 визначено, що положення ч.20 ст.86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Отже, відповідні положення втратили чинність з 13.12.2019 р., а тому Закон № 1697-VII з указаної дати не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Поряд з цим, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Враховуючи відсутність нормативного акту, який би регулював порядок перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури, судова практика виходить із урахуванням ч.6 ст.7 КАС України, де суди усіх інстанцій дійшли висновку про можливість застосування до спірних правовідносин Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України" від 25.11.2005 р. № 22-1, яким встановлено, що з метою перерахунку призначеної пенсії до Управління пенсійного фонду подається заява встановленого зразка.

Судом встановлено, що позивач з 2015 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області як отримувач пенсії за віком за Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. № 1697-VІІ у розмірі 60% від суми місячного заробітку.

22.07.2025 р. позивач звільнена з органів прокуратури за власним бажанням, а 19.08.2025 р. Одеської обласною прокуратурою на ім'я позивача видано довідку № 519 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, яка видана відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. № 7- р(ІІ)/2019 та ст.ст.81,86 Закону України "Про прокуратуру" та у зв'язку з початком роботи Одеської обласної прокуратури, в якій розмір заробітної плати (грошового забезпечення) вказаний за нормами, чинними на 01.01.2022 р. за відповідною (прирівняною) посадою "прокурора прокуратури".

З метою здійснення перерахунку за довідкою Одеської обласної прокуратури від 08.09.2025 р. № 509, а також у зв'язку із звільненням з займаної посади, позивач звернулась із відповідною заявою до територіального органу Пенсійного фонду України. Однак, у здійсненні перерахунку за довідкою відповідачем-2 відмовлено.

Вказане рішення відповідачі мотивуючи тим, що позивачу вже здійснено перерахунок пенсії після звільнення 22.07.2025 р., а відтак відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням зарплати за наданою позивачем довідкою.

Другим Сенатом Конституційного Суду України 13 грудня 2019 прийнято Рішення № 7-р(I)/2019 у справі за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (далі - Рішення) та встановлено порядок його виконання.

З огляду на численні звернення щодо перерахунку пенсії працівникам прокуратури, відповідно до Рішення згідно Закону України «Про прокуратуру" Міністерство соціальної політики України листом від 21.02.2020 р. №2690/0/2/2-20/54 погодило Офісу Генерального прокурора погодити наступний порядок дій.

Щодо перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.

Перерахунок пенсій проводиться за зверненнями пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України (незалежно від факту їх роботи) на підставі довідок про заробітну плату (Додаток 1), виданих органом прокуратури, в яких складові заробітної плати визначаються на момент виникнення права на перерахунок (дата збільшення заробітної плати, в тому числі її складових).

Пенсіонерам, які продовжують працювати на прокурорських посадах, в довідку про заробітну плату враховується заробітна плата, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, отримані в місяці виникнення права на перерахунок пенсії, за останньою займаною посадою: посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації (за умови отримання в місяці виникнення права на перерахунок пенсії); надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесн звання «заслужений", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук (за умови отримання в місяці виникнення права на перерахунок пенсії); інші щомісячні надбавки, доплати та щомісячна премія; матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально побутових питань) у розмірі 1/12 середньомісячної заробітної плати (грошового забезпечення); премія з нагоди державних, професійних свят у разі виплати в місяці виникнення права на перерахунок пенсії; винагорода за безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду за умови отримання в місяці виникнення права на перерахунок пенсії.

Для пенсіонерів, які не працюють, в довідці про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, враховуються такі види оплати праці: посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, чинних за відповідною посадою на момент виникнення пра рава на перерахунок; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок пенсії, якщо вона була фактично встановлена особі на дату звільнення; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок пенсії, якщо вони були фактично встановлені особі з урахуванням положень пункту 26 розділу VI, «Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України щодо виключення слів «статті 81";інші щомісячні надбавки, доплати та щомісячна премія враховуються в середніх розмірах, що фактично виплачені у місяці, у якому відбулося збільшення заробітної плати, за відповідною посадою (посадами) у тому органі прокуратури, з якого особа вийшла на пенсію, або його правонаступника;

матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально- побутових питань) у розмірі 1/12 середньомісячної заробітної плати (грошового забезпечення) за відповідною посадою (посадами) у тому органі прокуратури, з якого особа вийшла на пенсію, або його правонаступника; премія з нагоди державних, професійних свят в середніх розмірах відповідною посадою, виплачені в місяці виникнення права на перерахунок пенсії.

У разі відсутності або перейменування в органах прокуратури посади, якої особі було призначено (перераховано) пенсію, її посада визначається згідно з Додатком 2.

Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Якщо пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Щодо перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України "Про прокуратуру", пенсіонерам, які працюють на посадах прокурорів, який проводиться у зв'язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати.

Починаючи з 13 грудня 2019 року індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати є: призначення на вищу посаду; збільшення вислуги років; присвоєння почесного звання або наукового ступеня; збільшення розміру складових заробітної плати пенсіонера; за кожні два відпрацьовані роки з дати призначення/попереднього перерахунку пенсії; після звільнення з роботи.

При перерахунку пенсії в довідку про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) враховується: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років під час перерахунку пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлені на момент виникнення права на перерахунок пенсії;

В довідці про складові заробітної плати/грошове забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії) враховуються: інші складові заробітної плати (крім посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років) визначаються за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи н прокурорських посадах підряд перед зверненням за перерахунком пенсії.

Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнт. загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. У всіх випадках заробіток для перерахунку пенсії не може перевищувати розміру чинної заробітної плати за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час виникнення права на перерахунок пенсії.

Перерахунок пенсії проводиться за зверненням пенсіонера до органів Пенсійного фонду України на підставі довідок про заробітну плату

Перерахунок пенсії проводиться з дати звернення за перерахунком пенсії. Право на перерахунок пенсій за викладених умов виникає за зверненнями, що надходять починаючи з 13 грудня 2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13 грудня 2019 року.

З аналізу вище наведених положень вбачається, що перерахунок у зв'язку зі звільненням (індивідуальна зміна статусу) та перерахунок на підставі довідки про підвищення посадових окладів (нормативна зміна рівня оплати праці) є самостійними правовими процедурами. Перерахунок пенсії після звільнення особи з роботи є реалізацією права на зміну статусу. Дана процедура є індивідуальним актом, спрямованим на актуалізацію виплат відповідно до останніх фактичних нарахувань та зняття обмежень, що застосовуються до працюючих осіб. Натомість перерахунок на підставі довідки про підвищення заробітної плати відповідної категорії працівників є реалізацією механізму державної індексації спеціальних пенсій, що ґрунтується на принципі єдності статусу діючих та колишніх прокурорів. Оскільки законодавством не встановлено взаємовиключення між цими двома підставами, орган Пенсійного фонду зобов'язаний розглянути подану довідку як самостійну підставу для перерахунку, що випливає з об'єктивної обставини - системного підвищення грошового забезпечення в органах прокуратури.

Судом встановлено, що довідка Одеської обласної прокуратури № 519 від 08.09.2025 р. відображає стан грошового забезпечення станом на 01.01.2022 р., що зумовлено реформуванням органів прокуратури та зміною окладів. Право на такий перерахунок виникло внаслідок системного підвищення виплат, а не внаслідок припинення трудових відносин. Відтак, факт звільнення позивача у липні 2025 року лише зафіксував її трудовий статус, проте не вичерпав її право на приведення пенсії у відповідність до підвищених посадових окладів, право на які виникло в силу закону та загальнодержавних змін у системі оплати праці прокурорів.

За наведених обставин суд дійшов до висновку, що відповідач-2, відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки Одеської обласної прокуратури від 08.09.2025 р. № 519, прийняв протиправне рішення від 16.09.2025 р., викладене в листі від 16.09.2025 р. № 63360/03-16, яке підлягає скасуванню.

З урахуванням вищевикладеного суд, з метою ефективного поновлення порушених прав позивача у спірних відносинах, вважає за необхідне зобов'язати відповідача-2, як суб'єкта, який допустив порушення прав позивача, здійснити з 01.10.2025 р. перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки Одеської обласної прокуратури від 08.09.2025 р. № 519.

При цьому, суд вважає за доцільне зобов'язати здійснити перерахунок з 01.10.2025 р., а не з 08.09.2025 р., як просить позивач, оскільки перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Положеннями ч.1 ст.90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача.

Позивач звільнена від сплати судового збору, інших витрат не понесла, а тому відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385), Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (08500, Київська обл., м.Фастів, вул.Андрія Саєнка, буд.10, код ЄДРПОУ 22933548) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (08500, Київська обл., м.Фастів, вул.Андрія Саєнка, буд.10, код ЄДРПОУ 22933548) від 16.09.2025 р., викладене в листі від 16.09.2025 р. № 63360/03-16, про відмову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки Одеської обласної прокуратури від 08.09.2025 р. № 519.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (08500, Київська обл., м.Фастів, вул.Андрія Саєнка, буд.10, код ЄДРПОУ 22933548) здійснити з 01.10.2025 р. перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) на підставі довідки Одеської обласної прокуратури від 08.09.2025 р. № 519.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко