Рішення від 26.03.2026 по справі 420/898/25

Справа № 420/898/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС в Одеській області звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому позивач просить:

1. Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 суму заборгованості:

- по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості - 69 778 грн. 90 коп. на бюджетний рахунок UА298999980314070512000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській області/м. Одеса/18010300;

- по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості - 684 грн. 48 коп. на бюджетний рахунок ПА288999980314030617000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській області/м. Одеса/18010200.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач ОСОБА_1 є платником податків у визначенні п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України, та станом на дату звернення до суду згідно Довідки про суми податкового боргу, розрахунку податкового боргу та інтегрованої картки платника податків, має заборгованість по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в загальній сумі 70 463 грн. 38 коп. Позивач вказує, що боржнику відповідно до вимог п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України направлялась податкова вимога форми «Ф» №90001311-1305-1532 від 21.02.2024 року. Проте, відповідачем заборгованість не погашено, що стало підставою звернення до суду з даним позовом в порядку п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України.

На виконання вимог ч.4 ст.171 КАС України судом направлено запит до Відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області про реєстрацію місця проживання відповідача.

Ухвалою від 21.01.2025 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.

Копію ухвали суду від 21.01.2025 року направлено на адресу реєстрації місця проживання відповідача.

Ухвалою від 02.03.2026 року виправлено описку в ухвалі про відкриття провадження від 21.01.2025 у по батькові відповідача.

У зв'язку з відсутністю відомостей про вручення ухвали відповідачу, суд повторно надіслав за адресою реєстрації відповідача (згідно даних відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області - вул.Болгарська, буд.11/13, кв.1, м.Одеса) разом з ухвалою про виправлення описки у по батькові відповідача.

Зазначені ухвали отримано відповідачем 09.03.2026 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Від відповідача відзиву на позовну заяву не надходило.

23.03.2026 року до суду надійшло клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі на підставі ст.238 КАС України у зв'язку з відсутністю предмета спору. До клопотання додано платіжні інструкції про сплату податкового боргу.

Ухвалою від 26.03.2026 року у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі відмовлено.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що згідно Довідки про суми податкового боргу, розрахунку податкового боргу та інтегрованої картки платника, складених за підписом податкового керуючого, станом на 23.12.2024 року відповідач ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) має заборгованість за платежем 18010300 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» у загальному розмірі 70463,38 грн.

Зазначена заборгованість виникла у відповідача на підставі нарахувань згідно податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС в Одеській області, а саме:

- нарахування по податковому повідомленню-рішенню №0175237-2403-1552 від 24.06.2022року в сумі 207,72 грн.;

- нарахування по податковому повідомленню-рішенню №0175239-2403-1552 від 24.06.2022 року в сумі 116,66 грн.;

- нарахування по податковому повідомленню-рішенню №0431714-2407-1552 від 04.04.2023 року в сумі 126,38 грн.;

- нарахування по податковому повідомленню-рішенню №0431715-2407-1552 від 04.04. 2023 року в сумі 233,72 грн.

Заборгованість по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, виникла в результаті:

- нарахування по податковому повідомленню-рішенню №90159605-2407-1552-UA51100270000073549 від 19.04.2024року в сумі 69 117,20 грн.;

- нарахування пені відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України в сумі 661,70 грн.

Вказані податкові повідомлення-рішення направлялись рекомендованим листом на податкову адресу платника податків станом на дату їх прийняття, а саме: АДРЕСА_1 , але були повернуті на адресу позивача з відміткою у довідці форми № 20 «повертається, за закінченням терміну зберігання».

Вказані податкові повідомлення-рішення в адміністративному та/або судовому порядку не оскаржувалися. Доказів зворотного відповідач суду не надав.

Відповідно до корінця податкової вимоги форми «Ф» №90001311-1305-1532 від 21.02.2024 року Головне управління ДПС в Одеській області склало та виставило платнику податків ОСОБА_1 податкову вимогу. Вказана податкова вимога надсилалася на податкову адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, але була повернута на адресу контролюючого органу з відміткою у довідці форми № 20 «повертається, за закінченням терміну зберігання».

Доказів оскарження вказаної вимоги матеріали справи також не містять.

Враховуючи те, що сума боргу перед бюджетом самостійно сплачена позивачем не була, позивач у січні 2025 року звернувся до суду з даним позовом.

З наданих відповідачем до суду 23.03.2026 року платіжних інструкцій судом також встановлено, що позивачем сплачено до бюджету наступні платежі:

- платіжною інструкцією № 378 від 14.04.2025 року на рахунок UA478999980313060198000015001 в ГУК в Одеській області, Код платежу 11011700, призначення платежу «військовий збір», сума платежу 7820 грн;

- платіжною інструкцією № 397 від 21.07.2025 року на рахунок UA298999980314070512000015744 в УК м.Одесі/Малиновський район/18010300 (тобто код платежа 18010300), призначення платежу «військовий збір», сума платежу 7255 грн;

- платіжною інструкцією № 420 від 23.10.2025 року на рахунок UA298999980314070512000015744 в УК м.Одесі/Малиновський район/18010300 (тобто код платежа 18010300), призначення платежу «військовий збір», сума платежу 7254 грн;

- платіжною інструкцією № 440 від 19.01.2026 року на рахунок UA298999980314070512000015744 в УК м.Одесі/Малиновський район/18010300 (тобто код платежа 18010300), призначення платежу «військовий збір», сума платежу 7254 грн;

- платіжною інструкцією № 446 від 13.03.2026 року на рахунок UA298999980314070512000015744 в УК м.Одесі/Малиновський район/18010300 (тобто код платежа 18010300), призначення платежу - Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, сума платежу 55342 грн;

- платіжною інструкцією № 447 від 13.03.2026 року на рахунок UA288999980314030617000015744 в УК м.Одесі/Малиновський район, призначення платежу - Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, сума платежу 815 грн.

Вказані платіжні інструкції містять відомості про проведення платежів банком.

Відповідно до ст.ст. 67, 68 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у порядку та у розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції та законів України.

Відповідно п.15.1 ст.15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 16.1.3, 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно п.36.1 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Відповідно до п.36.5 ст. 36 ПК України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Згідно пп. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Згідно п.95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

За приписами п. 58.3 ст. 58 ПК України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.

У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

У разі якщо вручити податкове повідомлення-рішення неможливо через помилку, допущену контролюючим органом, податкове повідомлення - рішення вважається таким, що не вручено платнику податків.

Підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст.14 ПК України передбачено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Відповідно до пп.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до п. 38.1 ст.38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до приписів пп.266.7.1 п.266.7 ст.266 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Згідно пп.266.10.1 п.266.10 ст.266 ПК України податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується: а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п.56.12 ст.56 ПК України якщо відповідно до цього Кодексу контролюючий орган самостійно визначає грошове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, такий платник податків має право на адміністративне оскарження рішень контролюючого органу протягом 30 календарних днів, що настають за днем надходження податкового повідомлення-рішення (рішення) контролюючого органу.

Згідно п.56.17 ст.56 ПК України день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків, крім випадку, передбаченого підпунктом 108-1.2.2 пункту 108-1.2 статті 108-1 цього Кодексу.

Пунктом 56.18 ПК України, зокрема, передбачено, що при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Доказів оскарження у встановлений законом 30-денний строк податкових повідомлень-рішень в порядку адміністративного оскарження матеріали справи не містять. Отже, після спливу вищевказаного строку грошові зобов'язання за цими рішеннями вважаються узгодженим.

Доказів оскарження податкових повідомлень-рішень в судовому порядку матеріали справи також не містять.

Відповідно до п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з п.59.5 ст.59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Доказів оскарження податкової вимоги форми «Ф» №90001311-1305-1532 від 21.02.2024 року матеріали справи також не містять.

Суд зауважує, що як податкові повідомлення-рішення, так і податкова вимога надсилалися відповідача на податкову адресу згідно відомостей Державного реєстру фізичних осіб (ДРФО).

Відповідно до пунктів 1, 2 Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 № 822, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2017 за №1306/31174 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) фізичні особи - платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів відомості про зміну даних, які вносяться до Облікової картки або Повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання Заяви за формою № 5ДР (додаток 12) або Заяви за формою № 5ДРП (додаток 13) відповідно.

Фізичні особи подають зазначені заяви особисто або через представника до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання), а у разі зміни місця проживання - до контролюючого органу за новим місцем проживання. Фізичні особи, які тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, подають зазначені заяви особисто або через представника до будь-якого контролюючого органу.

Отже, контролюючий орган вправі розраховувати на актуальність (відповідність) даних облікової картки та, відповідно, у випадку недотримання платником податків приписів закону та невиконання обов'язку інформувати податковий орган про зміну своїх персональних даних, платник податків має нести ризик настання негативних наслідків такої поведінки.

Таким чином, неподання відповідачем до контролюючого органу Заяви за формою № 5ДР про зміну податкової адреси, має наслідком, що саме відповідач несе ризики неотримання кореспонденції від контролюючого органу, що надіслана останнім на податкову адресу, наявну в ДРФО.

Згідно з пп.20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи, серед іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Разом з тим, як встановлено судом, сума податкового боргу по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості сплачена відповідачем на вказаний у позові рахунок НОМЕР_2 (призначення цього рахунку згідно відомостей з сайту ГУ ДПС https://od.tax.gov.ua/rahunki-dlya-splati-platejiv - Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості) сплачена відповідачем платіжною інструкцією № 397 від 21.07.2025 року у сумі 7255 грн; платіжною інструкцією № 420 від 23.10.2025 року у сумі 7254 грн; платіжною інструкцією № 440 від 19.01.2026 року у сумі 7254 грн; платіжною інструкцією № 446 від 13.03.2026 року у сумі 55342 грн.

Усього на зазначений вище рахунок, призначенням платежів на який є «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» (хоча окремі платіжні інструкції у графі «призначення платежі» містять помилки щодо найменування платежа (код платежа 18010300 зазначений правильно)), відповідачем після пред'явлення позову сплачено 77105 грн, за пред'явленої ГУ ДПС до стягнення суми податкового боргу за вказаним податком 69778,90 грн.

Також судом встановлено, що сума податкового боргу по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості сплачена відповідачем на вказаний у позові рахунок НОМЕР_3 (призначення цього рахунку згідно відомостей з сайту ГУ ДПС https://od.tax.gov.ua/rahunki-dlya-splati-platejiv - Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, код платежа 18010200) сплачена відповідачем платіжною інструкцією № 447 від 13.03.2026 року у сумі 815 грн. При цьому, заявлена позивачем до стягнення сума податкового боргу за платежем «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості» становить 684,48 грн.

За викладених обставин, суд доходить висновку, що пред'явлений позивачем до стягнення податковий борг: по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 69778,90 грн та податковий борг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості у сумі 684,48 грн, у всього у сумі - 70463,38 грн (ціна позову), відповідачем сплачено повністю.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, дослідивши надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що підстави для стягнення з відповідача вказаної суми податкового боргу 70463,38 грн наразі відсутні, і в задоволенні позову ГУ ДПС в Одеській області слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) до ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення суми податкового боргу 70463,38 грн - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.В. Андрухів

.