Справа № 420/38486/25
26 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування наказу та рішення ВЛК,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить:
визнати протиправним та скасувати наказ «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині призову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на військову службу;
визнати протиправним та скасувати рішення Військово-лікарської комісії від 30.12.2024 року про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , здоровим та придатним до військової служби.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 . Згідно відмітки у тимчасовому посвідченні визнаний непридатний та знятий з військового обліку за статтею 64 в. відповідно до Наказу №402 від 2008 року.
В Приморському районі не зареєстрований, фактично не проживає натомість був взятий на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .
20.05.2024 року через застосунок «Резерв+» було уточнено дані. Відповідно до відмітки у військово-обліковому документі зазначено, що дані уточнено вчасно.
Позивача було незаконно затримано посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 без наявності передбачених законом підстав.
У ході незаконного затримання вказаними особами було вилучено та знищено військово-обліковий документ ОСОБА_1 , який підтверджував його непридатність до проходження військової служби за станом здоров'я. Жодних процесуальних документів, у тому числі повістки, наказу про зарахування до списків особового складу чи будь-яких інших документів, які б підтверджували законність дій посадових осіб ТЦК та СП, ОСОБА_1 не вручалося. Також він не підписував жодних документів, які могли б свідчити про його згоду або ознайомлення з вищезазначеними діями, та навіть не знав про зняття його з військового обліку військовозобов'язаних та переведення в статус військовослужбовців.
Натомість після чергового оновлення документу через застосунок в «Резерв+» інформація про ОСОБА_1 змінилася.
Про існування зазначеного рішення ВЛК та переведення ОСОБА_1 до статусу «військовослужбовців» він дізнався випадково - після чергового оновлення застосунку «Резерв+». Лише тоді йому стало відомо, що щодо нього було складено відповідні матеріали та ухвалено рішення, про яке його належним чином не повідомляли.
Такі дії ІНФОРМАЦІЯ_6 є незаконними та грубо порушують права і законні інтереси позивача з огляду на наступне.
По-перше, дії посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_6 , що полягали у:
поновлення особи на військовому обліку було здійснено з порушенням вимог Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а саме - без дотримання визначеної законом процедури, без належної перевірки підстав для поновлення, без отримання та аналізу необхідних документів;
примусовому доставленні особи до ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
складання матеріалів про нібито проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) було здійснено з істотними порушеннями встановленого порядку, без належного направлення, без оформлення та долучення передбачених законом документів, а також без вручення особі самої довідки ВЛК, що позбавило її можливості ознайомитися з висновком та реалізувати право на його подальше оскарження- є протиправними, порушують норми матеріального та процесуального права.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 18.11.2025 року залишено позовну заяву без руху у зв'язку з пропуском строку звернення до суду та необхідністю надання доказів та пояснень щодо поважності причин пропуску строків звернення до суду.
Ухвалою суду від 25.11.2025 року залишено позовну заяву без руху у зв'язку з пропуском строку звернення до суду та необхідністю надання доказів та пояснень щодо поважності причин пропуску строків звернення до суду.
28.11.2025 року до суду за вхід. №ЕС/126013/25 від представника ОСОБА_1 надійшла заява про поновлення строку звернення до суду.
Ухвалою суду від 08.12.2025 визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду та відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
31.12.2025 року за вхід.№138344/25 надійшов відзив на позов, в якому наголошено на необґрунтованості вимог позивача. Військовослужбовець ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , був взятий на військовий облік на підставі абз. 5 п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», як такий, що прибув з іншої місцевості (адміністративно-територіальної одиниці) України. Знято з військового обліку 30.12.2024 року згідно абзацу 2 п. 2 ч. 5 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу»... які вибули в іншу місцевість (адміністративно- територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання. Знято з військового обліку 02.01.2025 року згідно абз. 3 п. 2 ч. 5 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
Позаштатною військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 30.12.2024 року військовозобов'язаний ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнаний придатним до військової служби під час загальної мобілізації.
З довідки №302/7058 позаштатною військово-лікарської комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 30.12.2024 року, під час визначення придатності були враховані наступні діагнози: Б 22.5 Вроджені невуси шкіри грудиної клітини без ознак маленгнізації. 111 Гіпертонічна хвороба 1 ст. М92.5 Хвороба Осгуд-Шляттера лівого колінного суглобу, незначне порушення функції.
В зв'язку із тим, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнаний придатним до військової служби під час загальної мобілізації військово-лікарської комісією, яку він пройшов за власною згодою, що визначається з процедури проведення ретельного медичного обстеження в якому були відображені як об'єктивний стан так і супутні хвороби - Статті ТДВ 10в, 39в, 61в з номенклатурою розкладу хвороб II.
Послідовно, після проходження військовозобов'язаного військово-лікарської комісії був виготовлений Наказ Начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час загальної мобілізації».
Щодо надуманих доводів позивача та його представника відносно якби то знищення документів, а також якби то примусової доставки до ІНФОРМАЦІЯ_7 не відповідають дійсності у зв'язку з тим що відносно обставин які в своєї позовної заяві відображає позивач та його представник не має жодних матеріалі адміністративного або кримінального провадження, а також відомостей внесених до ЕРДР України, або справи яка би закінчились обвинувальним вироком суду.
Таким чином військовослужбовець ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на повністю законних підставах пройшов військово-лікарську комісію і був знятий з військового обліку та призваний на військову службу в Збройні Сили України згідно абз. 3 п.2, ч.5 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
24.12.2025 за вхід.№ЕС/135980/25 надійшли додаткові пояснення представника позивача, в яких наголошено на тому, що у довідці військово-лікарської комісії, складеній щодо солдата запасу ОСОБА_1 , зазначено висновок про його придатність до військової служби. Водночас у вказаній довідці наявне виправлення дати її складання.
При цьому, у графі «Відмітка про ознайомлення з постановою ВЛК» відсутній підпис ОСОБА_1 або будь-яка інша відмітка, що підтверджувала б його ознайомлення з відповідним документом.
Наявність виправлення у довідці військово-лікарської комісії без оформлення відповідного акту або службового документа, а також відсутність підпису особи, яка ознайомлюється з документом, свідчить про порушення встановленого порядку ведення документації та невиконання членами ВЛК обов'язку дотримуватися принципів доброчесності, об'єктивності, законності та поваги до прав військовозобов'язаного.
Як вбачається з копії тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 від 25.10.2012, що ОСОБА_1 прийнятий на тимчасовий облік запасу Збройних Сил України за ВОС №999, не придатний до військової служби.
У тимчасовому посвідченні № НОМЕР_1 від 25.10.2012 наявний штамп лікарської комісії про непридатність за ст. 64в наказу МОУ №402 від 14.08.2008 року.
Відповідно до ст. 64в наказу МОУ №402 від 14.08.2008 року (в редакції станом на 23.09.2011) включено: хвороби хребта (дорсопатії) та їх наслідки М40-М54 (кіфоз і лордоз, сколіоз, остеохондроз хребта, спондилоліз, спондилолістез, ураження міжхребцевих дисків, інші дорсопатії). Виключено: анкілозуючий спондилоартрит М45 (включено до статті 60):
А) зі значними порушеннями функцій - Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку;
Б) з помірним порушенням функцій - Непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час;
В) з незначними порушеннями функцій - - Непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час.
Довідки ВЛК від 04.04.2012 року матеріали справи не містять.
Також судом встановлено, що позаштатною ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 30.12.2024 проведено медогляд позивача, за результатами якого встановлено діагноз: D22.5 Вроджені невуси шкіри грудної клітини без ознак малегнізації. І11 Гіпертонічна хвороба І ст. М92.5. Хвороба Осгуд-Шляттера лівого колінного суглобу, незначне порушення функції (ст. 10в, 39в, 61в графи розкладу хвороб ІІ). За результатом ВЛК позивач визнаний придатним до проходження військової служби.
30.12.2024 начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_2 підписано наказ «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період», зокрема і щодо ОСОБА_1 , 1989 р.н., для проходження військової служби у Військовій частині НОМЕР_2 .
Згідно ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Приписами п.20 ч.1 ст. 106 Конституції України визначено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та діє станом на теперішній час.
Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 р. №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
В Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 р. №3543-XII (далі - Закон №3543-ХІІ), визначені правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Згідно зі ст. 1 Закону №3543-XII, мобілізація це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано; особливий період це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
В ст. 22 Закону №3543-XII зазначено, що громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду (ч.1). Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України (ч.5).
Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 р. №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ), визначено правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
В статті 1 Закону №2232-ХІІ зазначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України (ч.1). Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (ч.2). Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч.3). Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч.5). Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) (ч.7). Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (п.10).
Відповідно до «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації (п.1). Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства (п.8). Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах, Про захист персональних даних та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, зокрема із застосуванням системи електронної черги (у порядку, визначеному Міноборони), видають необхідні довідки та інші документи; (п. 9).
У відповідності до ч. 5 ст. 33 Закону №2232-XII військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5).
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1487 (далі Порядок №1487)
Відповідно до п.20 Порядку №1487, для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
В п. 22 Порядку №1487 зазначено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Приписами п. 3 ч.6 ст. 37 Закону №2232-XII передбачено, що громадяни України визнані непридатними до військової служби підлягають виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки
Належних та достатніх доказів, щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку, а також про визнання непридатним до військової служби до суду не надано.
Як встановлено судом, у тимчасовому посвідченні № НОМЕР_1 від 25.10.2012 наявний штамп лікарської комісії про непридатність за ст. 64в наказу МОУ №402 від 14.08.2008 року.
Відповідно до ст. 64в наказу МОУ №402 від 14.08.2008 року (в редакції станом на 23.09.2011) включено: хвороби хребта (дорсопатії) та їх наслідки М40-М54 (кіфоз і лордоз, сколіоз, остеохондроз хребта, спондилоліз, спондилолістез, ураження міжхребцевих дисків, інші дорсопатії). Виключено: анкілозуючий спондилоартрит М45 (включено до статті 60):
А) зі значними порушеннями функцій - Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку;
Б) з помірним порушенням функцій - Непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час;
В) з незначними порушеннями функцій - - Непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час.
Довідки ВЛК від 04.04.2012 року матеріали справи не містять.
Згідно п.1 ч.2 роз. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3633-ІХ, установлено, що: під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року №65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 3 березня 2022 року №2105-IX: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Отже відповідно до приписів Закону №2232-ХІІ з урахуванням змін від 11 квітня 2024 року, протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом (чинний з 18.05.2024) громадяни України, які перебувають на військовому обліку повинні були уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулювання відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць визначено в Законі України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року №1951-VIII (далі Закон №1951-VIII)
В ст. 1 Закону №1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) це інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до ч. 8, 9 ст. 5 Закону №1951-VIII, органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, центри рекрутингу Збройних Сил України, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (ч.8). Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (ч.9).
Приписами ст. 6 Закону №1951-VIII визначено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ч.1).
В ст. 9 Закону №1951-VIII зазначено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру (ч.1). Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру (ч.2).
Доказів звернення позивача до органів ведення Реєстру щодо включення (невключення) виправлення відомостей про його персональні дані зокрема і відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку до суду не надано.
Щодо позовної заяви про визнання протиправною та скасування постанови Військово-лікарської комісії від 30.12.2024 року про визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби, суд зазначає наступне.
Приписами п. 3.3 глави 3 розділу I Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 (далі Положення №402) визначено, що скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року №608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення». Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій. Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП. Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_9 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку. Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
За змістом вищенаведених приписів Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, передбачених п. 1.1 розділу І Положення №402, зокрема, з метою визначення ступеня придатності до військової служби, а також осіб, раніше визнаних непридатними до військової служби, за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК. До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, крім інших, ВЛК ТЦК та СП.
Положення №402 не передбачає право особи, що проходила медичний огляд, оскаржувати постанови позаштатних ВЛК у судовому порядку. В той же час, у разі непогодження із постановами позаштатних ВЛК, особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня із скаргою на дії чи рішення ВЛК. Водночас ВЛК регіону мають право скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.
Оскарженню у судовому порядку підлягають тільки дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних ТЦК та СП та постанови ЦВЛК.
Щодо наявних в матеріалах справи медичних документів позивача, суд зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Суд звертає увагу на правові висновки Верховного Суду у цій категорії справ. Так, Верховний Суд у постанові від 12.06.2020 у справі №810/5009/18 зробив правовий висновок про те, що до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби з посиланням на відповідне Положення.
Беручи до уваги те, що перевірка рішень позаштатних ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням №402, при проведенні медичного огляду особи належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК, а остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню, з приводу придатності позивача до військової служби ВЛК регіону чи ЦВЛК не приймали, суд дійшов висновку про недотримання позивачем вимог Положення №402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду, що є підставою для відмови в задоволенні позову.
Водночас суд відхиляє твердження представника позивача щодо наявності у довідці виправлення дати її складання.
Як вбачається з довідки №302/7058 від 30.12.2024, у графі «дата протоколу/довідки ВЛК/свідоцтва про хворобу» друкованими цифрами зазначено «30.12.2024». Жодного виправлення вказана графа не містить.
Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону №2232-XII, початком проходження військової служби вважається: 1) день відправлення у навчальну частину (центр) з територіального центру комплектування та соціальної підтримки (збірного пункту) - для громадян, направлених для проходження базової військової служби; 2) день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) - для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом, у тому числі військовозобов'язаних, які проходять збори, та резервістів під час мобілізації;…
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 №560 (далі Порядок №560).
Відповідно до п. 81 Порядку №560 призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюють: військовозобов'язаних та резервістів (крім резервістів, які уклали контракти на проходження служби у військовому резерві) - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період оформляється наказом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки….
В п. 82 Порядку №560 зазначено, що наказ про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період видається: керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки - в день відправлення військової команди до військової частини (установи).
З досліджених матеріалів справи судом встановлено, що згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_2 від 30.12.2024 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період», ОСОБА_1 , 1989 р.н., призваний на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправлений до Військової частини НОМЕР_2 .
За цих обставин, оскільки на момент мобілізації позивач перебував на військовому обліку військовозобов'язаних, начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 правомірно видано наказ від 30.12.2024 в частині призову позивача на військову службу, у зв'язку з мобілізацією та направлення для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 .
Приписами Порядку №560 визначено, що відправлення резервістів та військовозобов'язаних до місць проходження військової служби здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки у складі військових команд або індивідуально (п. 91). Військовозобов'язані, призванні на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які раніше не проходили військову службу, направляються до навчальних частин (центрів) для проходження базової загальновійськової підготовки (п.95).
Відповідно до п. 97 Порядку №560 на особовий склад військової (зведеної військової) команди відповідним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки оформляється поіменний список (додаток 14) за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який після накладення кваліфікованого електронного підпису керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки надсилається засобами системи електронного документообігу на адресу військової частини (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), до якої відправляється військова (зведена військова) команда. Роздрукований примірник поіменного списку, який містить придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією, військово-облікові документи, обліково-послужні картки, особові справи, довідки з висновком військово-лікарської комісії про придатність до військової служби за станом здоров'я на кожного резервіста та військовозобов'язаного отримує старший військової команди, який приймає особовий склад військової (зведеної військової) команди у своє підпорядкування.
Згідно п. 98 Порядку №560 старший військової команди несе відповідальність за особовий склад військової (зведеної військової) команди з моменту прийняття його у своє підпорядкування, під час слідування до військової частини або об'єднаного (обласного) збірного пункту та до моменту завершення прийому особового складу військової (зведеної військової) команди військовою частиною або обласним (Київським та ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Відповідно до п. 32 Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 15.09.2022 за №280 (далі Інструкція №280) зарахування до списків особового складу військової частини здійснюється у день прибуття військовослужбовців (прийому на роботу працівників) до військової частини. Підставою для видання наказу про зарахування до списків особового складу військової частини (про прийом на роботу працівника) є: 1) для військовослужбовців - іменні списки команд, приписи і документи, що посвідчують особу військовослужбовця. … Зараховування до списків особового складу військової частини або виключення із них здійснюється із поіменним зазначенням кожного військовослужбовця в наказі по стройовій частині.
Таким чином, на час призову на військову службу ОСОБА_1 перебував у статусі військовозобов'язаного та був зобов'язаний виконувати вимоги нормативно-правових актів, що стосуються оборони та мобілізації.
Окрім цього, суд зазначає, що із заявою про поновлення строку звернення до суду від 21.11.2025 за вхід.№ЕС/123355/25 представником позивача надано: свідоцтво про народження ОСОБА_1 ; медичний висновок ЛКК №327 від 27.05.2025 щодо ОСОБА_3 ; форму первинної облікової документації №080-4/о від 27.05.2025 щодо ОСОБА_3 ; консультативний висновок спеціаліста (форма 028/о) від 02.05.2025 щодо ОСОБА_3 ; декларацію №0001-78-КР-9Е10 ОСОБА_3 ; Акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду від 10.06.2025; копія паспорту серії НОМЕР_3 ОСОБА_3 ; копія паспорту ОСОБА_1 ; довідка ВПО ОСОБА_3 від 29.01.2025 №5138-5003595457; довідка ВПО ОСОБА_1 віл 06.06.2025 №5138-5003701672.
Проте, суд не надає правової оцінки вказаним документам, оскільки вони не стосуються предмету спору. Такі документи можуть розглядатися та оцінюватись на їх достатність та належність при вирішенні питання про надання відстрочки від призову на військову службу або при звільненні з військової служби, за умови дотримання визначеної законом процедури.
Під час розгляду справи судом не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження зазначених обставин.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_6 не підлягає задоволенню.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Керуючись ст.ст.2-9, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування наказу та рішення ВЛК - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 )
ІНФОРМАЦІЯ_11 (адреса: АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 , електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_12 )
Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА
.