Рішення від 26.03.2026 по справі 420/23341/25

Справа № 420/23341/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 15.07.2025 надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною відмову ГУ ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі щодо списання безнадійного податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб ОСОБА_1 в сумі 58 436,00 грн;

- зобов'язати ГУ ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу ОСОБА_1 з податку на доходи фізичних осіб у загальному розмірі 58 436,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з інформації, наявної в Електронному кабінеті платника податків ДПС України, вбачається, що станом на 14 липня 2025 року за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 у ГУ ДПС у Херсонській обл., АР Крим та м. Севастополі обліковується заборгованість за кодом платежу 11010500 (податок на доходи фіз. осіб, що спл. фіз. особами за результатами річного декларування) у сумі 58 436,00 грн. Як вбачається із повідомлення ГУ ДПС у Полтавській області від 15.03.2023 року, зазначена вище заборгованість виникла 05 червня 2016 року. У цьому зв'язку позивачем 11 червня 2025 року направлено на адресу відповідача заяву про проведення списання безнадійної заборгованості платника податків ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за кодом платежу 11010500 у сумі 58 436,00 грн. на підставі пп. 101.2.3 п. 101.2 ст. 101 Податкового кодексу України та пп. 5 п. 2 розділу ІІ Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків. 07 липня 2025 року позивачем отримано відповідь від відповідача за вих."№ 2839/6/21-22-13-02-1 від 27.06.2025 року, в якій відмовлено у списанні податкового боргу по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 58 436,00 гривень по платнику податків ОСОБА_1 , що обґрунтовано відсутністю законних підстав. Додатково відповідачем зазначено, що податковий борг у сумі 58 436,00 грн. позивача виник 05 червня 2016 року на підставі: 1. Податкового повідомлення-рішення № 7119081302 від 12.05.2016 року в сумі 510,00 грн., прийнятого за результатами камеральної перевірки Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області від 12.05.2016 року № 1664/13-02/3161113595. 2. Податкового повідомлення-рішення № 0010591305 від 23.09.2016 року в сумі 57 756,00 грн., прийнятого відповідно до акту позапланової документальної перевірки Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області від 05.11.2015 року № 827/21-03-17-03/ НОМЕР_1 . 3. Податкового повідомлення-рішення № 0010601305 від 23.09.2016 року в сумі 170,00 грн., прийнятого відповідно до акту позапланової документальної перевірки Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області від 05.11.2015 року № 827/21-03-17-03/ НОМЕР_1 .

Позивач категорично не погоджується із такою відмовою.

Ухвалою судді від 21.07.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження по справі.

06.08.2025 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позов, в якому вказано, що станом на 26.06.2025 по платнику податків ОСОБА_1 обліковується податковий борг по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (КБК 11010500) на суму 58 436,00 гривень, який виник з 05.06.2016 року за рахунок несплати узгоджених грошових зобов'язань за податковим повідомленням-рішенням від 12.05.2016 №7119081302 у сумі 510,00 грн., яке прийняте за результатами акту камеральної перевірки Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області від 12.05.2016 №1664/13-02/3161113595, за податковими повідомленнями-рішеннями від 23.09.2016 №0010591305 на суму 57756,00 грн. та №0010601305 на суму 170,00 грн., які прийнятті відповідно до акту позапланової документальної перевірки Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області від 05.11.2015 №827/21-03-17-03/3161113595.

Щодо направлення на адресу платника податків ОСОБА_1 матеріалів перевірок, Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі повідомляє, що під час окупації м. Херсона військовими російської федерації в період з лютого по листопад 2022 року приміщення адміністративних будівель ГУ ДПС за адресами: м. Херсон, просп. Незалежності, 75, вул. І. Кулика, 143-А контролювалися невідомими особами. Щодо факту проникнення в адмінбудівлі ГУ ДПС до Херсонської обласної прокуратури було направлено Повідомлення про вчинення кримінального правопорушення від 04.07.2022 №36/5/21-22-10-01-10/вс. За даним фактом були відкриті кримінальні провадження: № 42022232010000198 адміністративна будівля за адресою: АДРЕСА_1 ; № 42022232190000242 адміністративна будівля за адресою: АДРЕСА_2 (класифікація ч.1 ст.438 КК України), досудове розслідування за вказаними фактами вчинення кримінального правопорушення проводить Слідчий відділ Управління СБУ в Херсонській області. Після звільнення правобережної частини Херсонської області в листопаді 2022 року та отримання доступу працівниками ГУ ДПС до вказаних адмінбудівель була проведена інвентаризація документів створених в процесі діяльності. Матеріали інвентаризації затверджені протоколом засідання експертної комісії ГУ ДПС від 04.11.2024 №6. За результатами проведеної інвентаризації матеріали вищезазначених перевірок відсутні. Враховуючи вищезазначене, у Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі не має можливості направити копії матеріалів по актам перевірок.

У відзиві вказано, що у зв'язку з тим, що, Херсонська область входить до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначених у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку та затвердженому наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 (із змінами відповідно Наказу 199 від 13 липня 2023 року), контролюючим органом не застосовуються заходи стягнення та зупиняється перебіг строків давності, визначених пунктом 102.4 статті 102 Податкового кодексу України.

З покликанням на п. 102.4, п.102.9 ст.102 ПК України, пп. 52-2, п.69.9 підрозд. 10 розд. XX Кодексу, у відзиві вказано, що з 24.11.2022 відновлено перебіг строків здійснення заходів з погашення податкового боргу платників податків суб'єктів господарювання, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, передбачені статтями 59 - 60, 87 - 101 Кодексу, та/або визначення грошових зобов'язань згідно із статтею 1 16 Кодексу. Згідно із Законом № 3219-ІX підпункт 69.9 діяв тимчасово, до 01 серпня 2023 року. Враховуючи вищевикладене, у Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, на теперішній час, не має законних підстав для списання податкового боргу по податку на доходи з фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 58 436,00 гривень по платнику податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Зважаючи на вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .

13.08.2025 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом на позов, відповіддю на відзив, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги і заперечення та перевіривши їх наданими доказами, суд встановив таке.

Згідно інформації з інформаційно-комунікаційної системи ДПС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та сплати єдиного внеску ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у позивача наявний податковий борг з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 58436,00 грн.

Вказаний податковий борг виник з 05.06.2016 року за рахунок несплати узгоджених грошових зобов'язань за:

- податковим повідомленням-рішенням від 12.05.2016 №7119081302 у сумі 510,00 грн., яке прийняте за результатами акту камеральної перевірки Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області від 12.05.2016 №1664/13-02/3161113595;

- податковими повідомленнями-рішеннями від 23.09.2016 №0010591305 на суму 57756,00 грн. та №0010601305 на суму 170,00 грн., які прийнятті відповідно до акту позапланової документальної перевірки Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області від 05.11.2015 року №827/21-03-17-03/ НОМЕР_1 .

11.06.2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив:

1. Направити на адресу платника податків. ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , а саме: АДРЕСА_3 , рішення, на підставі якого з 05 червня 2016 року в ГУ ДПС у Херсонській обл. АР Крим та м. Севастополі обліковується заборгованість за кодом платежу 11010500 (податок на доходи фіз, осіб, що спл. фіз. особами за результатами річного декларування) у сумі 58 436,00 грн. (п'ятдесят вісім тисяч чотириста тридцять шість грн. 00 коп.).

2. Провести списання безнадійної заборгованості платника податків ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за кодом платежу 11010500 (податок на доходи фіз. осіб, що спл. фіз. особами за результатами річного декларування) у сумі 58 436,00 грн. (п'ятдесят вісім тисяч чотириста тридцять шість грн. 00 коп.) на підставі пп. 101.2.3 п. 101.2 ст. 101 Податкового кодексу України та пп. 5 п. 2 розділу ІІ Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків.

У відповідь на вказану заяву відповідачем складено листа від 27.06.2025 року №2839/6/21-22-13-02-18, в якому вказано, що станом на 26.06.2025 по платнику податків (РНОКПП НОМЕР_1 ) обліковується податковий борг по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (КБК 11010500) на суму 58 436,00 гривень, який виник з 05.06.2016 року за рахунок несплати узгоджених грошових зобов'язань за податковим повідомленням-рішенням від 12.05.2016 №7119081302 у сумі 510,00 грн., яке прийняте за результатами акту камеральної перевірки Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області від 12.05.2016 №1664/13-02/3161113595, за податковими повідомленнями-рішеннями від 23.09.2016 №0010591305 на суму 57756,00 грн. та №0010601305 на суму 170,00 грн., які прийнятті відповідно до акту позапланової документальної перевірки Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області від 05.11.2015 №827/21-03-17-03/3161113595.

У відповіді зазначено, що у зв'язку з тим, що, Херсонська область входить до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначених у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку та затвердженому наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року №№ 309 (із змінами відповідно Наказу 199 від 13 липня 2023 року), контролюючим органом не застосовуються заходи стягнення та зупиняється перебіг строків давності, визначених пунктом 102.4 статті 102 Податкового кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, зазначено контролюючим органо у листі від 27.06.2025 року №2839/6/21-22-13-02-18 у Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, на теперішній час, не має законних підстав для списання податкового боргу по податку на доходи з фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 58 436,00 гривень по платнику податків ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Вважаючи протиправною відмову ГУ ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі щодо списання безнадійного податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб ОСОБА_1 в сумі 58436,00 грн, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд зазначає.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в розмірах і порядку, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

Відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України (далі - ПК України) кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачений обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з п. 36.1, 36.2, 36.3 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до пункту 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно з п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Згідно з п. 54.1 ст. 54 ПК України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Підпунктом «а» п.п 14.1.11 п. 14.1 ст.14 ПК України визначено, що безнадійна заборгованість - заборгованість, що відповідає одній з таких ознак, зокрема, заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.

Відповідно до п. 101.1 ст. 101 ПК України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

Згідно з п. 101.2.3 ст. 101 ПК України (в редакції чинній на час звернення позивача до контролюючого органу та вирішення судом даної справи) під терміном безнадійний розуміється податковий борг платника податків, у тому числі податкового агента, стосовно якого минув строк давності, встановлений пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу.

Пунктом 102.1 ст. 102 ПК України визначено строк давності 1095 календарних днів

Так, згідно з пунктом 102.1 статті 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39-2, застосування вимог пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до пункту 102.4 статті 102 ПК у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Отже, за кожним податком та збором у платника податку виникає безумовний податковий обов'язок сплатити суму такого податку чи збору в порядку і строки, визначені законом.

Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. У разі виникнення у платника податку податкового боргу платник зобов'язаний його сплатити, а у разі несплати - податковий обов'язок не є виконаним.

У такому разі контролюючий орган вживає заходів з метою погашення платником податку податкового боргу, до яких належать стягнення коштів, які перебувають у власності платника податків, а також продаж майна платника податків, що перебуває в податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 ПК).

При цьому стягнення коштів контролюючий орган має право ініціювати тільки в межах 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Податковий борг платника податків, стосовно якого минув цей строк давності, не може бути ініційований контролюючим органом до стягнення, оскільки безумовно вважається безнадійним.

У разі коли контролюючий орган ініціював до стягнення податковий борг до закінчення цього строку давності, цей податковий борг не підпадає під визначення безнадійного, що зазначене у п.п. 101.2.3 п. 101.2 ст. 101 ПК України (податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом), тому у разі його стягнення за рішенням суду, яке набрало законної сили та є обов'язковим до виконання, строк його стягнення може встановлюватись тільки до повного погашення заборгованості або до визнання його безнадійним тільки у випадках, передбачених п.п 101.2.1, 101.2.2, 101.2.4, 101.2.5 п. 101.2 ст. 101 ПК України.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 31.05.2022 у справі № 520/1039/2020, від 16.09.2022 у справі № 160/10941/19, від 25.05.2022 у справі № 160/11297/20, від 19.05.2020 у справі № 826/8231/15.

Як вже встановлено судом, згідно інформації з інформаційно-комунікаційної системи ДПС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та сплати єдиного внеску ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у позивача наявний податковий борг з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 58436,00 грн.

Вказаний податковий борг виник з 05.06.2016 року за рахунок несплати узгоджених грошових зобов'язань за:

- податковим повідомленням-рішенням від 12.05.2016 №7119081302 у сумі 510,00 грн., яке прийняте за результатами акту камеральної перевірки Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області від 12.05.2016 №1664/13-02/3161113595;

- податковими повідомленнями-рішеннями від 23.09.2016 №0010591305 на суму 57756,00 грн. та №0010601305 на суму 170,00 грн., які прийнятті відповідно до акту позапланової документальної перевірки Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області від 05.11.2015 року №827/21-03-17-03/3161113595.

Таким чином, враховуючи, що податковий борг у розмірі 58436,00 грн. виник 05.06.2016 року, відтак 1095-денний строк, визначений у статті 102 ПК України, сплинув у червні 2019 року відповідно, що зумовлює визнання зазначеного боргу безнадійним.

При цьому 1095 денний строк сплинув як до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 13 травня 2020 року № 591-IX, так і до набрання чинності Законом України від 30 червня 2023 року №3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення».

Враховуючи вищевикладені положення ПК України, податковий борг у розмірі 58436,00 підлягає визнанню безнадійним.

Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 №577.

Даний Порядок був чинний на момент, коли вищевказаний борг позивача відповідно до приписів податкового законодавства мав статус безнадійної заборгованості.

Порядок №577 розроблений відповідно до статті 101 глави 9 розділу Податкового кодексу України, визначає механізм списання безнадійного податкового боргу.

Згідно із пунктом 3.1 Порядку №577 визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами доходів і зборів, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів (далі - IC) станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.

Пунктом 3.2 Порядку №577 передбачено, що днем виникнення безнадійного податкового боргу вважається: у випадку, визначеному в підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, - дата прийняття рішення керівника органу доходів і зборів.

В свою чергу пунктами 4.2, 4.3 Порядку №577 передбачено, що за результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Рішення про списання безнадійного податкового боргу складається у двох примірниках: перший - для платника податків, другий - для органу доходів і зборів.

В інших випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу.

Відповідно до пунктів 4.4 - 4.5 розділу 4 Порядку №577 структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до IC не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.

Аналізуючи наведені положення, суд приходить до висновку, що податковий борг, який протягом 1095 календарних днів з дня його виникнення не був стягнутий податковим органом, визнається безнадійним та підлягає списанню органами державної податкової служби самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу, або за даними довідки відповідного контролюючого органу про наявність безнадійного податкового боргу на день виникнення безнадійного податкового боргу.

При цьому, Верховний Суд у постанові №300/2353/19 від 09.03.2021 відзначив, що звернення платника податків про списання безнадійного податкового боргу є обов'язковим лише у випадку, якщо таких податковий борг виник внаслідок не переробної сили (форс-мажорних обставин), як це встановлено нормою пункту 4.1 Порядку №577. В інших випадках, передбачених пунктом 101.2 статті 101 ПК України, пунктом 2.1 розділу ІІ Порядку №577, розгляд питання про списання безнадійного податкового боргу ініціюється контролюючими органами щоквартально та проводиться автоматично, без участі платника податків.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії Головного управління державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо відмови у списанні безнадійного податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб ОСОБА_1 в сумі 58436,00 грн є протиправною, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню шляхом:

- визнання протиправними дій Головного управління державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо відмови у списанні безнадійного податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб ОСОБА_1 в сумі 58 436,00 грн;

- зобов'язання Головного управління державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу ОСОБА_1 з податку на доходи фізичних осіб у загальному розмірі 58 436,00 грн.

Розглядаючи дану справу суд враховує, що відмова сама по собі не є рішенням чи дією суб'єкта владних повноважень, оскільки така відмова має бути відображена саме у рішенні суб'єкта владних повноважень або у його діях.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов позивача підлягає задоволенню.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що, позивачем за подачу даного адміністративного позову сплачено 968,96 грн судового збору.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про стягнення з Головного управління державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судового збору у розмірі 968,96 грн.

Керуючись ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо відмови у списанні безнадійного податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб ОСОБА_1 в сумі 58 436,00 грн.

Зобов'язати Головне управління державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу ОСОБА_1 з податку на доходи фізичних осіб у загальному розмірі 58 436,00 грн.

Стягнути з Головного управління державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 968,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (73022, м. Херсон, пр-т. Незалежності, буд. 75, код ЄДРПОУ 43995495).

Суддя O.A. Вовченко