м. Львів
27 березня 2026 рокусправа № 380/570/26
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кондратюк Ю.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Івано-Франківської митниці Державної Митної служби України про визнання протиправним та скасування рішення,-
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Івано-Франківської митниці Державної Митної служби України (далі - відповідач) з такими вимогами:
- визнати протиправними та скасувати прийняті Івано-Франківською митницею Державної Митної служби України рішення від 15.07.2025 року № 25UA206000-0012 KT про визначення коду товару, картку відмови №UA206020/2025/000246 від 21.07.2025р. в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 9 липня 2025 року представником позивача, митним брокером ФОП ОСОБА_2 було подано до відділу митного оформлення № 2 митного поста «Прикарпаття» Івано-Франківської митниці електронну митну декларацію типу ЕК 10 AA № 25UA206020009537U2 із метою експорту до Італії товару (гр.31) - деревина (тирса) агломерована шляхом пресування у вигляді блоків в термоусадочній упаковці з хвойних порід, в блоках по 20 кг., розміром 25*40*75 см. - 20.68 т., у термоусадочній плівці. Упаковано в 1034 мішків/блоків та розміщено на 22 піддонах. Країна походження - Україна (UA). Заявлений код товару згідно УКТ ЗЕД (гр.33) - 4401410000.
15.07.2025 відповідачем було прийнято рішення про визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД № KT-UA206000-0012-2025.
Відповідно до інформації, зазначеній у рішенні від 15.07.2025 № KT-UA206000- 0012-2025 встановлено код товару згідно УКТЗЕД (гр.33) - 4401210000 та змінено опис товару (гр.31) на «Стружка деревна з хвойних порід, у вигляді сипкої сухої подрібненої деревини (деревні часточки тонкої та гнучкої форми, довжиною до 3 см та товщиною до 2 мм). Отримана шляхом стругання (Фугування) пиломатеріалів на деревообробному обладнанні. Може використовуватися як підстилка для тварин, або для виготовлення різних видів палива. Постачається в термоусадочних поліетиленових упаковках у формі паралелепіпеда розмірами (79*37*24) см, по 20 кг без нанесеного маркування».
Також відповідачем складено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA206020/2025/000246.
Позивач із визначеним Митницею кодом товару, рішенням про це та, відповідно, карткою відмови в прийнятті митної декларації не погоджується та у зв'язку з чим звертається до суду із цим позовом.
Ухвалою судді від 16.01.2026 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
28.01.2026 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Відзив обґрунтований тим, що митним органом визначено код УКТ ЗЕД 4401210000 «Стружка деревна з хвойних порід, у вигляді сипкої сухої подрібненої деревини (деревні часточки тонкої та гнучкої форми, довжиною до 3 см та товщиною до 2 мм). Отримана шляхом стругання (фугування) пиломатеріалів на деревообробному обладнанні. Може використовуватися як підстилка для тварин, або для виготовлення різних видів палива. Постачається в термоусадочних поліетиленових упаковках у формі паралелепіпеда розмірами (79*37*24) см, по 20 кг без нанесеного маркування».
Вперше товар було заявлено позивачем по коду УКТ ЗЕД 4401390000 відповідно до поданої митної декларації від 11.10.2024 № 24UA206020014430U3, під час митного контролю митним органом визначений був новий код УКТ ЗЕД 4401210000, після отримання товару позивачем з складу митниці даний товар заїхав в зону митного контролю і позивачем подано нову митну декларацію, та визначено ще інший код того самого товару, а саме код УКТ ЗЕД 4401410000 відповідно до поданої декларації від 09.07.2025 №25UA206020009537U2 в супереч вимогам ч.7 ст. 69 Митного кодексу, оскільки класифікаційне рішення, яке винесено митним органом у 2024 є на момент подачі митної декларації та на даний час - не скасоване.
Митний орган акцентує увагу суду на те, що різниця між стружкою та тирсою відрізняється за процесом утворення, так як стружка у своїй більшості є продуктом процесу стругання деревини, а шляхом пиляння утворюється тирса. По фото та відеоматеріалами чітко видно, що товар, який заявлено позивачем утворено шляхом стругання.
Ухвалою суду від 05.02.2026 у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін - відмовлено.
Ухвалою суду від 05.02.2026 у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження - відмовлено.
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Івано-Франківською митницею прийнято рішення щодо класифікації товарів № KT-UA206000-0012-2025 від 15.07.2025, а саме: не застосовано код згідно з УКТ ЗЕД 4401410000, який зазначив декларант, натомість Івано-Франківською митницею визначено код товару згідно з УКТ ЗЕД - 4401210000.
Відповідачем складено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA206020/2025/000246. Причиною складання картки-відмови зазначено: складання протоколу про ПМП №000079/UA20600/2025 від 18.07.2025 р., згідно статті 483 ч.1 МКУ.
Не погоджуючись із визначенням коду товару УКТ ЗЕД - 4401210000 та карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права, шляхом скасування оскаржуваного рішення.
Змістом спірних правовідносин є прийняття митними органами рішення про визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД.
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, пов'язані із справлянням митних платежів, регулюються Митним кодексом України від 13.03.2012 № 4495-VI, з наступними змінами та доповненнями, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Митний кодекс України або МК України).
Згідно з частиною першої статті 246 Митного кодексу України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Частиною 1 статті 67 Митного кодексу України визначено, що Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів (далі ГС) і затверджується Законом про Митний тариф України.
Українську класифікацію товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД) розроблено на виконання Україною своїх міжнародних зобов'язань, а саме: положень Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів (далі - Конвенція), Договірною стороною якої Україна стала згідно з Указом Президента України від 17 травня 2002 року №466/2002 «Про приєднання України до Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів» з набуттям усіх прав та зобов'язань, передбачених статтями Конвенції.
Чинна УКТ ЗЕД затверджена Законом України «Про Митний тариф України» від 19 жовтня 2022 року №2697-ІХ.
Статтею 68 Митного кодексу України встановлено, що ведення УКТ ЗЕД здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Ведення УКТ ЗЕД, окрім іншого, передбачає прийняття рішень щодо класифікації та кодування товарів в УКТ ЗЕД у складних випадках.
Згідно з частинами 1, 8 статті 257, частиною 1 статті 266 Митного кодексу України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Кодексом. Декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Частиною 1 статті 69 Митного кодексу України визначено, що товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД. Код товару декларується декларантом або уповноваженою ним особою.
Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД (частина 2 статті 69 Митного кодексу України).
У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари (частина 4 статті 69 МК України).
Відповідно до частини 7 статті 69 Митного кодексу України рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням митного органу щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду.
Висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД при митному оформленні мають інформаційний або довідковий характер.
На реалізацію приписів статті 68 Митного кодексу України постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року №428 затверджено Порядок ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - Порядок №428).
Згідно з пунктом 3 названого Порядку УКТ ЗЕД складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації (далі Гармонізована система) з урахуванням Комбінованої номенклатури Європейського Союзу (далі Комбінована номенклатура)
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2023 року №633 до Порядку №428 внесено зміни.
Так, Порядок доповнено пунктом 5-1, згідно якого з метою забезпечення однакового застосування всіма митними органами правил класифікації товарів рішення щодо класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД та рішення щодо зобов'язуючої інформації з питань класифікації товарів приймаються митними органами з урахуванням підходів до класифікації окремих товарів згідно з Комбінованою номенклатурою, закріплених у відповідних актах права Європейського Союзу (acquis ЄС), за умови, що такі підходи не суперечать положенням Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів.
Перелік актів права Європейського Союзу (acquis ЄС) з питань класифікації окремих товарів згідно з Комбінованою номенклатурою оприлюднюється та актуалізується Держмитслужбою на її офіційному веб-сайті. Такий перелік має містити: назву акта права Європейського Союзу (acquis ЄС), код (на рівні 8 знаків) та опис товару, зазначений у такому акті.
З метою забезпечення єдиного тлумачення і застосування УКТ ЗЕД в Україні запроваджено Пояснення до УКТ ЗЕД.
На виконання положень статті 68 Митного кодексу України, Порядку № 428 наказом Державної митної служби України від 14 грудня 2022 року №543 затверджено Пояснення до УКТ ЗЕД, які набрали чинності з 01 січня 2023 року.
Пояснення до групи 44 «Деревина і вироби з деревини; деревне вугілля» до цієї групи включаються необроблена деревина, напівфабрикати з деревини та вироби з деревини в цілому.
Ці продукти можна приблизно згрупувати таким чином, зокрема,
(1) Необроблена деревина (зрубана, колота, начорно обтесана (брусована), обкорована і т.д.) і паливна деревина, відходи деревини та скрап, тирса, деревинна дранка чи шматочки; обручі, стовпи, гідробудівельні колоди (палі), вішки, кілки і т.д.; деревне вугілля; деревна шерсть і деревне борошно; шпали для залізничних чи трамвайних колій (переважно товарні позиції 4401 4406).
Проте до цієї групи не включаються деревинна тріска, деревинна стружка, подрібнена деревина або деревина у вигляді дріб'язку чи порошку, які використовуються переважно у парфумерії, фармакології або як інсектициди та фунгіциди чи для аналогічних цілей (товарна позиція 1211), а також деревинна тріска і стружка, деревина у вигляді дріб'язку або порошку, що використовуються переважно для фарбування або дублення (товарна позиція 1404).
Пояснення до товарної позиції 4401:
4401
Деревина паливна у вигляді колод, полін, хмизу, гілок, сучків або в аналогічних формах; деревна тріска або стружка; тирса та відходи деревини, агломеровані або неагломеровані, у вигляді колод, полін, брикетів, гранул або в аналогічних формах:
- деревина паливна у вигляді колод, полін, хмизу, гілок, сучків або в аналогічних формах:
4401 21 00 00
- хвойних порід;
4401 12 00 00
- - листяних порід
- тріска або стружка деревна:
4401 21 00 00
- хвойних порід
4401 22
- листяних порід:
4401 22 10 00
- з евкаліпта (Eucalyptus spp.)
4401 22 90 00
- інші
- тирса і деревні відходи та скрап, агломеровані у вигляді колод, брикетів, гранул або в аналогічних формах:
4401 31 00 00
- деревні гранули
4401 32 00 00
- деревні брикети
4401 39 00 00
- інші
- тирса і деревні відходи, неагломеровані:
4401 41 00 00
- тирса
4401 49 00 00
- - інші
До цієї товарної позиції включаються:
(A) Паливна деревина переважно у вигляді:
(1) полін, як правило, з корою;
(2) розколотих колод або полін;
(3) сучків, в'язок хмизу, необроблених гілок, стовбурів деревини, що в'ються, пеньків і коренів дерев.
(B) Тріска або стружка деревна, тобто деревина, механічно подрібнена в дрібну тріску (плоску, тверду і начорно обрізну) або в стружку (тонку і гнучку), яку використовують для виготовлення паперової маси з застосуванням механічних процесів, хімічних процесів або їх поєднання, чи для виробництва деревноволокнистої або деревностружкової плити. З урахуванням примітки 6 до цієї групи до цієї товарної позиції також включаються аналогічні товари, одержані, наприклад, з бамбуку.
Балансова деревина у вигляді круглих чи брусованих чотиригранних брусів не включається (товарна позиція 4403).
(C) Тирса, агломерована у вигляді колод, брикетів, гранул чи в аналогічних формах або неагломеровані.
(D) Відходи деревини та скрап, непридатні для використання як лісоматеріали. Ці матеріали використовуються, зокрема, для варіння целюлози (виробництва паперу) та виготовлення деревностружкових і деревноволокнистих плит, а також як паливо. До відходів і скрапу відносять брак, непридатний для розпилювання і стругання; відходи виробництва; ламані дошки; стару тару, непридатну для повторного застосування; кору та стружки (агломеровані у вигляді колод, брикетів, гранул чи в аналогічних формах або неагломеровані); інші відходи та скрап столярного і теслярського виробництва; оброблену фарбувальну та дубильну деревину чи кору. До цієї товарної позиції також включаються відходи деревини та скрап, що утворюються при будівництві та знесенні, які неможливо використати як будівельний ліс. Проте, отримані в такий спосіб дерев'яні вироби є придатними для їх повторного використання (наприклад, балки, дошки, двері), включаються у відповідні товарні позиції.
Згідно пояснення до Комбінованої номенклатури ЄС, пункт 4401 включає:
(A) Дрова, які зазвичай випускаються у формі:
(1) Короткі шматки колод, зазвичай з корою.
(2) Розколоті колоди або щепи.
(3) Гілки, пучки хмизу, пагони виноградної лози, пні та коріння дерев.
(B) Деревина в трісках або шматках, тобто деревина, механічно подрібнена на дрібну стружку (плоску, жорстку та приблизно квадратну) або шматки (тонкі та гнучкі), які використовуються для виготовлення целюлози механічними засобами, хімічними засобами або як механічними, так і хімічними засобами, або для виробництво ДВП або ДСП. Відповідно до Примітки 6 до цієї групи до цієї товарної позиції також включаються аналогічні продукти, отримані, наприклад, з бамбука.
Баланси у вигляді круглих колод або розколотих четвертин не включаються (товарна позиція 4403)
(C) Тирса , агломеровані або неагломеровані в колоди, брикети, шматки або подібні форми.
(D) відходи Деревні та обрізки, непридатні для пиломатеріалів. Ці матеріали використовуються, зокрема, для целюлозної маси (виробництво паперу), ДСП і ДВП, а також як паливо. До них відносяться відходи лісопильних виробництв або відходи виробництва; зламані дошки; старі ящики, марні як такі; кора та стружки (агломеровані або неагломеровані у вигляді колод, брикетів, черпаків або подібних форм); інші столярні відходи та обрізки; використовується фарбування деревини та дублення деревини або кори. До цієї товарної позиції також включаються деревні відходи та брухт, відокремлені від будівельних відходів і відходів знесення та непридатні для використання як пиломатеріали. Проте вироби з деревини, відсортовані таким чином і придатні для повторного використання як такі (наприклад, балки, дошки, двері), класифікуються у відповідних товарних позиціях.
Обґрунтовуючи свою позицію митний орган, як на правомірність винесення оскаржуваного рішення, вказує на те, що Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (Закон від 19.10.2022 № 2697-IХ «Про Митний тариф України»); Митний кодекс України від 13.03.12 № 4495-VI (зі змінами та доповненнями); Пояснення до УКТЗЕД, затверджені наказом ДМСУ № 543 від 14.12.2022; Порядок роботи митних органів при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затверджений наказом Мінфіну від 30.05.2012 № 650 (у редакції наказу Мінфіну від 23.12.2022 № 455); Правила 1, 6 ОПІ; Примітка 1 до групи 44; пояснення до товарної позиції 4401; Висновок СЛЕД Держмитслужби від 22.10.2024 № 142000-3103-0273; результати митного огляду з фотозображеннями товару; інформація, надана декларантом: висновок експерта Львівського НДУКЦ МВС України від 21.02.2025 № CE-19/114- 25/3967-ТВ, висновок експерта Національного лісотехнічного університету України від 03.02.2025 року.
Відповідно до рішення від 15.07.2025 № KT-UA206000- 0012-2025 встановлено код товару згідно УКТЗЕД (гр.33) - 4401210000 та змінено опис товару (гр.31) на «Стружка деревна з хвойних порід, у вигляді сипкої сухої подрібненої деревини (деревні часточки тонкої та гнучкої форми, довжиною до 3 см та товщиною до 2 мм). Отримана шляхом стругання (Фугування) пиломатеріалів на деревообробному обладнанні. Може використовуватися як підстилка для тварин, або для виготовлення різних видів палива. Постачається в термоусадочних поліетиленових упаковках у формі паралелепіпеда розмірами (79*37*24) см, по 20 кг без нанесеного маркування».
Як уже було зазначено, до товарної позиції 4401 41 00 00 включаються тирса і деревні відходи, неагломеровані; до товарної позиції 4401 21 00 00 включаються деревина паливна у вигляді колод, полін, хмизу, гілок, сучків або в аналогічних формах: хвойних порід.
Відповідно до висновку експерта Львівського НДУКЦ МВС України від 21.02.2025 № CE-19/114- 25/3967-ТВ, який підготовлено для подання до суду, із вказанням, що експерт обізнаний про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок відповідно до статті 384 Кримінального кодексу України встановлено:
« 3. Завдання експертизи: ідентифікація товару та лабораторна перевірка характеристик, визначальних для класифікації товару згідно з УКТЗЕД.
4. Матеріали та документи, надані експерту: - лист-клопотання проректора НЛТУ України №13-32 від 14.01.2025 р. до Координаційно-моніторингової митниці Державної митної служби України про надання доступ до вилученої продукції Івано-Франківською митницею згідно протоколу про порушення митних правил від 14.10.2024 № 04, вих. № 7.21- 1/28-04-02/7/3847. - зразок товару, заявленого у МД ЕК 10 AA №24UA20602001443003 від 11.10.2024 р. як "Деревна (тирса) агломерована шляхом пресування у вигляді блоків в термоусадочній упаковці з хвойних та листяних порід, в блоках по 20 кг", який було відібрано на складі Ів-Франківської митниці (вул. Чорновола, буд. 157, м. ІвФранківськ) у присутності працівника митниці Любомира Білоуса та виконавчого директора ГО "Лісові ініціативи і суспільство" Дмитра Карабчука.
Таким чином, досліджені взірці товару складаються з подрібнених тонких частинок деревини, які отримані з відходів лісопильного виробництва (при фугуванні пиломатеріалів) фракції розміром до 20 мм без вмісту кори, мінеральних та металевих домішок. На відміну від стружки, яка являє із себе дрібнонарізіні, тонкі довгі волокна деревини розміром за довжиною 200-530 мм, частинки тирси мають довжину до 30 мм. Отже, досліджуваний товар - деревна тирса за розмірними та якісними характеристиками відповідає вимогам відповідно до ДСТУ 2034-92 "Відходи деревні Технічні умови" і його можливо класифікувати в УКТЗЕД у категорії 4401, а саме тирса і деревні відходи, неагломеровані, код - 4401 41 00 00. Правильність підходів щодо класифікації товару у товарній підпозиції 4401 41 як деревна тирса, узгоджуються зз Поясненнями до УКТЗЕД та діючими нормативними документами (та ISO 24294:2021), а також ідентифікацією товару у мережі Internet (рис. A4).
6. Висновок. На основі проведеного дослідження встановлено, що за якісними та розмірними ознаками представлені для дослідження взірці є товар - тирса хвойних порід у вигляді відходів лісопильного виробництва, фракція до 20 мм, без вмісту кори та інших домішок і відповідає вимогам ДСТУ 2034-92 та можливо класифікувати у товарній позиції УКТЗЕД, код 4401 41 00 00 - тирса і деревні відходи, неагломеровані.».
Таким чином, суд доходить висновку, що заявлений до декларування позивачем товар класифікується у товарній позиції УКТЗЕД код 4401 41 00 00 - тирса і деревні відходи, неагломеровані.
Відповідачем складено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA206020/2025/000246. Причиною складання картки-відмови зазначено: складання протоколу про ПМП №000079/UA20600/2025 від 18.07.2025 р., згідно статті 483 ч.1 МКУ.
Суд бере до уваги Постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 04.02.2026 у справі №344/15627/25, якою Постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 09 грудня 2025 року щодо ОСОБА_3 залишено без змін, яким прийнято рішення про закриття провадження в справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.І ст. 483 МК України (далі - Постанова Івано-Франківського апеляційного суду від 04.02.2026).
Постановою Івано-Франківського апеляційного суду від 04.02.2026 встановлено, зокрема: «Відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0079/UA206000/2025 від 18.07.2025 року 09 липня 2025 року о 16 год. 02 хв. фізичною особою підприємцем ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1 ), який виступав у якості декларанта (гр. 14), на підставі договору про надання митно-брокерських послуг від 01.02.2020 №1, укладеного з вантажовідправником (гр.2) ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ), було подано до відділу митного оформлення № 2 митного поста «Прикарпаття» Івано-Франківської митниці електронну митну декларацію типу ЕК 10 АА № 25UA206020009537U2 (далі - ЕМД) із метою експорту до Італії товару (гр.31) - деревина (тирса) агломерована шляхом пресування у вигляді блоків в термоусадочній упаковці з хвойних порід, в блоках по 20 кг., розміром 25*40*75 см.
Суд першої інстанції звертає увагу, що товар, який був предметом розгляду в рішенні Шевченківського районного суду міста Києва від 08 квітня 2025 року та рішенні Київського апеляційного суду від 26 червня 2025 року Івано-Франківською митницею повернуто ФОП ОСОБА_1 відповідно до акта прийому-передачі від 09.07.2025 року. Після чого, даний товар, задекларував ФОП ОСОБА_4 .
Згідно з рішенням Шевченківського районного суду міста Києва від 08 квітня 2025 року та рішенням Київського апеляційного суду від 26 червня 2025 року, встановлено відсутність в діях ОСОБА_1 складу порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Тобто, ОСОБА_3 під час декларування зазначеного товару керувався рішенням Шевченківського районного суду міста Києва від 08 квітня 2025 року та рішенням Київського апеляційного суду від 26 червня 2025 року.»
Отже, внаслідок розгляду судом протоколу про ПМП №000079/UA20600/2025 від 18.07.2025, який був причиною складання оскаржуваної картки-відмови, було прийнято рішення про закриття провадження в справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Суд не бере до уваги доводи відповідача про те, класифікаційне рішення, яке винесено митним органом у 2024 є на момент подачі митної декларації та на даний час - не скасоване, з урахуванням наступного.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.02.2026 у справі № 380/6789/25 апеляційну скаргу Івано-Франківської митниці - залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2025 року у справі №380/6789/25 - без змін.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2025 року у справі № 380/6789/25 позов задоволено повністю; визнано протиправним та скасовано рішення Івано-Франківської митниці про визначення коду товару №KT-UA206000-0020-2024 від 29.10.2024 року; визнано протиправною та скасовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA206020/2024/000458.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2025 року у справі № 380/6789/25, зокрема, встановлено, що «рішення про визначення коду товару №KT-UA206000-0020-2024 від 29.10.2024, яким змінено код товару згідно з УКТ ЗЕД з 4401390000 на УКТ ЗЕД 4401210000 є протиправним та підлягає скасуванню.».
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, обставини, які були встановлені вищезазначеним рішенням Львівського окружного адміністративного суду, які набрали законної сили, не підлягають доказуванню у цій справі.
З урахуванням наведеного, суд доходить висновку, що Івано - Франківською митницею при винесенні спірного рішення № KT-UA206000-0012-2025 від 15.07.2025 про визначення коду товару помилково віднесено товар «деревна (тирса) агломерована шляхом пресування у вигляді блоків в термоусадочній упаковці з хвойних порід, в блоках по 20 кг, розміром 25*40*75 см. - 20.68 т. У термоусадочній плівці. Упаковано в 1034 мішків/блоків та розміщено на 22 піддонах країна походження - Україна (UA)» до товарної позиції 4401210000.
Тому, враховуючи усі наведені вище обставини, рішення про визначення коду товару № KT-UA206000-0012-2025 від 15.07.2025, яким змінено код товару згідно з УКТ ЗЕД з 4401410000 на УКТ ЗЕД - 4401210000 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд дійшов висновку, що поведінка відповідача у спірних правовідносинах не відповідає визначеному ч. 2 ст. 2 КАС України критерію законності та обґрунтованості, тому рішення про визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД № KT-UA206000-0012-2025 від 15.07.2025 є протиправним та підлягає скасуванню.
Оскільки фактичною підставою прийняття рішення про відмову в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення (картки відмови) № UA206020/2025/000246 є прийняття протиправного рішення щодо класифікації товарів № KT-UA206000-0012-2025 від 15.07.2025, похідна позовна вимога про скасування картки відмови № UA206020/2025/000246 також підлягає задоволенню.
Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов потрібно задовольнити повністю.
Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути сплачений судовий збір в сумі 2662,40 грн (3328,00х0.8).
Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 293, 295 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Івано-Франківської митниці щодо класифікації товарів № KT-UA206000-0012-2025 від 15.07.2025.
3. Визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA206020/2025/000246.
4. Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Івано-Франківської митниці сплачений судовий збір в сумі 2662 (дві тисячі шістсот шістдесят дві) гривні 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Івано-Франківська митниця (76005, вул. Чорновола, буд. 159, м. Івано-Франківськ; ЄДРПОУ 43971364).
Повне рішення суду складено 27.03.2026.
Суддя Кондратюк Юлія Степанівна