Рішення від 26.03.2026 по справі 320/24062/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2026 року м. Київ справа №320/24062/25

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Жукової Є.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (позивач) звернулася до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (відповідач), в якому просить суд:

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправною;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії державного службовця, призначеної відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, з урахуванням сплаченого Нацкомфінпослуг за ОСОБА_1 ЄСВ в сумі 111 732,00 грн за період з листопада 2012 року по травень 2017 року включно.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві з 2007 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723- XII «Про державну службу» у розмірі 86% від заробітної плати.

Позивач вказує, що після отримання статусу пенсіонера в 2007 році, продовжила працювати на державній службі в Державній комісії з регулювання ринків фінансових послуг, 02.11.2012 року була звільнена з займаної посади, у зв'язку з ліквідацією Держфінпослуг відповідно до п.1 ст.40 КЗпП України. Не погоджуючись з порушеннями трудового законодавства щодо звільнення, звернулась з позовом до адміністративного суду за захистом своїх прав. За рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.05.2017 позивача було поновлено на посаді з 02.11.2012 вже Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (правонаступницею Держфінпослуг) згідно із наказом № 192-к від 18.05.17 року та стягнуто із Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг на користь позивача кошти за вимушений прогул, з яких Нацкомфінпослуг здійснила нарахування єдиного соціального внеску і сплату 12.12.2018 цих коштів в сумі 111 732,00 грн на рахунок ДП1 у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві.

За позицією позивача, її пенсія потребує осучаснення, позивач 24.01.2025 звернулася до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії державного службовця, призначеної відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, з урахуванням сплаченого Нацкомфінпослуг ЄСВ в сумі 111 732,00 грн за період з листопада 2012 року по травень 2017 року включно, проте відповідач протиправно, на думку позивача, відмовив у проведенні такого перерахунку.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 відкрито провадження у справі, суд ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження для подання відзиву на позовну заяву.

На виконання вимог ухвали суду представником головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві подані матеріали пенсійної справи позивача.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав необґрунтованості останніх, зазначає, Закон №3723 (крім статті 37), згідно з пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-УІІІ (далі - Закон №889) втратив чинність.

Законом №889 не передбачено проведення перерахунків пенсій працюючим державним службовцям (в тому числі з урахуванням набутого страхового стажу), яким пенсія була призначена відповідно до Закону України «Про державну службу».

Отже, пенсії державним службовцям, які працюють на посадах державних службовців та отримують пенсії в розмірах обчислених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в будь-якому випадку, не перераховуються відповідно до статті 42 Закону, оскільки такий перерахунок не передбачений Законом України «Про державну службу».

Перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу або стажу та заробітної плати після призначення (попереднього перерахунку) пенсії можливо провести лише після переведення на пенсію за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як автоматичного з 01.10.2017, з 01.03.2019 та з 01.05.2020, з 01.03.2021, з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.03.2024 або на підставі поданої заяви.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та з 04.07.2007 одержувала пенсію згідно із Законом України «Про державну службу» №3723.

Судом встановлено, у 2020 році позивач зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою щодо перегляду пенсії за період з 2012 по 2017 рік, призначеної відповідно до Закону №3723 та здійснення її перерахунку.

Листом від 29.09.2020 №22154-23083/Т-02/8-2600/20 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило у проведенні перерахунку пенсії, оскільки Закон № 3723 (крім статті 37), згідно з пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889 втратив чинність, а Законом № 889 не передбачено проведення перерахунків пенсії особам, яким призначена пенсія відповідно до Закону № 3723.

Зазначено, якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» буде більшим від розміру пенсії, обчисленого відповідно до Закону України «Про державну службу» проводиться автоматичне, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом, за матеріалами пенсійної справи.

24 січня 2025 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою, в якій, посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 23.12.2022 №3-р/2022, просила здійснити перерахунок пенсії державного службовця, призначеної відповідно до ст.37 Закону № 3723, з урахуванням сплаченого ЄСВ в сумі 111 732,00 грн за період листопад 2012 року по травень 2017 року включно.

Листом від 25.02.2025 №9076-5204/Т-02/8-2600/25 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві проінформувало, автоматичне переведення по матеріалах пенсійних справ без подання будь-якої заяви проводиться з 01.10.2017, з 01.03.2019, з 01.05.2020, з 01.03.2022, з 01.03.2023. з 01.03.2024,

Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону №1058, у будь- який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами спеціальних законів із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.

Зазначено, Закон №3723 (крім статті 37), згідно з пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-УІІІ (далі - Закон №889) втратив чинність. Виходячи з вищевикладеного Законом №889, не передбачено проведення перерахунків пенсій працюючим державним службовцям (в тому числі з урахуванням набутого страхового стажу), яким пенсія була призначена відповідно до Закону України «Про державну службу». Отже, пенсії державним службовцям, які працюють на посадах державних службовців та отримують пенсії в розмірах обчислених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в будь-якому випадку, не перераховуються відповідно до статті 42 Закону, оскільки такий перерахунок не передбачений Законом України «Про державну службу».

Перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу або стажу та заробітної плати після призначення (попереднього перерахунку) пенсії можливо провести лише після переведення на пенсію за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як автоматичного з 01.10.2017, з 01.03.2019 та з 01.05.2020, з 01.03.2021, з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.03.2024 або на підставі поданої заяви.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії відповідно до статті 42 Закону №1058 по стажу або по стажу та заробітній платі тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, відповідно до. вищенаведеного, набули право на проведення перерахунку на найбільш вигідних умовах.

За статтею 24 Закону №1058 страховий стаж - це період (строк), упродовж якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону:

за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (впроваджено відповідно до Указу Президента України "Про заходи щодо впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі обов'язкового державного пенсійного страхування" від 04.05.1998 №401 та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі обов'язкового державного пенсійного страхування" від 04.06.1998 №794).

за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом;

а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

З 04.07.2007 було призначено пенсію за віком відповідно до положень Закону України «Про державну службу». Розмір пенсії на 01.02.2022 становив 9800,61 грн.

З 01.03.2022 проведено автоматичне, без звернення переведення на пенсію за віком на умовах, передбачених Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки розмір пенсії відповідно до Закону №1058 підвищився і на 01.03.2022 склав 10695,28 грн. (з урахуванням страхового стажу 34 років 3 місяці, обчисленого по 31.10.2012 (коефіцієнт страхового стажу - 0,34250) та середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії, визначений за всі періоди страхового стажу з 01.07.2000 по 31.10.2012 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 5,02749)). Розмір пенсії з 01.03.2024 становить 13210,25 грн.

Вказане зумовило звернення позивача з даним позовом до суду.

Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 року визначалися Законом України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі - Закон №3723-ХІІ).

Частина перша статті 37-1 зазначеного Закону у редакції, чинній до 01.01.2015, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Проте, 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01.01.2015 законодавець делегував Уряду.

Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 01 січня по 01 грудня 2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.

Так, за правилами пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України №3723-ХІІ, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Мінсоцполітики (пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України №865).

З 01.05.2016 постанова Кабінету Міністрів України №865 втратила чинність відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до пункту 6 застосовується з 01.12.2015, виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України №865, а пункт 5 викладено в такій редакції: "форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".

Слід зазначити, що вказаною постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого державного службовця.

Отже, з 01.12.2015 по 01.05.2016 чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону №3723-ХІІ. При цьому чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону №3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.

10.12.2015 прийнято Закон України "Про державну службу" №889-VIII (далі - Закон №889-VIII), який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням. Закон №889-VIII набув чинності 01.05.2016, а положення Закону №3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII).

Натомість, у статті 90 Закону №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій, підвищення розміру заробітку працюючих, державних службовців до яких не віднесено.

З урахуванням наведеного, підстави для перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців відсутні, позаяк законодавство не регламентує ані права особи на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку.

Аналогічний правовий висновок викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 29.08.2018 у справі № 555/2183/16-а, від 26.02.2020 у справі № 508/808/16-а, від 28.10.2020 у справі № 826/16182/18, від 22.04.2021 у справі № 712/10182/17, від 03.11.2021 у справі №373/2149/16-а.

Відсутність механізму перерахунку пенсії державним службовцям призначених за статтею 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ була також предметом розгляду Конституційного Суду України.

Рішенням Конституційного Суду України від 23.12.2022 №3-р/2022 визнано таким, що не відповідає Конституції України (неконституційним) положення підпункту 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу від 10 грудня 2015 року № 889-VIII у тім, що він унеможливив перерахунок розмірів пенсій, призначених на підставі статті 37Закону України «Про державну службу від 16 грудня 1993 року № 3723-XII зі змінами.

Зокрема, в абзаці 4 пункту 5.6 мотивувальної частини даного рішення Конституційний Суд України також констатував, що розміри пенсій державних службовців, призначених на підставі статті 37 Закону № 3723, на відміну від розмірів пенсій, призначених на підставі інших нормативних актів, не підлягають перерахуванню.

Конституційний Суд України зазначив, що сучасний стан законодавчого врегулювання з перерахунку розмірів пенсій суб'єкта права на конституційну скаргу та інших осіб, яким надано право на призначення пенсії на підставі статті 37 Закону № 3723, є не звичайною законодавчою прогалиною (лакуною), а законодавчим упущенням (legislative omission), наявність якого є порушенням Конституції України. Для розвитку, конкретизації та деталізації приписів статей 3,8,24,46 Основного Закону України перерахунок розмірів пенсій обов'язково має бути внормований у законі, ухваленому Верховною Радою ( п.5.7 даного рішення).

Таким чином, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України 23.12.2022 № 3-р/2022, правове регулювання перерахунку пенсії держслужбовців у майбутньому зазнає змін. Однак, до врегулювання Верховною Радою України питання перерахунку пенсій, призначених на підставі ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, підстав для такого перерахунку немає.

Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 28 лютого 2023 року у справі № 520/6418/21.

Крім того, у постанові від 25 липня 2025 року у справі №140/5363/24 Верховний Суд, керуючись указаними вище висновками, також наголосив, що чинне законодавство України не встановлює правового механізму перерахунку пенсії, призначеної за нормами Закону № 3723-ХІІ, у зв'язку зі зміною (збільшенням) складових заробітної плати. Визнання підпункту 1 пункту 2 розділу XI Закону № 889-VIII таким, що не відповідає Конституції України (рішення Конституційного Суду України від 23 грудня 2022 року № 3-р/2022), не надає особі безпосереднього права на перерахунок пенсії без наявності відповідного законодавчого врегулювання механізму такого перерахунку. До моменту внесення Верховною Радою України відповідних змін, якими буде унормовано порядок реалізації цього права, вимоги про переведення особи на пенсію державного службовця та її перерахунок не можуть вважатися обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Суд відхиляє доводи щодо того, що рішення КСУ від 23 грудня 2022 року № 3-р/2022 саме по собі створює для позивачки безпосереднє право на перерахунок пенсії. Суд звертає увагу, що у вказаному рішенні КСУ дійшов висновку про неконституційність підпункту 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII у тій частині, в якій він унеможливлював перерахунок пенсій, призначених на підставі статті 37 Закону № 3723-ХІІ. Водночас КСУ не визначив ані конкретних правових підстав, ані процедурного механізму здійснення такого перерахунку.

Отже, рішення КСУ не може вважатися самодостатньою правовою основою для проведення перерахунку пенсії, а лише покладає на законодавця обов'язок унормувати відповідні правовідносини шляхом внесення змін до спеціального законодавства. До моменту здійснення такого законодавчого врегулювання порядок реалізації конституційного права на перерахунок пенсії залишається невизначеним, а відтак вимоги щодо проведення перерахунку не можуть вважатися такими, що мають належне правове підґрунтя.

У цьому випадку відсутність у законодавстві механізму перерахунку пенсій, призначених за Законом № 3723-ХІІ, поширюється однаковою мірою на всю категорію пенсіонерів, що отримують пенсію на зазначених підставах. Законодавство не створює привілеїв для одних представників цієї групи за рахунок інших. Оскільки відсутнє різне поводження з особами, які перебувають у подібній ситуації, ключовий елемент для встановлення факту дискримінації відсутній. Відтак йдеться не про дискримінаційний підхід, а про загальну законодавчу прогалину, усунути яку має Верховна Рада України.

При цьому колегія суддів Верховного Суду у постанові від 10 вересня 2025 року у справі №420/25000/24 зауважила, що конституційні гарантії соціального захисту, у тому числі права на належний рівень пенсійного забезпечення, дійсно покладають на державу обов'язок забезпечити ефективний правовий механізм реалізації такого права. Водночас здійснення цього обов'язку можливе виключно шляхом ухвалення відповідних законодавчих змін, які визначать порядок, умови та підстави проведення перерахунку пенсій. До моменту законодавчого врегулювання зазначених відносин у судів відсутні правові підстави для самостійного запровадження механізму перерахунку чи визнання за особою відповідного суб'єктивного права на підставі лише довідок про заробітну плату, оскільки це виходить за межі повноважень суду та суперечить принципу правової визначеності як складової верховенства права.

Також наголосила, що, визнавши наявність «законодавчого упущення» (legislative omission), Конституційний Суд України констатував невиконання законодавцем свого позитивного обов'язку. Однак усунення таких упущень належить до виключної компетенції Верховної Ради України як єдиного органу законодавчої влади, що випливає з принципу розподілу державної влади, закріпленого у статті 6 Конституції України. Адміністративні суди, вирішуючи публічно-правовий спір, не можуть підміняти собою законодавчий орган та створювати новий правовий механізм, якого немає в чинному законодавстві. Розробка порядку, умов, підстав та визначення джерел фінансування для перерахунку пенсій є дискреційними повноваженнями Верховної Ради України. Спроба суду самостійно розробити такий механізм або зобов'язати пенсійний орган здійснити перерахунок за відсутності закону, що його регулює, була б прямим втручанням у компетенцію законодавця та порушенням конституційного принципу розподілу влад.

Крім того, суд касаційної інстанції у згаданій постанові зазначив, що висновок про відсутність у суду повноважень самостійно створювати механізм перерахунку пенсії державного службовця узгоджується із природою міжнародних зобов'язань України.

Так, стаття І «Виконання взятих зобов'язань» (Частина VI) Європейської соціальної хартії (переглянутої) (Страсбург, 3 травня 1996 року), ратифікованої Законом України від 14 вересня 2006 року № 137-V, передбачає, що виконання відповідних положень забезпечується за допомогою: «a) законів або правил; b) угод між роботодавцями чи організаціями роботодавців та організаціями працівників; с) поєднання цих двох методів; d) інших відповідних засобів».

Ця норма вказує, що реалізація зобов'язань держави у сфері соціальних прав здійснюється передусім через ухвалення законів та інших нормативно-правових актів, тобто шляхом створення чіткої і передбачуваної законодавчої бази. Отже, як висновок Конституційного Суду України у рішенні від 23 грудня 2022 року № 3-р/2022, так і міжнародні стандарти підтверджують, що механізм реалізації права на перерахунок пенсії має бути визначений законодавцем.

Відсутність такого врегулювання не може бути усунена судами шляхом самостійного визначення порядку і підстав перерахунку, оскільки це суперечило б принципу правової визначеності та виходило б за межі судових повноважень.

Крім того, відповідно до пункту 13 розділу XV Прикінцеві положення № 1058-IV у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсій, призначених відповідно до зазначених законів, не переглядається. Пенсії, призначені відповідно до зазначених законів, індексуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до законів України "Про державну службу", «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України", «Про наукову і науково-технічну діяльність», та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону, а також видатки на індексацію зазначених пенсій фінансуються за рахунок коштів державного бюджету.

З огляду на матеріали справи, підлягає врахуванню, з 01.03.2022 було проведено автоматичне, без додаткового звернення гр. ОСОБА_1 , переведення на пенсію за віком згідно Закону, за матеріалами пенсійної справи.

Розпорядженням № 930100834255 з 01.04.2023 гр. ОСОБА_1 здійснено перерахунок згідно ст. 42 Закону та дораховано стаж з 01.11.2012 по 31.05.2017. Перерахунок по стажу і заробітній платі відповідно до ст. 42 проводити недоцільно, оскільки розмір пенсії зменшується.

Розмір пенсії гр. ОСОБА_1 з 01.05.2025 становить 16755,64 грн., розрахований за формулою: (8913,83 (заробіток для обчислення пенсії) х 5,02749 (коефіцієнт заробітної плати) х 0,39167 (коефіцієнт стажу) + 96,66 (доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1.абз.2) (за 9 років) + (-598,51) (обмеження в індексації з 01.03.2023 року) + (-294,88) (обмеження індексації з 01.03.2025 року). Для обчислення коефіцієнта заробітку враховано період заробітної плати з 01.07.2000 по 31.10.2012.

Суд також бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої у сфері соціальних виплат держави мають широку «сферу розсуду» (tag6 of appreciation) у виборі засобів реалізації права на соціальний захист. Водночас ця свобода не є абсолютною: на державу покладається позитивний обов'язок забезпечити реальний та ефективний доступ осіб до прав, гарантованих статтею 1 Протоколу № 1 до Конвенції. У даному випадку, відсутність у законодавстві передбаченого механізму перерахунку пенсій є проблемою саме законодавчої політики, а не індивідуальної дискримінації чи свавільного втручання адміністративного органу. Вирішення цього питання виходить за межі юрисдикції адміністративних судів, оскільки останні не можуть підміняти законодавця.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У силу статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи з меж позовних вимог, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку відмову у задоволенні позову.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, відшкодуванню підлягають судові витрати сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, виключно у разі задоволення позовних вимог.

Оскільки суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2, 3, 6-11, 73-77, 79, 90, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

2. Судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Жукова Є.О.