Постанова від 26.02.2026 по справі 691/185/26

ГОРОДИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 691/185/26

провадження № 3/691/94/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2026 року м. Городище

Суддя Городищенського районного суду Черкаської області Савенко О.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від НОМЕР_1 Прикордонної Комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 Мобільного Прикордонного Загону АДРЕСА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, місце реєстрації та місце проживання АДРЕСА_2 , інспектор прикордонної служби 3 категорії - майстер третього відділення інженерних робіт, першої прикордонної застави інженерних робіт відділу прикордонної служби (тип С) п'ятої прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 Прикордонної Комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 Мобільного Прикордонного Загону,-

за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення,-

встановив :

ОСОБА_1 , 11 лютого 2026 року близько 20 години 40 хвилин, під час контрольної перевірки підрозділу, був виявлений начальником першого відділу прикордонної служби НОМЕР_1 Прикордонної Комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 Мобільного Прикордонного Загонустаршим лейтенантом ОСОБА_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме порушення координації ходи, нечітке мовлення, що підтверджується результатами проходження медичного огляду - довідкою щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, які знижують увагу та швидкість реакції від 11 лютого 2026 року №3. Таким чином, інспектор прикордонної служби ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.3 ст.172-20 КУпАП.

ОСОБА_1 , в судовому засіданні, свою вину визнав.

Представник НОМЕР_1 Прикордонної Комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 Мобільного прикордонного загону, будучи повідомлений вчасно та належним чином про час та місце розгляду справи про військове адміністративне правопорушення, до суду не прибув.

Розглянувши справу про військове адміністративне правопорушення приходжу до наступного.

Статтею 1 Закону України « Про оборону України» визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX,у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє по цей час.

Статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до ст.11, ст.16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджених Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України», кожен військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, беззастережно виконувати накази командирів (начальників), знати ти виконувати свої службові обов'язки, що визначають обсяг завдань доручених йому за посадою.

Солдат ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем Збройних Сил України, відповідно до вимог ст.ст.9,11,16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших, перебував під час контрольної перевірки з наявними ознаками алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду.

Відповідно до ст. 252 КпАП висновок про наявність чи відсутність в діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності.

Згідно ч.2 ст.7 та ст.245 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення.

Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна чи необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Стаття 251 КУпАП визначає, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За змістом ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. У відповідності до ст.254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

На підставі ст. 280 КУпАП, судом було встановлено обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про військове адміністративне правопорушення, а саме факт вчинення адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні.

Як вбачається з матеріалів справи про військове адміністративне правопорушення, винність ОСОБА_1 , у скоєнні адміністративного правопорушення підтверджується змістом протоколу про військове адміністративне правопорушення Серії СхРУ №000306 від 12 лютого 2026 року (а.с.1-5), копією військового квитка ОСОБА_1 (а.с.6-7), довідкою щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, які знижують увагу та швидкість реакції від 11 лютого 2026 року №3 за якою від проходження огляду на стан сп'яніння відмовився (а.с.8), пояснення старшого лейтенанта ОСОБА_2 (а.с.9), пояснення штаб-сержанта ОСОБА_3 (а.с. 10), пояснення штаб-сержанта ОСОБА_4 (а.с. 11), пояснення штаб-сержанта ОСОБА_5 (а.с. 12), копія наказу №71-АГ від 05 січня 2025 року (а.с. 13-15), копією наказу №5128-АГ від 09 жовтня 2025 року (а.с. 16-23), копією наказу №5833-АГ від 27 листопада 2025 року (а.с. 24).

Відповідно до ч.4 ст.24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.

Судом встановлено, із змісту досліджених доказів та пояснень військовослужбовців, що солдат ОСОБА_1 , виявлений посадовими особами у приміщенні НОМЕР_1 Прикордонної Комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 Мобільного Прикордонного Загону з ознаками алкогольного сп'яніння в умовах особливого стану.

У справі про військове адміністративне правопорушення є достатньо достовірних, належних та допустимих доказів, які вказують на доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення. Своїми діями, які виразились у перебуванні в приміщенні НОМЕР_1 Прикордонної Комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 Мобільного Прикордонного Загонуз ознаками алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду, ОСОБА_1 , вчинив військове адміністративне правопорушення, ознаки якого передбачені ч. 3 ст. 172-20 КУпАП. Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно ст. 17 КУпАП України у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли. Відповідно до статті 24 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.

Враховуючи вищевикладене, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, суд дійшов висновку про необхідність притягнення порушника до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення в межах санкції статті.

Так, згідно ч.3 ст. 172-20 КУпАП, дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду - тягнуть за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.

Відповідно до ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення, враховується характер вчиненого військового правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом»якшують і обтяжують відповідальність, а тому, суд бере до уваги, що ОСОБА_1 , із змісту протоколу про військове адміністративне правопорушення є військовослужбовцем, вперше притягується до адміністративної відповідальності, надане пояснення про визнання вини.

Вирішуючи питання про вид стягнення, суд вважає за необхідне з метою виховання особи, яка вчинила військове адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень, застосувати до ОСОБА_1 , стягнення у виді штрафу.

Зважаючи на вищевикладене, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, керуючись ст.33,ст.268, ст.280, ч.3 ст.172-20, 294 КУпАП, -

постановив:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні військового адміністративного правопорушення за ч.3 ст.172-20 КУпАП та призначити стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн., що відповідає одній тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір в сумі 665,60 грн. на користь Держави.

Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження даної постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Копію постанови суду надіслати для відому до НОМЕР_1 Прикордонної Комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 Мобільного Прикордонного Загону.

Апеляційну скаргу на постанову судді по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Черкаського апеляційного суду.

Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути звернена до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення, якщо інше не встановлено КУпАП та іншими законами України.

Суддя О. М. Савенко