Постанова від 27.03.2026 по справі 569/6715/26

Справа № 569/6715/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2026 року м. Рівне

Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Гордійчук Н.О., розглянувши матеріали, що надійшли від УПП в Рівненській області ГУНП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого, РНОКПП НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, -

ВСТАНОВИЛА:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 10.03.2026 року серії АПР18 № 491214, 10.03.2026 року близько 19 год в АДРЕСА_1 , громадянин ОСОБА_1 перебуваючи в п'яному вигляді вчинив домашнє насильство відносно своєї матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка є його племінницею, умисні дії психологічного характеру, що виражалось в погрозах фізичною силою, образливому чіплянні, ображанні нецензурною лайкою та виганянням з місця помешкання, чим могло бути завдано шкоду психологічному здоров'ю потерпілих.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, оскільки складання протоколу про адміністративне правопорушення здійснювалося в його присутності, хоча від підпису про повідомлення відмовився. Клопотань про розгляд справи за його відсутності чи про відкладення розгляду справи з причин, що унеможливлюють прибуття за викликом не надіслав.

Практика Європейського Суду з прав людини (зокрема рішення «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008) наголошує, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження». Вказаним рішенням закріплено принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним.

За таких обставин, є можливим розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенню ст. 268 КУпАП.

Потерпіла ОСОБА_3 під час розгляду справи пояснила, що її дядько ОСОБА_1 проживає в будинку з його матір'ю, її бабою. Оскільки його поведінка стала причиною виселення з будинку в тому числі і її, на нього поклали обов'язок здійснювати догляд за його матір'ю. Вказала, що її батько, який є рідним братом ОСОБА_1 пропав безвісти під час захисту Батьківщини, оскільки служив в ЗСУ, після чого життя з дядьком стало нестерпним. Мати з молодшою сестрою переїхали за кордон, а вона з маленькою дитиною змушена була винаймати квартиру, де і мешкає дотепер. ОСОБА_1 зловживає алкогольними напоями та часто перебуває в стані алкогольного сп'яніння. В день події ОСОБА_1 ображав свою матір ОСОБА_2 , не здійснював за нею належний догляд, тримав голодною. Бабуся лежача, а тому щодня вона навідується аби завезти їсти та перевірити стан здоров'я. ОСОБА_4 , перебуваючи в стані алкогольно сп'яніння погрожував заколоти бабусю її шпицями, зарізати ножицями, після чого остання їй зателефонувала. Повідомила, що перешкоджаючи телефонному дзвінку, ОСОБА_1 скручував бабусі руки, внаслідок чого ОСОБА_2 отримала тілесні ушкодження. Також погрожував їй фізичною розправою, виганяв з подвір'я, розмахуючи дерев'яною палицею. Вона постійно перебуває в стресовому стані, хвилюється за безпеку і життя бабусі. Подібні дії ОСОБА_1 вчиняє регулярно, через що бабусю вона періодично поміщає в пансіонат для літніх людей. Просила притягнути до відповідальності ОСОБА_1 , на підтвердження пояснень надала судді аудіо та відеодокази події.

Потерпіла ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, була належним чином повідомлена про дату, час і місце розгляду справи. Як стало відомо з пояснень потерпілої ОСОБА_3 , ОСОБА_2 прийти до суду не має змоги через те, що вона перебуває в лежачому стані внаслідок хвороби.

Заслухавши потерпілу ОСОБА_3 , дослідивши матеріали справи, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя приходить до такого висновку.

Частинами 1 ст. 173-2 КупАП передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП підтверджується наданими суду доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР18 №491214 від 10.03.2026 року, заявою та поясненнями ОСОБА_3 , формами оцінки ризиків вчинення домашнього насильства відносно ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , де поліцейськими уповноваженого підрозділу поліції визначено високий рівень небезпеки, копіями термінових заборонних приписів стосовно кривдника серії ЕТ від №105416 від 10.03.2026 року, серії ЕТ від №105417 від 10.03.2026 року, відеозаписом події, а також усними поясненнями потерпілої ОСОБА_3 та поданими останньою відео- та аудіозаписами події, наданими в судовому засіданні.

Досліджені суддею аудіо- та відеозаписи підтверджують, письмові та усні пояснення ОСОБА_3 , надані під час розгляду справи.

Враховуючи викладене, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, суддя вважає необхідним притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення, в межах санкції цієї статті, що відповідає вимогам ст. 23 КУпАП, та є достатнім і необхідним для виховання особи, запобігання новим проступкам.

Згідно із ч. 4 ст. 283 КУпАП, постанова суду про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 173-2 і 173-6 цього Кодексу, повинна містити обґрунтування необхідності або відсутності необхідності направлення порушника на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, відповідно до статті 39-1 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» чи Законом України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» суб'єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 6 ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року, у випадках передбачених законодавством.

У розумінні вказаного вище Закону, ОСОБА_1 є кривдником, а тому з урахуванням викладеного, обставин справи, особи правопорушника, те, що застосування ним домашнього насильства психологічного та фізичного характеру вчинено до близьких осіб (матері та племінниці), до нього слід застосувати спеціальний захід протидії домашньому насильству - програму для кривдників на строк 3 місяці.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення в разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст.ст. 40-1, 173-2, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИЛА:

Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 30 (тридцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) грн 00 коп на реквізити: Отримувач: ГУК у Рівненській області/ Рівненська МТГ/21081100. Код отримувача (ЄДРПОУ): 38012494. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку: UA108999980313000106000017527. Код класифікації доходів бюджету: 21081100. Найменування коду банку: 899998 Адміністративні штрафи крім правопорушень у сфері забезпечення правил дорожнього руху.

В разі несплати штрафу в п'ятнадцятиденний строк з дня вручення копії постанови правопорушнику, сума штрафу відповідно ч. 2 ст. 308 КУпАП буде стягнута в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.

Стягнути з ОСОБА_1 в прибуток держави 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн 60 коп судового збору на реквізити: Отримувач коштів: ГУК у Рівн. Обл./ Рівнен.міс.тг/22030101. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 38012494. Рахунок отримувача: UA458999980313191206000017527. Код класифікації доходів бюджету: 22030101.

Направити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який вчинив домашнє насильство, на проходження програми, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» до Департаменту соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради за адресою м. Рівне, вул. Соборна, 12 для проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», строком на 3 місяці.

Департаменту соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради, як суб'єкту, відповідальному за виконання програм для кривдників, організувати та забезпечити проходження ОСОБА_1 програми для кривдників, згідно порядку передбаченого Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

Роз'яснити, що у разі неявки для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів.

Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму.

За умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом, передбачена кримінальна відповідальність ст. 390-1 КК України.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.

Суддя Наталія ГОРДІЙЧУК