Ухвала від 25.03.2026 по справі 569/2371/26

Справа № 569/2371/26

1-кп/569/1131/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2026 року м. Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в особі:

судді - ОСОБА_1

з участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2

прокурора - ОСОБА_3

обвинуваченого - ОСОБА_4

захисника - адвоката ОСОБА_5

представника потерпілого - ОСОБА_6

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Рівне кримінальне провадження № 12026180000000059 від 28.01.2026 відносно

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця села Антопіль, Рівненського району Рівненської області, зареєстрованого та проживаючого АДРЕСА_1 , директора комунального підприємства « Рівнеелектротранс» Рівненської міської ради, одруженого, раніше не судимого, обвинуваченого

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського міського суду Рівненської області надійшов обвинувальний акт відносно ОСОБА_4 обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України.

Згідно обвинувального акту убачається, що ОСОБА_4 відповідно до контракту від 05.08.2019, який укладено з Управлінням транспорту і зв'язку виконавчого комітету Рівненської міської ради (далі - Управління), у період з 09.09.2019 по 08.09.2024 призначений на посаду директора Комунального підприємства «Рівнеелектроавтотранс» Рівненської міської ради (далі - КП «Рівнеелектроавтотранс» РМР), а в подальшому згідно з контрактом від 09.09.2024, який укладено з Департаментом інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради (далі - Департамент) призначений на посаду директора КП «Рівнеелектроавтотранс» РМР, у період з 09.09.2024 по 08.09.2025.

Відповідно до п. 1 розділу «Загальні положення» вищевказаних контрактів керівник зобов'язується безпосередньо і через адміністрацію підприємства здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством, забезпечувати його високоприбуткову діяльність, ефективне використання і збереження закріпленого за підприємством на праві господарського відання комунального майна.

Згідно з п. 3 розділу «Загальні положення» зазначених контрактів, керівник є повноважним представником підприємства під час реалізації повноважень, функцій, обов'язків підприємства, передбачених актами законодавства, статутом підприємства та іншими нормативними документами.

Відповідно до п. 6 розділу «Права та обов'язки сторін» вказаних контрактів, керівник здійснює поточне (оперативне) керівництво підприємством, організовує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань підприємства, передбачених законом, статутом Підприємства та контрактами.

Згідно з пп. 6.1. п. 6 розділу «Права та обов'язки сторін» наведених вище контрактів, керівник забезпечує складання в установленому порядку річного з поквартальною розбивкою фінансового плану підприємства на кожний наступний рік і подає його для затвердження або погодження Управлінню, Департаменту, з яким укладено контракт.

Відповідно до пп. 6.3. п. 6 розділу «Права та обов'язки сторін» вищезазначених контрактів, керівник забезпечує виконання затвердженого річного з поквартальною розбивкою фінансового плану підприємства.

Згідно з п. 7 розділу «Права та обов'язки сторін» вказаних контрактів, керівник зобов'язується забезпечити виконання показників ефективності використання державного майна та прибутку, а також майнового стану підприємства.

Відповідно до пп. 1.2. п. 1 «Загальні положення» Статутів КП «Рівнеелектроавтотранс» РМР, затверджених рішеннями Рівненської міської ради від 08.12.2023 № 4199, від 14.03.2024 № 4624, від 24.12.2024 № 5894 (далі - Статутів), Підприємство засноване на комунальній власності Рівненської міської територіальної громади; засновником та власником Підприємства є Рівненська міська територіальна громада в особі Рівненської міської ради; органом управління Підприємства є Департамент інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради.

Згідно з пп. 5.2. п. 5 «Права та обов'язки підприємства» Статутів, Підприємство зобов'язане забезпечувати поставку продукції та виконання робіт і послуг відповідно до контракту із Засновником (Власником) і укладених договорів.

Відповідно до пп. 6.4. п. 6 «Управління підприємством» Статутів, поточне (оперативне) управління Підприємством здійснює його директор, який згідно зі ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» призначається та звільняється міським головою та працює на контрактній основі.

Згідно з пп. 6.5. п. 6 «Управління підприємством» Статутів, директор Підприємства самостійно вирішує питання діяльності Підприємства, за винятком віднесених законодавством та Статутом до компетенції Засновника чи інших органів управління.

Відповідно до пп. 6.7. п. 6 «Управління підприємством» Статутів, директор Підприємства:

- несе відповідальність за формування і виконання фінансового плану і плану розвитку Підприємства, результати господарської діяльності Підприємства, виконання показників ефективності діяльності Підприємства, використання майна і прибутку згідно з контрактом;

- діє без довіреності від імені Підприємства, представляє його на всіх підприємствах, в установах та організаціях та в стосунках з громадянами;

- користується правом розпоряджатися майном та коштами Підприємства відповідно до законодавства України і в межах, визначених трудовим контрактом та чинним Статутом Підприємства;

- укладає договори, угоди в тому числі трудові, видає довіреності, відкриває в установах банків розрахунковий та інші рахунки;

- у межах своєї компетенції видає накази та інші акти, дає вказівки, обов'язкові для всіх підрозділів та працівників Підприємства;

- забезпечує дотримання положень чинного законодавства у сфері управлінням майном, переданим Власником Підприємству на баланс і в господарське віддання з метою здійснення його статутної діяльності;

- вирішує інші питання, віднесені законодавством, статутом Підприємства та контрактом до компетенції директора.

Таким чином, ОСОБА_4 , обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в юридичній особі публічного права, тобто відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України та відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України, є службовою особою.

ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді директора КП «Рівнеелектроавтотранс» РМР, будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, діючи із злочинною недбалістю, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинний був та міг їх передбачати, маючи реальну можливість їх виконати належним чином, проте, неналежно виконав свої службові обов'язки під час поточного управління (керівництва) підприємством, відповідно до законодавства, Статутів та контрактів, через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам за наступних обставин.

Так, згідно з пп. 2.3. п. 2 «Предмет та цілі діяльності» Статутів КП «Рівнеелектроавтотранс» РМР, основними видами діяльності Підприємства є, зокрема, діяльність регулярного електротранспорту, діяльність автомобільного регулярного транспорту, діяльність нерегулярного пасажирського транспорту, діяльність автомобільного вантажного транспорту, функціонування інфраструктури автомобільного та міського транспорту, тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про міський електричний транспорт» від 29.06.2004 № 1914-IV (далі - Закон України № 1914-IV) визначено, що відносини замовників з перевізниками регулюються згідно із законодавством, а також договором про організацію надання транспортних послуг.

У договорі про організацію надання транспортних послуг визначаються обсяги і якість транспортних послуг за маршрутами (лініями) згідно з розкладом руху, вартість перевезення пасажирів, обов'язки та права сторін, порядок та строки проведення розрахунків, інші умови надання транспортних послуг (ч. 2 ст. 11 Закону України № 1914-IV).

Типовий договір про організацію надання транспортних послуг затверджено постановою Кабінету Міністрів України 14.11.2012 № 1045 (далі - Типовий договір).

Підставою для укладення договору про організацію надання транспортних послуг є замовлення на пасажирські перевезення міським електричним транспортом, у якому повинні враховуватися державні соціальні нормативи на транспортні послуги, а також спроможність перевізника забезпечити їх необхідний обсяг (ч. 3 ст. 11 Закону України №1914-IV).

Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону України № 1914-IV, замовник транспортних послуг зобов'язаний: укладати договір з перевізником про організацію надання транспортних послуг та контролювати його виконання; здійснювати повну та своєчасну оплату фактично виконаних перевізником обсягів транспортних послуг згідно з договором про організацію їх надання.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України № 1914-IV перевізник зобов'язаний: забезпечувати належний рівень транспортного обслуговування пасажирів та їх безпеки, якість надання транспортних послуг; виконувати умови договору про організацію надання транспортних послуг, інші вимоги, встановлені законодавством.

Згідно з ч. 3 ст. 13 Закону України № 1914-IV перевізник несе відповідальність за: виконання зобов'язань щодо перевезення пасажирів згідно із законодавством та договором про організацію надання транспортних послуг; надання інформації про фактичні обсяги транспортних послуг.

Так, 07.12.2021 Департамент інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради, в особі директора ОСОБА_7 (далі - замовник), з однієї сторони, та КП «Рівнеелектроавтотранс» РМР, в особі директора ОСОБА_4 (далі - перевізник), з іншої сторони, уклали договір № 7 від 07.12.2021 про організацію надання транспортних послуг з перевезень пасажирів міським електричним транспортом (послуги місцевого наземного електротранспорту).

Згідно з п. 1 договору № 7 від 07.12.2021 предметом договору є пасажирські переведення міським електричним транспортом (тролейбусами) у м. Рівному, що виконує перевізник за замовленням замовника шляхом здійснення перевезення пасажирів та їх багажу, а також інші послуги, пов'язані з таким перевезенням.

Відповідно до п. 20 вказаного договору, він діє з 01.01.2022 до 31.12.2025 і набирає чинності з дати його укладення.

Додатковою угодою № 3 від 16.01.2024 до договору № 7 від 07.12.2021 вказаний договір доповнено, зокрема додатком № 3 «Завдання щодо обсягу доходів від продажу проїзних документів та чистого доходу від надання додаткових послуг за іншими напрямами господарської діяльності КП «Рівнеелектроавтотранс» РМР» на 2024 рік», відповідно до якого встановлено, що обсяг планових надходжень перевізника складає 67 279 800 грн, у тому числі від продажу усіх видів проїзних документів - 60 620 800 грн, трансферти за студентів та учнів - 6 500 000 грн, чистий дохід від надання додаткових послуг за іншими напрямами господарської діяльності - 159 000 грн.

Крім цього, 16.01.2024 Департамент інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради, в особі директора ОСОБА_7 (далі - замовник), з однієї сторони, та КП «Рівнеелектроавтотранс» РМР, в особі директора ОСОБА_4 (далі - перевізник), з іншої сторони, уклали договір № 3 від 16.01.2024 про організацію надання транспортних послуг з перевезень пасажирів міським електричним транспортом.

Відповідно до п. 1 Договору № 3 від 16.01.2024 предметом договору є пасажирські перевезення міським електричним транспортом ДК 021:2015 «60130000-8 Послуги спеціалізованих автомобільних перевезень пасажирів», що здійснює перевізник за замовленням замовника шляхом надання послуг із перевезення пасажирів та їх багажу, а також інших послуг, пов'язаних з таким перевезенням.

Замовник надає право перевізнику здійснювати зазначені транспортні послуги за визначеними маршрутами (лініями) на умовах договору про організацію надання транспортних послуг з перевезень пасажирів міським електричним транспортом (послуги місцевого наземного електротранспорту) від 07.12.2021 № 7 та зобов'язується сплачувати за фактично виконані перевізником транспортні перевезення на умовах цього договору.

Ціна (вартість) договору становить 140 000 000 грн без ПДВ, в межах річних бюджетних призначень становить 120 000 000 грн без ПДВ.

Відповідно до п. 5 договору № 3 від 16.01.2024 сума коштів, що підлягає перерахуванню перевізнику за надані транспортні послуги, визначається як різниця між вартістю наданих за звітний період транспортних послуг та обсягом власних доходів перевізника (доходу від продажу проїзних документів, трансфертів за пільгове перевезення учнів та студентів та чистого доходу від надання додаткових послуг за іншими напрямами господарської діяльності). Обсяг власних доходів перевізника встановлюється завданням замовника згідно договору від 07.12.2021 № 7.

Згідно з п. 6 Типового договору, договору від 07.12.2021 № 7 та договору від 16.01.2024 № 3, у разі невиконання передбаченого цими договорами обсягу транспортних послуг з вини перевізника замовник сплачує лише фактично виконані обсяги таких послуг.

Відповідно до п. 9 Типового договору, договору від 07.12.2021 № 7 та п. 7 договору від 16.01.2024 № 3, невиконання перевізником завдання щодо обсягу власних доходів замовником не компенсується.

Директор КП «Рівнеелектроавтотранс» РМР ОСОБА_4 , будучи службовою особою, всупереч інтересам служби, діючи із злочинною недбалістю, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинен був та міг їх передбачати, маючи реальну можливість виконати свої службові обов'язки належним чином, всупереч вимог ст.ст. 11-13 Закону України «Про міський електричний транспорт» від 29.06.2004 № 1914-IV, п. 6, п. 9 Типового договору про організацію надання транспортних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 14.11.2012 № 1045, п. 6, п. 9 договору від 07.12.2021 № 7, додатку № 3 до договору від 07.12.2021 № 7, п. 5, п. 6, п. 7 договору від 16.01.2024 № 3, протягом 2024 року неналежно виконав свої службові обов'язки, які передбачені п. 1 розділу «Загальні положення» контрактів, п. 6 розділу «Права та обов'язки сторін» контрактів, пп. 5.2. п. 5, п. 6.7. п. 6 Статутів, під час виконання умов договору від 07.12.2021 № 7 та Договору від 16.01.2024 № 3 в частині розрахунку суми втрат підприємства від надання транспортних послуг, що підлягає відшкодуванню Департаментом інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради.

Зокрема, при визначенні сум втрат КП «Рівнеелектроавтотранс» РМР від надання транспортних послуг, що підлягає відшкодуванню, комунальним підприємством враховано не визначене додатком № 3 до договору від 07.12.2021 № 7 завдання замовника щодо обсягу власних доходів від продажу усіх видів проїзних документів в загальній сумі 60 620 800 грн, а перераховані планові доходи від невиконаного обсягу транспортної роботи в загальній сумі 58 445 371, 43 грн, внаслідок чого в актах виконаних робіт з надання транспортних послуг, які подано перевізником замовнику протягом січня-грудня 2024 року, завищено суму втрат від надання транспортних послуг, що підлягає відшкодуванню на загальну суму 2 175 428, 57 грн (два мільйони сто сімдесят п'ять тисяч чотириста двадцять вісім гривень п'ятдесят сім копійок).

На підставі поданих протягом 2024 року КП «Рівнеелектроавтотранс» РМР актів виконаних робіт з надання транспортних послуг, підписаних директором ОСОБА_4 , Департаментом інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради, зайво перераховано для комунального підприємства кошти в загальній сумі 2 175 428, 57 грн.

Таким чином, директором КП «Рівнеелектроавтотранс» РМР ОСОБА_4 завдано матеріальної шкоди бюджету Рівненської міської територіальної громади на загальну суму 2 175 428, 57 грн, тобто спричинено тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.

Таким чином, ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.

В судовому засіданні від обвинуваченого та його захисника надійшло клопотання, про закриття кримінального провадження на підставі ст.48 КК України, у зв'язку втратою суспільної небезпечності діяння.

Заслухавши думку прокурора, представника потерпілого, які не заперечували проти закриття провадження по справі, обвинуваченого та його захисника, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд дійшов до висновку про можливість задоволення клопотання виходячи з наступного.

Відповідно до ст.48 КК України, особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо буде визнано, що на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною.

В силу вимог ст. 12 КК України, кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 367 КК України відноситься до не тяжких злочинів.

Обвинувачений вперше вчинив кримінальне правопорушення, щиро розкаявся, в ході досудового розслідування сприяв розкриттю вчинення кримінального правопорушення, в ході досудового розслідування вживав заходів щодо відшкодування завданих збитків, дане вчинене діяння перестало бути суспільно небезпечним, через відсутність збитків, з наведених підстав, суд приходить до переконання про обґрунтованість клопотання.

Відповідно до ч. 3 ст. 288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Судом встановлено, що обвинувачений цілком розуміє свої права, визначені ч. 3 ст. 285 КПК України, підставу звільнення від кримінальної відповідальності за ст. 48 КК України, а також наслідки закриття провадження з цієї підстави і після роз'яснення цих положень наполягає на закритті провадження з підстави, передбаченої ст. 48 КК України.

При вирішенні клопотання суд приймає до уваги те, що обвинувачений раніше не судимий, активно сприяв розкриттю злочину, вживав заходів щодо відшкодування завданих збитків, таким чином суд приходить до переконання, що наявні всі обов'язкові підстави, передбачені ст. 48 КК України, для звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності.

Обставин, які б виключали звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, та закриття даного кримінального провадження за ст. 48 КК України, судом не встановлено.

На підставі наведеного, суд приходить до переконання, що клопотання обвинуваченого про звільнення від кримінальної відповідальності є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню. Тому суд вважає за можливе звільнити обвинуваченого від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України на підставі ст. 48 КК України, а кримінальне провадження відносно нього закрити.

Запобіжний захід до обвинуваченого не застосовано.

Цивільний позов по справі не заявлено.

Керуючись ст.46 КК України, ст. ст.284, 285, 286 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 про звільнення його від кримінальної відповідальності на підставі ст.48 КК України - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ст.48 КК України, у зв'язку з зміною обстановки.

Кримінальне провадження № 12026180000000059 від 28.01.2026 відносно ОСОБА_4 , який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого за ч.2 ст.367 КК України закрити на підставі п.1 ч.2 ст.284 КПК України.

Стягнути з обвинуваченого ОСОБА_4 на користь держави судові витрати, а саме за проведення судових експертиз в розмірі 54 821 грн.10 коп.

Скасувати арешт на транспортний засіб марки «Фольксваген Пасат 2016 року випуску» д.н.з НОМЕР_1 , № кузова НОМЕР_2 а також транспортний засіб марки Форд Фокус д.н.з НОМЕР_3 № кузова НОМЕР_4 , та повернути його законному власнику.

Ухвала може бути оскаржена до Рівненського апеляційного через Рівненський міський суд Рівненської області протягом семи днів з дня її проголошення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги за відсутності такої скарги, а при оскарженні ухвали - після постановлення ухвали апеляційним судом.

Суддя ОСОБА_1