СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/1498/26
ун. № 759/4358/26
24 лютого 2026 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 про накладення арешту у досудовому розслідуванні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024112100000060 від 15.05.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 246, ч. 2 ст. 197-1, ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 366 КК України, -
Слідчий слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про накладення арешту у досудовому розслідуванні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024112100000060 від 15.05.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 246, ч. 2 ст. 197-1, ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 366 КК України.
В обґрунтування доводів та вимог клопотання зазначив, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024112100000060 від 15.05.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 246, ч. 2 ст. 197-1, ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 366КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що відповідно до Указу Президента України №1048/2009 від 11.12.2009, з метою збереження та відтворення природних комплексів, що мають важливе природоохоронне, наукове та рекреаційне значення створено Національний природний парк «Білоозерський», який розташований на території Бориспільського району, Київської області та Черкаського району, Черкаської області
До території парку в установленому порядку включено 7014,44 га. земель державної власності, які вилучено у Державної організації "Лісове господарство "Білоозерське" і надано національному природному парку в постійне користування.
Парк є неприбутковою, бюджетною, природоохоронною, рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою загальнодержавного значення і входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання.
Також, він є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки у відділенні Державної казначейської служби України і утримується за рахунок коштів державного бюджету.
Перебуває в управлінні Державного управління справами та порядок його функціонування визначений «Положенням про Національний природний парк «Білоозерський»», затверджений Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 15.03.2021 №188 (у редакції наказу Міндовкілля 17 лютого 2023 року №89).
Також, в обов'язковому порядку у своїй діяльності керується Конституцією України, Земельним кодексом України, Лісовим кодексом України, Водним кодексом України, законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України», «Про рослинний світ», «Про тваринний світ», «Про Червону книгу України», «Про наукову і науковотехнічну діяльність», іншими нормативно-правовими актами, розпорядженнями Керівника Державного управління справами, Проєктом організації території Національного природного парку «Білоозерський», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об'єктів, а також Положенням.
Парк створено з метою вдосконалення управління збереженням, відтворенням і рекреаційним використанням типових та унікальних природних комплексів, що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення, збереження, відтворення генофонду рослинного і тваринного світу та раціонального використання їх у наукових, природоохоронних, господарських і рекреаційних цілях.
Предметом діяльності парку є:
-збереження та відтворення цінних природних комплексів та історико-культурних об'єктів, що розташовані на його території, видів тваринного рослинного світу;
-створення умов для організованого туризму та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони заповідних комплексів та об'єктів;
-проведення науково-дослідних робіт, у тому числі з вивчення природних комплексів та їх зміни в умовах рекреаційного використання, розробка наукових рекомендацій з питань охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання природних ресурсів;
-забезпечення охорони його території з усіма природними об'єктами; збереження генофонду рідкісних, занесених до Червоної книги України, та типових рослин, тварин, птахів, риб і безхребетних;
-вивчення змін екосистем під дією природних і антропогенних факторів;
-підтримання загального екологічного балансу в регіоні;
-проведення екологічної освітньо-виховної роботи тощо.
Управління Парком здійснюється відповідно до вимог законодавства спеціальною адміністрацією. До складу адміністрації входять відповідні наукові підрозділи, служба охорони, відділи екологічної освіти, господарського та іншого обслуговування згідно із затвердженим штатним розписом.
Охорона території Парку покладається на службу його охорони. що входить до складу служби державної охорони природно-заповідного фонду України.
Службу державної охорони Парку (далі - служба держохорони) очолює директор Парку, який несе повну відповідальність за організацію її діяльності та забезпечення додержання режиму території, а також збереження, відтворення та раціональне використання природних комплексів і ресурсів у межах його території;
Повноваження служби держохорони визначаються законодавством.
Основними завданнями служби держохорони є:
- забезпечення додержання режиму охорони території та природних об?єктів на території Парку;
- попередження та припинення порушень законодавства про охорону з
навколишнього природного середовища на території Парку;
Порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища на території Парку тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну та/або кримінальну відповідальність.
Розмір шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища на території Парку, визначається в установленому законодавством порядку та підлягає компенсації в повному обсязі.
Відповідно до «Положення про службу державної охорони природно-заповідного фонду України» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2000 року № 1127:
Служба державної охорони природно-заповідного фонду України (далі - служба держохорони) забезпечує охорону та збереження природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків, ботанічних садів, дендрологічних парків, зоологічних парків, парків-пам?яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, а також регіональних ландшафтних парків;
До складу служб державної охорони територій та об?єктів природно-заповідного фонду адміністрацій заповідників, національних природних парків, ботанічних садів, дендрологічних парків, зоологічних парків, парків-пам?яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, регіональних ландшафтних парків. працівники підрозділів охорони. а також інших підрозділів цих адміністрацій за переліком згідно з додатком;
Основними завданнями служби держохорони є:
- забезпечення додержання режиму охорони територій та об?єктів природно-заповідного фонду України;
- попередження та припинення порушень природоохоронного законодавства.
Служба держохорони відповідно до покладених на неї завдань:
- здійснює охорону природних комплексів природних заповідників, біосферних заповідників. національних природних парків, ботанічних садів, дендрологічних парків, зоологічних парків, парків-пам?яток садово-паркового загальнодержавного значення, а також регіональних ландшафтних парків;
- забезпечує порядок використання природних ресурсів;
- забезпечує додержання вимог щодо відвідування територій та об?єктів природно-заповідного фонду;
- попереджує пошкодження лісових насаджень унаслідок незаконних рубок;
- інформує відповідні державні органи про надзвичайні ситуації; забезпечує реалізацію заходів з профілактики та захисту природних комплексів від шкідників і хвору межах територі аб?єктів призавідо фонду;
- підтримує у належному стані межові та охоронні знаки, інформаційні аншлаги, квартальні та ділянкові стовпи, а також протипожежні споруди;
- забезпечує додержання режиму територій та об?єктів природно-заповідного фонду, у тому числі додержання вимог проектів організації територій та об?єктів чи проектів утримання та реконструкції об?єктів природно-заповідного фонду, на всій його території;
Працівники служби держохорони мають право:
- вимагати від громадян і службових осіб пояснення у зв?язку з порушенням ними режиму територій та об?єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон;
- перевіряти у громадян і службових осіб посвідчення на право перебування, використання природних ресурсів та провадження іншої діяльності в межах відповідних територій та об?єктів природно-заповідного фонду;
- доставляти порушників природного законодавства у територіальні органи внутрішніх справ чи до виконавчого комітету селищної, сільської ради з метою з?ясування особи;
- складати протоколи про порушення адміністративного законодавства в галузі охорони використання природних ресурсів, надсилати їх відповідним органам притягнення винних до відповідальності;
- вилучати у порушників предмети і знаряддя незаконного використання природних ресурсів транспорті засоби, незаконно добуту продукцію, відповідні документи;
- проводити особистий огляд осіб, речей, транспортних засобів та перевірку знарядь і продукції, одержаної в результаті природокористування;
- безперешкодно обстежувати стан природних комплексів та об?єктів, що розташовуються в межах територій природно-заповідного фонду;
- безперешкодно відвідувати і перевіряти підприємства, установи. організації, судна та інші транспортні засоби у межах територій та об?єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон стосовно додержання вимог природоохоронного законодавства;
Так, наказом № 23/55-к від 06.06.2023, ОСОБА_4 , призначено на посаду Першого заступника директора Національного природного парку «Білоозерський».
Адміністрацією Національного природного парку «Білоозерський» 07.06.2023 ознайомлено Першого заступника директора Національного природного парку «Білоозерський» ОСОБА_4 з посадовою інструкцією.
Згідно з інструкцією, останній, працюючи на посаді Першого заступника директора Національного природного парку «Білоозерський» несе відповідальність за:
-Неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов?язків, помилкові дії чи бездіяльність, неприйняття рішень, що входять у сферу його компетенції, а також за невикористання або неповне використання своїх функціональних прав, що передбачені цією посадовою інструкцією, а також правилами внутрішнього трудового розпорядку, в межах, визначених чинним законодавством України про працю та кримінальним законодавством України;
-Заподіяння матеріальної шкоди в межах, визначених чинним цивільним законодавством України.
Відповідно до посадової інструкції Першого заступника директора Національного природного парку «Білоозерський», затвердженої директором ОСОБА_5 , покладено ряд обов'язків.
Так, ОСОБА_4 , серед інших обов'язків, зобов'язаний:
-Організовувати у межах діяльності Національного природного парку «Білоозерський» ведення природоохоронної діяльності відповідно до чинного законодавства та новітніх наукових рекомендацій;
-Спільно з відділом служби державної охорони Парку здійснює контроль за дотриманням режиму території, використанням, охороною і захистом природних комплексів у зоні розташування парку;
-В межах, визначеними функціональними обов'язками, організовує проведення у межах території парку заходів щодо охорони природних екосистем від пожеж та порушень природоохоронного законодавства, а також нагляд за додержанням на місцях технічних інструкцій, правил та інших вказівок щодо охорони цих територій та навколишнього природного середовища;
-Разом з відділом служби державної охорони парку організовує та забезпечує проведення службових розслідувань по кожному випадку виявлення порушень заповідного режиму (в т. ч. самовільних рубок, незаконного полювання, пожеж), відповідає за своєчасну підготовку матеріалів у правоохоронні органи, до яких обов'язково має були долучений акт службового розслідування, підписаний комісією під головуванням першого заступника директора або начальника служби державної охорони природно-заповідного фонду;
-Організовує та відповідає за проведення перевірок, ревізій, рейдів в т. ч. спільно з правоохоронними органами, спрямованих на попередження та виявлення порушень заповідного фонду.
В подальшому, розпорядженням Керівника Державного управління справами № 27-П від 30.07.2024, на ОСОБА_4 , покладено тимчасове виконання обов'язків директора Національного природного парку «Білоозерський».
Наказом № 24/91-К від 02.08.2024 ОСОБА_4 приступив до виконання обов'язків директора Національного природного парку «Білоозерський».
Адміністрацію Парку очолює директор Парку, який призначається на посаду та звільняється з посади в установленому порядку розпорядженням Керівника Державного управління справами. Призначення директора на посаду здійснюється за погодженням з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України відповідно до законодавства.
Повноваження директора Парку:
- здійснювати поточне управління Парком, організовувати його природоохоронну, наукову, науково-технічну, господарську та іншу діяльність,
передбачену законодавством та цим Положенням;
- призначати та звільняти з посад першого заступника директора, заступника директора, головного бухгалтера та уповноважену особу з питань запобігання та виявлення корупції за погодженням з Державним управлінням справами; призначати керівника юридичної служби (у разі відсутності юридичної служби - юрисконсульта) за погодженням з юридичною службою Державного управління справами;
- призначати на посади та звільняти з посад працівників Парку та визначати їх функціональні обов?язки;
- затверджувати відповідні положення, інструкції, посадові інструкції в Парку;
- у межах своєї компетенції видавати накази, затверджувати та погоджувати інші акти, що стосуються діяльності Парку, організовувати і контролювати їх виконання;
- затверджувати правила внутрішнього трудового розпорядку Парку;
- працівників Парку;
Також визначені і обов'язки директора Парку, зокрема:
- забезпечувати керівництво роботою адміністрації Парку, його структурних підрозділів;
- забезпечувати виконання завдань, визначених перед Парком;
- забезпечувати цільове та раціональне використання території та земель природно-заповідного фонду, що перебувають у постійному користуванні Парку;
- забезпечувати ефективне використання та збереження природних ресурсів, основних фондів, майна, що перебуває в повному господарському віданні Парку;
- забезпечувати додержання режиму території Парку;
Директор Парку несе персональну відповідальність за:
- виконання покладених на Парк завдань, у тому числі за організацію та проведення природоохоронних заходів, науково-дослідних, господарських та інших робіт, збереження закріпленого за Парком державного майна і забезпечення протипожежної безпеки його об?єктів, за створення належних соціально-побутових і виробничих умов для працівників Парку тощо;
Частиною 3 статті 18 КК України визначено, що службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Отже, зважаючи на обсяг повноважень, ОСОБА_4 , який на час вчинення кримінального правопорушення (злочину), обіймав в Національному природньому парку «Білоозерський» посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, мав статус службової особи.
Згідно з п. 1 Примітки ст. 364 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Також на першого заступника керівника Національного природного парку «Білоозерський» ОСОБА_4 , відповідно до внутрішньо-розпорядчих документів установи, покладалися обов'язки щодо організації та забезпечення заходів з охорони території Парку, у тому числі в частині проведення перевірок (ревізій) обходів та виявлення лісопорушень.
Так, наказом НПП «Білоозерський» № 24/25 від 19.03.2024 «Про весняну ревізію» створено комісію з числа працівників Парку, головою якої визначено першого заступника керівника НПП «Білоозерський» ОСОБА_4 , та передбачено проведення у період з 20.03.2024 по 19.04.2024 весняної ревізії обходів НПП «Білоозерський» з метою виявлення самовільних рубок та інших лісопорушень, перевірки стану біотехнічних споруд, а також перевірки збереження та стану аншлагів, граничних, квартальних, ділянкових стовпів та інших знаків, виготовлення паспортів обходів, контролю дотримання Санітарних правил в лісах України та Ліміту на використання природних ресурсів на ділянках, пройдених вибірковими санітарними рубками у 2023 році, перевірки стану очистки від порубкових решток, стану проїзних доріг та просік, збереження об'єктів природно-заповідного фонду, дотримання режиму території, а також порядку використання, відтворення, охорони і захисту природних екосистем.
Водночас, за результатами проведення зазначеної весняної ревізії комісією під головуванням ОСОБА_4 фактів самовільних рубок чи інших лісопорушень виявлено не було.
Крім того, з метою забезпечення належної організації охорони території Парку та контролю за станом лісових обходів, у НПП «Білоозерський» здійснювалося документальне закріплення меж та стану обходів шляхом оформлення актів приймання-передачі.
Так, відповідно до акту приймання-передачі обходу від 01.04.2024, затвердженого директором Національного природного парку «Білоозерський» ОСОБА_5 , інспектор з охорони природно-заповідного фонду відділу державної охорони природно-заповідного фонду НПП «Білоозерський» ОСОБА_6 передав, а інспектор з охорони природно-заповідного фонду того ж відділу ОСОБА_7 прийняв обхід № 2, до складу якого входять квартали № 8-12, 17-25 загальною площею 844,0 га, при цьому на момент передачі зазначеного обходу жодних порушень, фактів самовільних порубок та неоформлених актами лісопорушень зафіксовано не було.
В той же час, ОСОБА_4 будучи першим заступником Національного природнього парку «Білоозерського» та безпосередньо здійснюючи спрямування, координацію та контроль діяльності відділу державної охорони природно-заповідного фонду після 19.04.2024, жодним чином не організував введення природоохоронної діяльності та не вжив жодних заходів які прямо передбачені його посадовою інструкцією, а саме: спільно з відділом державної охорони Парку не здійснив контроль за дотриманням режиму території, використанням, охороною і захистом природних комплексів у зоні розташування парку, не організував заходів щодо охорони природних екосистем від порушень природоохоронного законодавства, не вчинив будь яких дій для організації ревізій та рейдів в тому числі за участю правоохоронних органів з метою попередження та виявлення порушень заповідного режиму.
Разом з тим, описані заходи при належному виконанні своїх службових обов'язків ОСОБА_4 могли би унеможливити доступ на територію Національного парку «Білоозерський» сторонніх осіб та суттєво зменшити наслідки в разі виявлення свіжих пнів в наслідок незаконної порубки під час весняної ревізії, унеможливлення доступу до лісу техніки (в тому числі важкої), вилучення незаконно спиляної деревини, оперативне інформування правоохоронних органів про факти порушень природоохоронного законодавства.
Таке безвідповідальне, ставлення ОСОБА_4 до виконання ним своїх службових обов'язків надало можливість невстановленим досудовим розслідуванням особам безконтрольний доступ (в тому числі з використанням важкої техніки) до лісу Національного природнього парку «Білоозерський» та змогу безперешкодно здійснити порубку лісу, а також подальше вивезення незаконно спиляної деревини.
Разом з тим, під час досудового розслідування кримінального провадження 10.06.2024 та 16.05.2024 слідчими СВ ВП №1 Бориспільського РУП ГУНП в Київській області проведено огляд території Національного природнього парку «Білоозерський» серед яких оглянуто і квартали №9 та № 17, в ході яких виявлено численні факти самовільної рубки деревини.
В подальшому, повторно 02.12.2024 слідчим, за участі спеціалістів Державної екологічної інспекції Столичного округу та представників Національного природнього парку «Білоозерський», з метою належної фіксації фактів незаконних порубок, виявлених 10.06.2024 та можливістю здійснення подальших розрахунків нанесених збитків, проведено огляд кварталу 17, виділ 7 Національного природнього парку «Білоозерський», в ході якого виявлено та зафіксовано факт порубки 9-ти сиро ростучих дерев породи дуб без дозвільних документів.
Встановлено, що розмір шкоди, заподіяної внаслідок незаконної вирубки дерев на території кварталу 17, виділу 7 Національного природнього парку «Білоозерський», становить 2 977 146 (два мільйони дев'ятсот сімдесят сім тисяч сто сорок шість) гривні 68 (шістдесят вісім) копійок.
Крім цього, з аналогічною метою 02.12.2024 повторно, слідчим за участі спеціалістів Державної екологічної інспекції Столичного округу та представників Національного природнього парку «Білоозерський», проведено огляд кварталу 9 виділі 20 Національного природнього парку «Білоозерський», в ході якого виявлено факт порубки 4-х сиро ростучих дерев породи дуб без дозвільних документів.
Встановлено, що розмір шкоди, заподіяної внаслідок незаконної вирубки дерев на території кварталу 9 виділу 20 Національного природнього парку «Білоозерський», становить 1 046 018 (один мільйон сорок шість тисяч вісімнадцять) гривень 26 (двадцять шість) копійок.
Таким чином, перший заступник директора Національного природнього парку «Білоозерський» ОСОБА_4 , безпосередньо здійснюючи спрямування, координацію та контроль діяльності відділу державної охорони природно-заповідного фонду, функціональними обов'язками якого прямо передбачена організація введення природоохоронної діяльності, маючи у своєму підпорядкуванні штат відділу державної охорони Парку не здійснив контроль за дотриманням режиму території, використанням, охороною і захистом природних комплексів у зоні розташування парку, не організував заходів щодо охорони природних екосистем від порушень природоохоронного законодавства, маючи можливість для уникнення або суттєвого зменшення негативних наслідків від незаконної порубки, шляхом виявлення ознак незаконних рубок дерев, унеможливлення доступу на територію лісу сторонньої техніки (в тому числі важкої) шляхом встановлення засобів блокування лісових доріг, можливості для залучення працівників правоохоронних органів для припинення самовільних рубок, припинення правопорушення, вилучення незаконно добутої лісопродукції та сировини, тобто маючи реальну можливість для забезпечення охорони лісу, допустив у період часу з 19 квітня 2024 по 15 травня 2024 неналежне виконання своїх службових обов'язків та неналежним чином проводив організацію природоохоронної діяльності лісу в кварталі 17 виділі 7 та кварталі 9 виділі 20 Національного природнього парку «Білоозерський».
Більше того, ОСОБА_4 за вказаними фактами не призначав службові розслідування, а також ні самостійно, ні за наданою вказівкою підпорядкованим працівникам жодним чином не інформував правоохоронні органи про факти незаконної рубки на території Парку.
Таке безвідповідальне, за вище викладених обставин, ставлення ОСОБА_4 до виконання ним своїх службових обов'язків надало можливість у період часу з 19 квітня 2024 по 15 травня 2024 року невстановленим досудовим розслідуванням особам безконтрольний доступ до лісу у кварталі 17 виділі 7 та кварталі 9 виділі 20 Національного природнього парку «Білоозерський», та змогу безперешкодно здійснити порубку лісу, чим спричинило, матеріальну шкоду на загальну суму 4 023 164 (чотири мільйони двадцять три тисячі сто шістдесят чотири) гривні 94 (дев'яносто чотири) копійки.
Одночасно завдані збитки мають прямий причинно-наслідковий зв'язок із вищевказаними діяннями ОСОБА_4 .
Також, 14.09.2024 старшим дізнавачем відділу поліції №1 Бориспільського РУП проведено під час досудового розслідування кримінального провадження проведено огляд місця події, а саме ділянки місцевості яка знаходиться на території Національного природного парку «Білоозерський», при в'їзді до адміністративних будівель вказаного парку.
В ході огляду виявлено та вилучено зернозбиральний комбайн марки "JOHN DEERE 9600", вантажний автомобіль-тягач марки "IVECO 440 Е42" д.н.з. НОМЕР_1 з причепом д.н.з. НОМЕР_2 , в якому знаходилась зернова культура - соя.
Слідчим СУ ГУНП в Київській області 04.10.2024 за участі спеціалістів Державної екологічної інспекції Столичного округу та представників Національного природнього парку «Білоозерський», оглянуто територію кварталів № 5 та № 12 Національного природнього парку «Білоозерський», в ході яких виявлено факти самовільного зайняття та використання не за цільовим призначенням частини земельної ділянки з кадастровим номером 3223388200:03:017:0001 з цільовим призначенням землі лісогосподарського призначення.
Так, під час огляду виявлено вирощування сільськогосподарської культури «сої» на 8 ділянках загальною площею 20,09 га, а саме: поле № 1 - загальна площа ділянки складає 6,6 га, з яких 3,1 га площа не зібраної сої та 3,5 га площа зібраної сої, яка розташована в межах обходу № 1, а саме на території кварталу № 5 Національного природного парку «Білоозерський», поле № 2 - загальна площа ділянки та площа зібраної сої складає 3,04 га, поле № 4 - загальна площа ділянки та не зібраної сої складає 0,74 га, поле № 5 - загальна площа ділянки та не зібраної сої складає 0,54 га, поле № 6 - загальна площа ділянки та не зібраної сої складає 0,44 га, поле № 7 - загальна площа ділянки та не зібраної сої складає 1,39 га, поле № 8 - загальна площа ділянки та не зібраної сої складає 5,49 га та поле № 9 - загальна площа ділянки та не зібраної сої складає 1,85 га, які розташовані в межах обходу № 2, а саме на території кварталу № 12 Національного природного парку «Білоозерський».
В той же час, органом досудового розслідування встановлено, що відповідно до наказу № 24/25 від 19.03.2024 «Про весняну ревізію» призначено комісію з числа працівників Національного природного парку «Білоозерський» головою якої призначено першого заступника Національного природного парку «Білоозерський» ОСОБА_4 .
Наказом передбачено проведення весняної ревізії обходів Національного природнього парку «Білоозерський» з 20.03.2024 по 19.04.2024 на предмет виявлення самовільних рубок та інших лісопорушень, перевірки стану біотехнічних споруд.
Крім того, проведення перевірки зберігання та стан аншлагів, граничних, квартальних, ділянкових стовпів та інших знаків. Виготовлення паспортів обходів. Проведення перевірки дотримання Санітарних правил в лісах України та Ліміту на використання природних ресурсів, на ділянках пройдених вибірковими санітарними рубками в 2023 році та перевірки стану очистки від порубкових решток. Перевірки стану проїздних доріг та просік, збереження об?єктів природно - заповідного фонду, дотримання режиму території, використання, відтворення, охорони і захисту природних екосистем.
Однак, за результатами проведеної весняної ревізії обходів комісією під головуванням ОСОБА_4 самовільних рубок та інших лісопорушень в тому числі фактів розорювання земель Парку, самовільного їх зайняття чи використання не за цільовим призначенням, виявлено не було.
Крім того, відповідно до Акту прийому-передачі обходу від 13.03.2024, затверджений директором Національного природнього парку «Білоозерський» ОСОБА_5 інспектор з охорони природно-заповідного фонду відділу державної охорони природно-заповідного фонду Національного природнього парку «Білоозерський» ОСОБА_6 передав, а інспектор з охорони природно-заповідного фонду відділу державної охорони природно-заповідного фонду Національного природнього парку «Білоозерський» ОСОБА_8 прийняв обхід № 1 до якого входять квартали № 1-7, 13-16 загальною площею 671.9 га., без наявних порушень, самовільних порубок, неоформлених актами лісопорушень та фактів самовільного зайняття земельних ділянок чи використання земельних ділянок не за цільовим призначенням.
Крім того, відповідно до Акту прийому-передачі обходу від 01.04.2024, затверджений директором Національного природнього парку «Білоозерський» ОСОБА_5 інспектор з охорони природно-заповідного фонду відділу державної охорони природно-заповідного фонду Національного природнього парку «Білоозерський» ОСОБА_6 передав, а інспектор з охорони природно-заповідного фонду відділу державної охорони природно-заповідного фонду Національного природнього парку «Білоозерський» ОСОБА_7 прийняв обхід № 2 до якого входять квартали № 8-12, 17-25 загальною площею 844 га., без наявних порушень, самовільних порубок, неоформлених актами лісопорушень та фактів самовільного зайняття земельних ділянок чи використання земельних ділянок не за цільовим призначенням.
З урахуванням установленого факту вирощування сільськогосподарської культури «соя» на частині земель НПП «Білоозерський» загальною площею 20,09 га, органом досудового розслідування встановлено, що відповідно до агротехнічних строків Київської області висів (посів) сої, як правило, здійснюється наприкінці квітня - на початку травня.
При цьому технологічний цикл вирощування сої об'єктивно включає попередню підготовку ґрунту, зокрема проведення розорювання (розпушення) земель, вирівнювання та передпосівний обробіток (дискування, культивація), після чого здійснюється посів із використанням посівної техніки.
Надалі, упродовж вегетаційного періоду, здійснюються систематичні агротехнічні заходи з догляду та обробітку посівів (у тому числі механічний та/або хімічний обробіток від бур'янів, можливе внесення добрив і засобів захисту рослин), що супроводжується неодноразовим заїздом сільськогосподарської техніки та її переміщенням територією Парку.
Відтак засівання й обробіток такої площі, а саме 20,09 га без застосування техніки та механізмів (тракторів, ґрунтообробної техніки, сівалок тощо) фактично є неможливими, а проведення вказаних робіт неминуче залишає зовнішні ознаки розорювання та обробітку земель, які за умови належного здійснення контролю та охоронних заходів мали бути своєчасно виявлені та припинені.
Окремо, факт проведення збирання врожаю сої на частині зазначених ділянок підтверджується встановленими під час оглядів обставинами, зокрема наявністю площ, де сою вже зібрано, а також тим, що 14.09.2024 під час огляду місця події виявлено та вилучено зернозбиральний комбайн марки «JOHN DEERE 9600» і вантажний автомобіль-тягач марки «IVECO 440 Е42» з причепом, у якому знаходилась зернова культура - соя, що свідчить про фактичне здійснення збору врожаю та транспортування зібраної продукції з території НПП «Білоозерський», як і свідчить в черговий раз про те, що без спеціалізованої та габаритної техніки вказані дії є неможливими.
Вище зазначене свідчить про те, що ОСОБА_4 будучи першим заступником директора Національного природнього парку «Білоозерський» безпосередньо здійснюючи спрямування, координацію та контроль діяльності відділу державної охорони природно-заповідного фонду, функціональними обов'язками якого прямо передбачена організація введення природоохоронної діяльності, маючи у своєму підпорядкуванні штат відділу державної охорони Парку не здійснив контроль за дотриманням режиму території, використанням, охороною і захистом природних комплексів у зоні розташування парку, не організував заходів щодо охорони природних екосистем від порушень природоохоронного законодавства, допустив факти самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, доступу на територію парку невстановленої кількості сільськогосподарської техніки та здійснення посіву сільськогосподарської культури сої, хоча мав можливість для уникнення або суттєвого зменшення негативних наслідків від самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, шляхом недопущення на територію сторонньої сільськогосподарської техніки, виявлення ознак розорювання (посіву) сільськогосподарської культури та виявлення фактів її проростання, оскільки остання була засіяна в тому числі на території полів № 1, 2 які проходять повз дорогу що веде до адміністративних будівель Національного парку «Білоозерський» і знаходиться в безпосередньому полі зору усіх осіб, що заїзжають/виїзжають до адміністративних будівель.
Крім того, проявивши описану бездіяльність, не вжив і заходів щодо невідкладного інформування про факти самовільного зайняття земельних ділянок чи використання земельних ділянок не за цільовим призначенням правоохоронні органів для припинення порушень або суттєвого зменшення наслідків від протиправної діяльності до 02.08.2024, тобто до моменту його призначення на посаду тимчасово виконуючого обов'язки директора Національного природнього парку «Білоозерський».
Так, 02.08.2024 ОСОБА_4 приступив до виконання обов'язків директора Національного природного парку «Білоозерський», виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, та маючи відповідні повноваження щодо організації охорони території Парку, покладені на нього посадовими обов'язками, зокрема щодо забезпечення цільового та раціонального використання території і земель природно-заповідного фонду, що перебувають у постійному користуванні Парку, забезпечення ефективного використання та збереження природних ресурсів, основних фондів і майна, що перебувають у повному господарському віданні Парку, а також забезпечення додержання режиму території Парку.
Однак, несумлінно ставлячись до покладених на нього службових обов'язків, ОСОБА_4 не здійснив належного контролю за дотриманням режиму території, її використанням, охороною і захистом природних комплексів у зоні розташування Парку, не організував належних заходів щодо охорони природних екосистем від порушень природоохоронного законодавства, унаслідок чого допустив факти самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, у тому числі доступ на територію Парку невстановленої сільськогосподарської техніки та здійснення підготовки ґрунту (розорювання), посіву і вирощування сільськогосподарської культури «соя».
Водночас ОСОБА_4 мав реальну можливість для уникнення або суттєвого зменшення негативних наслідків від самовільного зайняття земельних ділянок та використання їх не за цільовим призначенням, зокрема шляхом недопущення на територію сторонньої сільськогосподарської техніки, своєчасного виявлення ознак розорювання (посіву) сільськогосподарської культури та виявлення фактів її проростання, оскільки посіви, зокрема на території полів № 1 та № 2, розташовані вздовж дороги, що веде до адміністративних будівель НПП «Білоозерський», та знаходяться у безпосередньому полі зору осіб, які щоденно заїжджають/виїжджають до адміністративних будівель Парку.
Крім того, ОСОБА_4 не повідомив правоохоронні органи про факти самовільного зайняття земельних ділянок чи використання земельних ділянок не за цільовим призначенням з метою припинення порушень або суттєвого зменшення наслідків протиправної діяльності, внаслідок чого відповідні факти були виявлені правоохоронними органами самостійно лише під час проведення слідчих (розшукових) дій на території Парку.
Таке безвідповідальне, за вище викладених обставин, ставлення ОСОБА_4 до виконання ним своїх службових обов'язків надало можливість у період часу з 19 квітня 2024 по 15 травня 2024 року невстановленим досудовим розслідуванням особам безконтрольний доступ до 14.09.2024.
Встановлено, що розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття частини земельної ділянки з кадастровим номером 3223388200:03:017:0001, а саме полів № 1,2,4,5,6,7,8,9 на території кварталів 5 та 12 Національного природнього парку «Білоозерський», становить 55 917 660 (п'ятдесят п'ять мільйонів дев'ятсот сімнадцять тисяч шістсот шістдесят) гривень 55 (п'ятдесят пять) копійок.
Встановлено, що розмір шкоди, заподіяної внаслідок використання не за цільовим призначенням частини земельної ділянки з кадастровим номером 3223388200:03:017:0001 а саме полів № 1,2,4,5,6,7,8,9 на території кварталів 5 та 12 Національного природнього парку «Білоозерський», становить 2 004 811 (два мільйони чотири тисячі вісімсот одинадцять) гривень 19 (девятнадцять) копійок.
Одночасно завдані збитки мають прямий причинно-наслідковий зв'язок із вищевказаними діяннями ОСОБА_4 .
Дії ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 кваліфіковано за ч. 2 ст. 367 КК України, тобто як службова недбалості, тобто у неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.
Відповідно до інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта ОСОБА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , останньому належать наступні об'єкти нерухомості:
На праві приватної власності: земельна ділянка, 2110200000:01:022:0229, площа (га): 0.0279; квартира, загальна площа (кв.м): 32.3, житлова площа (кв.м): 18.3, АДРЕСА_1; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1152068021000, адреса: АДРЕСА_2 Складова частина об'єкта нерухомого майна: будівля контори, А, опис складової частини: Загальна площа (кв.м) 97,5, опис: складається з 11-приміщень; складова частина об'єкта нерухомого майна: будівля цеху, Г опис складової частини: загальна площа (кв.м.) 94,6, опис: складається з 6-ти приміщень та 1-го підвального приміщення; складова частина об'єкта нерухомого майна: будівля свинарнику, Е.
Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна.
Враховуючи, що внаслідок вчинення вказаних кримінальних правопорушень які мають причинно-наслідковий зв'язок з злочинною безвідповідальністю, за вище викладених обставин, виконуючого обов'язки директора (першого заступника директора) НПП «Білоозерський» ОСОБА_4 було спричинено матеріальний збиток на загальну суму 61 945 636 грн. 68 коп.
В судове засідання слідчий не з'явився, подав до суду заяву, якою підтримує подане клопотання та просить розгляд вказаного клопотання провести у його відсутність.
Дослідивши клопотання і додатки до нього, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Так, згідно з ч. 1 ст. 131 КПК України - заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до ч. 2 ст.170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Частиною 3 статті 170 КПК України встановлено, що у випадку, передбаченому п.1 ч.2 ст.170 КПК України, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи, за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 КПК України.
Згідно ч. 5 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.
Відповідно до ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
В силу п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України арешт майна є заходом забезпечення кримінального провадження.
Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням. Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються (ч. 3, 5 ст. 132 КПК України).
Зазначаючи про необхідність накладення арешту на майно слідчий вказує, що арешт на майно, є запобігання можливості його відчуження третім особам.
Слідчий суддя звертає увагу на те, що в силу ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження і потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора.
Так, у зв'язку з вищевикладеним слідчий суддя вважає наявними підстави для накладення арешту на майно, оскільки слідчим доведено, що у разі незастосування такого заходу забезпечення існують ризики відчуження цього майна.
Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення клопотання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.170-173, 309, 372, 392, 532 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 про накладення арешту у досудовому розслідуванні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024112100000060 від 15.05.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 246, ч. 2 ст. 197-1, ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 366 КК України- задовольнити.
Накласти арешт на майно шляхом заборони його відчуження, розпорядження та користування, яке належить на праві приватної власності підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , а саме: земельну ділянку, 2110200000:01:022:0229, площа (га): 0.0279; квартиру, загальною площею (кв.м): 32.3, житловою площею (кв.м): 18.3, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1152068021000, адреса: АДРЕСА_2 Складова частина об'єкта нерухомого майна: будівля контори, А, опис складової частини: Загальна площа (кв.м) 97,5, опис: складається з 11-приміщень; складова частина об'єкта нерухомого майна: будівля цеху, Г опис складової частини: загальна площа (кв.м.) 94,6, опис: складається з 6-ти приміщень та 1-го підвального приміщення; складова частина об'єкта нерухомого майна: будівля свинарнику, Е.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Слідчий суддя: ОСОБА_1