№ 755/3389/26
№ 3/755/1747/26
"23" березня 2026 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Метелешко О.В., за участю: секретаря судових засідань Бараненко Ю.С., прокурора Балабухи В.Є., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу, що надійшла з Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, українця, громадянина України, не працюючого, учасника бойових дій, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду командира 2 відділення охорони 3 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ), маючи військове звання «молодший сержант», будучи військовою посадовою особою Збройних Сил України та являючись суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 даного Закону, у порушення вимог абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 01.08.2024 року, припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 28.07.2025 року о 21 годині 12 хвилин, несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2024 року до 01.08.2024 року (при звільненні) (далі - Декларація), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Відповідно до витягу з наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 (по стройовій частині) МО України від 24.02.2022 року № 2-ВС, молодшого сержанта ОСОБА_1 , призваного за мобілізацією, призначено на посаду стрільця 3 відділення охорони 4 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 з 24.02.2022 року.
Згідно з витягом із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (по стройовій частині) МО України від 08.05.2022 року № 69-ВС, молодшого сержанта ОСОБА_1 , призначеного наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 07.05.2022 року № 4-РС на посаду командира 2 відділення охорони 3 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » Сухопутних військ ЗСУ, вважати таким, що з 08.05.2022 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків.
Відповідно до витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 01.08.2024 року № 214 «По стройовій частині», молодшого сержанта ОСОБА_1 , командира 2 відділення охорони 3 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 , звільненого наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 (по особовому складу) від 18 липня 2024 року № 42-РС з військової служби у запас за підпунктом "б" (за станом здоров'я: за наявності інвалідності (якщо військовослужбовець не висловив бажання продовжувати військову службу)) пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", вважати таким, що справи та посаду здав, і направити для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_4 . З 01.08.2024 року виключити із списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_4 та всіх видів забезпечення.
Відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону є: військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій.
Згідно із статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та статтею 3 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі Статуту), затвердженого Законом України № 548-XIV від 24.03.1999 року, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до вимог статей 3, 11, 12, 16, згаданого Статуту та статей 2, 3, 6 наведеного Закону, молодший сержант ОСОБА_1 є військовослужбовцем військової служби - державним службовцем, який уповноважений на виконання функцій держави. При цьому, він зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, знати й зразково виконувати свої службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, сумлінно вивчати військову справу, виконувати накази командирів (начальників), бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.
Також, згідно з пунктом 12 статті 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.
За своїм службовим становищем і військовим званням військовослужбовці можуть бути начальниками або підлеглими стосовно інших військовослужбовців (ст. ст. 29, 33 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України).
Старші за військовим званням військовослужбовці мають право вимагати від молодших за військовим званням військовослужбовців додержання військової дисципліни, громадського порядку і форми одягу, а також правил поведінки і військового вітання. Молодші за званням військовослужбовці повинні беззастережно виконувати зазначені вимоги старших за військовим званням військовослужбовців (абз. 2 ст. 33 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України).
Зважаючи на те, що в приписах ст. 28 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України містяться ознаки організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, військовослужбовці, які за своїм службовим становищем є начальниками (заступниками начальників), є військовими посадовими особами.
Отже, молодший сержант ОСОБА_1 є військовою посадовою особою Збройних Сил України та суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у тому числі, обмеження та зобов'язання, передбачені цим Законом.
Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 року затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє на і на даний час.
Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 03.03.2022 року № 2115-ІХ встановлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. Також, у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюється.
Абзацом 4 частини 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Відповідно до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України, Закон України Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023 року.
Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 23.07.2021 року № 448/21 «Про затвердження Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру.
Відповідно до розділу II вказаного Порядку, суб'єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).
Пунктом 2 частини 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 року № 252/23, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 року за № 1965/41021, суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.
Відповідно до Роз'яснення Національного агентства щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 року № 4, днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону.
Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 години 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Отже, ОСОБА_1 , 01.08.2024 року, припинивши діяльність пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, був зобов'язаний подати декларацію, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі, не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Відповідно до положень статей 251-253 ЦК України, строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Він може визначатися рокам, місяцями, тижнями, днями або годинами. Його перебіг починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Тобто, впродовж періоду часу з 00 години 00 хвилин 02.08.2024 року до 23 години 59 хвилин 01.09.2024 року, ОСОБА_1 був зобов'язаний подати декларацію, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.
Відповідно до публічної частини Реєстру, ОСОБА_1 подав декларацію (ідентифікатор документа - dcd723f0-fd34-45e2-bdl2-2cb63el904c7), лише 28.07.2025 року о 21 годині 12 хвилин, а отже, несвоєчасно.
Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до послідовності дій користувача Реєстру, які вчиняв ОСОБА_1 за період з 31.12.2024 року до 23.11.2025 року, останній вперше вчинив дії щодо створення декларації (ідентифікатор документа - dcd723f0-fd34-45e2-bd12-2сb63е1904с7), натиснувши кнопку «Нова декларація на основі цієї» лише 26.07.2025 року о 12 годині 41 хвилина. Дата першої реєстрації у Реєстрі - 27.12.2023 року.
У своїх поясненнях ОСОБА_1 повідомив, що його ознайомлювали з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» щодо обов'язку подачі декларацій. Декларацію подав 28.07.2025 року, заповнення та подачу декларації здійснював за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Водночас, зазначає, що декларацію подав несвоєчасно у зв'язку з необізнаністю в термінах подачі, а також, у жовтні 2024 року, коли він намагався здійснити подачу, у нього не виходило відобразити період, за який необхідно було подати. Декларацію подав після надходження листа з Національного агентства з питань запобігання корупції, однак, повідомляє, що щорічну декларацію за 2024 рік ним було подано своєчасно. На лікарняному в період з 02.08.2024 року до 31.08.2025 року не перебував. Умислу на приховування відомостей не мав. Свою вину у порушення строку подання декларації визнає.
ОСОБА_1 підтвердив, що був ознайомлений з вимогами Закон України Про запобігання корупції» щодо обов'язку подання декларацій, а отже, був обізнаний про необхідність дотримання встановлених строків. Посилання на необізнаність у термінах подання є безпідставним, оскільки незнання або неправильне розуміння вимог закону не звільняє від відповідальності.
Подання декларації лише після отримання листа від Національного агентства з питань запобігання корупції свідчить про невиконання обов'язку у встановлений строк. При цьому, відсутність лікарняного, своєчасне подання щорічної декларації за 2024 рік та визнання вини підтверджують, що об'єктивних перешкод для своєчасного подання не було.
Згідно із статтею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Крім того, подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб'єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема, перевірки строку дії електронного цифрового підпису, правильність зазначення прізвища, ім'я та по батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, збір інформації, необхідної для заповнення декларації, тощо. З цією метою законодавець встановив строк для заповнення та подання декларації протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності.
Таким чином, поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати декларацію шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, не встановлено.
Отже, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, у порушення вимог абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 01.08.2024 року, припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 28.07.2025 року о 21 годині 12 хвилин, несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.
ОСОБА_1 мав можливість подати декларацію, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті у будь-якому місці. Відповідно до наданих ОСОБА_1 пояснень, останній подав вказану декларацію за місцем проживання. Таким чином, місцем вчинення правопорушення є адреса місця проживання ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_1 .
Датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата несвоєчасного подання ним декларації, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, тобто 28.07.2025 року.
Фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172- 6 КУпАП, слід вважати дату складання протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, тобто, момент, коли уповноваженою особою, що має право складати протоколи зібрано, проаналізовано зібрані фактичні дані, зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення та оформлено такий висновок у вигляді протоколу.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав, щиро каявся, прохав обмежитись мінімальним штрафом.
Прокурор у судовому засіданні зазначила, що протокол складено правомірно і в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та прохала накласти на останнього адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, приходжу до наступного.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно із ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, які пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частина 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 року (далі - Закон № 1700-VII), суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону є: військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій.
Згідно зі статтею першою вказаного Закону, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до витягу з наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 (по стройовій частині) МО України від 24.02.2022 року № 2-ВС, молодшого сержанта ОСОБА_1 , призваного за мобілізацією, призначено на посаду стрільця 3 відділення охорони 4 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 з 24.02.2022 року.
Згідно з витягом із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (по стройовій частині) МО України від 08.05.2022 року № 69-ВС, молодшого сержанта ОСОБА_1 , призначеного наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 07.05.2022 року № 4-РС на посаду командира 2 відділення охорони 3 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » Сухопутних військ ЗСУ, вважати таким, що з 08.05.2022 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків.
Відповідно до витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 «по стройовій частині» МО України від 01.08.2024 року № 214, молодшого сержанта ОСОБА_1 , командира 2 відділення охорони 3 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 , звільненого наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 (по особовому складу) від 18 липня 2024 року № 42-РС з військової служби у запас за підпунктом "б" пункту 2 частини 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (за станом здоров'я - за наявності інвалідності (якщо військовослужбовець не висловив бажання продовжувати військову службу)), вважати таким, що справи та посаду здав і вибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 для зарахування на військовий облік. З 01.08.2024 року виключити із списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_4 та всіх видів забезпечення.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та ст. 3 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі Статуту), затвердженого Законом України № 548-XIV від 24.03.1999 року, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до вимог статей 3, 11, 12, 16 Статуту та статей 2, 3, 6 Закону, молодший сержант ОСОБА_1 є військовослужбовцем військової служби - державним службовцем, який уповноважений на виконання функцій держави. При цьому, він зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, знати й зразково виконувати свої службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, сумлінно вивчати військову справу, виконувати накази командирів (начальників), бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.
Також, згідно з пунктом 12 статті 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.
За своїм службовим становищем і військовим званням військовослужбовці можуть бути начальниками або підлеглими стосовно інших військовослужбовців (ст. ст. 29, 33 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України).
Старші за військовим званням військовослужбовці мають право вимагати від молодших за військовим званням військовослужбовців додержання військової дисципліни, громадського порядку і форми одягу, а також правил поведінки і військового вітання. Молодші за званням військовослужбовці повинні беззастережно виконувати зазначені вимоги старших за військовим званням військовослужбовців (абз. 2 ст. 33 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України).
Зважаючи на те, що в приписах ст. 28 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України містяться ознаки організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, військовослужбовці, які за своїм службовим становищем є начальниками (заступниками начальників), є військовими посадовими особами.
Отже, молодший сержант ОСОБА_1 є військовою посадовою особою Збройних Сил України та суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у тому числі, обмеження та зобов'язання, передбачені цим Законом.
Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
На виконання вищезазначених вимог, ОСОБА_1 , 01.08.2024 року, припинивши діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, впродовж періоду часу з 00 години 00 хвилин 02.08.2024 року до 23 години 59 хвилин 01.09.2024 року, був зобов'язаний подати декларацію, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, однак, у порушення абзацу другого ч. 2 ст. 45 Закону, подав відповідну декларацію лише 28.07.2025 року о 21 годині 12 хвилин, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Будь-яких поважних причин несвоєчасного подання декларації не встановлено.
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, вина особи, що притягається до адміністративної відповідальності, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доведена, у розумінні ст. 251 КУпАП, належними та допустимими доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення № 343 від 04.03.2026 року; письмовими поясненням ОСОБА_1 від 16.02.2026 року; інформацією з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; витягом з наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 (по стройовій частині) МО України від 24.02.2022 року № 2-ВС; витягом із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (по стройовій частині) МО України від 08.05.2022 року № 69-ВС; витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 «по стройовій частині» МО України від 01.08.2024 року № 214; повідомленням начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 (вих. № 11/2230 від 14.03.2025 року) щодо подання декларацій за 2024 рік, а також, повним визнанням вини ОСОБА_1 у судовому засіданні.
За таких обставин, враховуючи характер вчиненого правопорушення, вважаю, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу
Водночас, згідно з п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України
З огляду на наведене, ОСОБА_1 необхідно звільнити від сплати судового збору, оскільки він є учасником бойових дій, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 .
Керуючись ст. ст. 23, 24, 40-1, 172-6, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про судовий збір»,-
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на день розгляду справи становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Роз'яснюється, що в разі несплати штрафу в строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, сума штрафу буде стягнена в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Дніпровський районний суд м. Києва.
Строк пред'явлення до виконання три місяці.
Суддя