Справа № 571/481/26
Провадження № 3/571/297/2026
24 березня 2026 року с-ще Рокитне
Суддя Рокитнівського районного суду Рівненської області Верзун О.П., розглянувши справу відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Полтава Полтавської області, жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, військовослужбовця, відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП,
Згідно протоколу ЧЦП №335843 від 24.02.2026: «17.02.2026 о 23 год. 00 хв., на території військової містечка НОМЕР_1 прикордонної застави (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) в умовах воєного стану (під час дії особливого періоду), заступником начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) з морально-психологічного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) лейтенантом ОСОБА_2 було виявлено старшого солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з явними ознаками вживання алкогольних напоїв, а саме: характерний запах з ротової порожнини, нечітка координація рухів та мови. Даному військовослужбовцю було запропоновано пройти процедуру медичного освідчення на стан алкогольного сп'яніння в КНП «Рокитнівська БЛІЛ» на що данний військовослужбовець не погодився. Таким чином, своїми діями старший солдат ОСОБА_1 порушив вимоги ст.11,13,49 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, п.7 ст.4 Дисциплінарного статуту ЗСУ, тобто вчинив військове адміністративне правопорушення відповідальність за яке передбачене ч.3 ст. 172-20 КупАП».
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Розглянувши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, оцінивши їх в сукупності, суд зазначає наступне.
Відмова військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння в умовах особивого періоду, тягне за собою адміністративну відповідальність за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях ознак складу адміністративного правопорушення.
Наявність в діянні ознак складу того чи іншого правопорушення доводиться доказами, які мають бути належними та допустимими.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Порядок огляд військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції визначений ст. 266-1 КУпАП, відповідно до приписів якої огляд проведений з порушенням вимог цієї статті вважається недійсним.
У підтвердження відмови від проходження огляду долучено рапорт та акт
Належних доказів у підтвердження того, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння, відповідно до визначеної законом процедури, матеріали справи не містять.
Для того, щоб особа була притягнута до адміністративної відповідальності, необхідно довести наявність у її діях складу та події адміністративного правопорушення. При цьому, стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» у цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання.
Суд не вправі самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з ч.1, 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, в силу принципу презумпції невинуватості, діючого при розгляді справ про адміністративні правопорушення, всі сумніви у винуватості особи, що притягається до адміністративної відповідальності, тлумачаться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
За вказаних обставин, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази у підтвердження наявності в діях ОСОБА_1 ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Положеннями п.1 ч.1 ст.247 КУпАП визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 247,280,283,284 КУпАП, суд,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Суддя: