Справа № 562/812/26
20.03.2026 року Суддя Здолбунівського районного суду Рівненської області Саган Л.В., розглянувши матеріали справи, що надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , військовослужбовця, солдата кулеметника військової частини НОМЕР_1 ,
за ч.3 ст.172-20 КУпАП, -
20 березня 2026 року на розгляд Здолбунівського районного суду Рівненської області від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ЛВР № 292 від 15 березня 2026 року про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ЛВР № 292 від 15 березня 2026 року зазначено, що 15 березня 2026року близько 20 год. 40 хв. у АДРЕСА_2 військовослужбовець ОСОБА_1 , призваний на військову службу під час мобілізації, в умовах воєнного стану, який введений Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, перебував у стані алкогольного сп'яніння на території військової частини НОМЕР_1 .
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що справа про адміністративне правопорушення не підсудна Здолбунівському районному суду Рівненської області з наступних підстав.
Відповідно до ст.278 Кодексу України про адміністративні правопорушення при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, зокрема, чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно положень ст.276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 177 і 178 цього Кодексу, розглядаються за місцем їх вчинення або за місцем проживання порушника. Справи про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, розглядаються за місцем оброблення та обліку таких правопорушень. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 203, 203-1, 204-1, 204-2 і 204-4 цього Кодексу, розглядаються за місцем їх виявлення. Адміністративними комісіями справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем проживання порушника. Законами України може бути передбачено й інше місце розгляду справи про адміністративне правопорушення.
З огляду на викладене справа про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, підлягає розгляду за місцем його вчинення. Альтернативної підсудності в даному випадку не передбачено.
Офіційне тлумачення положення частини першої статті 276 викладено в Рішенні Конституційного Суду№ 5-рп/2015 від 26.05.2015 - положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яке передбачає, що "справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення", в аспекті порушеного у конституційному поданні питання необхідно розуміти так, що використане в ньому словосполучення "за місцем його вчинення" визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Згідно з пунктом 3-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЛВР № 292 від 15 березня 2026 року, місцем вчинення адміністративного правопорушення зазначеноселище Квасилів Рівненського району Рівненської області, на яке розповсюджується територіальна юрисдикція Рівненського районного суду Рівненської області.
Враховуючи положення ст.276 КУпАП та обставини вчинення адміністративного правопорушення, зокрема, місце його вчинення, розгляд даної справи не належить до компетенції Здолбунівського районного суду Рівненської області. Розгляд справи цим судом порушить право особи на справедливий суд, її розгляд компетентним судом, уповноваженим законом.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку, що справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 належить передати за підсудністю до Рівненського районного суду Рівненської області.
Керуючись ст.ст. 276, 278 КУпАП, -
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП - передати на розгляд за підсудністю до Рівненського районного суду Рівненської області.
Постанова оскарженню не підлягає.