Ухвала від 26.03.2026 по справі 296/13738/25

Справа №296/13738/25

Провадження № 2-а/293/3/2026

УХВАЛА

26 березня 2026 рокуселище Черняхів

Черняхівський районний суд Житомирської області в складі

головуючої судді Проценко Л.Й.,

секретаря судового засідання Ничипорук Н.А.,

розглянувши клопотання представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Черткова Віктора Олеговича про заміну відповідача по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ГУ НП в Житомирській області та Інспектора взводу №1 роти №3 батальйону УПП в Житомирській області старшого лейтенанта поліції Олійника І.О. про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності серії ДПО18 №701543 від 18.11.2025

ВСТАНОВИВ :

В провадженні суду перебуває справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ГУ НП в Житомирській області та Інспектора взводу №1 роти №3 батальйону УПП в Житомирській області старшого лейтенанта поліції Олійника І.О. про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності серії ДПО18 №701543 від 18.11.2025.

26.03.2026 представник позивача Чертков В.О. подав до суду клопотання про заміну неналежного відповідача ГУ НП в Житомирській області на належного відповідача - Департамент патрульної поліції (м.Київ, вул.Федора Ернста, 3, ЄДРПОУ 40108646).

Згідно з положеннями ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Відповідно до ст.213 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема, органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом.

Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень (частини 1 та 2 ст.222 КУпАП).

При цьому, приписами ч.1 ст.13 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції.

Відповідно до ч.1 ст.15 «Про Національну поліцію» територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання.

Відповідно до п. 1 розділу 1 Положення про Департамент патрульної поліції, затвердженого наказом Національної поліції України 06.11.2015 № 73 Департамент патрульної поліції є міжрегіональним територіальним органом Національної поліції, який створюється, реорганізується та ліквідується Кабінетом Міністрів України за поданням Міністра внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку.

Пунктом 7 розділу II Положення передбачено, що Департамент здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, віднесених до компетенції Національної поліції України.

Відповідно до п.п.9, 10 розділу V Положення, Департамент патрульної поліції є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, має печатку із зображенням Державного Герба України, інші печатки, штампи, бланки зі своєю повною та скороченою назвою, необхідні для здійснення його поточної діяльності. Департамент фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України, а також інших джерел не заборонених законом, та забезпечує їх цільове використання.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, інспектори відповідного орану поліції діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені органів Національної поліції, а саме - від імені Департаменту патрульної поліції Національної поліції України і її територіальних органів.

Отже, належним відповідачем є саме відповідний орган, на який покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративне правопорушення, яким в даному випадку є Департамент патрульної поліції.

Також з відзиву Інспектора взводу №1 роти №3 батальйону УПП в Житомирській області старшого лейтенанта поліції Олійника І.О. на адміністративний позов ОСОБА_1 , який надійшов до суду 20.03.2026, встановлено, що саме ОСОБА_2 здійснював розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 та перебуває у трудових відносинах з структурним підрозділом Департаменту патрульної поліції.

З огляду на викладене, ураховуючи предмет та підстави позову, зміст оскаржуваної постанови, клопотання представника позивача про заміну неналежного відповідача ГУНП в Житомирські області на належного - Департамент патрульної поліції, підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 48, 205, 256 КАС України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Черткова Віктора Олеговича про заміну відповідача по справі - задовольнити.

Замінити неналежного відповідача ГУ НП в Житомирській області на належного відповідача - Департамент патрульної поліції (ЄДРПОУ 40108646, м. Київ, вул. Федора Ернста, буд. 3).

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Встановити відповідачу десятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.

Одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, зобов'язати відповідача надіслати копію відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.6 ст.162, ч.2 ст.175 КАС України).

Попередити учасників справи про неприпустимість зловживання процесуальними правами. Учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами.

Копію ухвали надіслати учасникам справи, а заміненому відповідачу також копію позовної заяви та доданих до неї документів.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному веб-порталі судової влади України за веб-адресою https://cr.zt.court.gov.ua.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Головуюча суддя Людмила ПРОЦЕНКО