Постанова від 26.03.2026 по справі 163/2324/25

Справа № 163/2324/25

Провадження № 3/163/382/26

ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2026 року місто Любомль

Суддя Любомльського районного суду Волинської області Гайдук А.Л.

з участю представника Волинської митниці Кунєвої З.Ю.,

розглянувши в приміщенні суду направлені Волинською митницею матеріали справи за протоколом № 0326/UA205000/2025 про притягнення до відповідальності за ст.485 МК України

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає по АДРЕСА_1 , директора ТОВ «Корд Авто» (код ЄДРПОУ 44086705)з 28.12.2020 по 26.07.2023, РНОКПП НОМЕР_1 ,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , який в період з 28.12.2020 по 26.07.2023 обіймав посаду директора ТОВ «КОРД АВТО» (код ЄДРПОУ 44086705), під час митного оформлення товару «сідельний тягач для перевезення напівпричепів на дорогах загального призначення марки «MAN», модель «TGX 18/480», ідентифікаційний номер (номер шасі) - НОМЕР_2 …» за митною декларацією типу ІМ40ДЕ за № UA205140/2023/14147 від 22.02.2023, вчинив дії, спрямовані на неправомірне зменшення розміру митних платежів в загальній сумі 121 630,08 гривень, шляхом подання митному органу сертифікату з перевезення товару EUR.1 за № PL/MF/AR 0612838 від 20.02.2023, який, відповідно до відповіді уповноваженого митного органу Республіки Польща від 07.05.2025 №2401-ІОА.4331.25.2025.КК, не був виданий та легалізований Податковою адміністрацією Польщі - Митно-податковою інспекцією в Катовіце (Митне відділення Славкув) та став підставою для неправомірного застосування преференційного режиму, чим вчинив правопорушення, передбачене ст.485 МК України.

ОСОБА_1 на розгляд справи в суд не з'явився, хоча про час і місце судового розгляду був належним чином повідомленим шляхом опублікування оголошення про розгляд справи на офіційному сайті суду, крім того, судове повідомлення про розгляд справи було доставлено на електронну пошту ТОВ «Корд Авто», у якому ОСОБА_1 працює.

Представник Волинської митниці під час розгляду протоколу заявила, що вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил, просила накласти стягнення в межах санкції ст.485 МК України.

Дослідженням доказів по справі встановлено таке.

Факт ввезення на митну територію України в адресу ТОВ «Корд Авто» (м.Нововолинськ Волинської області) товару «сідельний тягач для перевезення напівпричепів на дорогах загального призначення марки «MAN», модель «TGX 18.480», ідентифікаційний номер (номер шасі) - НОМЕР_2 …» за митною декларацією типу ІМ40ДЕ № UA205140/2023/14147 від 22.02.2023 і випуск товару у вільний обіг підтверджується приєднаною до протоколу копією зазначеної митної декларації.

Товар заявлений у митному режимі імпорт, його продавцем і відправником зазначена компанія «MG Handel GmbH» (Австрія).

Декларування товару здійснював ОСОБА_1 , який на той час був керівником фірми отримувача товару ТОВ «Корд Авто», що підтверджується витягом з програмного комплексу ІКС «Податковий блок».

У графі 36 митної декларації заявлена преференція при сплаті мита за митне оформлення товару за кодом 410 (Товари, що ввозяться в Україну та походять з країн ЄС).

Преференція заявлена на підставі сертифікату з перевезення товару EUR.1 за № PL/MF/AR 0612838 від 20.02.2023.

На вчинений Держмитслужбою запит уповноважений митний орган Республіки Польща надав відповідь від 07.05.2025 №2401-ІОА.4331.25.2025.КК про те, що вищевказаний сертифікат з перевезення товару EUR.1 не був виданий та легалізований Податковою адміністрацією Польщі - Митно-податковою інспекцією в Катовіце (Митне відділення Славкув), у зв'язку із чим зазначений у ньому товар не підпадає під преференційний режим відповідно до положень (правил) Додатку I «Визначення поняття «походження товарів» та методи адміністративного співробітництва до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження» в рамках Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами з іншої сторони. Також зазначено, що печатка із номером 6 виведена з обігу з 24 квітня 2023 року через випадки підроблення документів із використанням підробленої печатки із цим номером.

З огляду на таку інформацію начальник УК та АМП Волинської митниці у доповідній записці від №15/15-03/6556 від 18.06.2025 констатувала, що вказаний у сертифікаті EUR.1 товар не відповідає вимогам ст.16 Доповнення І «Визначення поняття походження товарів і методів адміністративного співробітництва» Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження. Управлінню проведення митного аудиту визначено здійснити контрольно-перевірочні заходи у відповідності до положень статей 345-354 МК України до платника податків ТОВ «Корд Авто».

Листом від 12.08.2025 №7.3-2/15-03/7/9531 Волинська митниця надіслала Запорізькій митниці (митний орган за місцем знаходження ТОВ «Корд Авто» - м.Запоріжжя, вул.Фортечна, буд.4) матеріали для вжиття контрольно-перевірочних заходів щодо ТОВ «Корд Авто» з метою визначення повноти нарахування та сплати митних платежів під час митного оформлення транспортного засобу за вищевказаною митною декларацією типу ІМ40ДЕ.

Запорізька митниця листом від 19.08.2025 № 7.20-1/19/7/2501, посилаючись на положення п.912 та п.934 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» МК України, постанову КМ України від 06.12.2022 №1364, наказ Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376, проінформувала Волинську митницю про проведення контрольно-перевірочних заходів щодо ТОВ «Корд Авто» після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України.

Підпункт 1 пункту 912 розділу ХХІ МК України визначає, що тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (крім випадків, передбачених підпунктами 1 і 2 цього пункту):

1) документальні перевірки дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, у тому числі щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються до 1 травня 2024 року, акти (довідки) про результати документальних перевірок, зустрічних звірок, заперечення до актів перевірок та податкові повідомлення-рішення не надсилаються (не вручаються). З 1 травня 2024 року поновлюються на невикористаний строк документальні перевірки, зустрічні звірки, розпочаті та не завершені до 24 лютого 2022 року, крім документальних перевірок, зустрічних звірок, на які пунктом 934 цього розділу встановлено мораторій.

Особливості проведення митними органами документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, у тому числі щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, встановлені пунктом 934 цього розділу.

За змістом пункту 934 розділу ХХІ МК України тимчасово, з 1 травня 2024 року, діє мораторій на проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань митної справи щодо платників податків місцезнаходженням яких станом на дату початку:

можливих бойових дій є територія можливих бойових дій, - до останнього числа місяця, в якому була припинена можливість бойових дій на відповідній території, а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Відповідно до затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376 Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, до указаного Переліку включена Запорізька міська територіальна громада (код UA23060070000082704).

Отже, враховуючи те, що ТОВ «Корд Авто» 04 січня 2025 року перереєструвало своє місце знаходження з міста Нововолинськ Волинської області на місто Запоріжжя, тобто на територію бойових (можливих бойових) дій, митний орган позбавлений можливості у встановлені строки і порядку, провести контрольно-перевірочні заходи.

У зв'язку із цим та з огляду на положення підпункту 1 пункту 912 та пункту 934 розділу ХХІ МК України, наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376 суд зважує на неможливість реалізації положень статей 345-354 МК України, тому з метою недопущення уникнення винної особи від відповідальності, встановленої законом при визначенні розміру недоборів митних платежів зі сторони ТОВ «Корд Авто», вважає можливим прийняти до уваги службову записку Начальника УК та АМП з доданою довідкою-розрахунком за митною декларацією у справі про ПМП № 0326/UA205000/2025, відповідно до якого сума недоплачених до Державного бюджету України митних платежів становить 121 630,08 грн.

Постановою Любомльського районного суду від 20.11.2025 матеріали даної справи про порушення митних правил були надіслані територіальному управлінню БЕБ у Волинській області для приєднання до кримінального провадження №42024030000000033 від 30.05.2024 за ознаками ч.3 ст.358, ч.1 ст.212 КК України по фактам виявлення порушень законодавства України під час ввезення із-за кордону транспортних засобів та їх розмитнення, у тому числі в адресу ТОВ «Корд Авто».

31 грудня 2025 року матеріали кримінального провадження №42024030000000033 приєднано до кримінального провадження № 72023020000000013 від 24.02.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.212, ч.3 ст.358, ч.2 ст.2014, ч.5 ст.2051 КК України.

Постановою детектива Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Волинській області від 02.02.2026 кримінальне провадження № 72023020000000013 від 24.02.2023 закрите в частині кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.358 КК України, на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України, у зв'язку з встановленою відсутністю складу кримінального правопорушення. Матеріали справи про порушення митних правил повернуто Любомльськомцу районному суду Волинської області для продовження вирішення питання щодо накладення адміністративних стягнень та притягнення до адміністративної відповідальності у порядку, визначеному КУпАП та МК України.

Згідно з ч.1 ст.41 МК України документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару або засвідчена декларація про походження товару, або декларація про походження товару, або сертифікат про регіональне найменування товару.

Сертифікат про походження товару - це документ, який однозначно свідчить про країну походження товару і виданий компетентним органом цієї країни або країни вивезення, якщо у країні вивезення сертифікат видається на підставі сертифіката, виданого компетентним органом у країні походження товару (ч.3 ст.41 МК України).

Відповідно до ч.1 ст.43 МК України перевірка документів, що підтверджують країну походження товару, зазначених у статті 41 цього Кодексу, здійснюється відповідно до цієї статті після завершення митного оформлення.

Відповідно до ч.ч.4, 5 ст.280 МК України ввізне мито на товари, митне оформлення яких здійснюється в порядку, встановленому для підприємств, нараховується за ставками, встановленими Митним тарифом України. Ввізне мито є диференційованим щодо товарів, що походять з держав, які спільно з Україною входять до митних союзів або утворюють з нею зони вільної торгівлі. У разі встановлення будь-якого спеціального преференційного митного режиму згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, застосовуються преференційні ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України. До товарів, що походять з України або з держав - членів Світової організації торгівлі, або з держав, з якими Україна уклала двосторонні або регіональні угоди щодо режиму найбільшого сприяння, застосовуються пільгові ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України, якщо інше не встановлено законом. До решти товарів застосовуються повні ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України.

Частиною 1 статті 281 МК України встановлено, що допускається встановлення тарифних пільг (тарифних преференцій) щодо ставок Митного тарифу України у вигляді звільнення від оподаткування ввізним митом, зниження ставок ввізного мита або встановлення тарифних квот відповідно до законодавства України та для ввезення товарів, що походять з держав, з якими укладено відповідні міжнародні договори.

Відповідно до ч.1 ст.16 Протоколу І Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, товари, що походять з Європейського Союзу, і товари, що походять з України, після ввезення до України чи Європейського Союзу відповідно підпадають під дію цієї Угоди за умови подання одного з таких документів: (a) сертифікат з перевезення товару EUR.1, зразок якого наведений у Додатку III до цього Протоколу; або (b) у випадках, вказаних у статті 22(1) цього Протоколу, - декларація, що надалі іменуватиметься "декларацією інвойс", надана експортером до інвойса, повідомлення про доставку чи будь-якого іншого комерційного документа, який описує розглядувані товари достатньо детально для того, щоб їх можна було ідентифікувати.

За змістом ч.1 ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Частина восьма статті 257 МК України передбачає, що митне оформлення товарів здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених МК України для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться відомості, у тому числі про країну походження товару.

Стаття 485 МК України визначає відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

При цьому, статтею 485 МК України передбачено наявність спеціальної протиправної мети неправомірного звільнення від сплати чи зменшення розміру сплати митних платежів, що вказує на те, що це правопорушення може бути вчинено тільки з умисною формою вини, оскільки необережно не можливо заявити неправдиві відомості.

Згідно із ч.1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються:

1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів;

2) поясненнями свідків;

3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності;

4) висновком експерта, висновком правовласника про наявність або відсутність порушення прав інтелектуальної власності;

5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Стаття 336 МК України визначає, що митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів, зокрема, шляхом направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу (п.8).

Відповідно до п.5 ч.1 ст.352 МК України посадовими особами митних органів під час проведення перевірок можуть бути використані отримані від уповноважених органів (організацій) іноземних держав документально підтверджені відомості щодо вартісних, кількісних або якісних характеристик, країни походження, складу та інших характеристик, які мають значення для оподаткування товарів, їх ввезення (пересилання) на митну територію України або на територію вільної митної зони чи вивезення (пересилання) за межі митної території України або території вільної митної зони, які відрізняються від задекларованих під час митного оформлення.

Досліджені у справі докази у своїй сукупності достатньо підтверджують той факт, що переміщення в адресу ТОВ «Корд Авто» і випуск у вільний обіг товару «сідельний тягач для перевезення напівпричепів на дорогах загального призначення марки «MAN», модель «TGX 18/480», ідентифікаційний номер (номер шасі) - НОМЕР_2 …» за митною декларацією типу ІМ40ДЕ № UA205140/2023/14147 від 22.02.2023 відбулося з використанням сертифікату з перевезення товару EUR.1, видача якого за результатами проведеної перевірки компетентним органом Республіки Польща підтверджена не була, що свідчить про безпідставність заявлення в митній декларації преференції за кодом 410 і, як наслідок, неправомірне звільнення від сплати митних платежів в обсязі, передбаченому чинним законодавством України.

Заінтересованою стороною з економічної точки зору у здійсненні поставки товару із використанням сертифіката з перевезення товару EUR.1 є саме очолюване на той час ОСОБА_1 товариство ТОВ «Корд Авто».

Про такий висновок також свідчить досить значний розмір недоплачених митних платежів.

Жодної економічної вигоди у використанні указаного сертифіката для продавця товару - австрійської компанії «MG Handel GmbH» по справі не вбачається.

Від дня складання протоколу про порушення митних правил (03 вересня 2025 року) та по дату розгляду справи в суді жодних претензій продавцю товару з приводу непідтвердження компетентним органом сертифіката з перевезення товару EUR.1 ТОВ «Корд Авто» не пред'являло, хоча для цього мало реальну можливість та більш як достатньо часу.

При цьому суд звертає увагу на те, що відповідно до облікової картки суб'єкта ЗЕД ОСОБА_1 хоча й не є з 03.05.2024 керівником ТОВ «Корд Авто», проте на даний час працює на цьому товаристві та наділений повноваженнями на роботу з митними органами.

Така пасивна поведінка ОСОБА_1 лише підтверджує його умисність дій, спрямованих на неправомірне зменшення розміру митних платежів шляхом подання митному органу сертифіката з перевезення товару EUR.1, автентичність якого не підтверджена.

Відповідь митних органів Республіки Польща здобута у передбаченому МК України порядку, є офіційним документом, який складений і видавався службовою особою від імені органів державної влади іноземної країни та посвідчує важливі факти, які мають правове значення, а тому є належним і допустимим доказом по справі в розумінні ст.495 МК України, і цей доказ нічим не спростований.

Жодного прямого чи непрямого доказу, який би ставив під сумнів указану відповідь іноземного митного органу, по справі не здобуто.

Згідно із ч.2 ст.459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил … при вчиненні таких порушень підприємствами можуть бути посадові особи цих підприємств.

Пунктом 43 ст.4 МК України визначено, що посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання такими підприємствами вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.

В силу вище наведених норм митного законодавства ОСОБА_1 , будучи на момент подання аналізованої по справі митної декларації типу ІМ40ДЕ керівником ТОВ «Корд Авто», є належним суб'єктом відповідальності за вчинення порушення митних правил.

Таким чином, ураховуючи встановлені фактичні обставини справи та норми чинного законодавства, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні передбаченого ст.485 МК України порушення митних правил є повністю доведеною поза будь-яким розумним сумнівом, тому він підлягає відповідальності в межах санкції даної норми.

Враховуючи конкретні обставини справи, відсутність обтяжуючих та пом'якшуючих відповідальність обставин, стягнення на ОСОБА_1 слід накласти у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків несплаченої суми митних платежів.

З порушника відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України № 3674-VI підлягає стягненню судовий збір у відповідному розмірі.

Керуючись ст.ст.522, 527, 528 МК України, суддя,-

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.485 МК України, і накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 121 630 (сто двадцять одну тисячу шістсот тридцять гривень) 08 копійок.

Штраф у розмірі 121 630 (сто двадцять одна тисяча шістсот тридцять) гривень 08 копійок підлягає стягненню на рахунок UA758999980313010106005003500 в Казначействі України (ЕАП) (ЄДРПОУ 38009371, отримувач ГУК у Волинській області/село Вишнів, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу "адміністративні штрафи та інші санкції "05" Державна митна служба України").

Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок судового збору на рахунок UA958999980313161206000003480 в Казначействі України (ЕАП) (отримувач ГУК у Волинській області/місто Любомль, код ЄДРПОУ 38009371, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу "судовий збір").

Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.

Суддя Любомльського районного суду

Волинської області А.Л. Гайдук