Справа № 161/5906/19
Провадження № 4-с/161/26/26
25 березня 2026 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі:
головуючого - судді Присяжнюк Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Ващук В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку скаргу ОСОБА_1 , боржник ОСОБА_2 , на бездіяльність державного виконавця,
ОСОБА_1 звернулася до суду із скаргу на бездіяльність державного виконавця. Скарга обґрунтована тим, що на виконанні у Корольовського ВДВС перебуває виконавчий лист № 161/5906/19 про стягнення аліментів з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1
13.02.2026 державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу на боржника у зв'язку з несплатою аліментів терміном понад три роки. При цьому штраф накладено одноразово у розмірі 50% на кінцеву суму боргу, що на думку заявника, суперечить ч. 14 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження».
Також зазначає, що державним виконавцем Коваленко А.Д. разом із постановою про накладення штрафу не було надано деталізованого помісячного розрахунку заборгованості. Сума боргу, вказана у постанові, не підтверджена жодним розрахунком, що позбавляє стягувача можливості перевірити правильність її нарахування та факт проведення індексації. Вважає, що виконавцем не проведена індексація аліментів у твердій грошовій сумі. Зобов'язати виконавця провести новий розрахунок.
У зв'язку з наведеним просить визнати бездіяльність державного виконавця щодо нерахування індексації аліментів та ненадання розрахунку заборгованості протиправною, визнати постанову про накладення штрафу від 13.02.2026 р. незаконною та скасувати її.
В судове засідання скаржник не з'явилася, подала до суду заяву, відповідно до якої просить розглянути скаргу без її участі, вимоги скарги підтримує та просить задовольнити.
Від представника Корольовського відділу державної виконавчої служби у м. Житомирі Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України надійшли письмові пояснення, згідно з якими державним виконавцем проведено розрахунок заборгованості зі сплати аліментів. Станом на 12.02.2026, загальна сума заборгованості з урахуванням індексації та штрафу, становить 67176,10 грн. Відповідно до частини 14 статті 71 Закону України «Про виконавче провадження», державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу, за наявності заборгованості зі сплати аліментів понад 3 роки, у розмірі 50% від розміру заборгованості зі сплати аліментів. Загальний розмір штрафу становить 16952,50 грн.
У зв'язку з наведеним у задоволенні вимог скарги просив відмовити.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши скаргу та додані до неї документи в сукупності, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження», рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Згідно з ст. 447 ЦПК України, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Відповідно до ч.1 ст.448 ЦПК України, скарга на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення подається до суду, який розглянув як суд першої інстанції.
Органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України).
Відповідно до частини першої, пункту 1 частини другої статті 18 Закону «Про виконавче провадження», виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Згідно з ч.1, ч.4 ст. 71 Закону, індексація розміру аліментів, визначеного у твердій грошовій сумі, проводиться, якщо інше не передбачено у виконавчому документі чи у договорі між батьками про сплату аліментів на дитину, виконавцем у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку. Індексація розміру аліментів проводиться щороку, починаючи з другого року після визначення розміру аліментів. Виконавець зобов'язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця, а також проводити індексацію розміру аліментів відповідно до частини першої цієї статті.
Частиною 14 ст. 71 Закону визначено за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 20 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів.
За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за два роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 30 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів.
За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 50 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів.
У подальшому постанова про накладення штрафу у розмірі, визначеному абзацом першим цієї частини, виноситься виконавцем у разі збільшення розміру заборгованості боржника на суму, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік.
Суми штрафів, передбачених цією частиною, стягуються з боржника у порядку, передбаченому цим Законом, і перераховуються стягувачу.
Окрім Закону України «Про виконавче провадження» підлягає застосуванню Інструкція з організації примусового виконання рішень, затв. Наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 № 512/5 (у ред. наказу Міністерства юстиції України від 29.09.2016 № 2832/5) (далі Інструкція з організації примусового виконання рішень), яка визначає окремі питання організації виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб), що відповідно до Закону підлягають примусовому виконанню містить окремий розділ XVI з 10 статей, присвячений особливостям виконання рішень про стягнення аліментів.
П. 8 гл. XVI Інструкції з організації примусового виконання рішень визначено, що виконавець накладає на боржника штраф у розмірі та у випадках, визначених ч.14 ст.71 Закону України «Про виконавче провадження».
Постанова про накладення штрафу оформлюється відповідно до вимог п. 7 розділу І Інструкції з організації примусового виконання рішень та містить відомості про розмір заборгованості, яка утворилася з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання та суму штрафу.
З матеріалів справи встановлено, що на примусовому виконанні в Корольовському відділі державної виконавчої служби у місті Житомирі перебуває виконавче провадження за №60910827, з виконання виконавчого листа по справі №278/1563/25, виданого Луцьким міськрайонним судом Волинської області 07.11.2019, про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 на утримання малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліментів в твердій грошовій сумі в розмірі 3000,00 гривень щомісячно, починаючи з 09.04.2019 та до досягнення дитиною повноліття.
Крім цього встановлено, що державним виконавцем проведено розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за вих. №11377/20.12-25/23. Станом на 12.02.2026, загальна сума заборгованості з урахуванням індексації та штрафу, становить 67176,10 грн.
Відповідно до постанови про накладення штрафу від 13.02.2026 вбачається, що на боржника у зв'язку з несплатою аліментів терміном понад три роки, накладено штраф одноразово у розмірі 50% на кінцеву суму заборгованості зі сплати аліментів. Загальний розмір штрафу становить 16952,50 грн.
Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що виконавцем встановлено наявність заборгованості у боржника перед стягувачем, розмір та періоди такої заборгованості, що вплинуло на визначення розміру накладення штрафу. А тому, посилання скаржника про визнання постанови виконавця від 13.02.2026 про накладення штрафу незаконною не заслуговують на увагу, оскільки постанова винесена за наявності заборгованості зі сплати аліментів понад три роки, у розмірі, передбаченому ч. 14 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження», та спрямована на забезпечення виконання боржником своїх зобов'язань та на захист прав стягувача на отримання коштів.
Доводи скаржника щодо невинесення державним виконавцем постанов про накладення штрафу у розмірах 20% та 30% не підлягають оцінці суду, оскільки виходять за межі заявлених вимог скарги. Предметом оскарження у даній справі є постанова державного виконавця про накладення штрафу у розмірі 50% від суми заборгованості. Отже, наведені доводи не стосуються предмета розгляду та не впливають на вирішення скарги по суті.
З проведеного виконавцем розрахунку заборгованості станом на 16.02.2026 загальна заборгованість ОСОБА_2 становить 67176,10 грн, з них заборгованість зі сплати аліментів - 33905,00 грн, індексація - 16318,60 грн, штраф - 16952,50 грн.
17.02.2026 на депозитний рахунок Відділу надійшли кошти від ОСОБА_2 в розмірі 25079,78 грн та 2146,54 грн. Станом на 18.02.2026 заборгованість ОСОБА_2 повністю погашена в сумі штрафу, індексації, заборгованості зі сплати аліментів.
Також судом досліджено розрахунок заборгованості, наданий виконавцем. Зазначений розрахунок охоплює період з квітня 2019 по лютий 2026, детально помісячно відображає всі види нарахувань (суму аліментів, що підлягає стягненню, заборгованість на поточний місяць, індексацію).
Таким чином, у розрахунку зазначається загальна сума заборгованості, складові заборгованості, станом на яку дату утворилася дана заборгованість. Отже, наданий виконавцем розрахунок відповідає вимогам ч.4 ст.71 Закону України «Про виконавче провадження».
За встановлених обставин, суд вважає посилання скаржника на протиправність бездіяльності державного виконавця у не нарахуванні індексації та ненадання розрахунку заборгованості необґрунтованими.
Щодо проведення виконавцем нового розрахунку заборгованості суд дійшов до висновку, що підстав для проведення нового розрахунку немає, оскільки державним виконавцем уже здійснено повний та належний розрахунок, який відповідає вимогам законодавства, містить деталізацію нарахувань і враховує індексацію.
З огляду на вищенаведене та враховуючи, що оскаржувані дії/бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця та при наявності до того законних підстав, суд не вбачає порушень прав та законних інтересів стягувача, а тому в задоволенні скарги слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ЗУ «Про виконавче провадження», ст. ст. 4, 12, 81, 89, 260, 263, 354, 447-451 ЦПК України, суд
У задоволенні скарги ОСОБА_1 , боржник ОСОБА_2 , на бездіяльність державного виконавця - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення, а у разі складення ухвали відповідно до ч. 6 ст. 259 ЦПК України з дня складення ухвали в повному обсязі.
У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на ухвалу суду. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст ухвали складено та підписано 25.03.2026.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Людмила ПРИСЯЖНЮК