Справа № 496/1362/26
Провадження № 3/496/754/26
26 лютого 2026 року м. Біляївка
Біляївський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Горяєва І.М.,
за участю секретаря - Сурженко В.С.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли від НПУ ДСР УСР в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце роботи та посада: член військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за те, що перебуваючи на посаді лікаря-невропатолога комунального некомерційного підприємства «Біляївська багатопрофільна лікарня» Біляївської міської ради (далі - КНП «Лікарня» Біляївської міської ради), припиняючи з 19.12.2023 діяльність у складі військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ), являючись суб'єктом декларування відповідно до п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-УІІ «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 26.01.2026, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період неохоплений раніше поданими деклараціями, чим порушила вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Прокурор до судового засідання не з'явився, проте надіслав клопотання про проведення судового засідання без участі прокурора, просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП та призначити штраф у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
У судовому засіданні ОСОБА_1 були роз'ясненні права, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КпАП України та вона підтвердила обставини скоєного правопорушення, зазначила, що свою вину визнає, також надала письмові пояснення по справі з викладеними обставинами.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та вивчивши надані докази, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідно до наказу КНП «Лікарня» Біляївської районної ради №8 від 02.01.2020 «Про створення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії КНП «Лікарня» Біляївської районної ради» до складу військово- лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 було включено лікаря-невропатолога КНП «Лікарня» Біляївської районної ради ОСОБА_1 .
Наказом КНП «Лікарня» Біляївської міської ради №158 від 19.12.2023 «Про залучення медичного персоналу до складу мультидисциплінарної команди лікарів ВЛК на 2024 рік КНП «Лікарня» Біляївської міської ради» затверджено оновлений склад військово-лікарської комісії КНП «Лікарня» Біляївської міської ради.
Таким чином, 19.12.2023 ОСОБА_1 не було включено до складу військово-лікарської комісії КНП «Лікарня» Біляївської міської ради, тобто з дня видання наказу КНП «Лікарня» Біляївської міської ради №158 від 19.12.2023 ОСОБА_1 припинила діяльність у складі військово-лікарської ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» визначено, що до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_6 ; ВЖ Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил Україну ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.
Відповідно до пп. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами на яких поширюється дія цього закону є голови та члени медико-соціальних експертних комісій, а також голови. їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько- льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.
Таким чином, відповідно до п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, як на члена військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 і вона є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, і зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначені у ч. 2 ст. 45 вказаного Закону.
Згідно абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті З цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та доповнено перелік суб'єктів декларування, визначених п. 2 ч. 1 ст. З Закону підпунктом «ґ», а саме голови та члени лікарсько-консультативних і медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.
Відповідно до Роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного фонду» визначено, що декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
Таким чином, строком перебування особи в часі як такої що «припиняє діяльність», зазначеного в абзаці першому ч. 2 ст. 45 Закону, є останній день перебування працівника в трудових правах та обов'язках визначених у наказі про звільнення, а з наступного дня особа вважається звільненою, тобто такою що припинила трудові права та обов'язки.
Таким чином, ОСОБА_1 припиняючи з 19.12.2023 діяльність у складі військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 , була зобов'язана подати декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями, не пізніше 18.01.2024 року.
Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаним щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення абзацу першого частини другої статті 45 Закону, подала відповідну декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями, лише 26.01.2026 р. о 11 годині 10 хвилин, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП встановлено, що відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, за кваліфікуючою ознакою несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.
Крім того, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доведена та підтверджується зібраними в справі доказами, а саме:
- протоколом № 210/26 від 05.02.2026 року про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією;
- копією з Єдиного державного реєстру декларацій;
- наказом комунального некомерційного підприємства Біляївської районної ради «Біляївська центральна районна лікарня» № 8 від 02.01.2020 року «Про створення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії на 2020 рік»;
- наказом комунального некомерційного підприємства «Біляївська багатопрофільна лікарня» Біляївської міської ради №66 від 22.02.2023 року про залучення медичних працівників до складу мультидисциплінарної команди військово-лікарської комісії (ВЛК) за місцем розташування територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
- наказом комунального некомерційного підприємства «Біляївська багатопрофільна лікарня» Біляївської міської ради №149 від 19.10.2023 року про внесення змін до наказу №8 від 02.01.2020 року «Про створення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії на 2020 рік»;
- наказом комунального некомерційного підприємства «Біляївська багатопрофільна лікарня» Біляївської міської ради №158 від 19.12.2023 року про залучення медичного персоналу до складу мультидисциплінарної команди лікарів-спеціалістів військово-лікарської комісії на 2024 рік;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 17.01.2026 року;
- іншими адміністративними матеріалами.
Суд при накладенні стягнення враховує: ступінь суспільної небезпеки правопорушення, особистість правопорушника, той факт, що вона раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності, ступінь її провини, майновий стан.
Обставин, що пом'якшує відповідальність особи, що притягується до адміністративної відповідальності, відповідно до ст. 34 КУпАП, суд визнає щире каяття, обставини, що обтяжують відповідальність, передбачені ст. 35 КУпАП, судом не встановлено.
Враховуючи вищевикладене та вирішуючи питання про адміністративне стягнення, яке слід застосувати до особи, що притягується до адміністративної відповідальності, суд вважає, що воно має бути визначене у вигляді штрафу згідно санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
При цьому, ОСОБА_1 слід звільнити від сплати судового збору (пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 ), так як відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Керуючись ст.ст. 40-1, ч.1 ст.172-6, 283, 284, 287, 288 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», суд -
Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від сплати судового збору.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу а саме: штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, то у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскарженою до Одеського апеляційного суду через Біляївський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя І.М. Горяєв
З урахуванням розрахунку ДСА України щодо необхідної кількості суддів для здійснення ефективного правосуддя, яка суттєво перевищує кількість суддів визначену рішенням ВРП від 24 серпня 2023 р. 852/0/15/ - 23, чисельність суддів Біляївського районного суду, з урахуванням рівня навантаження, має складати 47 осіб (штатна кількість - 11 суддів, але фактична кількість суддів в Біляївському районному суду Одеської області, щодо яких здійснюється автоматизований розподіл справ на теперішній час - 6 суддів (без урахування суддів, які на лікарняному, перебувають у відрядженні, знаходяться у відпустці), що створює надмірне навантаження, тому з врахуванням поточного навантаження, яке обумовило збільшення строку складання повного тексту постанови суду, яку було складено 26.03.2026 року.