Справа № 708/275/26
Провадження № 1-в/708/8/26
26 березня 2026 року м. Чигирин
Чигиринський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
представника ВПД № 2 ЧРУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 ;
особи, відносно якої внесено подання ОСОБА_4 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Чигиринського районного суду Черкаської області подання про встановлення адміністративного нагляду відносно:
- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Чигирин Черкаської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , угорця, громадянина України, не працевлаштованого, раніше неодноразово судимого, останній раз вироком Чигиринського районного суду Черкаської області від 09.03.2021 за ч. 3 ст. 15, ч. 3 ст. 185 КК України до 3 років позбавлення волі. На підставі ст. 71 КК України шляхом часткового приєднання до призначеного покарання невідбутої частини покарання вироком Чигиринського районного суду Черкаської області від 16.05.2018 та остаточно призначено покарання у виді позбавлення волі строком на 3 роки шість місяців. Звільнений 01.01.2024 із ДУ «Львівська установа виконання покарань» (№ 19) на підставі ухвали Галицького районного суду м. Львова від 22.12.2023 згідно статті 84 КК України, та
Начальник ВПД № 2 ЧРУП ГУНП України в Черкаській області майор поліції ОСОБА_5 звернулася до суду з поданням про продовження щодо ОСОБА_4 адміністративного нагляду, вказавши, що останній, будучи раніше судимим та звільненим з місця відбування покарання 01.01.2024, прибув на постійне місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 . На шлях виправлення не став і, не маючи роботи та постійного прибутку, проживає за рахунок тимчасових заробітків, зловживає спиртними напоями, вживає наркотичні речовини, та не зважаючи на письмові попередження продовжує порушувати громадський порядок і вчиняти інші правопорушення. Перебуваючи під адміністративним наглядом протягом останнього року ОСОБА_4 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 187 КУпАП, а також попереджався про припинення ведення такого способу життя та можливість встановлення адміністративного нагляду, проте достатніх висновків не зробив. Тому просить суд продовжити йому адміністративний нагляд на 6 місяців.
Під час розгляду подання представник ВПД № 2 Черкаського РУП ГУНП України в Черкаській області ОСОБА_3 підтримав подання і просив встановити ОСОБА_4 адміністративний нагляд. Додатково зазначив, що ОСОБА_4 вперше притягувався до кримінальної відповідальності у 2008 році у віці 16 років, після чого систематично вчиняв кримінальні правопорушення. Наразі за рік перебування під адміністративним наглядом кримінальних правопорушень не вчинив, але допускав порушення правил адміністративного нагляду, у зв'язку із чим притягувався судом до відповідальності. Тому він впевнений, що після продовження адміністративного нагляду ОСОБА_4 виправиться та більше не буде вчиняти адміністративні правопорушення.
ОСОБА_4 під час розгляду питання про продовження йому адміністративного нагляду заперечував. Суду пояснив, що після останнього притягнення до кримінальної відповідальності він для себе зробив необхідні висновки та вирішив, що більше не буде вчиняти злочини. Звільнений був 01.01.2024 за станом здоров'я через тяжке невиліковне захворювання, і наразі не має можливості лікуватися через брак коштів. Також через незадовільний стан здоров'я не може працювати, тому фактично проживає за рахунок тимчасових заробітків. Допущені ним порушення правил адміністративного нагляду були вчинені несвідомо, а через збіг обставин.
Заслухавши учасників, дослідивши матеріали справи, суд установив таке.
Умови і порядок встановлення та здійснення адміністративного нагляду за окремими категоріями раніше судимих осіб та їх обов'язки визначені Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» (Закон № 264/94-ВР від 01.12.1994).
Поняття адміністративного нагляду закріплено у статті 1 Закону № 264/94-ВР, відповідно до якого адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них (стаття 2 вказаного Закону).
Категорії осіб, щодо яких встановлюється адміністративний нагляд, визначені статтею 3 Закону № 264/94-ВР від 01.12.1994.
Зокрема відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 3 Закону № 264/94-ВР адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
З долучених до подання доказів установлено, що ОСОБА_4 був засуджений вироком Чигиринського районного суду Черкаської області від 09.03.2021 до покарання у виді 3 років 6 місяців позбавлення волі.
Звільнений з місць позбавлення волі 01.01.2024 на підставі ухвали Галицького районного суду м. Львова від 22.12.2023 згідно статті 84 КК України.
Ухвалою Чигиринського районного суду Черкаської області від 21.03.2025 відносно ОСОБА_4 був установлений адміністративний нагляд строком на 1 рік.
За час адміністративного нагляду ОСОБА_4 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень за ч. 1 ст. 187 та ч. 2 ст. 187 КУпАП за допущені ним порушення правил адміністративного нагляду.
Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» у разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Аналізуючи надані суду докази на обґрунтування внесеного подання наявні підстави стверджувати, що допущені ОСОБА_4 порушення хоча і мали місце, проте характер та суть таких порушень не дають підстав стверджувати, що ОСОБА_4 залишається небезпечним для суспільства. На переконання суду допущені ним порушення могли бути обумовлені його рівнем освіти та інтелекту, оскільки він не має навіть базової освіти. За таких обставин судом не встановлені підстави на обґрунтування необхідності продовження йому адміністративного нагляду, тому подання не підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись Законом України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд
Відмовити у задоволенні подання про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 .
Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом 7 днів з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_6