Ухвала від 26.03.2026 по справі 711/2700/26

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/2700/26

Номер провадження 1-кс/711/938/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2026 року м. Черкаси

Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1

з участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погодженого прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , по кримінальному провадженню №12023250000000090, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 03.03.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, що містять охоронювану законом таємницю, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, погодженого прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , по кримінальному провадженню №12023250000000090, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 03.03.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, що перебувають у володінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та містять охоронювану законом таємницю.

Клопотання мотивовано тим, що провадженні СУ ГУНП в Черкаській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023250000000090 від 03.03.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України.

Так, до СУ ГУНП в Черкаській області з УСБ України в Черкаській області надійшли матеріали за фактом розтрати бюджетних коштів посадовими особами органів місцевого самоврядування Черкаської області під час проведення публічних закупівель «деревини» в умовах воєнного стану.

Відповідно до матеріалів кримінального провадження встановлено, що розпорядниками бюджетних коштів Черкаської області під час замовлення «деревини» здійснено завищення очікуваної вартості предмету закупівлі.

Під час проведення комплексу слідчих (розшукових) дій у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що представники органів місцевого самоврядування Черкаської області до оголошення закупівлі звертались до ФОП ОСОБА_5 та/або інших підконтрольних йому СГД та повідомляли про намір здійснення закупівлі деревини за державні кошти.

Так, в ході спілкування, в разі досягнення попередніх домовленостей про вартість 1 куб. метра деревини (яка в середньому складала близько 2 000,00 грн.) ОСОБА_5 домовлявся про виготовлення тендерної документації та попереднього погодження останньої із ОСОБА_6 , з метою забезпечення участі та перемоги афілійованих суб'єктів господарювання.

В подальшому, після виготовлення та оприлюднення тендерної документації, з метою забезпечення проведення закупівель та перемоги під час їх проведення, на участь в торгах від підприємців подавались дві та більше пропозиції від підконтрольних СГД.

В ході проведення негласних слідчих (розшукових) дій встановлено, що ОСОБА_5 залучив до вказаної діяльності ФОП ОСОБА_6 , який здійснював контроль за виготовленням тендерної документації від імені бюджетних установ.

Також, для організації безперебійної діяльності ОСОБА_5 залучив ОСОБА_7 , який домовлявся із лісовими господарствами Черкаської та Вінницької області про закупівлю деревини, а також здійснював контроль за своєчасними поставками до місця її переробки, а саме в АДРЕСА_1 .

Окрім зазначеного, встановлено, що ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , будучи фізичними особами-підприємцями, з метою створення конкуренції під час прийняття участі в державних закупівлях залучили до своєї діяльності ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 як фізичних осіб-підприємців, а також ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), власником та керівником якого є ОСОБА_7 .

Таким чином, фактично контролюючи фінансово-господарську діяльність ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_7 , ФОП ОСОБА_8 , ФОП ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_10 , ФОП ОСОБА_11 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », для чого залучили як бухгалтера ОСОБА_12 , мали змогу забезпечувати участь не менше двох учасників в державних закупівлях та самостійно визначати переможця.

Зокрема встановлено, що вищевказані афілійовані суб'єкти господарювання приймали участь у державних закупівлях, виступаючи один для одного технічними учасниками на замовлення наступних розпорядників бюджетних коштів Черкаської області.

Так, під час спілкування, ОСОБА_5 домовлявся про вартість товару, який планувалось поставити, а ОСОБА_6 в свою чергу спілкувався з уповноваженими особами щодо виготовлення тендерної документації, яку в подальшому надавав уповноваженим особам з публічних закупівель вищезазначених бюджетних установ.

Таким чином, посадові особи вказаних розпорядників бюджетних коштів, перебуваючи у змові із групою осіб, в порушеннях вимог чинного законодавства, забезпечили виготовлення тендерної документації та участь у афілійованих СГД у публічних закупівлях із завищенням вартості предмету закупівлі.

Так, під час перегляду наявної інформації на офіційному веб-сайті Товарної біржі « ІНФОРМАЦІЯ_3 », деревина індекси та інші цінові показники ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » біржові котирування, «деревина, індекси та інші цінові показники» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 встановлено, що вартість деревини дров'яної непромислового використання І групи в період з квітня 2022 року по листопад 2023 року складала від 1108,48 до 1482,90 грн. за 1 кубічний метр, деревини дров'яної непромислового використання ІІ групи в період з квітня 2022 року по листопад 2023 року складала від 798,41 до 1379,81 грн. за 1 кубічний метр та деревини дров'яної непромислового використання ІІІ групи в період з квітня 2022 року по листопад 2023 року складала від 426,00 до 13200,00 грн. за 1 кубічний метр.

Відповідно до висновку експерта №СЕ-19/124-23/7962-ТВ від 05.09.2023 за результатами проведення судової товарознавчої експертизи встановлено, що ринкова вартість деревини для опалення І групи (твердолистяні породи) непромислового призначення в період з 01.01.2022 по 01.07.2023 становила від 861,00 до 1104,00 грн. за 1 кубічний метр, ринкова вартість деревини для опалення ІІ групи (м'яколистяні породи) непромислового призначення в період з 01.01.2022 по 01.07.2023 становила від 687,00 до 812,00 грн. за 1 кубічний метр та ринкова вартість деревини для опалення ІІІ групи (хвойні породи) непромислового призначення в період з 01.01.2022 по 01.07.2023 становила від 687,00 до 812,00 грн. за 1 кубічний метр.

Таким чином, посадові особи розпорядників бюджетних коштів, якими укладено договори про закупівлю деревини, вартістю понад 2 000,00 грн., достовірно знаючи, що середня ринкова вартість товару складає менше 1500,00 грн. за кубічний метр, здійснили розтрату бюджетних коштів на користь третіх осіб.

Окрім того, у кримінальному провадженні було проведено ряд судових товарознавчих експертиз, за результатами яких було встановлено наступне:

Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи №207/25-23 від 28.08.2025 встановлено що ринкова вартість Деревини (дрова паливних використання твердих порід) за січень 2022 року складала 1095,02 грн. з ПДВ.

Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи №206/25-23 від 28.08.2025 встановлено, що ринкова вартість Деревини дров'яної непромислового використання твердих порід, придбаних відповідно до умов договору №1 від 12.01.2023, укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_6 та ФОП ОСОБА_7 , станом на 15.12.2022 складала 1505,25 грн. з ПДВ та станом на 12.01.2023 складала 1472,86 грн. з ПДВ. Відповідно до умов вказаного договору вартість товару складала 2480,00 грн. без ПДВ за куб. м.

Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи №205/25-23 від 30.05.2025 встановлено, що ринкова вартість деревини (дрова паливні твердих порід), подібної придбаній відповідно до умов договору №05/03 від 05.03.2024, укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_7 та ФОП ОСОБА_9 , станом на 16.02.2024 складала 1395,25 грн. та станом на 05.03.2024 складала 1381,00 грн. без врахування ПДВ. Відповідно до умов вказаного договору вартість товару складала 1965,00 грн. без ПДВ.

В ході досудового розслідування виникла необхідність у встановленні відомостей щодо проведення розрахунків та здійснення платежів за придбання та постачання вищевказаного товару різними суб'єктами господарської діяльності.

Так встановлено, що ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП НОМЕР_2 ) використовує розрахунковий рахунок в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » IBAN за № НОМЕР_3 .

Таким чином, з метою повного, всебічного, неупередженого розслідування кримінального провадження, встановлення всіх обставин кримінального правопорушення, у органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів з можливістю вилучення їх копій, щодо руху коштів на вищевказаних розрахункових рахунках, які перебувають в розпорядженні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Слідчий зазначає, що інформація, до якої необхідно здійснити тимчасовий доступ, зокрема банківські рахунки, має важливе значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, що мають значення для цього кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Вказані документи зберігаються в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .

Враховуючи клопотання слідчого та керуючись ч.2 ст.163 КПК України, судове засідання проводилося без виклику представника ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

В судове засідання слідчий та прокурор не з'явилися. Слідчий ОСОБА_3 подав до суду заяву про розгляд клопотання без його участі та без фіксації процесу технічними засобами. Разом з цим, просив задовольнити подане клопотання на підставі наведеного обґрунтування та з урахуванням доданих доказів.

Положеннями ч.4 ст.107 КПК України визначено, що у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

За вказаних обставин, слідчий суддя повважав за можливе розгляд клопотання проводити у відсутність учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів.

Дослідивши клопотання слідчого та долучені до нього матеріали, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.

За змістом ст.131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є заходами забезпечення кримінального провадження і застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Згідно з вимогами ст.132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:

1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;

2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;

3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.

Відповідно до положень ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Пунктами 4, 5 та 8 частини 1 статті 162 КПК України визначено, що до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; відомості, які можуть становити банківську таємницю; персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.

Відповідно до положень ч.5, ч.6 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Частиною 7 статті 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей, документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей та документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Положеннями статті 91 КПК України визначено, що у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, зокрема: 1) подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); 2) винуватість особи у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення; 3) вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат; 6) обставини, які підтверджують, що гроші, цінності та інше майно, які підлягають спеціальній конфіскації, одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від такого майна, або призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення чи винагороди за його вчинення, або є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов'язаного з їх незаконним обігом, або підшукані, виготовлені, пристосовані або використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення.

Доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.

Згідно з вимогами ч.1 ст.92 КПК України, обов'язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках - на потерпілого.

Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, відповідно до ч.2 ст.93 КПК України, шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до положень ст.84 КПК України, доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.

Норми ст.98 КПК України передбачають, що речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення

Документи є речовими доказами, якщо вони містять ознаки, зазначені в частині першій цієї статті.

У відповідності до положень ст.99 КПК України, документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

Сторона кримінального провадження, потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, зобов'язані надати суду оригінал документа. Оригіналом документа є сам документ, а оригіналом електронного документа - його відображення, якому надається таке ж значення, як документу.

Згідно з ч.2 ст.100 КПК України, речовий доказ або документ, наданий на підставі судового рішення, зберігається у сторони кримінального провадження, якій він наданий.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчим суддею встановлено, що СУ ГУНП в Черкаській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023250000000090, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 03.03.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Аналіз доданих до клопотання документів, дають достатньо підстав вважати, що відбулися події, які підпадають під ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, на думку слідчого судді, документи, які перебувають у володінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, мають суттєве значення для досягнення дієвості цього провадження, встановлення обставин та події вчинення кримінального правопорушення, можуть бути використані у якості доказів, а також можуть підтвердити або спростувати обставини, що є предметом досудового розслідування та на підставі цих відомостей можливо встановлення особу/осіб, причетних до вчинення вказаного кримінального правопорушення.

Враховуючи те, що на теперішній час вищевказані документи неможливо отримати іншим способом, слідчий суддя вважає, що в даному випадку потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання, про який ідеться в клопотанні, а тому клопотання слідчого, про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », - підлягає до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 84, 91, 92, 98, 99, 100, 131, 132, 159, 162-164, 309 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погодженого прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , по кримінальному провадженню №12023250000000090, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 03.03.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, що містять охоронювану законом таємницю, - задовольнити.

Надати дозвіл заступнику начальника відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Черкаській області ОСОБА_13 , старшим слідчим в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Черкаській області ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , старшим слідчим відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Черкаській області ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_3 , ОСОБА_18 , слідчим відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Черкаській області ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , на тимчасовий доступ до документів, що знаходяться у володінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , з можливістю вилучення їх копій в паперовому та/або електронному вигляді, а саме:

-інформації про рух коштів по банківському рахунку IBAN № НОМЕР_3 з обов'язковим чітким зазначенням номерів платіжних документів, конкретного часу та дати платежу, суми коштів, повних даних платника та отримувача коштів (в тому числі клієнтів іншого банку), із зазначенням коду, номера рахунку та ЄРДПОУ банківської установи, призначення платежу (куди і за що відправлено кошти та звідки і за що отримано кошти), із зазначенням залишку коштів на початок та кінець кожного операційного дня за період з 01.01.2022 по 31.12.2025;

-документів, що стосуються Ір-адрес, даних про пристрої, які використовувались для входу до системи дистанційного банківського обслуговування рахунку № НОМЕР_3 при вчиненні банківських операцій та користуванні власним банківським рахунком за платіжною банківською карткою із зазначенням часу підключення та user-агента клієнта інформацію про GPS-координати (довгота, широта), які використовувалися при вході в мобільний додаток в період часу з 01.01.2022 до 31.12.2025;

-договору банківського рахунку № НОМЕР_3 , картки зі зразками підписів, установчі документи та інші документи, які наявні в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » щодо відкриття та обслуговування розрахункового рахунку № НОМЕР_3 .

-документів щодо перерахування коштів з рахунку № НОМЕР_3 (платіжних доручень) та зняття готівки в касі банку (готівкових чеків) чи через термінали, а також фото/відеозаписів з камер спостереження під час зняття готівки в терміналах за період з 01.01.2022 по 31.12.2025;

-справ з юридичного оформлення рахунку № НОМЕР_3 в повному обсязі (копія паспорту громадянина України, довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, заяви на відкриття рахунку. опитувальник клієнта (анкета), фотознімок зображення по особі (клієнту), згода на обробку персональних даних, договору, додатки і додаткові угоди до нього, картки зі зразками підписів тощо), а також документів, які стали підставою для відкриття рахунку, видачі платіжною картки тощо.

Строк дії ухвали - до 26 квітня 2026 року включно.

Роз'яснити відповідальним посадовим особам ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що відповідно до вимог ст.166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей та документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1