Постанова від 16.03.2026 по справі 366/257/26

Справа № 366/257/26

Провадження № 3/366/289/26

ПОСТАНОВА

Іменем УКРАЇНИ

16 березня 2026 року с-ще Іванків

Суддя Іванківського районного суду Київської області Корчков А.А., розглянувши протоколи про адміністративні правопорушення та додані до них матеріали, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 (з м.д. АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 (з м.д. АДРЕСА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України, військовослужбовця прикордонної застави інженерного облаштування (з м.д. АДРЕСА_3 ) прикордонної комендатури інженерного облаштування (з м.д. АДРЕСА_4 ), проживаючого за адресою: АДРЕСА_5 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

10.02.2026 до Іванківського районного суду Київської області від ІНФОРМАЦІЯ_1 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшли протоколи про адміністративне правопорушення серія ЧЦП № 050336 від 24.12.2025, серія ЧЦП №050337 від 26.12.2025, серія ЧЦП №050335 від 16.12.2025, складені начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 (з м.д. АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 (з м.д. АДРЕСА_2 ) капітаном ОСОБА_2 щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст. 172-20 КУпАП.

Відповідно до протоколів авторозподілу судової справи між суддями від 10.02.2026, головуючим суддею щодо розгляду вказаних справ визначено суддю Корчкова А.А. Розгляд справ було призначено на 10.03.2026 та відкладено на 16.03.2026 у зв'язку з відрядженням судді.

Постановою судді Іванківського районного суду Київської області від 16.03.2026 матеріали зазначених справ об'єднані в одне провадження, якому присвоєно єдиний унікальний номер - № 366/257/26, провадження № 3/366/289/26.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЧЦП № 050336 від 24.12.2025:

24.12.2025 приблизно о 19 год. 00 хв. на території військового містечка НОМЕР_1 прикордонної застави в межах Київської області було виявлено старшого солдата ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння. Даному військовослужбовцю було запропоновано пройти освідування в Іванківській ЦРЛ на що останній відмовився. Своїми діями старший солдат ОСОБА_1 порушив вимоги ч.4 ст.24 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», від 25.03.1992 № 2232-ХІІ п.7 ст.4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, чим вчинив адміністративне порушення в умовах військового стану передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЧЦП № 050337 від 26.12.2025: 26.12.2026 приблизно о 13 год. 40 хв. на території військового містечка НОМЕР_1 прикордонної застави в межах Київської області було виявлено старшого солдата ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння. Даному військовослужбовцю було запропоновано пройти освідування в Іванківській ЦРЛ на що останній погодився. Лікарем наркологом було запропоновано процедуру освідування ОСОБА_1 на що останній відмовився. Було складено протокол медичного огляду №163. Своїми діями старший солдат ОСОБА_1 порушив вимоги ч.4 ст.24 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», від 25.03.1992 № 2232-ХІІ п.7 ст.4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, чим вчинив адміністративне порушення в умовах військового стану передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЧЦП № 050335 від 16.12.2025: 16.12.2026 приблизно об 11 год. 40 хв. на території МТНС «Паришів» в межах Київської області було виявлено старшого солдата ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння. Даному військовослужбовцю було запропоновано пройти освідування в Іванківській ЦРЛ на що останній відмовився. Своїми діями старший солдат ОСОБА_1 порушив вимоги ч.4 ст.24 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», від 25.03.1992 № 2232-ХІІ п.7 ст.4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, чим вчинив адміністративне порушення в умовах військового стану передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, представниками військової частини доставлений не був. Про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, шляхом направлення судових повісток з рекомендованим повідомленням про вручення, які повернулись до суду з відміткою «адресат відсутній».

Суд зазначає, що про те, що справа буде розглядатись у Іванківському районному суді Київської області, ОСОБА_1 було проінформовано, що підтверджується його підписами у вказаних протоколах про адміністративні правопорушення. Також уся інформація щодо цього судового провадження міститься на офіційному сайті судової влади України.

Практика Європейського суду з прав людини визначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Зокрема у рішенні Європейського Суду з прав людини в справі «Пономарьов проти України», зазначено, що сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Проте, станом розгляду справи ОСОБА_1 не цікавився, з клопотаннями про відкладення розгляду справи не звертався. При цьому, у матеріалах справи міститься заява ОСОБА_3 про розгляд справи відносно нього без його участі, вину у вчиненні правопорушення визнає повністю.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Смірнов проти України» від 08.11.2005 слідує, зазначено, що в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.

Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП, під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

За вказаних обставин, з метою дотримання розумних строків розгляду справи та враховуючи, що ОСОБА_1 про розгляд справи повідомлений належний чином, проте у судове засідання не з'явився, суд вважає за можливе розглянути справу без його участі, за наявними у справі матеріалами.

У судовому засіданні досліджені наступні докази:

- протоколи про адміністративне правопорушення ЧЦП № 050336 від 24.12.2025, серія ЧЦП №050337 від 26.12.2025, серія ЧЦП №050335 від 16.12.2025, у яких викладено місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за адміністративне правопорушення, протоколи підписані особою, що їх склала - ОСОБА_2 та особою, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ;

- акти про відмову від проходження медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння від 24.12.2025, від 16.12.2025, , складений начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 (з м.д. АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 (з м.д. АДРЕСА_2 ) ОСОБА_4 та військовослужбовцями НОМЕР_1 прикордонної застави (з м.д. АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 (з м.д. АДРЕСА_2 ) ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які засвідчують, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння;

- письмові пояснення ОСОБА_1 від 24.12.2025 у яких він зазначає, що був виявлений в стані алкогольного сп'яніння на території першої прикордонної застави;

- письмові пояснення ОСОБА_1 від 16.12.2025 у яких він зазначає, що 16.12.2025 перебував в стані алкогольного сп'яніння. Провину визнає;

- письмові пояснення ОСОБА_1 від 26.12.2025 у яких він зазначає, що був виявлений на території першої прикордонної застави та відмовився від освідування;

- рапорти начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з м.д. АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 (з м.д. АДРЕСА_2 ) капітана ОСОБА_7 від 24.12.2025, 16.12.2025, 26.12.2025 про обставини виявлення військовослужбовця ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння та його відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння;

- протокол №163 медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння, складений лікарем КНП ІСР «Іванківська ЦРЛ» ОСОБА_8 та відповідно до якого, військовослужбовець в/ч НОМЕР_2 ОСОБА_1 був доставлений 26.12.2025 о 14:40 год. до медичного закладу для проведення огляду з метою встановлення перебування на роботі в нетверезому стані, за висновком якого: рішення не може бути винесено, оскільки обстежуваний від огляду відмовився у присутності м/с ОСОБА_9 та лікаря ОСОБА_10 ;

- службові характеристики на військовослужбовця ОСОБА_1 , відповідно до якої останній характеризується негативно;

- копія військового квитка ОСОБА_1 , серія НОМЕР_3 , за якою встановлено особу, яка притягується до адміністративної відповідальності та витяг з книги обліку особового складу.

Дослідивши матеріали справ, судом встановлено наступне.

Як зазначено у ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу адміністративного правопорушення.

Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису […]. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч.1 ст.9 КУпАП).

Як вбачається з протоколів про адміністративні правопорушення ЧЦП № 050336 від 24.12.2025, серія ЧЦП №050337 від 26.12.2025, серія ЧЦП №050335 від 16.12.2025, дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Частиною 3 ст. 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення або в умовах особливого періоду.

Частиною 1 ст. 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Відповідно до абз. 13 ч.1 ст. 1 Закону України «Про оборону України» № 1932-XII від 06.12 1991, особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Особливий період почав діяти в Україні з 17.03.2014, після оприлюднення Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» №303/214 від 17.03.2014.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 днів, який, в подальшому, неодноразово продовжувався, та продовжує діяти дотепер.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем прикордонної застави інженерного облаштування (з м.д. АДРЕСА_3 ) прикордонної комендатури інженерного облаштування (з м.д. АДРЕСА_4 ) ІНФОРМАЦІЯ_6 стрільців.

Відповідно до абз.2 п.2 розділу І Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29 грудня 2009 року № 1115/2009, громадяни, які проходять військову службу в Держприкордонслужбі, є військовослужбовцями Держприкордонслужби (далі - військовослужбовці).

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.

У ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України від 24 березня 1999 року визначено, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби. суть відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» за протиправні дії чи бездіяльність військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України несуть відповідальність згідно із законом.

Порядок проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння військовослужбовців регламентований статтею 266-1 КУпАП, якою Кодекс було доповнено згідно із Законом № 2839-IX від 13.12.2022, який набрав чинності 27.01.2023.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст.266-1 КУпАП - військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Відповідно до зазначеної статті КУпАП, у разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Процедура направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та проведення огляду визначена Порядком направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2024 № 32 (далі-Порядок №32).

Так, відповідно до п. 3 Порядку № 32, огляду підлягають військовослужбовці/ військовозобов'язані, щодо яких є підстави вважати, що вони виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин (установ, закладів) у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння).

Огляд військовослужбовців/військовозобов'язаних проводиться посадовою особою, уповноваженою на його проведення начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу) Збройних Сил, іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення (далі - уповноважена посадова особа), з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Згідно з п. 5 Порядку, огляд проводиться: уповноваженою посадовою особою - на місці вчинення (виявлення) правопорушення, а уразі неможливості провести огляд на місці вчинення (виявлення) правопорушення - безпосередньо в органі управління, у військовій частині (в установі, організації, на підприємстві, в закладі, підрозділі) з використанням спеціальних технічних засобів (засоби вимірювальної техніки, які відповідають законодавству, що містить вимоги до таких засобів) і тестів, які мають документ про відповідність; лікарем закладу охорони здоров'я, який пройшов спеціальну підготовку.

Пунктом 8 Порядку визначено, що Військовослужбовець/військовозобов'язаний, який відмовився від проведення огляду уповноваженою посадовою особою з використанням спеціального технічного засобу і тесту або не висловив згоду з його результатами, направляється відповідним командиром (начальником) для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

Пункт 9 Порядку визначає, що перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право на проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих держадміністрацій з урахуванням необхідності проведення такого огляду також і в районах ведення бойових дій.

Згідно з п.п. 10, 11 вказаного Порядку, уповноважена посадова особа забезпечує проведення огляду військовослужбовця/військовозобов'язаного у закладі охорони здоров'я.

У разі відмови військовослужбовця/військовозобов'язаного від проведення огляду в закладі охорони здоров'я уповноважена посадова особа із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів - у присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначає ознаки сп'яніння і дії військовослужбовця/військовозобов'язаного щодо ухилення від огляду.

Під час розгляду справи судом встановлено, що 16.12.2025 об 11:00 год., 24.12.2025 о 19:00 год., 26.12.2025 о 13:40 год. військовослужбовець ОСОБА_1 , перебував на території військового містечка НОМЕР_1 прикордонної застави (з м.д. АДРЕСА_2 ) в межах Київської області з ознаками алкогольного сп'яніння та від проходження медичного огляду для встановлення факту перебування у стані алкогольного сп'яніння відмовився, що підтверджується актами про відмову від проходження медичного обстеження на стан сп'яніння від 16.12.2025 та 24.12.2025 та протоколом №163 медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння, складеним 26.12.2025 лікарем КНП ІСР «Іванківська ЦРЛ» ОСОБА_8 .

Суд зазначає, що під відмовою від проходження огляду на стан сп'яніння необхідно розуміти свідоме і категоричне не бажання особи пройти відповідний огляд, яке базується на його внутрішньому переконанні про відсутність необхідності проходити цей огляд в силу існування певних мотивів відомих цій особі і може проявлятися як у активній, так і у пасивній формі.

Відмова військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння є підставою притягнення особи до відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП.

Таким чином, враховуючи те, що починаючи з 24.02.2022 та станом на день розгляду справи судом триває введений та продовжений відповідними Указами Президента України воєнний стан в Україні та, згідно із Законом України від 03 березня 2022 року № 2105-IX триває оголошене проведення загальної мобілізації, суд констатує, що ОСОБА_1 будучи військовослужбовцем та перебуваючи 16.12.2025 об 11:00 год., 24.12.2025 о 19:00 год., 26.12.2025 о 13:40 год. на території військового містечка ІНФОРМАЦІЯ_1 (з м.д. АДРЕСА_1 ) в межах Київської області з ознаками алкогольного сп'яніння, відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду.

Отже, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суддя приходить до висновку, що протоколи про адміністративні правопорушення складені вірно, відомості, які у них відображені відповідають фактичним обставинам справи, правопорушення кваліфіковано вірно, а наявні в матеріалах справи докази є належними, допустимими і достатніми у своїй сукупності, а отже, в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а саме: відмова військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння в умовах особливого періоду.

Відповідно до ч.1 ст.8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно зі ст. 17 КУпАП, у справі не встановлено.

При накладенні стягнення за адміністративне правопорушення у відповідності до вимог статті 33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Таким чином, беручи до уваги доведеність матеріалами справи вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення, суд вважає за необхідне ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 3 ст. 172-20 КУпАП за правилами ст. 36 КУпАП у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч.9 ст.283 КУпАП, постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.

Згідно з ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні про адміністративне правопорушення сплачується у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено стягнення.

Разом з тим, відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем, отже він звільняється від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 7, 8, 9, 23, 24, ч. 3 ст. 172-20, ст. ст. 245, 251, 280, 283-285, 294 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000, 00 грн (тридцять чотири тисячі грн., 00 коп.),

реквізити для оплати - отримувач коштів: ГУК у Київ.обл/Іванківська сел/21081100,код отримувача(ЄДРПОУ) 37955989, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок отримувача: UA228999980313000106000010812, код класифікації доходів бюджету: 21081100).

Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , від сплати судового збору на підставі п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».

Відповідно до частини 1 статті 307, статті 308 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш, як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати, штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Іванківський районний суд Київської області.

Строк пред'явлення до виконання три місяці.

Текст постанови складено 25.03.2026.

Суддя Анатолій КОРЧКОВ