Ухвала від 26.03.2026 по справі 127/5616/26

Справа №127/5616/26

Провадження №1-кп/127/151/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2026 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області

у складі головуючого - судді ОСОБА_1 ,

секретар судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності, у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19.02.2026 за № 72026021020000016, за підозрою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Борівка Чернівецького району Вінницької області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , із вищою освітою, одруженого, який має неповнолітню дитину, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , несудимого,

у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 212 Кримінального кодексу України, -

за участю сторін кримінального провадження:

прокурора ОСОБА_4 ,

підозрюваного ОСОБА_3 та його захисника - адвоката ОСОБА_5 ,

ВСТАНОВИВ:

Досудовим розслідуванням встановлено, що платник податків ОСОБА_3 є фізичною особою - громадянином України. Платник податків - фізична особа ОСОБА_3 обліковується в органах ДПС за податковим номером 3561011579. Податкова адреса (місце проживання) фізичної особи - платника податків ОСОБА_3 зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 . Місцем сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, ОСОБА_3 здійснюється до ГУДПС у Вінницькій області, за адресою: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7.

Відповідно до ст. 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Згідно Податкового кодексу України, передбачено:

- п.п. 9.1.2 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України, відповідно до якого податок на доходи фізичних осіб належить до загальнодержавних податків;

- п.п. 191 п. 1 ст. 14 Податкового кодексу України, згідно з яким постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду;

- п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України, відповідно до якого платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом;

- ст. 16 Податкового Кодексу України, відповідно до якої платник податків, зокрема зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

- п. 16.1.4 ст. 16 Податкового кодексу України, відповідно до якого визначено обов'язки платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи;

- п. 36.5 ст. 36 Податкового кодексу України, згідно з яким відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи;

- п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України, за змістом якого для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством;

- п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, згідно з яким податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій, доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску;

- ст. 47 Податкового кодексу України, де закріплено, що відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть: юридичні особи, резиденти або нерезидент України, які відповідно до цього Кодексу визначені платниками податків, а також їх посадові особи. Відповідальність за порушення податкового законодавства відокремленим підрозділом юридичної особи несе юридична особа, до складу якої він входить; фізичні особи - платники податків та їх законні чи уповноважені представники у випадках, передбачених законом; податкові агенти;

- п.п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, відповідно до якого податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб-підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

- ст. 57 Податкового кодексу України, згідно з якою платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом;

- п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України, де визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів;

- п. 162.1 ст. 162 Податкового кодексу України, де визначено, що платниками податку є, зокрема, фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;

- п. 163.1.1 ст. 163 Податкового кодексу України, відповідно до якого об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб для резидентів є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України;

- п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу України, де закріплено, що базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду;

- п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України, де визначено, що ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у п. 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами;

- п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 Податкового кодексу України, з якої слідує, що декларації про свій майновий стан та доходи подають платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів;

- п. 1.1-1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, відповідно до якого тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір;

- п.п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, ставка військового збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту (зі змінами від 01.10.2024), а також 5 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 цього пункту, крім доходів, що оподатковуються за ставкою, передбаченою підпунктом 4 цього підпункту (зі змінами від 01.11.2026).

Таким чином, ОСОБА_3 зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

В свою чергу, ОСОБА_3 , достовірно знаючи про вказані вимоги законодавства, діючи умисно та в їх порушення, усвідомлюючи наслідки і бажаючи уникнути виконання обов'язків перед бюджетом, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді несплати податків, у звітні (податкові) періоди з 01.01.2020 по 31.12.2025 не задекларував та не сплатив податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 4593078,93 грн. та військовий збір в сумі 939053,17 грн.

Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_3 в порушення вказаних вимог законодавства, діючи умисно та в їх порушення, усвідомлюючи покладену на нього відповідальність і бажаючи уникнути виконання обов'язків перед бюджетом, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді несплати податків і зборів, у звітні (податкові) періоди з 01.01.2020 по 31.12.2025 (більш точну адресу, дату та час досудовим розслідуванням не встановлено) здійснив продаж об'єктів нерухомості у Вінницькій області, а саме 68 земельних ділянок з такими кадастровими номерами: 0520681000:02:001:0389; 0520681000:02:001:0398; 0520680200:01:004:2027; 0520681000:02:001:0399; 0520688900:04:003:0579; 0520681000:02:003:0370; 0520681000:02:003:0369; 0520688900:04:003:0606; 0520688900:04:003:0600; 0520688900:04:003:0580; 0520688900:04:003:0601; 0520680200:01:004:2035; 0520680200:01:004:2042; 0520681000:02:000:0879; 0520688900:04:003:0605; 0520681000:02:003:0379; 0520680200:01:004:2034; 0520680500:01:007:0522; 0520680200:01:004:2668; 0510100000:03:028:0242; 0520680200:01:004:2147; 0520681000:02:003:0380; 0520681000:02:000:0890; 0520655900:02:009:1533; 0520681000:02:000:0874; 0520655900:02:009:1529; 0520681000:02:001:0412; 0520680200:01:004:2036; 0520655900:02:009:1532; 0520655900:02:009:1551; 0520688900:04:003:0644; 0520688900:04:003:0641; 0520680200:03:001:0296; 0520655900:02:009:1528; 0520655900:02:009:1530; 0520688900:04:003:0634; 0520688900:04:003:0632; 0520680200:03:001:0295; 0520681000:02:000:0889; 0520688900:04:003:0604; 0520655900:02:009:1531; 0520688900:01:017:0589; 0520688900:04:003:0643; 0520688900:04:007:1130; 0520688900:04:003:0633; 0520688900:04:007:1135; 0520688900:04:003:0607; 0520688900:04:007:1129; 0520688900:04:007:1137; 0520688900:04:007:1132; 0520680200:03:001:0326; 0520688900:04:007:1134; 0520688900:04:007:1136; 0520688900:08:001:1129; 0520688900:08:001:1127; 0520688900:04:007:1133; 0520688900:04:007:1123; 0520680200:01:004:2742; 0520688900:04:007:1124; 0520688900:04:007:1125; 0520680200:01:004:2785; 0520680200:01:004:2787; 0520688900:04:007:1128; 0520688900:04:007:1142; 0520688900:04:007:1141; 0520688900:08:001:1128; 0520688900:08:001:1126; 0520655900:02:009:1550, чотирнадцять житлових будинків, з такими реєстраційними номерами об'єкту нерухомості: 2396036505206 (Вінницька обл., Вінницький р., с. Вінницькі Хутори, вул. Вінниченка, буд. 47-А); 2393865405206 (Вінницька обл., Вінницький р., с. Вінницькі Хутори, вул. Вінниченка, буд. 47); 2705492005020 (Вінницька обл., Вінницький р., с. Вінницькі Хутори, вул. 8-го Березня, буд.15); 2407171305101 (Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Маяковського, буд.9-Б); 2705530705020 (Вінницька обл., Вінницький р., с. Вінницькі Хутори, вул. 8-го Березня, буд.15-А); 2510345705020 (Вінницька обл., Вінницький р., с. Вінницькі Хутори, вул. Вінниченка, буд. 1); 2525520705020 (Вінницька обл., Вінницький р., с. Вінницькі Хутори, вул. Винниченка Володимира, буд. 1-А); 2520042405020 (Вінницька обл., Вінницький р., с. Агрономічне, вул. Шевченка, буд. 55-А); 2907646105020 (Вінницька обл., Вінницький р., с. Зарванці, вул. Мирна, буд. 61); 2525475905020 (Вінницька обл., Вінницький р., с. Агрономічне, вул. Шевченка, будинок 55-Б); 2870567305020 (Вінницька обл., Вінницький р., с. Зарванці, вул. Мечнікова, буд. 20-И); 2808895205020 (Вінницька обл., Вінницький р., с. Агрономічне, вул. Шевченка, буд. 53); 3142882105020 (Вінницька обл., Вінницький р., с. Зарванці, вул. Мирна, буд. 61-М); 3142868005020 (Вінницька обл., Вінницький р., с. Зарванці, вул. Мирна, буд. 61-Л), а також 3 квартир з такими реєстраційними номерами об'єкту нерухомості: 2129365005101(Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Майбороди Дмитра, буд. 17, квартира 66); 2269649905101 ( АДРЕСА_2 ); 2503769105020 ( АДРЕСА_3 ) за цінами, які зазначені в договорах, що є нижчими за звичайні (ринкові).

Так, громадянином ОСОБА_3 упродовж 2020 - 2025 років умисно занижена вартість продажу об'єктів нерухомого майна, а саме зазначених раніше 68 земельних ділянок, 14 житлових будинків та 3 квартир, що призвело до ненадходження до державного бюджету України податку на доходи фізичних осіб та військового збору, а саме:

- у 2020 році сума несплачених податків становить 15 600 грн, з них податок на доходи фізичних осіб в сумі 12 000 грн. та військовий збір в сумі 3 600 грн., що становить 14,84 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- у 2021 році сума несплачених податків становить 26 000 грн, з них податок на доходи фізичних осіб в сумі 20 000 грн. та військовий збір в сумі 6 000 грн., що становить 22,90 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- у 2022 році сума несплачених податків становить 530 928,4 грн, з них податок на доходи фізичних осіб в сумі 434 053,40 грн. та військовий збір в сумі 96 875 грн., що становить 427,99 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- у 2023 році сума несплачених податків становить 1 852 975,69 грн, з них податок на доходи фізичних осіб в сумі 1 654 505,46 грн. та військовий збір в сумі 198 470,23 грн., що становить 1380,75 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- у 2024 році сума несплачених податків становить 2 374 737,39 грн, з них податок на доходи фізичних осіб в сумі 2 033 550,30 грн. та військовий збір в сумі 341 187,09 грн., що становить 1568,51 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- у 2025 році сума несплачених податків становить 731 889,62 грн, з них податок на доходи фізичних осіб в сумі 438 968,77 грн. та військовий збір в сумі 292 920,85 грн., що становить 483,41 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Внаслідок вищевказаних умисних протиправних дій ОСОБА_3 до бюджету держави не сплачено податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 4 593 078,93 грн. та військовий збір в сумі 939 053,17 грн., що є коштами у значних розмірах, так як вказана сума в загальному розмірі складає 5 532 132,1 грн., що у 3 898 раз перевищує установлений законом неоподаткований мінімум доходів громадян.

Таким чином, ОСОБА_3 підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, тобто умисному ухиленні від сплати податків та зборів, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене іншою особою, яка зобов'язана їх сплачувати, що призвело до фактичного ненадходження до бюджетів коштів у значних розмірах.

Шкода у вигляді несплати податку на доходи фізичних осіб в сумі 4 593 078,93 грн. та військового збору в сумі 939053,17 грн., а всього в розмірі 5 532 132,1 грн. повністю відшкодована ОСОБА_3 12.02.2026 до повідомлення про підозру ОСОБА_3 .

Відповідно до ст. 44 КК України, особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.

Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.

Частиною 4 ст. 212 КК України передбачено, що особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою цієї статті, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).

Установлено, що до притягнення ОСОБА_3 до кримінальної відповідальності, тобто до 19.02.2026, коли йому повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 212 КК України, ОСОБА_3 12.02.2026 сплачено податок на доходи фізичних осіб в сумі 4 593 078,93 грн. та військовий збір в сумі 939 053,17 грн., а всього відшкодовано шкоду в сумі 5 532 132,1 грн.

Таким чином існують підстави для звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України.

При роз'яснені, 19.02.2026 підозрюваному права на звільнення від кримінальної відповідальності з цих підстав, ОСОБА_3 надав згоду на таке звільнення.

Відповідно до ч. 2 ст. 286 КПК України встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду.

За таких обставин прокурор просить звільнити ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, а кримінальне провадження закрити.

У підготовчому судовому засіданні прокурор ОСОБА_4 клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_3 підтримав. Просив закрити кримінальне провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19.02.2026 за № 72026021020000016, за підозрою ОСОБА_3 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 212 Кримінального кодексу України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України та звільнити його від кримінальної відповідальності. Зазначив, що наявні підстави для звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження, оскільки до притягнення ОСОБА_3 до кримінальної відповідальності, тобто до 19.02.2026 коли йому повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 212 КК України, ОСОБА_3 12.02.2026 сплачено податок на доходи фізичних осіб в сумі 4 593 078,93 грн. та військовий збір в сумі 939 053,17 грн., а всього відшкодовано шкоду в сумі 5 532 132,1 грн., що є підставою, відповідно до вимог ч. 4 ст. 212 КК України, для звільнення його від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження. ОСОБА_3 роз'яснено наслідки звільнення його від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження на підставі ч. 4 ст. 212 КК України і він не заперечує проти цього, що підтверджується його письмовою згодою від 19.02.2026, доданою до матеріалів клопотання.

У підготовчому судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_3 та його захисник - адвокат ОСОБА_5 пояснили, що ОСОБА_3 до притягнення його до кримінальної відповідальності, тобто до 19.02.2026 коли йому було повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 212 КК України, 12.02.2026 сплатив податок на доходи фізичних осіб в сумі 4 593 078,93 грн. та військовий збір в сумі 939 053,17 грн., а всього відшкодовано шкоду в сумі 5 532 132,1 грн., що є підставою, відповідно до вимог ч. 4 ст. 212 КК України, для звільнення його від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження. Наслідки звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження на підставі ч. 4 ст. 212 КК України роз'яснені та зрозумілі. Просять клопотання прокурора задовольнити та звільнити ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності.

Дослідивши клопотання прокурора та матеріали кримінального провадження, заслухавши думку сторін судового провадження, суд дійшов таких висновків.

В силу положень ст. 91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, зокрема, обставини, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання.

Згідно п. 2 ч. 2 ст. 283 КПК України прокурор зобов'язаний у найкоротший строк після повідомлення особі про підозру, зокрема, звернутись до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні, суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених ч. 2 ст. 284 КПК України.

Пунктом 1 частини 2 статті 284 КПК України передбачено, що кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Відповідно до ч. 3 ст. 285 КПК підозрюваному, обвинуваченому, який може бути звільнений від кримінальної відповідальності, повинно бути роз'яснено суть підозри чи обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. У разі, якщо підозрюваний чи обвинувачений, щодо якого передбачено звільнення від кримінальної відповідальності, заперечує проти цього, досудове розслідування та судове провадження проводяться в повному обсязі в загальному порядку.

За правилами ст. 44 Кримінального кодексу України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 4 ст. 212 КК України, особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою цієї статті, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).

Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, ОСОБА_3 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 Кримінального кодексу України.

19.02.2026 ОСОБА_3 вручено повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України.

Судом досліджені акт документальної позапланової невиїзної перевірки від 23.01.2026 № 1792/02-32-24-05/3561011579, відповідно до якого встановлено порушення податкового законодавства в діяльності платника податків - фізичної особи ОСОБА_3 ; лист Головного управління ДПС у Вінницькій області від 13.02.2026 № 1565/5/02-32-24-05-12 про сплату податкового боргу.

Відповідно до платіжних інструкцій: № 0019610018 від 12.02.2026, № 0019610021 від 12.02.2026 та інформації з ГУ ДПС у Вінницькій області про сплату податку на доходи фізичних осіб та військового збору від 13.02.2026 № 1565/5/02-32-24-05-12, ОСОБА_3 12.02.2026 сплачено податок на доходи фізичних осіб в сумі 4 593 078,93 грн. та військовий збір в сумі 939 053,17 грн., а всього відшкодовано шкоду в сумі 5 532 132,1 грн.

Отже, до притягнення ОСОБА_3 до кримінальної відповідальності, тобто до 19.02.2026 коли йому було повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 212 КК України, ОСОБА_3 12.02.2026 сплачено податок на доходи фізичних осіб в сумі 4 593 078,93 грн. та військовий збір в сумі 939 053,17 грн., а всього відшкодовано шкоду в сумі 5 532 132,1 грн., що є підставою, відповідно до вимог ч. 4 ст. 212 КК України, для звільнення його від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження.

Вказані обставини свідчать про те, що наявні підстави для звільнення підозрюваного ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 Кримінального кодексу України.

Згідно з ч. 1 ст. 285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, яким, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 КПК України, є законодавчі акти України, які встановлюють кримінальну відповідальність (Кримінальний кодекс України та закон України про кримінальні проступки).

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. У разі встановлення на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду.

Суд, виконавши вимоги, передбачені ч. ч. 1-2 ст. 288 КПК України, ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 не заперечує проти звільнення його від кримінальної відповідальності, характеризується позитивно, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває.

Шляхом опитування сторін кримінального провадження, судом встановлено, що підозрюваний правильно розуміє і не оспорює формулювання оголошеної підозри та правову кваліфікацію своїх дій, розуміє свої права, визначені ч. ч. 2-3 ст. 285 КПК України, підставу звільнення від кримінальної відповідальності, наслідки закриття кримінального провадження з цієї підстави та бажає бути звільненим від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України.

Враховуючи наведені обставини, які свідчать про наявність сукупності матеріально-правових підстав, передбачених ч. 4 ст. 212 КК України, та процесуально-правових підстав звільнення від кримінальної відповідальності, суд дійшов висновку, що клопотання прокурора слід задовольнити.

Запобіжний захід відносно підозрюваного не застосовувався. Цивільний позов у кримінальному провадженні не пред'являвся. Судових витрат у кримінальному провадженні немає.

Керуючись ч. 4 ст. 212 КК України, ст.ст. 100, 174, 284 - 288, 314, 369-372, 376, 395 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності, у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19.02.2026 за № 72026021020000016, за підозрою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 212 Кримінального кодексу України, - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 212 Кримінального кодексу України, на підставі ч. 4 ст. 212 Кримінального кодексу України.

Кримінальне провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19.02.2026 за № 72026021020000016, за підозрою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 212 Кримінального кодексу України, - закрити.

Ухвала може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Вінницький міський суд Вінницької області протягом семи днів з дня її оголошення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя