вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,
тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
17 березня 2026 рокуСправа № 912/3223/25
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Глушкова М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу
за позовом Кропивницької міської ради (вул. Велика Перспективна, 41, м. Кропивницький, 25022)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЕГАЗ" (вул. Полтавська, буд. 24, к. 2, кв. 45, м. Кіровоград(п), Кіровоградська область, 25015)
про стягнення 139 767,71 грн,
секретар судового засідання - Коваленко Т.А.;
представники сторін участі у судовому засіданні участі не брали,
у судовому засіданні підписано скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду,
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Кропивницької міської ради, яка містить вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЕГАЗ" про стягнення заборгованості з орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 351000000:06:059:0005, згідно з договором оренди землі № 197 від 16.03.2012 у розмірі 139 767,71 грн, з покладенням на відповідача судових витрат.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за Договором оренди землі від 16.03.2012 № 197 в частині внесення орендної плати.
Ухвалою від 29.12.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 29.01.2026, запропонував позивачу у строк до 09.01.2026 надати суду уточнення суми заявлених позовних вимог та ціни позову.
09.01.2026 Кропивницькою міською радою подано пояснення, в якому повідомлено, що загальна сума заборгованості ТОВ "Пегаз" перед Кропивницькою міською радою становить 139 767,71 грн, яка зазначена у ціні позову.
Частиною 3 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим кодексом для вручення судових рішень.
Конверти з ухвалами від 29.12.2025, 29.01.2026 та 17.02.2026 направлені на адресу місця проживання відповідача, повернулися на адресу суду з відмітками "адресат відсутній за вказаною адресою".
Згідно з п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відповідач у встановлений судом строк не скористалися своїм правом на подання відзиву на позов.
Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
За ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
З огляду на викладене, господарський суд розглядає справу в судовому засіданні 17.03.2026 за відсутності представників сторін та за наявними матеріалами справи.
У судовому засіданні 17.03.2026 досліджено докази у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив таке.
16.03.2012 між Кіровоградською міською радою (далі - позивач, Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Пегаз" (далі - ТОВ "Пегаз", відповідач, Орендар) укладено Договір оренди землі № 197 (далі - Договір, а.с. 33-37).
Відповідно до розділу 1 Договору орендодавець на підставі рішення Кіровоградської міської ради № 1108 від 07.12.2011 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для набуття права оренди на аукціоні по шосе Олександрійському" та протоколу № 1 аукціону по продажу державного майна від 07.02.2012, надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення автогазозаправного комплексу, яка знаходиться по шосе Олександрійському в місті Кіровограді. Земельна ділянка виділена в натурі (на місцевості) у встановленому законом порядку.
Розділом 2 Договору сторони погодили об'єкт оренди.
Відтак, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0907 га земель, яка використовуються в комерційних цілях.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно з витягом з технічної документації про грошову оцінку земельних ділянок № 2134 від 30.12.2011, становить 298 517,84 грн.
Договір укладено на двадцять п'ять років (розділ 3 Договору).
Згідно з розділом 4. Договору орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: 11 941,00 грн на рік згідно з Протоколом № 1 аукціону по продажу права орендної ділянки. Розмір місячної орендної плати складає 995,08 грн. Періодичність внесення орендної плати - щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення, коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. В разі зміни коефіцієнтів індексації, індексів інфляції, визначених законодавством, за затвердженими КМУ формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Орендна плата переглядається, зокрема, у разі: зміни нормативної грошової оцінки земель міста; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством протягом січня такого року.
Згідно з розділом 10 Договору орендар зобов'язаний, з поміж іншого, своєчасно і повному обсязі вносити орендну плату.
Договір підписаний сторонами та скріплений печатками.
Додатком до Договору є розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 30.12.2011 становить 298 517,84 грн. Розмір земельного податку становить 11 941,00 грн (а.с. 38).
Рішенням Кропивницької міської ради № 3 від 04.12.2020 "Про перейменування" вирішено перейменувати Міську раду міста Кропивницького (код ЄДРПОУ 26241020) на Кропивницьку міську раду (а.с. 51).
Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 22.12.2025 № НВ-3501040982025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:06:059:0005 становить 860 840,85 грн (а.с. 43).
07.05.2025 листом № 3351/15 Кропивницька міська рада звернулась до ТОВ "Пегаз" з вимогою про сплату заборгованості за користування земельною ділянкою (а.с. 46).
За твердженням позивача, в порушення взятих на себе зобов'язань відповідачем не сплачується орендна плата за користування земельною ділянкою у встановленому розмірі та строки, у зв'язку з чим виникла заборгованість зі сплати орендних платежів, що згідно з наведеним у заяві розрахунком становить 139 767,71 грн.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Вирішуючи спір по суті, господарський суд враховує таке.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь іншої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника належного виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, визначених ст. 11 ЦК України (зокрема договорів).
Згідно зі ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що ставляться.
За ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 629 ЦК України унормовано, що договір є обов'язковим до виконання.
Крім того, за ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Частиною 1 ст. 612 ЦК України, визначено, що боржник вважається таким, що прострочив зобов'язання, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до висновків Великої палати Верховного суду, викладених в постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель"). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням ч. 2 ст. 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Велика Палата Верховного Суду виснувала, що з моменту початку застосування, відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України (далі - ПК України), нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.
Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.
Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування, відповідно до п. 271.2 ст. 271 ПК України, рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.
Згідно зі ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підп. 14.1.72, 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України у вказаній редакції).
12.07.2018 Міською радою міста Кропивницького прийнято рішення № 1750, яким вирішено, з поміж іншого, затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області. Дане рішення Міської ради міста Кропивницького оприлюднене у "Вечірній газеті" 13.07.2018 (а.с. 50).
За інформацією Держгеокадастру, розміщеної за посиланням https://land.gov.ua/derzhgeokadastr-povidomlyaye-pro-indeksacziyu-normatyvnoyi-groshovoyi-oczinky-zemel-za-2024-rik/, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік становить 1,051, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік становить 1,12, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2022 рік становить 1,15, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2021 рік становить 1,1, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2020 рік становить 1, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2019 рік становить 1, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (п. 289.2 ст. 289 ПК України).
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у розрізі років становить: 1996 рік - 1,703; 1997 рік - 1,059; 1998 рік - 1,006; 1999 рік - 1,127; 2000 рік - 1,182; 2001 рік - 1,02; 2005 рік - 1,035; 2007 рік - 1,028; 2008 рік - 1,152; 2009 рік - 1,059; 2010 рік - 1,0; 2011 рік - 1,0; 2012 рік - 1,0; 2013 рік - 1,0; 2014 рік - 1,249; 2015 рік - 1,433 (крім сільськогосподарських угідь) і 1,2 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); 2016 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,06 (для земель несільськогосподарського призначення); 2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення); 2022 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,15 (для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь).
Індексація нормативної грошової оцінки земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не здійснювалася.
Згідно з витягом з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 22.12.2025 № НВ-3501040982025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:06:059:0005 становить 860 840,85 грн (а.с. 43).
Відповідно до висновку Великої палати Верховного суду, який викладений у постанові від 09.11.2021 по справі № 905/1680/20, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" дата оцінки земельної ділянки - дата (число, місяць та рік), на яку проводиться оцінка земельної ділянки та визначається її вартість. Для нормативної грошової оцінки земельної ділянки дата оцінки земельної ділянки є дата, вказана в технічній документації.
Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Згідно зі ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.
Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п. 271.2 ст. 271 ПК України).
З 01.01.2019 по сьогоднішній день Кропивницька міська рада не змінювала нормативну грошову оцінку земель міста та нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького не затверджувала.
Разом з тим, відповідно до ст. 289 ПК України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кі = 1:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Верховний Суд у постанові від 29.05.2020 по справі № 922/2843/19 зазначив, що чинне земельне законодавство, в тому числі ст. 20 Закону України "Про оцінку земель", не містить обґрунтування обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі; витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі "реального часу", тобто на час звернення заявників, у зв'язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула.
У постанові від 07.12.2020 по справі № 817/1795/17 та від 12.07.2021 по справі № 640/9862/20 Верховний Суд зазначав, що видача витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки не передбачає можливість вибору суб'єктом владних повноважень на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, оскільки є єдиним законодавчо закріпленим варіантом поведінки суб'єкта при оформленні даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки. Визначення у витязі коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) є обов'язковим і розмір цього коефіцієнту має відповідати Порядку № 489.
Ураховуючи викладене, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2019 становила 578 111,49 грн, а розраховувалась за формулою:
НГО (2019) = Індексація НГО 2025/Індексація НГО 2024/Індексація НГО 2023/Індексація НГО 2022/Індексація НГО 2021/Індексація НГО 2020.
У числовому виразі: 578 111,49 грн = 860 840,85/1,12/1,051/1,15/1,1/1/1.
Частиною 1 ст. 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
За змістом п. 289.2 ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (ч. 3 ст. 21 Закону України "Про оренду землі").
Хоча природа як індексації нормативної грошової оцінки, так і індексації орендної плати базується на індексі споживчих цін, обрахованих Державною службою статистики України, проте механізми їх застосування є різними як за правовим змістом, так і за суб'єктами застосування. Зокрема, індексація нормативної грошової оцінки здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, із застосуванням певної методики (ст. 289 ПК України).
Отже, за загальним правилом, індексувати необхідно лише орендну плату, якщо інше не передбачено у договорі оренди. Індексація ж нормативної грошової оцінки має використовуватися, як правило, для визначення розміру земельного податку за відсутності договору оренди земельної ділянки. Якщо обов'язкова індексація нормативної грошової оцінки не визначена у договорі, то обчислення орендної плати відбувається відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" (індексується лише орендна плата).
За загальним правилом, індексація орендної плати здійснюється шляхом корегування суми орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції у місяцях, що минули з дати визначення орендної плати за базовий місяць.
Зазначені висновки щодо застосування норм права викладені в постанові Великої палати Верховного Суду від 05.02.2025 у справі № 925/457/23.
Позивач зазначає, що за даними Державної служби статистики України за період з січня 2022 до жовтня 2025 року індекси інфляції становили:
- у 2019 році: - січень - 101,0, лютий - 100,5, березень - 100,9, квітень - 101,0, травень - 100.7, червень - 99,5, липень - 99,4, серпень - 99,7, вересень - 100,7, жовтень - 100,7, листопад -100,1, грудень - 99,8;
- у 2020 році: - січень - 100,2, лютий - 99,7, березень - 100,8, квітень - 100,8, травень -100.3, червень - 100,2, липень - 99,4, серпень - 99,8, вересень - 100,5, жовтень - 101,0, листопад - 101,3, грудень - 100,9;
- у 2021 році: - січень - 101,3, лютий - 101,0, березень - 101,7, квітень - 100,7, травень -101.3, червень - 100,2, липень - 100,1, серпень - 99,8, вересень - 101,2, жовтень - 100,9, листопад - 100,8, грудень - 100,6;
- у 2022 році: - січень - 101,3, лютий - 101,6, березень - 104,5, квітень - 103,1, травень -102.7, червень - 103,1, липень - 100,7, серпень - 101,1, вересень - 101,9, жовтень - 102,5, листопад - 100,7, грудень - 100,7;
- у 2023 році: - січень - 100,8, лютий - 100,7, березень - 101,5, квітень - 100,2, травень -100.5, червень - 100,8, липень - 99,4, серпень - 98,6, вересень - 100,5, жовтень - 100,8, листопад - 100,5, грудень - 100,7;
- у 2024 році: - січень -100,4, лютий 100,3, березень - 100,5, квітень - 100,2, травень - 100.6, червень - 102,2, липень - 100,0, серпень - 100,6, вересень - 101,5, жовтень - 101,8, листопад - 101,9, грудень - 101,4;
- у 2025 році: - січень - 101,2, лютий - 100,8, березень - 101,5, квітень - 100,7, травень -
101,3, червень - 100,8, липень 2025 - 99,80, серпень - 99,80, вересень - 100,30, жовтень - 100,90.
Таким чином, враховуючи розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 3510100000:06:059:0005, станом на 01.01.2019 індекси інфляції, відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" та беручи до уваги висновки Великої палати Верховного суду від 05.02.2025 у справі № 925/457/23 розмір орендної плати, згідно з Договором № 197 від 16.03.2012 становить:
- лютий 2022 року становить 2 346,22 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.21752494;
- березень 2022 року становить 2 383,76 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.23700534;
- квітень 2022 року становить 2 491,03 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.29267058;
- травень 2022 року становить 2 568,25 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.33274337;
- червень 2022 року становить 2 637,59 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.36872744;
- липень 2022 року становить 2 719,36 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.41115799;
- серпень 2022 року становить 2 738,39 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.42103609;
- вересень 2022 року становить 2 768,52 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.43666749;
- жовтень 2022 року становить 2 821,12 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.46396417;
- листопад 2022 року становить 2 891,65 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.50056328;
- грудень 2022 року становить 2 911,89 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.51106722;
усього за 2022 рік - 29 277,78 грн;
- січень 2023 року становить 2 932,27 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.52164469;
- лютий 2023 року становить 2 955,73 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.53381785;
- березень 2023 року становить 2 932,27 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.52164469;
- квітень 2023 року становить 3 021,06 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.56772289;
- травень 2023 року становить 3 027,11 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.57085834;
- червень 2023 року становить 3 042,24 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.57871263;
- липень 2023 року становить 3 066,58 грн= (578 111,49 х 4%/12) х 1.59134233;
- серпень 2023 року становить 3 048,18 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.58179428;
- вересень 2023 року становить 3 005,51 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.55964916;
- жовтень 2023 року становить 3 020,53 грн = (578 111,49 х 4%/12) х1.56744740;
- листопад 2023 року становить 3 044,70 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.57998698;
- грудень 2023 року становить 3 059,92 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.58788692;
усього за 2023 рік - 36 200,25 грн;
- січень 2024 року становить 3 081,34 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.59900213;
- лютий 2024 року становить 3 093,67 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.60539813;
- березень 2024 року становить 3 102,9 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.61021433;
- квітень 2024 року становить 3 118,46 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.61826540;
- травень 2024 року становить 3 124,70 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.62150193;
- червень 2024 року становить 3 143,45 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.63123094;
- липень 2024 року становить 3 212,60 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.66711802;
- серпень 2024 року становить 3 212,60 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.66711802;
- вересень 2024 року становить 3 231,88 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.67712073;
- жовтень 2024 року становить 3 280,36 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.70227754;
- листопад 2024 року становить 3 339,40 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.73291854;
- грудень 2024 року становить 3 402,85 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.76584399;
усього за 2024 рік - 38 344,26 грн;
- січень 2025 року становить 3 450,49 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.79056581;
- лютий 2025 року становить 3 491,90 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.81205260;
- березень 2025 року становить 3 519,83 грн = (578 111,49 х 3%/12) х 1.82654902;
- квітень 2025 року становить 3 572,63 грн = (578 111,4 х 4%/12) х 1.85394725;
- травень 2025 року становить .3 597,64 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.86692488;
- червень 2025 року становить 3 644,41 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.89119491;
- липень 2025 року становить 3 673,56 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.90632447;
- серпень 2025 року становить 3 666,22 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.90251182;
- вересень 2025 року становить 3 658,88 грн = (578 111,49 х 4%/12) х 1.89870679;
- жовтень 2025 року становить 3 669,86 = (578 111,49 х 4%/12) х 1.90440291;
усього за 2025 рік - 35 945,42 грн.
За вищезазначеним розрахунком позивача, загальна сума заборгованості зі сплати орендної плати за 2022, 2023, 2024 та 2025 роки становить 139 767,71 грн (29 277,78 грн + 36 200,25 грн + 38 344,26 грн + 35 945,42 грн).
Суд зазначає, що докази сплати відповідачем орендної плати на суму 139 767,71 грн у матеріалах справи відсутні.
Відтак, перевіривши виконаний позивачем розрахунок заборгованості відповідача з орендної плати за Договором, господарський суд дійшов висновку, що розмір заборгованості визначено правильно, відповідно до умов Договору та чинного законодавства, що не спростовано відповідачем.
Відповідач контррозрахунок суми заявлених до стягнення вимог не надав.
Враховуючи вище наведене, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та наявність правових підстав для його задоволення.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЕГАЗ" (вул. Полтавська, буд. 24, к. 2, кв. 45, м. Кіровоград(п), Кіровоградська область, 25015, ідентифікаційний код 37867547) на користь Кропивницької міської ради (вул. Велика Перспективна, 41, м. Кропивницький, 25022, ідентифікаційний код 26241020) заборгованість з орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 351000000:06:059:0005 згідно з договором оренди землі від 16.03.2012 року № 197 у розмірі 139 767,71 грн, а також 3 028,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення надіслати позивачу через систему "Електронний суд" та відповідачу (вул. Полтавська, буд. 24, к. 2, кв. 45, м. Кіровоград(п), Кіровоградська область, 25015).
Повний текст рішення складено - 27.03.2026.
Суддя М.С. Глушков