номер провадження справи 33/189/25
17.03.2026 Справа № 908/3826/25
м.Запоріжжя Запорізької області
Суддя Господарського суду Запорізької області Мірошниченко М.В. при секретарі судового засідання Драковцевій В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні матеріали справи № 908/3826/25
за позовом Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 04053915)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Дослідно-експериментальний механічний завод» (69063, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 20-в, ідентифікаційний код 01033326)
про стягнення 7751135,86 грн.
за участю представників:
від позивача - Мироненко Н.О. (в залі суду) - витяг з ЄДР;
від відповідача - Маруфенко О.Є. (в залі суду) - ордер серії АР №1287701 від 19.01.2026;
До Господарського суду Запорізької області звернулася Запорізька міська рада з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “Дослідно-експериментальний механічний завод» заборгованості за договором оренди землі №040626101027 від 22.11.2006 за період з 01.02.2021 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 30.06.2025 включно в розмірі 7571135,86 грн.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.12.2025 позовну заяву передано на розгляд судді Мірошниченку М.В.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 24.12.2025 у справі №908/3826/25 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, присвоєно справі номер провадження 33/189/25, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 19.01.2026 о 11 год. 00 хв.
Копію ухвали доставлено до електронних кабінетів сторін 24.12.2025 о 17 год. 31 хв., що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
Ухвалою від 29.12.2025 виправлено описку, допущену у вступній та описовій частинах ухвал Господарського суду Запорізької області від 24.12.2025 у справі №908/3826/25 при зазначенні найменування відповідача, а саме: замість помилково зазначеного найменування “Товариство з обмеженою відповідальністю “Дослідно-експериментальний завод»» ухвалено читати вірне найменування - “Товариство з обмеженою відповідальністю “Дослідно-експериментальний механічний завод»».
Копію ухвали доставлено до електронних кабінетів сторін 29.12.2025, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
В судовому засіданні 19.01.2026 були присутні представники позивача та відповідача, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами відеоконференцзв'язку.
Представник відповідача заявив усне клопотання про відкладення підготовчого засідання для ознайомлення з матеріалами справи.
З метою дотримання принципу рівності сторін та процесуальних прав усіх учасників справи, для надання можливості представнику відповідача ознайомитись з матеріалами справи, ухвалою суду від 19.01.2026 відкладено підготовче засідання на 10.02.2026 о 12 год. 30 хв.
Копію ухвали доставлено до електронних кабінетів сторін та їх представників 22.01.2026 о 17 год. 49 хв., що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
21.01.2026 від відповідача надійшла заява про надання доступу до електронної справи в підсистемі "Електронний суд".
03.02.2026 від відповідача надійшли пояснення. У поясненнях відповідач зазначив, що розрахунок заборгованості, здійснений позивачем, є непрозорим, неперевірюваним та таким, що не ґрунтується на належних і допустимих доказах, у зв'язку з чим доводи щодо наявності заборгованості є безпідставними, а позовні вимоги - такими, що не підлягають задоволенню.
05.02.2026 від позивача надійшла відповідь на пояснення відповідача, відповідно до якої позивач зазначив, що заперечення відповідача щодо заборгованості є безпідставні, а позов є обґрунтованим.
В судовому засіданні 10.02.2026 були присутні представники позивача та відповідача, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами відеоконференцзв'язку.
Представник позивача повідомив про подання відповіді на пояснення, просив долучити її до матеріалів справи.
Суд долучив до матеріалів справи відповідь на пояснення.
Представники сторін заявили про відсутність інших доказів, окрім тих, які надані до матеріалів справи, відсутність заяв чи клопотань та про можливість закриття підготовчого провадження.
Суд дійшов висновку, що наявних у справі матеріалів достатньо для вирішення спору по суті.
За таких обставин суд ухвалив закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 10.03.2026 о 10 год. 00 хв.
В судовому засіданні 10.03.2026 були присутні представники позивача та відповідача, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами відеоконференцзв'язку.
Суд оголосив перерву в судовому засіданні до 12.03.2026 о 10 год. 30 хв. для складання відповідачем письмового контррозрахунку суми заявленої до стягнення.
12.03.2026 від відповідача надійшли пояснення із зауваженнями до розрахунку позивача.
В судовому засіданні 23.03.2026 були присутні представники позивача та відповідача, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами відеоконференцзв'язку.
Представник позивача просив позов задовольнити.
Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.
Суд повідомив, що проголошення вступної та резолютивної частини рішення відкладено до 17.03.2026 о 12 год. 30 хв.
В судовому засіданні 17.03.2026 були присутні представники позивача та відповідача, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами відеоконференцзв'язку.
Суд проголосив вступну та резолютивну частину рішення: позов задовольнити частково.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
Між Запорізькою міською радою (далі - орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Дослідно-експериментальний механічний завод» (далі - орендар, відповідач) був укладений договір оренди землі №040626101027 від 22.11.2006 (далі - договір оренди землі).
За умовами п. 1 договору оренди землі орендодавець відповідно до рішення четвертої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради №6/122 від 20.09.2006 надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:03:035:0036 для розташування проммайданчика, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), 20в.
Згідно з п. 2 договору оренди землі в оренду передається земельна ділянка загальною площею 3,5465 га.
Відповідно до п. 8 договору оренди землі договір укладено на двадцять років.
Згідно з п. 5 договору оренди землі нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7505457,95 грн. в цінах 2006 року.
Пунктом 9 договору оренди землі передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 75054,58 грн. (сімдесят п'ять тисяч п'ятдесят чотири гривні 58 коп.).
Власником земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:035:0036 є територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради на праві комунальної власності, що підтверджується інформацією з Державного реєстру прав власності на нерухоме майно №452945677 від 21.11.2025.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №452948530 від 20.11.2025 за відповідачем зареєстровано об'єкти нерухомого майна за адресою м. Запоріжжя, пр. Леніна (Соборний), 25в. 30.06.2015.
30.06.20215 Запорізькою міською радою було прийнято рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», яким впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016.
Вказане рішення було оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01.01.2016.
30.06.2015 Запорізька міська рада прийняла рішення №6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)». У додатку 3 до цього рішення встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
Земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:03:035:0036 відноситься до категорії земель: інші земельні ділянки м. Запоріжжя, розмір орендної плати якої складає 3% від нормативної грошової оцінки.
28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» та рішення №103 від 04.12.2024 «Про внесення змін до рішення №26 від 28.11.2018», якими встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
Відповідно до вказаних рішень річний розмір орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:03:035:0036 становить 3% від її нормативної грошової оцінки.
Згідно з п. 30 договору оренди землі орендар зобов'язаний своєчасно вносити орендну плату.
Відповідач не сплачував орендну плату за договором оренди землі в повному обсязі відповідно до нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки з 2016 року, внаслідок чого у нього, згідно з розрахунком позивача, утворилась заборгованість за період з 01.02.2021 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 30.06.2025 в розмірі 7571135,86 грн., стягнення якої є предметом позову в даній справі.
Спірні правовідносини є господарськими та виникли з договору оренди землі.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За змістом ч. 9 ст. 93 Земельного кодексу України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
У ст. 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 270 Податкового кодексу України (розділ «Податок на майно») об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно ст. 206 Земельного кодексу України, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі договору оренди землі.
Відповідно до вимог ст. 124 Земельного кодексу України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У ст. 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Згідно положень ст. 21 Закону України «Про оренду землі» та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Цивільні зобов'язання виникають з підстав, передбачених ст. 11 Цивільного кодексу України, зокрема з договорів та інших правочинів.
Відповідно до ч. 1 ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За приписами п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Згідно з ч. 1 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
У ч. 1, 3-4 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Положеннями п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем. Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель»).
У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням ч. 2 ст.632 Цивільного кодексу України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Тобто, з моменту початку застосування відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки (вказана правова позиція викладена в п. 103 постанови Великої Палати Верховного Суду від 01.06.2024 у справі №914/2848/22).
Велика Палата Верховного Суду неодноразово наголошувала, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (див., зокрема, пункт 57 постанови Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №338/180/17, пункт 89 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020 у справі №910/3009/18, пункт 55 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.06.2021 у справі №334/3161/17). Укладання додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності, які пов'язані тільки зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, не приведе до захисту прав чи інтересів позивача, оскільки укладання додаткової угоди не матиме наслідком стягнення з відповідача орендної плати відповідно до зміненого розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.
Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми. Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої Орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності (вказана правова позиція викладена в п. 110 постанови Великої Палати Верховного Суду від 01.06.2024 у справі №914/2848/22).
Виходячи з викладеного, стягнення з відповідача заборгованості зі сплати орендної плати на підставі нової нормативно грошової оцінки землі є належним способом захисту прав позивача як орендодавця за договором.
Згідно зі ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Згідно з висновками, наведеними у постановах Верховного Суду від 18.12.2019 у справі №804/937/16, від 23.06.2022 у справі №160/8668/19, вказано, що нормами Податкового кодексу України (п. 289.2 ст. 289) прямо передбачено, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти розраховує Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин і їх чинність не залежить від того, чи іншого рішення ради. На відповідні коефіцієнти індексується нормативна грошова оцінка, яка є чинною у відповідний період.
З 2016 року по теперішній час нормативна грошова оцінка земель міста, в тому числі спірної земельної ділянки була сталою та змінювалась лише на щорічні коефіцієнти індексації. Тому для отримання нормативної грошової оцінки за наступні роки позивач помножував нормативну грошову оцінку 2020 року на коефіцієнти індексації.
Так, для розрахунку орендної плати позивачем використано витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, сформованого ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області 23.06.2020, відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 68642862,15 грн.
Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру листом №6-28-0.22-18/71-25 від 13.01.2024 повідомила значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996-2023 роки. Зокрема, за 2018 - 2020 роки він становив 1,0; за 2021 рік для земель несільськогосподарського призначення він становив 1,1; за 2022 рік для земель і земельних ділянок, крім сільськогосподарських угідь, він становив 1,15; за 2023 рік - 1,051 для всіх категорій земель.
Згідно з листом Державної служби статистики України №09.1-03/5-25 від 10.01.2025 індекс споживчих цін по Україні у 2024 році становив 112,0%.
Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній рік застосовується для розрахунку податкового зобов'язання на наступний рік.
Звідси для 2021 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки не змінилась та складала 68642862,15 грн. (оскільки коефіцієнт індексації 2020 року складав 1,0).
Для визначення нормативної грошової оцінки 2022 року застосовано коефіцієнт 1,1 (за 2021 рік), звідси нормативна грошова оцінка земельної ділянки склала 75507148,37 грн.
Для визначення нормативної грошової оцінки 2023 року застосовано коефіцієнт 1,15 (за 2022 рік), звідси нормативна грошова оцінка земельної ділянки склала 86833220,62 грн.
Для визначення нормативної грошової оцінки 2024 року застосовано коефіцієнт 1,051 (за 2023 рік), звідси нормативна грошова оцінка земельної ділянки склала 91261714,87 грн.
Для визначення нормативної грошової оцінки 2025 року застосовано коефіцієнт 1,12 (за 2024 рік), звідси нормативна грошова оцінка земельної ділянки склала 102213120,66 грн.
Ставка орендної плати для орендованої відповідачем земельної ділянки складає 3% нормативної грошової оцінки землі на рік.
Звідси річна орендна плата складає:
у 2021 році - 2059285,86 грн. на рік (3% х 68642862,15 грн.) та 171607,16 грн. на місяць (2059285,86 грн./12);
у 2022 році - 2265214,45 грн. на рік (3% х 75507148,37 грн.) та 188767,87 грн. на місяць (2265214,45 грн./12);
у 2023 році - 2604996,62 грн. на рік (3% х 86833220,62 грн.) та 217083,05 грн. на місяць (2604996,62 грн./12);
у 2024 році - 2737851,45 грн. на рік (3% х 91261714,87 грн.) та 228154,29 грн. на місяць (2737851,45 грн./12);
у 2025 році - 3066393,62 грн. на рік (3% х 102213120,66 грн.) та 255532,80 грн. на місяць (3066393,62 грн./12).
Позивачем складено розрахунок розміру орендної плати, не сплаченої орендарем за договором оренди землі за період з 01.02.2021 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 30.06.2025.
Відповідно до цього розрахунку загальний розмір орендної плати відповідача за договором оренди землі складає: 1887678,70 грн. (за 11 місяців 2021 року) + 377535,74 грн. (за 2 місяці 2022 року) + 2604996,62 грн. (за 2023 рік) + 2737851,45 грн. (за 2024 рік) + 1533196,80 грн. (за 2025 рік) = 9141259,31 грн.
Згідно інформації ГУ ДПС у Запорізькій області відповідач за договором оренди землі задекларував у 2021-2025 роках податкові зобов'язання зі сплати орендної плати в сумі 1308436,21 грн. у 2021 році (з 01.02.2021 по 31.12.2021), в сумі 261687,24 грн. у 2022 році, 0,00 грн. у 2023 - 2025 роках, загалом на суму 1570123,45 грн.
Заборгованість зі сплати орендної плати за період з 01.02.2021 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 30.06.2025 визначена позивачем як різниця між нарахованою позивачем орендною платою за новою нормативно грошовою оцінкою та задекларованою відповідачем орендною платою наступним чином: 9141259,31 грн. - 1570123,45 грн. = 7571135,86 грн.
Суд зауважує, що при розрахунку заборгованості зі сплати орендної плати позивачем не враховано оплати, які здійснювались відповідачем за договором оренди землі, на що також вказує відповідач у своїх письмових поясненнях з контррозрахунком заборгованості.
За умовами п. 11 договору орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Комунарського району. Тобто отримувачем сплачених відповідачем грошових коштів є місцевий бюджет.
Відомості щодо сплати відповідачем за договором оренди землі відображені в листі ГУ ДПС у Запорізькій області №7247/5/08-01-04-08-06 від 30.07.2025, згідно з яким відповідачем оплачено:
у 2017 році - суму 1463133,59 грн.;
у 2018 році - суму 1429632,62 грн.;
у 2019 році - суму 1427384,96 грн.;
у 2020 році - суму 975379,71 грн.;
у 2021 році - суму 1427384,94 грн.;
у 2022 році - суму 118948,71 грн.;
у 2023 році - 0,00 грн.;
у 2024 році - суму 665713,11 грн.;
у 2025 році - суму 120000,00 грн. (за період з 01.01.2025 по 30.06.2025),
загалом - 7627577,64 грн.
З урахуванням задекларованих відповідачем за період з 2017 по 2025 року податкових зобов'язань з орендної плати за землю, які відображені у вказаному листі ГУ ДПС у Запорізькій області, у відповідача наявна переплата з орендної плати за землю в сумі 347914,40 грн.
Позивачем не враховано при розрахунку суми заборгованості зазначену переплату.
Згідно з абз. 1 п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України в разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Згідно з п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем виникнення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Сторонами не надано суду доказів зарахування переплати з орендної плати за землю в рахунок оплати інших податкових зобов'язань відповідача або повернення відповідачу суми переплати.
Згідно з вказаним ГУ ДПС у Запорізькій області станом на 28.07.2025 у відповідача відсутня заборгованість зі сплати орендної плати.
З урахуванням того, що відомості про відсутність у відповідача заборгованості зі сплати орендної плати за землю надані податковою службою за вказаний у довідці період з 2017 року по 28.07.2025, платіжних доручень на оплату орендної плати (з яких би вбачалось призначення платежу) сторонами не надано, а суд не може самостійно віднести здійснені оплати в зарахування оплати конкретного податкового періоду (це вплине на обсяг податкових зобов'язань відповідача минулих періодів, за якими заборгованість за даними податкового органу відсутня), тому суд враховує суму переплати за довідкою в цілому.
Оскільки за умовами договору оренди землі сплачена орендна плата зараховується до місцевого бюджету, тобто її отримувачем є позивач, то позивач безпідставно не врахував дані оплати при розрахунку заборгованості за спірний період.
Враховуючи викладене, суд задовольнив позовні вимоги частково - в сумі 7403221,46 грн. (з урахуванням наявної переплати з орендної плати). В іншій частині позовні вимоги залишено судом без задоволення.
Таким чином, позов задоволено судом частково.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Позовна заява подана в 2025 році в системі “Електронний суд» та містить вимоги майнового характеру про стягнення 7751135,86 грн.
Відповідно до пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» визначено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2025 року в розмірі 3028,00 грн.
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, за розгляд позовної заяви про стягнення 7751135,86 грн. належить до сплати судовий збір у розмірі: 7751135,86 грн. х 1,5% х 0,8 = 93013,63 грн.
За розгляд позовної заяви Виконавчим комітетом Запорізької міської ради сплачено судовий збір у сумі 93013,63 грн. платіжною інструкцію № 1654 від 17.12.2025.
Відповідно до ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору за розгляд позовної заяви в сумі 93013,63 грн. покладаються на сторони пропорційно задоволених позовних вимог: на відповідача в сумі 88838,66 грн., на позивача - в сумі 4174,97 грн.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236 - 238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Дослідно-експериментальний механічний завод» (69063, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 20-в, ідентифікаційний код 01033326) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 04053915) заборгованість за договором оренди землі №040626101027 від 22.11.2006 у період з 01.02.2021 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 30.06.2025 включно в розмірі 7403221,46 грн. (сім мільйонів чотириста три тисячі двісті двадцять одна грн. 46 коп.).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Дослідно-експериментальний механічний завод» (69063, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 20-в, ідентифікаційний код 01033326) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 04053915) витрати на оплату судового збору в сумі 88838,66 грн. (вісімдесят вісім тисяч вісімсот тридцять вісім грн. 66 коп.).
В іншій частині в задоволенні позову відмовити.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення. Повне судове рішення складено та підписано 27.03.2026.
Суддя М.В. Мірошниченко