Постанова від 26.03.2026 по справі 600/2496/25-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 600/2496/25-а

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Брезіна Т.М.

Суддя-доповідач - Слободонюк М.В.

26 березня 2026 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Слободонюка М.В.

суддів: Канигіної Т.С. Кузьмишина В.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 30 грудня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 30 грудня 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років, обчисленої із застосуванням відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідок № 4.2/618-2025/Ш-433-21 від 25.04.2025, № 4.2/618-2025/Ш-433-22 від 25.04.2025 та № 4.2/618-2025/Ш-433-23 від 25.04.2025 з 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років, обчисленої із застосуванням відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідок № 4.2/618-2025/Ш-433-21 від 25.04.2025, № 4.2/618-2025/Ш-433-22 від 25.04.2025 та № 4.2/618-2025/Ш-433-23 від 25.04.2025 з 01.04.2019, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.

Позивач не скористався правом подачі відзиву на апеляційну скаргу.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість судового рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду - без змін, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області й отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції 25.04.2025 виготовило довідки № 4.2/618-2025/Ш-433-21, № 4.2/618-2025/Ш-433-22 та № 4.2/618-2025/Ш-433-23 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії згідно з довідками про розмір грошового забезпечення, виданими позивачу Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, від 25.04.2025 № 4.2/618-2025/Ш-433-21, № 4.2/618-2025/Ш-433-22 та № 4.2/618-2025/Ш-433-23.

Листом від 19.05.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомило позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду.

Приймаючи оскаржуване судове рішення, суд першої інстанції виходив з того, що з 29.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів. Відтак, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ.

Отже, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідок Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 25.04.2025 № 4.2/618-2025/Ш-433-21, № 4.2/618-2025/Ш-433-22 та № 4.2/618-2025/Ш-433-23 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 з 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

У відповідності до ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон 2262-XII).

Відповідно до норм частин 2 та 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

За приписами частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 постанови №704 (у первинній редакції) передбачалось, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Зміни, що вносились до п. 4 Постанови № 704 скасовані постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, а тому починаючи з 29 січня 2020 року розрахунковою величиною для визначення військовослужбовцям розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, згідно пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 в редакції, що діє після набрання законної сили судового рішення по справі №826/6453/18, є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року.

У постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21 Верховний Суд сформулював правовий висновок про те, що з січня 2020 року положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів.

Отже, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ.

При цьому відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ та пункту 23 Порядку №3-1, заява пенсіонера та додані до неї документи є підставою для перерахунку пенсії.

Таким чином апеляційний суд вважає, що пенсійне законодавство, в контексті спірних правовідносин, покладає обов'язок на орган пенсійного забезпечення провести перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. А однією із підстав для вчинення таких дій є звернення пенсіонера із наданням додаткових документів, що підтверджують наявність підстав для здійснення перерахунку пенсії.

Тому, отримавши від позивача заяву щодо перерахунку пенсії згідно із довідками про розмір грошового забезпечення, виданих станом на 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача у визначені статтею 51 Закону №2262-ХІІ строки, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Зважаючи на викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови позивачу в перерахунку та виплаті пенсії з 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 на підставі довідок Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, від 25.04.2025 № 4.2/618-2025/Ш-433-21, № 4.2/618-2025/Ш-433-22 та № 4.2/618-2025/Ш-433-23 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, та наявності правових підстав для задоволення позову.

Крім того, колегія суддів зазначає, що у резолютивній частині рішення суду першої інстанції, а саме в абзаці третьому, міститься зазначення дати « 01.04.2019», яке за своїм змістом не узгоджується із встановленими судом обставинами справи та мотивувальною частиною рішення, де визначено підстави для перерахунку пенсії позивача, починаючи з 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023. Вказане свідчить про наявність редакційної (технічної) неточності, допущеної при викладенні резолютивної частини рішення.

При цьому зміст судового рішення в цілому, зокрема його мотивувальна частина, чітко відображає правову позицію суду першої інстанції щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії саме на підставі довідок про грошове забезпечення станом на 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, із відповідними датами початку перерахунку (01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023). Таким чином, зазначена неточність не змінює суті прийнятого рішення, не свідчить про неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права та не впливає на обсяг встановлених судом прав і обов'язків сторін.

Більше того, така описка не створює перешкод для виконання судового рішення, оскільки підлягає тлумаченню у системному зв'язку з усім змістом рішення суду, а також може бути усунута судом першої інстанції у порядку, передбаченому процесуальним законодавством (ст. 253 КАС України), зокрема шляхом виправлення описки.

Отже, оскільки, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 30 грудня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Слободонюк М.В.

Судді Канигіна Т.С. Кузьмишин В.М.