Справа № 560/10830/25
Головуючий у 1-й інстанції: Матущак В.В.
Суддя-доповідач: Граб Л.С.
26 березня 2026 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Граб Л.С.
суддів: Сторчака В. Ю. Матохнюка Д.Б.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 листопада 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач-2), в якому просила:
-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 27.03.2025 №057050001932, яким ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії відповідно до статті 26 Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV та призначити їй пенсію за віком.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 листопада 2025 року позов задоволено частково:
-визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 27.03.2025 №057050001932 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV;
-зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 16 років 03 місяці 27 днів, який обрахований згідно алгоритму розрахунку страхового стажу від 05.09.2018 (Форма РС-право);
-зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 20.03.2025 та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 26 Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV з 20.03.2025.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач-1 подав апеляційну скаргу.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги, апелянт посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для розгляду справи, невідповідність висновків обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення правового спору.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 17.01.2024 №6824-5003094163 ОСОБА_1 зареєстрована у Донецькій області м. Маріуполь, яке відноситься до тимчасово окупованої території згідно наказу від 23.12.2022 №309 "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією".
20.03.2025 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону №1058-IV.
Вказана заява за принципом екстериторіальності розглянута відповідачем-2.
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 27.03.2025 №057050001932 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону №1058-IV у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу та заяви повідомлення про отримання або неотримання пенсійних виплат від рф.
Вказано, що страховий стаж заявниці на дату звернення становить 06 років 02 місяців 21 день.
За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди роботи згідно відомостей в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Не погоджуючись з вказаною відмовою, позивач звернулася до суду з даним позовом
Приймаючи рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про часткову обгрунтованість позовних вимог та наявність правових підстав для їх задоволення.
Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом першої інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, колегія суддів виходить із наступного.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону № 1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно з частиною 1 статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Частиною першою статті 26 Закону №1058-IV унормовано, що право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 63 років за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2023 по 31 грудня 2023 року - не менше 20 років.
Починаючи з січня 2019 право на призначення пенсії за віком після досягнення 65 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2025 по 31 грудня 2025 не менше 15 років.
Частиною 1 статті 62 Закону №1788-XII визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами 1-2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
У пункті 3 Порядку №637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
Судом першої інстанції із доказів, наявних в матеріалах справи встановлено, що 05.09.2018 ОСОБА_1 зверталася до ГУ ПФУ в Донецькій області. На час звернення за обрахунком страхового стажу у 2018 вона була у віці 58 років і 6 місяців.
Згідно алгоритму розрахунку страхового стажу від 05.09.2018 (Форма РС-право); номер пенсійної справи 057050001932, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області визначило ОСОБА_1 страховий стаж у 16 років 03 місяці 27 днів.
З огляду на зазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що територіальним органом пенсійного фонду безпідставно відмовлено ОСОБА_1 в зарахуванні страхового стажу- 16 років 03 місяці 27 днів.
Щодо неподання позивачем заяви-повідомлення про отримання або неотримання пенсійних виплат від рф, колегія суддів вказує на наступне.
З 23.06.2024 набрав чинності Закон України від 25.04.2024 № 3674-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення», яким внесено зміни до пункту 14-4 розділу ХV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким встановлено, що громадянам України, які проживають на тимчасово окупованих територіях України або під час тимчасової окупації територій виїхали на підконтрольну Україні територію, виплата пенсії згідно з цим Законом проводиться за умови неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації. У разі відсутності обміну інформацією між органами пенсійного забезпечення України та Російської Федерації неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації підтверджується повідомленням про це органу Пенсійного фонду в заяві особи про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії.
Згідно підпункт 9 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, орган, що призначає пенсію, додає одержаний на запит документ про те, що особа не перебуває на обліку в органах пенсійного забезпечення російської федерації як одержувач пенсії.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 в Україні було введено воєнний стан. Дипломатичні відносини з державою-агресором було розірвано.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2022 року № 1328 "Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян-держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення" передбачено вихід України з Угоди від 13.03.1992. Крім того, з 01.01.2023 російська федерація припинила участь у вказаній Угоді.
Зазначені обставини свідчать про відсутність станом на момент подання позивачем заяви про призначення пенсії за віком, обміну інформацією між органами пенсійного забезпечення України та російської федерації.
Колегія суддів зазначає, що законодавством України передбачена можливість власного повідомлення органу Пенсійного фонду про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації у разі відсутності обміну інформацією між органами пенсійного забезпечення України та російської федерації. Втім реалізація такої можливості залежить виключно від особи, яка звертається за призначенням пенсії.
В свою чергу, позивач не заперечує, що про поданні заяви призначення пенсії за віком, остання не повідомляла про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації.
Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004, місто Маріуполь вважається тимчасово окупованим з 21 травня 2022 року.
А отже є обгрунтованими твердження відповідача-1, що позивач повинна була в заяві про призначення пенсії повідомити про те, що не отримує пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації.
В той же час, п. 1.8 Порядку 22-1 передбачено, що у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія).
Таким чином орган пенсійного фонду, встановивши, що заява про призначення пенсії не містить повідомлення про те, що позивач не отримує пенсію від органів пенсійного забезпечення російської федерації, мав би повідомити заявника про подання неповного пакету документів і лише за умови їх неподання протягом встановленого законом строку, відмовити в призначенні пенсії.
За вказаних обставин, колегія суддів вважає передчасним рішення про відмову позивачу в призначенні пенсії, з підстав неподання останньою такого повідомлення.
Вищезазначене свідчить і про передчасність рішення суду першої інстанції в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити позивачу пенсію за віком.
В той же час колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції дійшовши обгрунтованого висновку про протиправність рішення відповідача-2, прийнятого за результатами розгляду заяви позивача, помилково зобов'язав відповідача-1 зарахувати страховий стаж та розглянути заяву позивача.
Зважаючи на те, що відповідно до Порядку 22-1 рішення про призначення пенсії приймає той орган, що визначений за принципом екстериторіальності, то і всі дії щодо призначення пенсії вчиняє саме даний територіальний підрозділ Пенсійного фонду України. Натомість, на територіальний підрозділ Пенсійного фонду України за місцем реєстрації (проживання) особи, після прийняття рішення про призначення пенсії та отримання електронної пенсійної справи через засоби програмного забезпечення, покладається обов'язок лише здійснення виплати пенсії.
Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
У силу п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення зокрема є, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що необхідно змінити рішення суду першої інстанції в резолютивній частині.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити частково.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 листопада 2025 року змінити.
Викласти абзаци перший, третій, четвертий резолютивної частини рішення наступним чином:
"Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 16 років 03 місяці 27 днів, який обрахований згідно алгоритму розрахунку страхового стажу від 05.09.2018 (Форма РС-право).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 20.03.2025, з урахуванням висновків викладених в цьому судовому рішенні."
Доповнити резолютивну частину абзацом п'ятим наступного змісту:
В решті позову відмовити".
В зв'язку з доповненням резолютивної частини абзацом п'ятим, абзаци п'ятий, шостий та сьомий рішення, вважати абзацами шостим, сьомим та восьмим.
В решті рішення суду першої інстанції залишити без змін..
Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Граб Л.С.
Судді Сторчак В. Ю. Матохнюк Д.Б.