Справа № 640/17280/22
25 березня 2026 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача: Бужак Н.П.
Суддів: Кобаля М.І., Файдюка В.В.
За участю секретаря: Мірошниченко С.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2025 року, суддя Троянова О.В., у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «РКІ-КОНСАЛТИНГ» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «РКІ-КОНСАЛТИНГ» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення №00030310702 від 20.01.2022 р. про нарахування грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 2236729 грн, в т.ч. за податковим зобов'язанням 1789383 грн та за штрафними санкціями 447346 грн; податкове повідомлення-рішення №00030350702 від 20.01.2022 р. про нарахування грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 2915595 грн, в т.ч. за податковим зобов'язанням 2332476 грн та за штрафними санкціями 583119 грн; податкове повідомлення-рішення №00030300702 від 20.01.2022 р. про нарахування штрафу за не реєстрацію податкової накладної в розмірі 3 400 грн.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що на підставі висновків акту №93287/26-15-07-02-04-17/33829890 від 17.12.2021 року, складеного за наслідками акту перевірки за період з 01.01.2018 по 10.12.2021 року, податковим органом винесено спірні податкові повідомлення-рішення від 20.01.2022 року: №00030310702 про нарахування грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 2236729 грн, в т.ч. за податковим зобов'язанням 1789 393 грн та штрафними санкціями 447346 грн; податкове повідомлення-рішення №00030350702 про нарахування грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 2915595 грн, в т.ч. за податковим зобов'язанням 2332476 грн та за штрафними санкціями 583119 грн; податкове повідомлення повідомлення-рішення №00030300702 про нарахування штрафу за не реєстрацію податкової накладної в розмірі 3 400 грн. Зазначив, що на момент проведення перевірки в грудні 2021 року загальний строк 1095 днів на проведення перевірки (з урахуванням продовження на строк з 18.03.2020 по 01.08.2020 року повністю сплив щодо періодів з 01.01.2018 по 30.06.2018 року. Крім того, зазначив, що відповідачем нараховано ПДВ в розмірі 2 332 476 грн щодо товарів, які були передані ТОВ «КОНСАЛКОМ ЛТД» в порядку виділу з ТОВ «РКІ-КОНСТАЛТИНГ» в березні 2018 року. При цьому, товари з суми 11662378,13 грн придбавалися в т.ч. у фізичних осіб-підприємців, які не є платниками ПДВ, водночас відповідачем не здійснено перевірки про наявність або відсутністю підстав для такого нарахування ПДВ. Крім того, зазначив, що відповідачем в результаті перевірки зроблені висновки на підставі допущень, без наявних фактичних доказів, що порушує презумпцію платника податків. Окрім того, зазначив, що у разі виникнення сумнівів щодо можливості надання ТОВ «РОМСАТ КОНСАЛТИНГ» і ТОВ «ЛІГАЛ БІЗНЕС СОЛЮШНС» послуг щодо консультування податковий орган був зобов'язаний провести зустрічну звірку з даними підприємствами. Спірні податкові повідомлення-рішення від 20.01.2022 №00030310702, №00030350702, №00030300702 вважає протиправними, просив задовольнити позов.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 жовтня 2022 року відкрито провадження у адміністративній справі в порядку загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 01 листопада 2022 року.
Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» Окружний адміністративний суд м. Києва було ліквідовано.
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» дану адміністративну справу надіслано до Київського окружного адміністративного суду.
16.07.2024 Верховна Рада України ухвалила Закон України від 16.07.2024 № 3863-IX «Про внесення зміни до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».
На виконання даного нормативно-правового акту, враховуючи положення Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, Київським окружним адміністративним судом дану адміністративну справу передано Донецькому окружному адміністративному суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 лютого 2025 року прийнято справу до провадження та призначено до розгляду.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2025 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, Головне управління ДПС у м. Києві звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши осіб, що з'явились в судове засідання, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «РКІ - КОНСАЛТИНГ» (код ЄДРПОУ 33829890), зареєстроване як юридична особа 15.11.2005 року за № 10731070003006834, перебуває на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС у м.Києві, основним видом діяльності є 42.22 Будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій.
Головним управлінням ДПС у м. Києві була проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» (код ЄДРПОУ 33829890) з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного законодавства, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 10.12.2021.
Термін проведення перевірки з 02.12.2021 по 10.12.2021, з урахуванням терміну продовження перевірки на 2 робочі дні на підставі наказу Головного управління ДПС у м. Києві від 08.12.2021 № 9837-п.
Під час проведення перевірки, Головне управління ДПС у м. Києві зверталось до ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» із запитами на надання документів: від 02.12.2021 №1, від 02.12.2021 №2, від 08.12.2021№ 3, від 09.12.2021 № 4, від 17.12.2021 б/н щодо взаємовідносин з ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» та реорганізації підприємства у період 2020-2021 роки.
Листом від 10.12.2021 вих. № 10/12/2021-001 ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» повідомило Головне управління ДПС у м. Києві, що протягом 2020-2021 років реорганізація ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» не проводилась, нова компанія шляхом виділу з ТОВ «РКІ- КОНСАЛТИНГ» не створювалась, розподільчий баланс не складався, жодні активи та зобов'язання не передавались; первинне рішення учасників ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» від 18.11.2020 про намір провести майбутній виділ не було реалізоване і втратило свою актуальність.
Також листом від 10.12.2021 за вих. № 10/12/2021-002 на запит № 3 від 07.12.2021 від ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» повідомило Головне управління ДПС у м. Києві, що в останнього сплинув час, передбачений ПК України, як для проведення перевірки, так і для запиту будь-якої інформації щодо виділу з ТОВ «КРІ - КОНСАЛТИНГ», який відбувся у березні 2018 року, і, внаслідок, якого була створена компанія ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД».
Разом з тим, у наданій відповіді ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» підтвердило, що на підставі рішення учасників від 26.03.2018 була проведена державна реєстрація новоствореного, шляхом виділу, підприємства ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД». На виконання розподільчого балансу, затвердженого рішенням учасників ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ», новоствореному підприємству були передані визначені для виділу активи та зобов'язання підприємства. Фактична передача активів проводилась на складі ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» за присутності директорів ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» та ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» на підставі Протоколу № РКІ/281 від 27.03.2018. Вивіз та подальше транспортування переданих активів здійснювалась за ініціативою ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» з відповідним оформленням всіх передбачених документів. Аналогічно, на підставі відповідних протоколів сторін проводилась передача всіх інших статей, які були передбачені для виділу в Розподільчому балансі. Результти фактичної передачі активів та зобов'язань були своєчасно відображені в обліку та звітності ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ». А також зазначено, що надавати пояснення та/або документальні підтвердження щодо внутрішніх операцій або діяльності ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» компанія ОТВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» не має можливості, оскільки не володіє такими даними.
За наслідком проведеної перевірки 17.12.2021 року Головним управлінням ДПС у м. Києві за результатами документальної позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного законодавства, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 10.12.2021 складено акт №93287/26-15-07-02-04-17/33829890 (далі - Акт).
Згідно викладених в Акті висновків перевіркою встановлено такі порушення ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» податкового законодавства:
- п.44.1 ст. 44, п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на прибуток на загальну суму 1789383 грн, у тому числі за 2018 рік у сумі 1681383 грн, за 2019 рік у сумі 108000 грн;
- п.44.1 ст. 44, п. 198.5 ст. 198 ПК України, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 2332476 грн, у тому числі за березень 2018 року на суму 2260019 грн, за квітень 2018 року на суму 34734 грн, за травень 2018 року на суму 37723 грн;
- п. 201.10 ст. 201 ПК України щодо своєчасності реєстрації податкових накладних за березень 2018 року у встановлені терміни;
- п. 63.3 ст. 63 ПК України, п. 8.1, 8.2, 8.3, 8.4 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, а саме щодо неподання повідомлень про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які проводиться діяльність.
Так, в ході перевірки встановлено, що в 2018 році в бухгалтерському обліку TOB «РКІ - КОНСАЛТИНГ» здійснено наступні бухгалтерські записи: Дт 00 «рахунок» Кт 281 «Товари на складі» у сумі 11 662 378,13 грн; Дт 401 «Статутний капітал» Кт 00 «Допоміжний рахунок» у сумі 100 грн; Дт 441 «Прибуток нерозподілений» КТ 00 «Допоміжний рахунок» у сумі 2 801 410,47 грн; Дт 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» Кт 00 «Допоміжний рахунок» у сумі 8 860 867,66 гривень.
Відповідні записи вчинено у зв'язку з оформленням ВИДІЛУ із ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» новоствореного підприємства ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» (код 42021672), згідно наданих до перевірки документів ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (первісний боржник) в березні 2018 року оформлено переведення боргу в сумі 8 860 867,66 грн на баланс ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» (новий боржник по ряду постачальників (кредиторам).
Проте, ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» (код 42021672) зареєстровано 26.03.2018, не є платником податку на додану вартість, з моменту державної реєстрації не подавало до контролюючого органу податкову звітність, не відкрито жодного банківського рахунку.
Станом на дату протоколу від 27.03.2018 № РКІ/631-1 виконання рішення учасників про передачу заборгованності по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованність за товари, роботи, послуги» у порядку реорганізації ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» засновниками ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» були ті ж самі особи, що і в ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ».
З огляду на відсутність у ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» ресурсів (складських приміщень, транспортних засобів, трудових ресурсів, банківських рахунків тощо) для здійснення господарської діяльності, в тому числі щодо здійснення операцій зі зберігання та реалізації активів, проведення розрахунків з контрагентами, погашення заборгованності, тощо, контролюючий орагн зазначає про не підтвердження операції з передання ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» активів та зобов'язань.
Враховуючи викладене, в порушення п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України підприємством занижено інші доходи за 2018 рік у сумі 8 860 868 грн, що призвело до заниження фінансового результату до оподаткування за 2018 рік на загальну суму 8 860 868 грн.
Також контролюючим органом встановлено, що між ТОВ «РОМСАТ-КОНСАЛТИНГ» (Виконавець) та TOB «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (Замовник) було оформлено акт приймання-передачі наданих послуг від 30.04.2018 за договором № 21/02/2018 від 21.02.2018, згідно з яким: Виконавцем було надані консультаційні послуги в обсязі 150 годин; між ТОВ «РОМСАТ-КОНСАЛТИНГ» (Виконавець) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (Замовник) було оформлено акт приймання - передачі наданих послуг від 19.07.2019 за договором від 05.02.2019 № 05/02/2019, згідно з яким: Виконавцем було надані консультаційні послуги в обсязі 175 годин; між ТОВ «ЛІГАЛ БІЗНЕС СОЛЮШИНС» (Виконавець) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (Замовник) оформлено акт приймання - передачі наданих послуг від 30.09.2019 до угоди від 10.04.2019 № 8-2019 про надання консультаційних послуг, згідно з яким: Виконавець надав, а Замовник прийняв консалтингові послуги, а саме надання консультаційних послуг, тренінгів та практичного аналізу ситуацій в сфері авторського (технічного) нагляду на об'єктах будівництва за Угодою про надання консалтингових послуг, проте, вище зазначені акти приймання - передачі наданих послуг на загальну суму 1 080 148,50 грн не містять жодної інформації щодо конкретного змісту консультаційних послуг, консалтингових послуг та їх обсягу та відповідно не відповідають вимогам первинного документа.
Враховуючи вищевикладене, в порушення норм п. 44.1 ст. 44 ПК України завищено інші операційні витрати на суму 1 080 149 грн, у т.ч. за 2018 року на 480149 грн, за 2019 рік на 600 000 грн, в результаті чого занижено фінансовий результат доходу на загальну суму 1 080 149 грн, у т.ч. за 2018 р. на 480 149 грн, за 2019 р. на 600 000грн.
Окрім того, у зв'язку з оформленням виділу із TOB «РКІ - КОНСАЛТИНГ» новоствореного підприємства, а саме ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», згідно наданих до перевірки докунтів ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» у березні 2018 року оформлено передачу товарів у сумі 11662378,13 грн на баланс ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», однак, документального підтвердження щодо операції з вибуття товарів 11662378,13 грн зі складу ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» на адресу TOB «KOHСАЛТКОМ ЛТД» до перевірки не надано.
За результатами аналізу документів, наданих на перевірку, даних бухгалтерського обліку щодо відображення операцій ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» з TOB «КОНСАЛТКОМ ЛТД», даних податкової та фінансової звітності та наявної в ГУ ДПС у м. Києві інформації по вказаному контрагенту, отриманої з баз даних ДПС України, встановлено: відсутність будь-якого документального підтвердження щодо вибуття товарів зі складу TOB «РКІ - КОНСАЛТИНГ» на адресу ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»; відсутність товарів на складах ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ», що підтверджується даними інвентаризації ТМЦ, проведеної ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» згідно наказу від 01.11.2018 № 01/11/18-001 про проведення щорічної інвентаризації в 2018 році.
Враховуючи вищевикладене, податковий орган дійшов висновку, що перевіркою не підтверджено використання ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» товарів вартістю у розмірі 11662378,13 грн в межах господарської діяльності платника податків.
В порушення п. 198.5 ст. 198 ПКУ, ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» занижено податкові зобов'язання на загальну суму 2332476 гривень.
Перевіркою не підтверджено операцію з вибуття товарів зі складів ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» на адресу ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» та відповідно передачу майна ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», у зв'язку з відсутністю в останнього відповідних ресурсів (складських приміщень, транспортних засобів, трудових ресурсів тощо).
Таким чином, перевіркою не підтверджено використання ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» товарів вартістю у розмірі 11662378,13 грн у межах господарської діяльності платника податків, а також, в порушення п. 44.1. ст.44, п.198.5 ст.198 Кодексу ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» занижено податкові зобов'язання з ПДВ на загальну суму 2332476 грн, в тому числі за березень 2018 року на суму 2332476 гривень.
Поряд з цим, як зазначено в акті перевірки, згідно з п. 201.1. ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін, проте, перевіркою встановлено, що ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» за березень 2018 року не реєструвало податкові накладні, чим порушило приписи п. 201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України.
Не погодившись із висновками акту перевірки позивач надав заперечення на акт, за наслідком розгляду яких відповідачем складено відповідь на заперечення (вих. № 621/І/26-15-07-02-04-09 від 14.01.2022), за змістом якої висновки акту перевірки щодо виявлених порушень є вірними та відповідають нормам чинного податкового законодавства.
20 січня 2022 року на підставі акту перевірки № 93287/26-15-07-02-04-17/33829890 від 17.12.2021 Головним управлінням ДПС у м. Києві прийняті податкові повідомлення рішення:
- № 00030310702 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем з податку на прибуток підприємств, який сплачують інші платники (11021000) в розмірі 1 789 393 грн та застосування штрафних санкцій у розмірі 447 346 грн.
- № 00030350702 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за період фінансового господарської діяльності березень-травень 2018 року у розмірі 2 332 476 грн та застосовано штрафні (фінансових) санкцій у розмірі 583 119 грн;
- №00030300702 про застосування штрафу у сумі 3400 грн за порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України щодо не реєстрації в ЄРПН податкових накладних на загальну суму ПДВ 2 332 476 грн за період березень 2018 року.
Позивач звернувся до ДПС України зі скаргою, за результатами розгляду якої ДПС України прийнято рішення від 13.06.2022 року №10908/6/99-00-06-01-02-06, яким спірні податкові повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, вважаючи їх протипраними та такими, що прийняті з порушенням норм податковового законодавства, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).
Згідно з підпунктами 16.1.2, 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України визначено, що контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Відповідно до підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 ПК України, бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.
Пунктом 185.1 статті 185 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
В силу підпункту 196.1.7. пункту 196.1. ст. 196 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість операції з реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення та перетворення) юридичних осіб не являються.
Відповідно до пункту 198.7. ст. 198 ПК України, сума від'ємного значення, що підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду платника, що реорганізується шляхом поділу, виділення, - підлягає перенесенню до складу податкового кредиту правонаступника пропорційно до отриманої частки майна згідно з розподільчим балансом у наступному періоді після підписання розподільчого балансу відповідно до законодавства.
Підпунктом 134.1.1. пункту 134.1. статті 134 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування є, зокрема: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Згідно з пунктом 198.5 статті 198 ПК України, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 89.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
Разом з тим, процедура виділення регламентована нормами Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України та Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю".
Згідно з п. 1 ст. 56 Господарського кодексу України (далі - ГК України), суб'єкт господарювання - господарська організація, яка може бути утворена за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) орган, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, поділу, перетворення діючої (діючих) господарської організації (господарських організацій) з додержанням вимог законодавства.
Відповідно до п. 1 ст. 109 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов'язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб.
Згідно ст. 47 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", виділом є створення одного або більше товариств із переданням йому (їм) згідно з розподільним балансом частини майна, прав та обов'язків товариства, з якого здійснюється виділ, без припинення останнього.
На підставі п. 2 статті 109 ЦК України, після прийняття рішення про виділ учасники юридичної особи або орган, що прийняв рішення про виділ, складають та затверджують розподільчий баланс.
Юридична особа, що утворилася внаслідок виділу, несе субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями юридичної особи, з якої був здійснений виділ, які згідно з розподільчим балансом не перейшли до юридичної особи, що утворилася внаслідок виділу.
Юридична особа, з якої був здійснений виділ, несе субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями, які згідно з розподільчим балансом перейшли до юридичної особи, що утворилася внаслідок виділу. Якщо юридичних осіб, що утворилися внаслідок виділу, дві або більше, субсидіарну відповідальність вони несуть спільно з юридичною особою, з якої був здійснений виділ, солідарно.
Відповідно до пункту 22.1 статті 22 ПК України об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.
Згідно з п. 98.3. ст. 98 ПК України, реорганізація платника податків шляхом виділення з його складу іншого платника податків або внесення частини майна платника податків до статутного фонду іншого платника податків без ліквідації платника податків, який реорганізується, не тягне за собою розподілу грошових зобов'язань чи податкового боргу між таким платником податків та особами, утвореними у процесі його реорганізації, чи встановлення їх солідарної відповідальності за порушення податкового законодавства, крім випадків, коли за висновками контролюючого органу така реорганізація може призвести до неналежного погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу платником податків, який реорганізується. Рішення про застосування солідарної або розподільної відповідальності за порушення податкового законодавства може бути прийняте контролюючим органом у разі, коли майно платника податків, що реорганізується, перебуває у податковій заставі на момент прийняття рішення про таку реорганізацію.
У відповідності до підпункту 98.1.4. пункту 98.1 ст. 98 ПК України, під реорганізацією платника податків у цій статті розуміється зміна його правового статусу, яка передбачає будь-яку з таких дій або їх поєднання, зокрема: виділення з платника податків інших платників податків, а саме передача частини майна платника податків, що реорганізується, до статутних фондів інших платників податків, які створюються власниками корпоративних прав платника податків, що реорганізується, та внаслідок якого не відбувається ліквідація платника податків, що реорганізується.
Отже, виділ є видом реорганізації, який не має наслідком припинення юридичної особи, яка реорганізується, оскільки остання залишається суб'єктом права, однак зі зменшеним обсягом майна, прав та/або обов'язків.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 15 листопада 2023 року у справі №918/119/21.
Як убачається із матеріалів справи, у березні 2018 року була проведена реорганізація ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» (код ЄДРПОУ 33829890), шляхом виділу з нього в нове підприємство ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» (код ЄДРПОУ 42021672) на підтвердження чого позивачем надано наступний перелік документів:
Протокол загальних зборів учасників ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» від 26.03.2018 № 26/03/18, засвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Приятельчукаом В.А. та зареєстрований в реєстрі під номерами: 443, 444, 445, 446, відповідно якого, було затверджено Розподільчий баланс, в редакції, підготовленій комісією з виділу; зменшено статутний капітал ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» на 4014218,11 грн до розміру 2890981,89 грн, за рахунок частки переданої за розподільчим балансом ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», та зменьшення не сформованих часток учасників Товариства; здійснено перерозподіл часток учасників в статутному капіталі Товариства; затверджено нову редакцію статуту Товариства у зв'язку зі зменшенням розміру його статутного капіталу; призначено Директора Товариства відповідального за державну реєстрацію змін до установчих документів; наділено Директора правом самостійного вибору та уповноваження оіб, які будуть здійснювати державну реєстрацію змін до установчих документів;
Розподільчий баланс ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» на 21.03.2018, затверджений учасниками ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (протокол загальних зборів учасників № 26/03-18 від 26.03.2018;
Розшифрування активів, зобов'язань і капіталу, які передаються ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» (Рахунок 281 «товари») на загальну суму 11662378,13 грн, завірений комісією з виділу;
Оборотно-сальдова відомість по переданим товарам по рахунку 281 за 01.01.2018 - 27.03.2018;
Видаткова накладна №5/04 від 05.04.2016 на придбання товару ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» у постачальника ФОП ОСОБА_1 на суму 16045,71 грн (договір 17/09/2015/001 від 17.09.2015);
Видаткова накладна №4/04 від 03.04.2016 на придбання товару ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» у постачальника ФОП ОСОБА_1 на суму 18779,06 грн (договір 17/09/2015/001 від 17.09.2015);
Видаткова накладна №19/12 від 19.12.2016 на придбання товару ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» у постачальника ФОП ОСОБА_1 на суму 103 109,39 (договір 17/09/2015/001 від 17.09.2015);
Видаткова накладна №3/08 від 03.08.2017 на придбання товару ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» у постачальника ФОП ОСОБА_1 на суму 16 722,45 (договір 17/09/2015/001 від 17.09.2015);
Видаткова накладна №8/09 від 08.09.2017 на придбання товару ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» у постачальника ФОП ОСОБА_1 на суму 7 618.06 (договір 17/09/2015/001 від 17.09.2015);
Розшифрування активів, зобовязань і капіталу , які передаються ТОВ Консалтком ЛТД» рахунок 631 (розрахунок з вітчизняними постачальниками )всього на 8 860 867,66 грн, засвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Приятельчукаом В.А. та зареєстрований в реєстрі під номерами: 459, 460, 461;
Протокол № РКІ/281 виконання рішенння учасників про передачу заборгованості по статті активи «ТОВАРИ» в порядку реорганізації ТОВ РКІ Консалтинг від 27.03.2018;
Протокол № РКІ/40 виконання рішенння учасників про передачу заборгованості по статті пасиву «Зареєстрований (пайовий) капітал» в порядку реорганізації ТОВ РКІ Консалтинг по рахунку № 40 у розмірі 100% від 27.03.2018;
Протокол № РКІ/44 виконання рішенння учасників про передачу заборгованості по статті актии «нерозподілений прибуток ( непокритий збиток)» в порядку реорганізації ТОВ РКІ Консалтинг від 27.03.2018 нерозподілений прибуток всього на суму 2801410,47 грн;
Протокол № РКІ/631-1 виконання рішенння учасників про передачу заборгованості по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованність: за товари, роботи,послуги» в порядку реорганізації ТОВ «РКІ КОНСАЛТИНГ» від 27.03.2018 по взаємовідносинам з ТОВ «ІНСТАКОМ» до ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»;
Повідомлення ТОВ «ІНСТАКОМ» про заміну боржника у зобов'язанні по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованість» за: товари, роботи, послуги», в порядку реорганізації ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» від 27.03.2018 та розподільчого балансу ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ, затвердженого рішенням учасників №26/03/18 від 26.03.2018 заборгованність у сумі 1 887 958,65 грн за договорами, згідно переліку з первісного боржника ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» до ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»;
Повідомлення вих. № 26/03/2018/0001 від 20.03.2018 про згоду ТОВ «ІНСТАКОМ» на переведення боргу у сумі 1 887 958,65 грн, що виник на підставі Договорів, укладених між ТОВ «ІНСТАКОМ» (Кредитор) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (Первісний боржник), на баланс новоутвореного, шляхом виділу, ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» (Новий боржник);
Підтвердження, надане ТОВ «ІНСТАКОМ» про переведення заборгованості, вих.№ 03 від 10.012022 з ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» на новоутворену компанію ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», за договорами, згідно переліку на загальну суму 1 887 958,65 грн;
Протокол № РКІ/631-2 виконання рішенння учасників про передачу заборгованості по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованність: за товари, роботи,послуги» в порядку реорганізації ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» від 27.03.2018 на загальну суму 1 254 165,83 грн по взаємовідносинам з ТОВ «ЛАНЕТ ТЕЛЕКОМ» до ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»;
Повідомлення ТОВ «ЛАНЕТ ТЕЛЕКОМ» про заміну боржника у зобов'язанні по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованість» за: товари, роботи, послуги», в порядку реорганізації ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» від 27.03.2018 та розподільчого балансу ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ, затвердженого рішенням учасників № 26/03/18 від 26.03.2018 заборгованність у сумі 1 254 165,83 грн за договорами, згідно переліку з первісного боржника ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» до ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»;
Повідомлення вих. № 26/04/18 від 26.03.2018 про згоду ТОВ «ЛАНЕТ ТЕЛЕКОМ» на переведення боргу у сумі 1 254 165,83 грн, що виник на підставі Договорів, укладених між ТОВ «ЛАНЕТ ТЕЛЕКОМ» (Кредитор) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (Первісний боржник), на баланс новоутвореного, шляхом виділу, ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» (Новий боржник);
Протокол № РКІ/631-3 виконання рішенння учасників про передачу заборгованості по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованність: за товари, роботи,послуги» в порядку реорганізації ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» від 27.03.2018 на загальну суму 958 200,00 грн по взаємовідносинам з ТОВ «ЛІГАЛ ІНФОРМЕЙШН СІСТЕМС» до ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»;
Повідомлення ТОВ «ЛІГАЛ ІНФОРМЕЙШН СІСТЕМС» про заміну боржника у зобов'язанні по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованість» за: товари, роботи, послуги», в порядку реорганізації ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» від 27.03.2018 та розподільчого балансу ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ, затвердженого рішенням учасників № 26/03/18 від 26.03.2018 заборгованність у сумі 958 200,00 грн за договорами, згідно переліку з первісного боржника ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» до ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»;
Повідомлення вих. № 2018/03/26/1 від 26.03.2018 про згоду ТОВ «ЛІГАЛ ІНФОРМЕЙШН СІСТЕМС» на переведення боргу у сумі 958 200,00 грн, що виник на підставі Договорів, укладених між ТОВ «ЛІГАЛ ІНФОРМЕЙШН СІСТЕМС» (Кредитор) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (Первісний боржник), на баланс новоутвореного, шляхом виділу, ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» (Новий боржник);
Підтвердження, про переведення заборгованості, надане ТОВ «ЛІГАЛ ІНФОРМЕЙШН СІСТЕМС» за вих.№ 05/01 від 05.012022 з ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» на новоутворену компанію ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», за договорами, згідно переліку на загальну суму 958 200,00 грн;
Протокол № РКІ/631-4 виконання рішенння учасників про передачу заборгованості по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованність: за товари, роботи,послуги» в порядку реорганізації ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» від 27.03.2018 на загальну суму 4 439 343,18 грн по взаємовідносинам з ТОВ «РОМСАТ «НВО» до ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»;
Повідомлення ТОВ «РОМСАТ «НВО» про заміну боржника у зобов'язанні по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованість» за: товари, роботи, послуги», в порядку реорганізації ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» від 27.03.2018 та розподільчого балансу ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ, затвердженого рішенням учасників № 26/03/18 від 26.03.2018 заборгованність у сумі 4439343,18 грн за договорами, згідно переліку з первісного боржника ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» до ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»;
Повідомлення від 26.03.2018 про згоду ТОВ «РОМСАТ «НВО» на переведення боргу у сумі 4439343,18 грн, що виник на підставі Договорів, укладених між ТОВ «РОМСАТ «НВО» (Кредитор) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (Первісний боржник), на баланс новоутвореного, шляхом виділу, ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» (Новий боржник);
Протокол № РКІ/631-5 виконання рішенння учасників про передачу заборгованості по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованність: за товари, роботи,послуги» в порядку реорганізації ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» від 27.03.2018 на загальну суму 321 200,00 грн по взаємовідносинам з ТОВ «РОМСАТ ІНТЕГРЕЙТЕД» до ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»;
Повідомлення № 27/03/2018-005 від 27.03.2018 ТОВ «РОМСАТ ІНТЕГРЕЙТЕД» про заміну боржника у зобов'язанні по статті пасиву «Поточна кредиторська заборгованість» за: товари, роботи, послуги», в порядку реорганізації ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» від 27.03.2018 та розподільчого балансу ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ, затвердженого рішенням учасників № 26/03/18 від 26.03.2018 заборгованність у сумі 321 200,00 грн за договорами, згідно переліку з первісного боржника ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» до ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД»;
Повідомлення вих. №2603 від 26.03.2018 про згоду ТОВ «РОМСАТ ІНТЕГРЕЙТЕД» на переведення боргу у сумі 321 200,00 грн, що виник на підставі Договорів, укладених між ТОВ «РОМСАТ «НВО» (Кредитор) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (Первісний боржник), на баланс новоутвореного, шляхом виділу, ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» (Новий боржник);
Договір від 21 лютого 2018 про надання консультаційних послуг № 21/02/2018/001, укладений між ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (замовник) з ТОВ «РОМСАТ-КОНСАЛТИНГ» (виконавець) за умовами якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов'язання по консультаційному обслуговуванню замовника з метою захисту його економічних інтересів, в т.ч. під час проведення документальної планової перевірки замовника органами ДФС України; Акт приймання-передачі наданих послуг від 30.04.2018 за договором № 21/02/2018 від 21.02.2018, відповідно якого виконавцем, ТОВ «РОМСАТ-КОНСАЛТИНГ» були надані консультаційні послуги зо Договором № 21/02/2018 від 21.02.2018 в обсязі 150 годин, вартість яких склала 480 148,50 грн без ПДВ, з розрахунку 150 годин*3200,99 грн/год;
Договір від 5 лютого 2019 про надання консультаційних послуг № 05/02/2019, укладений між ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (замовник) з ТОВ «РОМСАТ-КОНСАЛТИНГ» (виконавець), за умовами якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов'язання по консультаційному обслуговуванню замовника, а саме: консультування, управлінську й організаційну підтримку з питань розробки бізнес-процесів замовника щодо підготовки, виконання та супроводження укладання державних контрактів та договорів про закупівлю, стороною яких є Міністерство оборони України, підготовки розрахунків встановлення ціни на продукцію (роботи, послуги) оборонного призначення (розрахунково-калькуляційних матеріалів, організації роботи з військовим представництвои тощо; Акт приймання-передачі наданих послуг від 19.07.2019 за договором № 05/02/2019 від 05.02.2019, відповідно якого виконавцем, ТОВ «РОМСАТ-КОНСАЛТИНГ» були надані консультаційні послуги за Договором № 05/02/2019 від 05.02.2019 в обсязі 175 годин, вартість яких склала 210 000,00 грн без ПДВ, з розрахунку 175 годин*1200,00 грн/год;
Договір від 14 грудня 2018 року № 296 на закупівлю продукції, укладений між ТОВ «СОФТЛАЙН ІТ» (замовник) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (виконавець), за умовами якого виконавець зобов'язується поставити замовнику, з дотриманням вимог чинного законодавства України, обладнання, розробити проектну документацію (РП), провести монтаж та налагодження наступних систем: структуровану кабельну систему локально-обчислювальної мережі; електроживлення; заземлення; охоронної сигналізації;пожежної сигналізації, в захищений автоматизований технологічний комплекс «Персонал- Командування" на Об'єктах: УВМС ІЗСУ, УОК "Північ" ЗСУ, УОК "Південь" ЗСУ, УОК "Захід" ЗСУ, УГІвК "Південь" (далі - Продукція), зазначену в специфікації (додаток 1) (діалі - Специфікація), а Замовник - прийняти через 5277 військове представництво Міністерства оборони України (далі - 5277 ВП МОУ) та оплатити таку Продукцію; Вартість продукції, порядок та умови проведення розрахунків закріплені у пункті 6 цього договору та у загальному розмірі, орієнтовно, становить 6885529,08 грн, з урахуванням ПДВ; Специфікація продукції, що поставляється за договором від 14.12.2018 № 296 на загальну вартість продукції, з урахуванням ПДВ 6885529,08 грн; Протокол погодження орієнтовної на закупівлю (поставку) продукції на загальну суму, з урахуванням ПДВ 6885529,08 грн;
Договір від 21 чевня 2019 року на закупівлю (поставку) продукції № 164, укладений між ТОВ «СОФТЛАЙН ІТ» (замовник) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (виконавець), за умовами якого виконавець зобов'язується поставити замовнику, з дотриманням вимог чинного законодавства України, обладнання, розробити проектну документацію (Робочий Проект), провести монтаж та налагодження наступних систем: структуровану кабельну систему та локальну обчислювальну мережу; електроживлення; заземлення; охоронної сигналізації; пожежної сигналізації, кондиціювання, в захищений автоматизований технологічний комплекс «Персонал-Бригада» на Об'єкті - Військоіва академія (м. Одеса) (далі - Продукція), зазначену в специфікації (додаток 1) (діалі - Специфікація), а Замовник - прийняти та оплатити таку Продукцію; Вартість продукції, порядок та умови проведення розрахунків закріплені у пункті 6 цього договору та у загальному розмірі та, орієнтовнор, становить 840719,54 грн, з урахуванням ПДВ; Специфікація продукції, що поставляється за договором від 21.06.2019 № 164 на загальну вартість продукції, з урахуванням ПДВ 840719,54 грн; Протокол погодження орієнтовної на закупівлю (поставку) продукції на загальну суму, з урахуванням ПДВ 840719,54 грн;
Угода від 10 квітня 2019 року про надання консалтингових послуг № 8-2019, укладена між ТОВ «ЛІГАЛ БІЗНЕС СОЛЮШИНС» (виконавець) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (замовник), за умовами якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов'язання в порядку, на умовах та в строки, визначені цією угодою, надати комплекс консалтингових послуг, а саме: надання консультаційних послуг, тренінгів ьта практичного аналізу ситуацій в сфері дотримання авторського (технічного) нагляду на об'єктах будівництва, вартістю таких послуг у розмірі 390000,00 грн (п.п. 2.1 п. 2 Договору); Акт прийому-передачі наданних послуг до угоди № 8-2019 про надання консалтингових послуг від 10.04.2019 на загальну суму, без ПДВ, у розмірі 390000,00 грн;
Договір субпідряду від 19 лютого 2019 року № СІ-190211, укладений між ТОВ «Центрбуд» (замовник) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (субпідрядник), за умовами якого субпідрядник зобов'язується своїми силами і засобами за завданням замовника виконати відповідно до умов цього Договору проектні роботи, а саме: розроблення проектної документації (стадії «проект» та «робоча документація») на реконструкцію адміністративно - технічної будівлі спеціального призначення № 2-3 за адресою: м. Київ, вул. М.Залізняка, 3. Технологічне обладнання серверної. Структурована кабельна система (далі - Роботи), і здати результат роботи замовнику з оформленням актів здачі-приймання виконаних проектних робіт (етапів робіт), а замовник зобов'язується прийняти результат роботи та оплатити його на умовах дійсного Договору, Договірна ціна за цим Договором, є динамічно та, з урахуванням ПДВ становить 400141,10 грн (п.п.3.2 п. 3 Договору); Додаток 1 до цього Договору - Зведений кошторис на проектні і вишукувальні роботи на загальну суму, з урахуванням ПДВ 400141,10 грн; Кошторис № 16-1 на проектні роботи на загальну суму, з урахуванням ПДВ 117285,76 грн; Кошторис № 16-2 на проектні роботи на загальну суму, з урахуванням ПДВ 216165,16 грн; Додаток 2 до цього Договору - Графік виконання проектних робіт на реконструкцію адміністративно - технічної будівлі спеціального призначення № 2-3 по вул. Максима Залізняка, 3 у м. Києві; Додаткова угода до цього Договору, відповідно до якої Сторони дійшли згоди внести зміни, зокрема, до п.п.3.2. Договору, виклавши його у наступній редакції: 3.2. Договірна ціна за цим Договором, є динамічною, становить 380 134,04 грн (триста вісімдесят тисяч сто тридцять чотири гривні 04 коп.), у тому числі ПДВ (20%) - 63 355,67 грн (шістдесят три тисячі триста п'ятдесят п'ять гривень 67 коп.); Зведений кошторис на проектні на проектні і вишукувальні роботи Реконструкцію адміністративно- технічної будівлі спеціального призначення № 2-3 за адресою: м. Київ, вул. Максима Залізняка, 3 Адміністративно-технічна будівля спеціального призначення № 2-3. Технологічне обладнання серверної. Структурована кабельна система на загальну суму, з урахуванням ПДВ 380134,04 грн; Кошторис № 16- 1 на проектні роботи Адміністративно-технічна будівля спеціального призначення №2-3. Технологічне обладнання серверної. Структурована кабельна система. (П) стадія "Проект", на загальну суму, з урахуванням ПДВ 117285,76 грн; Графік виконання проектних робіт на реконструкцію адміністративно - технічної будівлі спеціального призначення № 2-3 по вул. Максима Залізняка, 3 у м. Києві;
Договір субпідряду від 26 серпня 2019 року № СІ-190926, укладений між ТОВ «Центрбуд» (замовник) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (субпідрядник), за умовами якого субпідрядник зобов'язується своїми силами і засобами за завданням замовника виконати відповідно до умов цього Договору проектні роботи, а саме: : Реконструкція адміністративно-технічної будівлі спеціального призначення №2-3 (без зміни функціонального призначення будівлі) по вул. М. Залізняка, 3 у Святошинському районі м. Києва. Диспетчеризація інженерних систем будівлі, (далі - Роботи), і здати результат роботи Замовнику з оформленням актів здачі-приймання виконаних проектних робіт, а Замовник зобов'язується прийняти результат роботи та оплатити його на умовах дійсного Договору; Договірна ціна за цим Договором, є динамічною, та, з урахуванням ПДВ становить 164 242,18 грн (п.п.3.2 п. 3 Договору); Додаток 1 до цього Договору - Зведений кошторис № 62 на проектні і вишукувальні роботи Реконструкція адміністративно-технічної будівлі спеціального призначення №2-3 (без зміни функціонального призначення будівлі) по вул. М. Залізняка, 3 у Святошинському районі м. Києва на загальну суму, з урахуванням ПДВ 164242,18 грн; Кошторис № 62-1 на проектні роботи Диспетчеризація інженерних систем будівлі (П) Реконструкція адміністративно-технічної будівлі спеціального призначення №2-3 (без зміни функціонального призначення будівлі) по вул. М. Залізняка, 3 у Святошинському районі м. Києва стадія "Проект" на загальну суму 47905,69 грн; Кошторис № 62-2 на проектні роботи Диспетчеризація інженерних систем будівлі (РД) Реконструкція адміністративно-технічної будівлі спеціального призначення №2-3 (без зміни функціонального призначення будівлі) по вул. М. Залізняка, 3 у Святошинському районі м. Києва стадія "Робоча документація" на загальну суму 88962,79 грн;
Договір від 21 травня 2019 року на виконання проектних робіт № С1-192105, укладений між ДП «Міністерство оборони України «Центральний проектний інститут» (замовник) та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» (виконавець), за умовами якого Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов'язання щодо виконання проектних робіт по розробці проектної документації (стадії «робочий проект») по об'єкту: в частині Автоматизація системи охолодження ЦТЕ №1 КП «Укрспецзв'язок» (далі - Роботи); Загальна вартість робіт за Договором визначається Договірною ціною на виконання проектних робіт (Додаток № 1 до Договору та, з урахуванням ПДВ складає: 182 112,85 грн (п.п. 2.1 п. 2 цього Договору); Додаток 1 до цього Договору - Договірна ціна на виконання проектних робіт «Автоматизація системи охолодження ЦТЕ №1 КП «Укрспецзв'язок» Стадія «Робочий проект» на загальну суму, з урахуванням ПДВ 182 112,85 грн; Кошторис на проектні роботи «Автоматизація системи охолодження ЦТЕ №1 КП «Укрспецзв'язок» стадія "Робочий проект", на загальну суму, з урахуванням ПДВ 182112,85 грн; Додаток 2 до цього Договору Графік виконання та план фінансування проектних робіт на розроблення проектної документації «Автоматизація системи охолодження ЦТЕ №1 КП «Укрспецзв'язок» Стадія «Робочий проект» на загальну суму 182 112,85 грн;
Договір від 2 грудня 2019 року на виконання проектних робіт № 5/Ц-1, укладений між ДП Міністерства оборони України "Центральний проектний інститут" та ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ», за умовами якого Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов'язання щодо виконання проектних робіт по розробці проектно-кошторисної документації (стадії «робочий проект») по об'єкту: «Капітальний ремонт спеціальної фортифікаційної споругЙ пункту управління об'єкт №114, в/м №64, військова частина НОМЕР_1 » в частині: «Автоматизація та диспетчеризація захисних і герметичних пристроїв» та «Розробка комплекту КД електромеханічних приводів запірних механізмів, механізмів блокування та доопрацювання існуючих запірних механізмів» (далі - Роботи); загальна вартість робіт за Договором визначається Кошторисом на виконання проектних робіт (Додаток № 1 до Договору) та складає, з урахуванням ПДВ: 580 562,28 грн (п.п.2.1 п. 2 цього Договору); Додаток 1 до цього Договору - Зведений кошторис на проектні і вишукувальні роботи Капітальний ремонт об'єкту № 114. «Системи Автоматизації та Диспетчеризації (стадія РП) Капітальний ремонт об'єкту № 114, Автоматизація та диспетчеризація захисних і герметичних пристроїв, системи стиснутого повітря, системи електропостачання та пристроїв вертикального транспортування, відновлення системи опалення та санітарного пропускника на загальну суму, з урахуванням ПДВ 580562,28 грн; Кошторис № 63-1 на проектні роботи: Системи Автоматизація та Диспетчеризація інженерних систем будівлі. Капітальний ремонт об'єкту №114. Автоматизація та диспетчеризація захисних і герметичних систем пристроїв, системи стиснутого повітря, системи електропостачання та пристроїв вертикального транспортування, відновлення системи опалення та санітарного пропускника стадія «Робочий проект», на загальну суму 141075,90 грн; калькуляційна кошторисна вартість на виконання робіт за цим Договором на загальну суму 342726,00 грн; Графік виконання та план фінансування проектних робіт па розроблення проектної документації Капітальний ремонт об'єкту №114. Автоматизація та диспетчеризація захисних і герметичних пристроїв. Розробка комплекту КД електромеханічних приводів запірних механізмів, механізмів блокування та доопрацювання існуючих запірних механізмів. Стадія проектування: «Робочий проект» всього за договірною ціною 580562,28 грн; завдання на проектування Капітальний ремонт об'єкту №114 Автоматизація захисних і герметичних пристроїв, системи стиснутого повітря, системи електропостачання та пристроїв вертикального транспортування. Відновлення системи опалення вантажного ходка. Обладнання санітарного пропускника.
Водночас, як вірно зауважено судом першрої інстанції, контролюючий орган не посилається на наявність недоліків зазначених первинних документів, наданих позивачем як до перевірки, так і до суду.
Разом з тим, матеріали справи свідчать, що після затвердження розподільчого балансу та акту прийому-передачі, ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» було зареєстроване 26.03.2018.
При цьому, відповідачем в акті перевірки не надано доказів на підтвердження невідповідності вимогами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року №755-IV поданих позивачем документів для проведення державної реєстрації створення юридичної особи в результаті виділу та наявності у державного реєстратора підстав для зупинення чи відмови у державній реєстрації при проведенні реєстраційних дій.
Окрім того, як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, станом на дату виділу у ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» податкового боргу не було, майно платника податків не обтяжувалося податковою заставою.
Таким чином, фактично відбулася передача товарно-матеріальних цінностей та кредиторської заборгованості на рівнозначну суму, про що, в свою чергу, свідчать долучені до матеріалів справи копії акту приймання-передачі, розподільчого балансу, оборотно-сальдових відомостей, інших первинних документів бухгалтерського обліку, які досліджені судом. При цьому, порушень у документального оформлення переданої за розподільчим балансом кредиторської заборгованості не встановлено.
Отже, враховуючи вищезазначене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про безпідставність і необґрунтованість доводів податкового органу щодо фактичної відсутності передачі товарно-матеріальних цінностей від ТОВ «РКІ- КОНСАЛТИНГ» до ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», що офіційно зареєстрований в результаті виділення.
Так, реорганізація юридичної особи шляхом виділу полягає у перерозподілі активів і зобов'язань, на базі яких і створюється нова юридична особа, за розподільчим балансом, що не є цивільно-правовим договором, оскільки не передбачає передачу права власності на передане майно, а здійснюється шляхом включення валових активів одного підприємства до складу валових активів іншого підприємства.
Разом з тим, з аналізу вищезазначених правових норм слідує, що виділена частка майна в процесі реорганізації юридичної особи шляхом виділення частини майна за розподільчим балансом не є продажем (реалізацією) товарів в тлумаченні підпункту 14.1.202, пункту 14.1 статті 14 ПК України.
Враховуючи ту обставину, що передача активів (майна) від позивача до новоствореного ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», шляхом виділу підприємства відбувалась безоплатно на підставі та на виконання рішення вищого органу управління (загальних зборів учасників) позивача, яким затверджується розподільчий баланс, тому відсутній факт переходу права власності та операцій як постачання, так і продажу товарів.
Водночкас, як вірно зауважено судом першої інстанції, відповідно до підпункту 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 ПК України, операції з реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення та перетворення) юридичних осіб не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.
Передача активів в рамках реорганізації не призводить до нарахування податкових зобов'язань податку на прибуток. Податковий кодекс не передбачає податкових різниць за операціями приєднання, злиття, поділу чи виділу, перетворення. Також передача активів від одного підприємства до іншого не обкладається ПДВ (пп. 98.1.4 ПК).
Тобто, платник ПДВ, що реорганізується шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу та виділу відповідно до закону, не здійснює ні нарахування податкових зобов'язань на товари/послуги, необоротні активи, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту і які не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності такого платника податку, ні зменшення податкового кредиту по операціях з їх придбання.
Отже, операції з виділу не призводять до зростання власного капіталу, а тому відсутня умова для оподаткування податком на прибуток частини майна, що передається за розподільчим балансом новій юридичній особі, відтак сума зменшеної кредиторської заборгованості в сумі 8 860 868 грн не включається до складу інших доходів відповідного звітного періоду.
Щодо доводів відповідача про відсутності у ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» ресурсів (складських приміщень, транспортних засобів, трудових ресурсів, банківських рахунків тощо) для здійснення господарської діяльності, в тому числі щодо здійснення операцій зі зберігання та реалізації активів, проведення розрахунків з контрагентами, погашення заборгованності тощо, що, на думку контролюючого органу доводить відсутність операцй з переведення ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» активів та зобов'язань, то вони є безпідставними, оскільки ґрунтуються виключно на податковій інформації стосовно ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» та не підтверджується жодними належними і допустимими доказами.
При цьому, податковим органом не надано жодного підтвердження того, що ця операція була позбавлена економічного сенсу або переслідування виключно податкову вигоду, тоді як у матеріалах справи містяться пояснення позивача щодо доведення економічного ефекту від проведеної реорганізації.
Окрім того, як зазначено судом першої інстанції, припинення обліку відповідних активів у позивача у зв'язку з реорганізацією шляхом виділення ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» не змінює природи зобов'язань і не свідчить про їх безоплатну передачу.
Так, статтею 109 Цивільного Кодексу України прямо передбачає, що юридична особа, з якої був здійснений виділ, несе субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями, які згідно з розподільчим балансом перейшли до юридичної особи, що утворилася внаслідок виділу.
Таким чином, по всім договорам, зобов'язання за якими передані новоутвореному ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», позивач продовжує нести відповідальність та в разі невиконання з боку ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», кредитори вправі пред'явити вимоги до ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ».
Водночас, матеріали справи свідчать, що позивачем повідомлені всі кредитори про реорганізацію шляхом виділення ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД».
Також податковий орган посилався на положення пункту 198.5 статті 198 ПК України, однак не довів обставини, які б свідчили про відсутність у позивача економічних причин для вчинення дій, пов'язаних з реорганізацією, а також зазначає, що ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» не має відкритих рахунків, основних засобів, транспорту, штатних працівників, що вказує на формальний характер створення ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», не обумовлений розумними економічними причинами та здійснений з метою отримання податкової вигоди.
Разом з тим, у відповідності до пункту 20.1.30 статті 20 ПК України, контролюючий орган має право звернутись до суду з позовом про визнання такого виділу недійсним та застосування визначених законодавством заходів, пов'язаних із визнанням правочинів недійсними, а також стягнення в дохід держави коштів, отриманих за нікчемними правочинами.
Проте, відповідачем у межах цієї справи не зазначено, що контролюючий орган реалізував це право, шляхом звернення до суду з відповідним позовом у визначеному законом порядку. При цьому, обставини, на які посилається податковий орган, без належних та допустимих доказів самі по собі не є безумовними підставами для висновку про фіктивність створення товариства чи недійсність проведеної реорганізації.
Так, Верховний Суд в постановах від 20 березня 2025 року у справі № 160/9197/24, від 18 червня 2025 року у справі № 160/21748/24 зазначив, що документальне оформлення операцій з виділення, не створювало реальної зміни активу та пасиву позивача в розумінні передачі частини майна, прав і обов'язків, з огляду на те, що вони ґрунтуються виключно на основі податкової інформації відносно новоутвореного суб'єкта господарювання. У той час як будь-яких належних і допустимих доказів на підтвердження означеної податкової інформації відповідачем не надано.
При цьому, правильність нарахування податків не може ґрунтуватися тільки на даних, які містяться в інформаційних базах контролюючого органу, без урахування даних первинних документів. У випадку посилання на таку інформацію, контролюючий орган має надати докази, зокрема у вигляді винесення відносно таких осіб податкових повідомлень-рішень чи судових рішень, що набрали законної сили, якими встановлено факт порушення податкового законодавства.
Водночас, як свідчать матеріали справи, відповідачем не наведено жодних заходів або дій, направлених на перевірку отриманої інформації, а тому податкова інформація, якою відповідач обґрунтовує встановлені ним порушення, не є належним та допустимим доказом в розумінні КАС України.
Разом з тим, слід зазначити, що державна реєстрація новоутвореного підприємства ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», як юридичної особи, не скасовувалась, судом фіктивною не визнавалась, а тому, висновки податкового органу про виникнення у позивача обов'язку включення до складу доходів суми кредиторської заборгованості по отриманим товарам, яка фактично була передана новоствореній юридичні особі за розподільчим балансом, є необґрунтованими.
Таким чином, податковим органом не наведено жодного належного доказу, що свідчив би про фіктивність реорганізації або відсутність економічної доцільності у діях позивача.
Отже, як вірно зазначено судом першої інстанції, внаслідок створення нового підприємства шляхом виділення на підставі розподільчого балансу у ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» відбулись реальні зміни активів та пасивів, а висновки податкового органу за результатами перевірки стосовно того, що документальне оформлення операції виділення не створює реальної зміни активу і пасиву в розумінні передачі частини майна платника податків, що реорганізується, є необґрунтованими та безпідставними, які зроблені податковим органом лише на підставі наявної в нього податкової інформації, яка носить лише інформативний характер та сформована фактично без дослідження первинних документів податкового обліку, та, як наслідок, не доводить наявності податкових правопорушень ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ», на які посилається контролюючий орган в акті перевірки.
При цьому, з матеріалів справи слідує, що товарно-матеріальні цінності, передані з балансу ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ» на баланс ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», а саме директор ТОВ «РКІ КОНСАЛТИНГ» ОСОБА_3 на підставі Розподільчого балансу за Протоколом про виконання рішення учасників № РКІ/281 від 27.03.2018 передав, а директор ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» ОСОБА_2 , прийняв запаси на загальну суму 11662378,13 грн. Враховуючи значний обсяг запасів, передача запасів відбулася на складі позивача в м. Київ, пр-т Перемоги, 89-А і ніякого вивозу запасів в цей день не відбувалося.
Після отримання запасів в своє розпорядження ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД» самостійно планувало та проводило їх переміщення без участі позивача. Відповідно позивач фізично не володів документами про транспортування, переміщення, адже їх і не мало бути на момент передачі запасів станом на 27.03.2018.
Отже, вони не є такими, що вибули з господарського обліку, не були реалізовані третім особам, а тому у підприємства відсутній дохід у розумінні вимог діючого податкового законодавства. Таким чином, контролюючи органом не доведено факту одержання позивачем доходу.
Також слід зазначити, що податковий орган помилково прирівняв балансову вартість товарів до доходу платника податків. Такий підхід суперечить податковому законодавству.
Так, згідно з положенняит статті 134 ПК України, реалізація товарів за балансовою вартістю не передбачає дохід. Доходом може бути лише сума від реалізації, яка перевищує балансову вартість товарів, тобто економічну вигоду, фактично отриману платником податків.
Таким чином, у даному випадку, контролюючим органом не доведено, що така економічна вигода мала місце, а отже твердження податкового органу про отримання позивачем доходу є безпідставним та не ґрунтуються на вимогах закону.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 29 вересня 2025 року по справі № 160/32652/24.
Водночас, з аналізу вищезазначених норм подактового законодавства слідує, що операції щодо передачі за розподільчим балансом основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, дебіторської та кредиторської заборгованості, інших активів та зобов'язань за рішенням власників або уповноваженого ними органу при утворенні нового підприємства шляхом реорганізації (виділу) не можуть вважатися операціями з поставки ТМЦ у розумінні податкового законодавства.
Разом з тим, як вірно зауважено судом першої інстанції, висновки податкового органу ґрунтуються лише на податковій інформації стосовно ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД».
Отже, враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає безпідставними посилання в акті перевірки на інформацію стосовно відсутності розрахункового банківського рахунку ТОВ «КОНСАЛТКОМ ЛТД», штату працівників, інформації щодо наявності місць зберігання, виробничих приміщень та транспорту, з огляду на те, що будь-яких належних і допустимих доказів на підтвердження означеної податкової інформації відповідачем під час судового розгляду не надано, як і не надано доказів того, що контролюючий орган вчиняв будь-які дії, спрямовані на перевірку отриманої інформації.
При цьому, правильність нарахування податків не може ґрунтуватися тільки на даних, які містяться в інформаційних базах контролюючого органу, без урахування даних первинних документів.
У випадку посилання на таку інформацію, контролюючий орган має надати докази, зокрема у вигляді винесення відносно таких осіб податкових повідомлень-рішень чи судових рішень, що набрали законної сили, якими встановлено факт порушення податкового законодавства.
Разом з тим, висновки, викладені в акті перевірки щодо встановлених порушень платником податків не є безумовно достовірними, оскільки є лише відображенням фактичних дій податкових інспекторів-ревізорів та їх особистої думки.
Думка, висловлена посадовими особами контролюючого органу в акті перевірки, повинна оцінюватися судами із урахуванням інших доказів у справі, предметом якої є податкові правопорушення, що обґрунтовуються контролюючим органом серед іншого висновками акту перевірки платника платників. Відповідно, судове рішення щодо правомірності сум грошових зобов'язань, визначених контролюючим органом платнику податків, не може мотивуватися виключно даними акту перевірки цього платника податків, якщо ці дані обґрунтовано заперечуються платником податків та при цьому не підтверджені іншими доказами, зібраними у справі. І навпаки, вирішуючи спір, суди не можуть не враховувати доводи контролюючого органу щодо встановлених порушень, викладені в акті перевірки, оскільки висновок суду повинен бути результатом належного аналізу зібраних доказів.
Таким чином, враховуючи обставини даної справи, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що внаслідок створення нового підприємства шляхом виділення на підставі розподільчого балансу у ТОВ «РКІ - КОНСАЛТИНГ» відбулись реальні зміни активів та пасивів, а висновки податкового органу за результатами перевірки стосовно того, що документальне оформлення операції виділення не створює реальної зміни активу і пасиву в розумінні передачі частини майна платника податків, що реорганізується, є необґрунтованими та безпідставними, які зроблені податковим органом лише на підставі наявної в нього податкової інформації, яка носить лише інформативний характер та сформована фактично без дослідження первинних документів податкового обліку, та, як наслідок, не доводить наявності податкових правопорушень ТОВ «РКІ-КОНСАЛТИНГ», на які посилається контролюючий орган в акті перевірки.
Щодо збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість, та необхідності скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, то колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПК України у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.
У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов'язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, якщо платник податку на додану вартість починає використовувати товари/послуги/необоротні активи, які були попередньо придбані з податком на додану вартість із формуванням податкового кредиту на ці суми, в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, то він повинен нарахувати податкові зобов'язання з податку на додану вартість виходячи із бази оподаткування, визначеної в порядку, передбаченому пунктом 189.1 статті 189 ПК України (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу). Для висновку про наявність підстав для нарахування податкових зобов'язань на підставі положень підпункту 198.5 статті 198 ПК України слід встановити факт неоподатковуваного/негосподарського використання товарів (послуг) і необоротних активів.
При цьому, як вірно зауважено судом першої інстанції, факт використання позивачем не в господарських операціях контролюючим органом не встановлений та не обґрунтований належними доказами.
Разом з тим, як підтверджено матеріалами справи, позивачем надано усі підтверджуючі документи щодо реорганізації шляхом виділу, а відповідно встановлено дійсний зміст вказаної операції, ділову мету та, як наслідок, з'ясовано на підставі яких належних та допустимих доказів, було здійснено виділ, що спростовує доводи податкового органу в цій частині.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що податкові повідомлення-рішення від 20.01.2022 року № 00030310702, № 00030350702, № 00030300702, прийняті Головним управлінням ДПС у м. Києві є протиправними та підлягають скасуванню.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним, підстави для його скасування відсутні, так як суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2025 року.
При цьому судовою колегією враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві залишити без задоволення, а рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2025 року - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк, визначений ст. 329 КАС України.
Суддя-доповідач: Бужак Н.П.
Судді: Кобаль М.І.
Файдюк В.В.
Повний текст виготовлено: 26 березня 2026 року.