П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
26 березня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/29479/25
Перша інстанція: суддя Харченко Ю.В.
Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Бітова А.І.,
Єщенка О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2025р. по справі за адміністративним позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Комунального підприємства «Успенівський сількомунгосп» Успенівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
У серпні 2025р. Одеський ОВФСЗОІ звернувся до суду із позовом до КП «Успенівський сількомунгосп» Успенівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, у якому просив:
- стягнути з КП «Успенівський сількомунгосп» Успенівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області на користь Одеського ОВФСЗОІ адміністративно-господарські санкції у розмірі 56 726,76грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 3 545грн. Банк - ГУ ДКСУ в Одеській області, Успенівська сільська ТГ, ГУК в Од.обл./с.Успенівка/50070000, ЄДРПОУ 37607526, Казначейство України (ел. адм. подат.), UA588999980313111230000015724, Код класифікації доходів бюджету 50070000. Бюджетне кодування в призначенні платежу: *;101; код ЄДРПОУ підприємства; платежі до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю за 2024 рік.
В обґрунтування позовних вимог Одеське ОВФСЗОІ зазначило, що середньооблікова чисельність штатних працівників з інвалідністю у відповідача є меншою ніж встановлено нормативом згідно з ч.1 ст.19 ЗУ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», і відповідач не сплатив самостійно адміністративно-господарську санкцію. Загальна сума заборгованості за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2024 рік складає 60 271,76грн., з яких адміністративно-господарська санкція 56 726,76грн. та пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарської санкції в сумі 3 545грн..
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2025р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись із даним судовим рішенням, Одеське ОВФСЗОІ подало апеляційну скаргу, у якій просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення про задоволення адміністративного позову.
Під час апеляційного розгляду колегія суддів дійшла висновку про необхідність витребувати від Одеського ОВФСЗОІ додаткові докази у справі №420/29479/25. Так, ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2026р. витребувано від Одеського ОВФСЗОІ додаткові докази у справі №420/29479/25, а саме: інформацію з Централізованого банку даних з проблем інвалідності, на основі якої було сформовано розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2024 рік КП «Успенівський сількомунгосп» Успенівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області.
2.03.2026р. апеляційним судом зареєстроване клопотання Одеського ОВФСЗОІ про виконання вимоги ухвали апеляційного суду від 26.02.2026р..
Окрім того, ухвалою апеляційного суду від 12.03.2026р. витребувано від КП «Успенівський сількомунгосп» Успенівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області копію статуту КП «Успенівський сількомунгосп» Успенівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області.
18.03.2026р. до суду надійшло клопотання від КП «Успенівський сількомунгосп» Успенівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про долучення доказів.
Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку про задоволення скарги, скасування рішення суду та прийняття нового рішення про задоволення позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не доведено правомірність застосування адміністративно-господарських санкцій до КП «Успенівський сількомунгосп» Успенівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, оскільки таке підприємство відноситься до категорії суб'єктів, які утримуються за рахунок коштів місцевого бюджету, а отже, на нього не поширюється обов'язок сплачувати санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Проте, колегія суддів не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції, оскільки вказаного висновку суд дійшов без належного з'ясування обставин по справі та належної оцінки доказів, допустив неправильне застосування норм матеріального права та порушив норми процесуального права.
За правилами ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.315 КАС України, рішення суду скасовує та приймає по справі нове рішення про задоволення позову, з наступних підстав.
Так, апеляційним судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідно до розрахунку КП «Успенівський сількомунгосп» Успенівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, виходячи із середньооблікової чисельності штатних працівників КП «Успенівський сількомунгосп» Успенівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області у 2024 році - 9 осіб, підприємство мало працевлаштувати 1 особу з інвалідністю.
Однак, середньооблікова чисельність штатних працівників відповідача, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність у 2024 році становить 0 осіб.
За недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю позивачем нараховано відповідачу адміністративно-господарські санкції у розмірі 56 726,76грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 3 545грн..
Зазначені санкції в добровільному порядку відповідач не сплатив, що стало підставою звернення позивача до суду про стягнення вказаних сум в примусовому порядку.
Перевіряючи наявність підстав для стягнення з відповідача заборгованості нарахованої позивачем, судова колегія виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.19 ЗУ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі - Закон №875-XII) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Положеннями ч.2 ст.19 вказаного Закону №875-XII визначено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та з урахуванням вимог статті 18 цього Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Приписами ч.6 ст.19 Закону №875-XII Пенсійний фонд України у порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, надає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію:
про працевлаштованих осіб з інвалідністю;
про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;
необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті.
Отримана від Пенсійного фонду України інформація, яка містить ознаки порушень законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, є підставою для проведення перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю (ч.7 ст.19 Закону №875-XII).
Отримана від Пенсійного фонду України інформація про працевлаштованих осіб з інвалідністю використовується в Централізованому банку даних з проблем інвалідності для визначення в автоматичному режимі осіб з інвалідністю, які можуть бути працевлаштовані (ч.8 ст.19 Закону №875-XII).
Згідно із ч.12 ст.19 Закону №875-XII Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.
Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України (ч.13 ст.19 Закону №875-XII).
У відповідності до ч.1 ст.20 Закону №875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (ч.2 ст.20 Закону №875-ХІІ).
Так, згідно з ч.1 ст.218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення (ч.2 ст.218 ГК України).
Відповідно до змісту ч.2 ст.218 ГК України, вказана норма встановлює підстави для звільнення від відповідальності, як за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання (за що встановлено відповідальність у вигляді відшкодування збитків, штрафні санкції, або оперативно-господарські санкції), так і за порушення правил здійснення господарської діяльності (за що встановлено відповідальність у вигляді адміністративно-господарських санкцій).
Як вбачається з матеріалів справи, відмовляючи у задоволенні позову Одеського ОВФСЗОІ, суд першої інстанції вказав, що організаційно-правова форма юридичної особи відповідача комунальне підприємство.
Згідно з ч.1 ст.60-2 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» комунальне унітарне підприємство створюється уповноваженим органом місцевого самоврядування у розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і належить до сфери його управління
Згідно із відомостей, наявних в Єдиному реєстрі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів КП «Успенівський сількомунгосп» Успенівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області є одержувачем бюджетних коштів з міського бюджету.
Таким чином, КП «Успенівський сількомунгосп» Успенівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області є комунальним підприємством, заснованим Успенівською сільською радою Білгород-Дністровського району Одеської області, та відповідно до відомостей Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів є одержувачем коштів місцевого бюджету.
Надаючи оцінку вказаному висновку суду першої інстанції, судова колегія зазначає наступне.
На момент виникнення спірних правовідносин діяв Господарський кодекс України (далі - ГК України).
Відповідно до ст.78 ГК України комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).
При цьому, ст.136 ГК України передбачено, що право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Судова колегія зазначає, що дійсно, положення ч.1 ст.20 Закону №875-ХІІ не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Водночас, як встановлено судом першої інстанції, відповідно до інформації з Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів КП «Успенівський сількомунгосп» Успенівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області є одержувачем бюджетних коштів.
При цьому, відповідно до п.38 ч.1 ст.2 БК України одержувач бюджетних коштів - суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету.
Судова колегія зазначає, що суд першої інстанції помилково ототожнює термін «одержувач бюджетних коштів» та формулювання, визначене у ч.1 ст.20 Закону №875-ХІІ, «повністю утримується за рахунок коштів місцевих бюджетів».
Відповідно до Статуту Успенівського комунального підприємства «Селькомунхоз», затвердженого Рішенням Успенівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 24.12.2020р. №35/1-VIII, КП «Селькомунхоз» (далі - Підприємство) засновано на комунальній власності і підзвітне Успенівській сільській раді.
Підприємство веде самостійний баланс, має розрахунковий рахунок, інші рахунки в банках, печатку зі своїм найменуванням.
З наведеного слідує, що відповідач є самостійною юридичною особою у сфері господарювання.
Відтак, КП «Успенівський сількомунгосп» Успенівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області не звільняється від сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, відмовляючи у задоволенні адміністративного позову з підстав звільнення відповідача від сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Разом з тим, перевіривши обґрунтованість нарахування позивачем КП «Успенівський сількомунгосп» Успенівської сільської ради Білгород-Дністровського району адміністративно-господарських санкцій, судова колегія зазначає наступне.
Як встановлено апеляційним судом з інформації з Централізованого банку даних з проблем інвалідності, середньооблікова кількість штатних працівників у КП «Успенівський сількомунгосп» Успенівської сільської ради Білгород-Дністровського району становила: у січні 2024р. - 6 осіб, у лютому 2024р. - 6 осіб, у березні 2024р. - 7 осіб, у квітні 2024р. - 10 осіб; у травні 2024р. - 10 осіб; у червні 2024р. - 10 осіб; у липні 2024р. - 10 осіб; у серпні 2024р. - 10 осіб; у вересні 2024р. - 10 осіб, у жовтні 2024р. - 10 осіб; у листопаді 2024р. - 12 осіб; у грудні 2024р. - 11 осіб.
Отже, з наданих даних вбачається, що середньооблікова чисельність штатних працівників відповідача у 2024 році становила 9 осіб = (6+6+7+10+10+10+10+10+10+10+12+11)/12, при цьому, середньооблікова чисельність штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність у 2024 році становила 0 осіб = (0+0+0+0+0+0+0+0+0+0+0+0)/12.
Судова колегія вказує, що обов'язок по працевлаштуванню осіб з інвалідністю відповідно до встановленого Законом нормативу покладається як на роботодавців, так і на державну службу зайнятості. Механізм реалізації зазначеної програми працевлаштування передбачає здійснення певних заходів з боку підприємств.
Доказом, який свідчить про створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальних робочих місць, та інформування органів зайнятості про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю, є звіт форми №3-ПН.
Разом з тим, матеріли справи не містять доказів подання КП «Успенівський сількомунгосп» Успенівської сільської ради Білгород-Дністровського району інформування органів зайнятості про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю, шляхом подання звітності за формою №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» у 2024 році.
Отже, у межах спірного періоду відповідачем не виконано вимог ЗУ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» щодо вжиття заходів для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Таким чином, у зв'язку із невиконанням відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024р. Одеським обласним відділенням ФСЗОІ обґрунтовано надіслано до КП «Успенівський сількомунгосп» Успенівської сільської ради Білгород-Дністровського району розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Виходячи з наведеного, судова колегія дійшла висновку, що вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції на вказані обставини уваги не звернув, належної оцінки не дав, та дійшов помилкового висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, а тому вважає за необхідне рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти по справі нове рішення про задоволення позовних вимог з вищенаведених підстав.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,317 КАС України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю задовольнити.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2025р. скасувати.
Прийняти по справі нове рішення, яким адміністративний позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Комунального підприємства «Успенівський сількомунгосп» Успенівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Успенівський сількомунгосп» Успенівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції у розмірі 56 726,76грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 3 545грн. Банк - ГУ ДКСУ в Одеській області, Успенівська сільська ТГ, ГУК в Од.обл./с.Успенівка/50070000, ЄДРПОУ 37607526, Казначейство України (ел. адм. подат.), UA588999980313111230000015724, Код класифікації доходів бюджету 50070000. Бюджетне кодування в призначенні платежу: *;101; код ЄДРПОУ підприємства; платежі до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю за 2024 рік.
Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: А.І. Бітов
О.В. Єщенко