25 березня 2026 року м. Дніпросправа № 160/27264/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач), суддів: Баранник Н.П., Щербака А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2025 року (суддя 1-ї інстанції Олійник В.М.) в адміністративній справі №160/27264/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінара» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
22.09.2025 Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінара» звернулось до суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій просило суд:
- визнати протиправним та скасувати Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №77215 від 02.04.2025 року.
- зобов'язати Головне управління Державної податкової служби України у Дніпропетровській області виключити товариство з обмеженою відповідальністю «Фінара» з переліку платників податку, що відповідають Критеріям ризиковості платника податку.
В обґрунтування позову зазначено, що ТОВ «Фінара» з 18.07.2024 віднесено до ризикових платників ПДВ. 25.03.2025 товариством подано до контролюючого органу пояснення з первинними документами на підтвердження господарської діяльності. Незважаючи на це, рішенням від 02.04.2025 №77215 платника повторно визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості (п. 8 Порядку №1165) з мотивів ненадання документів. Позивач вважає таке рішення протиправним, оскільки необхідні документи були надані, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2025 року позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить відмовити у її задоволенні.
В силу пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «Фінара» - код ЄДРПОУ 43730628, ГУ ДПС У Дніпропетровській обл., Дніпровська ДПІ, основний вид господарської діяльності за кодом КВЕД: 49.41 - Вантажний автомобільний транспорт.
1. Платник ПДВ з: 01.09.2020. Призупинено реєстрацію ПДВ для платників єд. под. 3 групи 2% на період воєнного, надзвичайного стану з 31.03.2022 по 31.07.2023;
Чисельність працівників: січень 2025 року - 6 осіб (101 ознака), лютий 2025 року - 6 осіб (101 ознака) - згідно форми 4-ДФ за січень-лютий 2025 року;
Середня ЗП - за січень 2025 року - 8 300,00 грн. (по 2 особам), за лютий 2025 року - 8 300,00грн. (по 2 особам);
Основні фонди (тис. грн.): 467,8 тис.грн. (Згідно Фінансової звітності малого підприємства станом на 31.12.2024);
Запаси (тис.грн.): 65 827,9 тис.грн. (Згідно Фінансової звітності малого підприємства станом на 31.12.2024);
Наявність земельних ділянок (га): інформація відсутня;
Відомості про об'єкти оподаткування (ф.20-ОПП):
- офіс - Україна, 49000, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, Самарський район, вул. В.Вернадського, буд. 29К;
- цех - Україна, 49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, Шевченківський район, проспект Богдана Хмельницького,139
- DAF XF 95.530 вантажний сідловий тягач - Е НОМЕР_1 , TRAILER SDC LTD напівпричіп Н/ПР-платформа-Е НОМЕР_2 - Україна, 49000, Дніпропетровська область., м.Дніпро, Самарський район, вул. Курсантська, буд. 7/А.
Податкова адреса - Україна, 49000, Дніпропетровська область., м. Дніпро, Самарський район, вул. Курсантська, буд. 7/А;
Стан платника: 0.платник податків за основним місцем обліку.
ТОВ «Фінара» було внесено до переліку ризикових СГ 18.07.2024 по пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
25.03.2025 ТОВ «Фінара» надано повідомлення №9075650473 про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника критеріям ризиковості платника податку.
З пояснень відповідача вбачається, що ТОВ «Фінара» копії документів надано не в повному обсязі, а саме надано лише: рішення про відповідність/ невідповідність критеріям ризиковості платника податків, договір оренди обладнання, договір оренди будівлі, договори поставки, укладені з Військовою частиною НОМЕР_3 , по ТОВ «ТД «МАКСИМП МЕТАЛ СЕРВІС» та ТОВ «ФІРМА ВІКАНТ» - видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, платіжні документи, по ТОВ «ЕПІЦЕНТР» та ТОВ «ПРО ДИЗАЙН ГРУП» - рахунки, видаткові накладні, платіжні документи, по ТОВ СП «ДНІПРО» та ТОВ «ТК «АЛЬБАТРОС» - платіжні документи, оборотно-сальдові відомості по рахунках №10 за 2024 рік, №104 за 2024 рік, №361 за травень, червень-жовтень 2024 року, І квартал 2024 року, №631 за травень-жовтень 2024 року, І квартал 2024 року, №311 за квітень, травень, червень-жовтень 2024 року, І квартал 2024 року.
При проведенні аналізу податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) встановлено, що ТОВ «Фінара» у 2024 році реалізує піраміди бетонні, послуги оренди майна, послуги оренди промислового приміщення та ін. на загальну суму ПДВ 25 321,9 тис. грн., в тому числі на контрагентів, яких включено до переліку ризикових, а саме:
- ТОВ «АГРОМЕТ ДНІПРО ПЛЮС» (44340933) на суму ПДВ 45,6 тис. грн. (в т.ч. реєстрацію зупинено - ПДВ 45,6 тис.грн.), номенклатура - відшкодування вартості спожитої електроенергії, оренда промислової будівлі, оренда виробничих приміщень, комплект арматури. Період здійснення господарських операцій - жовтень 2024 року, лютий 2025 року. Включено до переліку ризикових СГ 27.03.2025 по пункту 8 Критеріїв ризиковості.
- ТОВ «МЕТ-СТАЛЬ» (45465112) на суму ПДВ 5,0 тис. грн. (в т.ч. реєстрацію зупинено ПДВ 5,0 тис.грн.), номенклатура - оренда нерухомого майна. Період здійснення господарських операцій - жовтень 2024 року, лютий 2025 року. Включено до переліку ризикових СГ 27.09.2024 по пункту 8 Критеріїв ризиковості.
ТОВ «Фінара» збільшує реєстраційний ліміт та формує власний податковий кредит за рахунок придбання послуг гнуття сталевої арматури, виготовлення (двері захисні Д-1М, закладна деталь ЗД-1, бійниця з заслонкою для панелі СП1-М, протикумулятивний екран), транспортних послуг, бетону, катанки, комплекту WoksMat 160, електродвигуна, мастила технологічного ВЕЛ-1Ф, арматури, листів, труб, смуги, кутика в асортименті, командно-спостережного пункту КСП, уніфікованої фортифікаційної споруди УФС-3, вогневої споруди ВС-1-3 та ін. на загальну суму ПДВ 26 587,4 тис. грн., в тому числі за рахунок контрагентів, яких включено до переліку ризикових, а саме:
- ТОВ «ФАЙЛНІКС ІНВЕСТ» (код 44680400). Номенклатура: гнуття сталевої арматури. Період здійснення господарських операцій - листопад-грудень 2024 року. Сума ПДВ 2 187,1 тис. грн. Включено до переліку ризикових СГ 12.03.2025 по пункту 8 Критеріїв ризиковості.
- ТОВ «ЛАЙТНЕМ ПРОГРЕС» (код 45158335). Номенклатура: експедиційні послуги. Період здійснення господарських операцій - травень 2024 року. Сума ПДВ 240,00 тис. грн. Включено до переліку ризикових СГ 30.05.2024.
Платником надано уточнюючий розрахунок до податкової декларації з ПДВ за травень 2024 (від 18.03.2025 № 9070351491), в якому зменшено податковий кредит по ТОВ «ЛАЙТНЕМ ПРОГРЕС» на суму 24 000,00 грн. При цьому, податкові накладні на умовний продаж відсутні, таким чином, ТОВ «Фінара» скористалось реєстраційним лімітом для реєстрації податкових накладних на суму 240 000,00 грн.
- ТОВ «АГРОМЕТ ДНІПРО ПЛЮС» (44340933) на суму ПДВ 64,9 тис. грн. (в т.ч. реєстрацію зупинено - ПДВ 29,5 тис.грн.), номенклатура - виготовлення металоконструкції. Період здійснення господарських операцій - грудень 2024 року, січень 2025 року. Включено до переліку ризикових СГ 27.03.2025 по пункту 8 Критеріїв ризиковості.
- ТОВ «БУДІВЕЛЬНО-МОНТАЖНЕ УПРАВЛІННЯ №13 МК» (код 41405861). Номенклатура: відшкодування витрат за електроенергію згідно договору 2-30-05/2023 від 01.05.2023. Сума ПДВ 57,6 тис. грн. (в т.ч. відмовлено в реєстрації/реєстрацію зупинено - ПДВ 57,6 тис.грн.). Включено до переліку ризикових СГ 12.08.2022 по пункту 7 Критеріїв ризиковості, 09.10.2024 виключено по пункту 7 та включено по пункту 8.
- ТОВ «ТД «МІНЕРАЛМАШ» (код 42880732). Номенклатура: електродвигун 7.5 кВт/750 об/хв. МТН 311-8. Період здійснення господарських операцій - квітень 2024 року. Сума ПДВ 7, 9 тис.грн. Включено до переліку ризикових СГ 04.09.2024.
Платником надано уточнюючий розрахунок до податкової декларації з ПДВ за квітень 2024 (від 18.03.2025 № 9070329586), в якому зменшено податковий кредит по ТОВ «ТД «МІНЕРАЛМАШ» на суму 7 960,00 грн. При цьому, податкові накладні на умовний продаж відсутні, таким чином, ТОВ «Фінара» скористалось реєстраційним лімітом для реєстрації виданих податкових накладних на суму 7 960,00 грн.
Згідно податкової звітності з ПДВ за період з серпня 2023 року по лютий 2025 року платником задекларовано податкові зобов'язання (ряд.1.1А) у сумі 133 549,49 тис.грн. При цьому, в Єдиному реєстрі податкових накладних за даний період зареєстровані податкові накладні на реалізацію товарів/послуг лише на суму 124 609,6 тис.грн., в тому числі мають статус відмовлено в реєстрації/реєстрацію зупинено - 2 400,9 тис.грн.
А отже, підприємством ТОВ «Фінара» у порушення пункту 201.10 статті 201 розділу V ПКУ несвоєчасно зареєстровані податкові накладні в ЄРПН в кількості 59 штук на загальну суму ПДВ - 23 709 013,46 грн. (складено акт камеральної перевірки від 19.03.2025 №13917/04-36-04-11/43730628).
Станом на 01.04.2025 по платнику ТОВ «Фінара» рахується податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 339 422,67 грн.
Оскільки податкові накладні зареєстровані не в повному обсязі, а документи платником не надані, ГУ ДПС у Дніпропетровській області неможливо встановити, що платником фактично реалізовано та чи відповідає номенклатура реалізованого товару номенклатурі придбаного товару.
02.04.2025 комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 25 березня 2025 року №2, прийнято рішення про відповідність/невідповідність (товариства з обмеженою відповідальністю «Фінара») платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №77215, відповідно до якого Комісією регіонального рівня відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165, прийнято рішення про відповідність платника податку пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, з підстав не надання копій документів, які можуть свідчити про відповідність/невідповідність платника податку.
Оскільки товариством було надано на адресу контролюючого органу необхідний перелік документів на підтвердження здійснення господарської діяльності, товариство з обмеженою відповідальністю «Фінара» вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №77215 від 02.04.2025, у зв'язку з чим, представник позивача звернувся до суду з цим позовом.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області та визначив, що належним і ефективним способом захисту порушеного права є зобов'язання відповідача виключити позивача з переліку ризикових платників податків.
Переглядаючи судове рішення, колегія суддів суду апеляційної інстанції доходить наступного висновку.
Положеннями частини другої статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 на виконання вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України затверджений Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165, в редакції, чинній на момент прийняття відповідачем оскаржуваного рішення), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з пунктом 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (крім розрахунку коригування, складеного відповідно до вимог підпунктів «б» і «в» підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.
При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі технічними засобами електронних комунікацій з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
- інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Якщо за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в такому рішенні зазначається:
- актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та ризикових операцій, відображених у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту;
- інформація щодо операцій, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, дата подання для реєстрації в Реєстрі яких не раніше 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту.
У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом одинадцятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, на підставі рішення комісії регіонального рівня або рішення суду автоматично виключаються з переліку ризикових його контрагенти за умови, що: виключною підставою для включення такого контрагента до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості на підставі пункту 8 додатка 1, було здійснення операції з таким платником податку; відсутні інші підстави та інформація, за якою встановлено відповідність контрагента критеріям ризиковості платника податку.
Рішення про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості платника податку набирає чинності у день засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Критерії ризиковості платника податків на додану вартість викладено у Додатку 1 до Порядку № 1165, відповідно до яких таким критерієм є, зокрема:
« 8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування».
З вищевказаних норм вбачається, що законодавцем установлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість, а саме: рішенню Комісії щодо відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.
При цьому встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.
Виходячи з наведеного, питання відповідності підприємства Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації. При цьому моніторинг проводиться в автоматизованому порядку.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 23.06.2022 у справі № 640/6130/20, від 14.05.2025 у справі №260/3479/24.
Суд апеляційної інстанції встановив, що спірне рішення про відповідність позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості прийнято не за наслідками подання податкових накладних/розрахунків коригування, що суперечить вимогам Порядку №1165.
В якості підстави для його прийняття контролюючим органом визначено податкову інформацію з кодами 03, 13, 14 (а.с. 46-48).
Колегія суддів зазначає, що з метою реалізації вимог абзацу другого пункту 8 додатка 1 до Порядку №1165 наказом Державної податкової служби України від 11.01.2023 №17 було затверджено довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, зокрема:
03 - постачання товарів / послуг за відсутності необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності. При цьому відсутнє придбання послуг із оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг із оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг із оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо;
13 - придбання товарів / послуг у платника(ів) податку, щодо якого(их) прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, якщо дата подання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних за операцією з придбання припадає на період після дати прийняття щодо постачальника рішення про відповідність такого постачальника критеріям ризиковості платника податку;
14 - постачання товарів / послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (Унакл), у зв'язку з придбанням товарів / послуг, не пов'язаних із господарською діяльністю платника податку, якщо постачальник не є виробником товару / послуги, що постачається.
Водночас, в оскаржуваному рішенні відповідачем не ідентифіковано конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, в яких були зафіксовані такі операції, а також не вказано конкретних податкових накладних/розрахунків коригування, складених позивачем та поданих ним на реєстрацію в ЄРПН, в яких були зафіксовані ризикові операції, і реєстрація яких була зупинена, що стало підставою для вирішення питання відповідності платника податку - позивача Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість
З такого формулювання підстав для віднесення позивача до ризикових платників податків не можливо зрозуміти наступне: які саме господарські операції та з якими суб'єктами господарювання стосуються прийнятого рішення; які суб'єкти господарювання віднесені до ризикових платників податків та/або свідчать про те, що взаємовідносини з ними вказують на ризиковість операцій.
Як правильно було встановлено судом першої інстанції, позивач неодноразово подавав пояснення та первинні документи, проте контролюючий орган не зазначив, які саме документи є ненаданими чи неналежними, а також не довів недостовірність поданих відомостей і не здійснив належної перевірки.
Суд першої інстанції також правильно відхилив посилання відповідача на взаємовідносини з контрагентом ТОВ «ФАЙЛНІКС ІНВЕСТ», оскільки рішення про віднесення останнього до ризикових дійсно було скасовано у судовому порядку.
З урахуванням встановлених обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення №77215 від 02.04.2025 не містить належного обґрунтування підстав віднесення позивача до ризикових платників податку за пунктом 8 Критеріїв, оскільки податковим органом не надано належних і допустимих доказів існування податкової інформації, яка б підтверджувала такі висновки.
Крім того, суд апеляційної іестанції наголошує, що спірне рішення прийнято на підставі інформації з баз даних ДПС, отриманої під час здійснення контрольних функцій, а не за результатами подання податкових накладних/розрахунків коригування для реєстрації, що свідчить про його прийняття не у спосіб, визначений законом.
З урахуванням наведених норм законодавства, правових висновків Верховного Суду та встановлених у справі фактів, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність рішення від 02.04.2025 №77215 та необхідність його скасування, а також про обґрунтованість зобов'язання відповідача виключити ТОВ «Фінара» з переліку ризикових платників податку.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи зазначене, суд першої інстанції вірно встановив обставини справи та ухвалив рішення з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування судового рішення відсутні.
Розподіл судових витрат не здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2025 року в адміністративній справі №160/27264/25 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст. 328, 329 КАС України.
Повне судове рішення складено 25 березня 2026 року.
Головуючий - суддя Н.І. Малиш
суддя Н.П. Баранник
суддя А.А. Щербак