19 березня 2026 року м. Дніпросправа № 280/1617/25
Головуючий суддя І інстанції - Сацький Р.В.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Іванова С.М. (доповідач),
суддів: Чередниченка В.Є., Шальєвої В.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.05.2025 в адміністративній справі №280/1617/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, які полягають у наступному:
- видача військового квитка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,
- направлення ОСОБА_1 на проходження ВЛК,
- призов під час мобілізації та направлення до військової частини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21.05.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено.
Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) в частині:
- видачі військового квитка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,
- направлення ОСОБА_1 на проходження ВЛК,
- призову під час мобілізації та направлення до військової частини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ІНФОРМАЦІЯ_4 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати вищезазначене рішення як таке, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що у разі призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, на підставі ст. 311 КАС України.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є мешканцем міста Запоріжжя.
Згідно з довідкою від 05.09.2024 р. ОСОБА_1 пройшов ВЛК в м. Миколаєві.
Згідно з карткою обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , 05.09.2024 оглядали лікарі декількох спеціальностей, проте підпис обстежуваної особи на цьому документі відсутній.
ОСОБА_1 також надано копію військового квитка, оформленого відповідачем 02.09.2024. У розділі VI військового квитка міститься відмітка про взяття ОСОБА_1 на військовий облік саме 02.09.2024 і саме ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Згідно з наданими позивачем даними з системи "Резерв+" ОСОБА_1 17.02.2020 пройшов ВЛК, 16.07.2024 оновив військово-облікові дані.
Згідно з тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного № НОМЕР_1 ОСОБА_1 з 17.02.2020 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Відповідно до талону-повідомлення єдиного обліку № 7535 відділенням поліції № 3 м. Миколаєва 05.09.2024 о 13 год 54 хв прийнято повідомлення гр. ОСОБА_2 про затримання працівниками ТЦК її чоловіка ОСОБА_1 .
Згідно з відповіддю ІНФОРМАЦІЯ_7 на адвокатський запит від 04.03.2025 ОСОБА_1 перебував на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Згідно з записом у виданому ІНФОРМАЦІЯ_5 військовому квитку ОСОБА_1 призваний на військову службу під час мобілізації 17.09.2024.
Вважаючи протиправними дії, які полягають у видачі військового квитка, направлення ОСОБА_1 на проходження ВЛК, призову під час мобілізації та направлення до військової частини, позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що дії ІНФОРМАЦІЯ_8 були явно і очевидно свавільними, оскільки закон взагалі, у жодному випадку не передбачає видачу іншого (повторного) військово-облікового документу замість діючого, незалежно від того, чи в паперовому чи в електронному вигляді існує такий документ. Законом також не передбачено право ІНФОРМАЦІЯ_5 направляти для проходження ВЛК громадянина, який не перебуває на військовому обліку у відповідному територіальному ТЦК та СП.
Суд апеляційної інстанції при перегляді справи в апеляційному порядку виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» вбачається, що призову на військову службу під час мобілізації підлягають військовозобов'язані, які, з-поміж іншого, визнані придатними до військової служби за станом здоров'я відповідно до висновку військово-лікарської комісії.
Частина п'ята статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає, що особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.
Алгоритм проведення мобілізації під час дії воєнного стану встановлено Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (надалі - Порядок № 560).
Згідно з пп. 21, 27 Порядку № 560 резервісти та військовозобов'язані зобов'язані під час мобілізації з'являтися за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Згідно з пп. 28, 29 Порядку № 560 виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки, в якій зазначаються:
прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) і дата народження громадянина, якому адресована повістка;
найменування районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ, що видав повістку;
мета виклику до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;
місце, день і час явки за викликом;
найменування посади, власне ім'я та прізвище, підпис посадової особи, яка видала повістку, та дата її підписання - для повісток, оформлених на бланку. Такі повістки скріплюються гербовою печаткою;
прізвище та власне ім'я керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, дата накладення кваліфікованого електронного підпису - для повісток, сформованих за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
реєстраційний номер повістки;
роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.
Згідно з п. 31 Порядку № 560 повістки мають право вручати представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки - в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Згідно з п. 35 Порядку № 560 вручення повісток резервістам та військовозобов'язаним здійснюється цілодобово за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на пунктах пропуску (блок-постах), пунктах пропуску через державний кордон України.
Згідно з п. 40 Порядку № 560 під час вручення повістки здійснюється фото- і відеофіксація із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації представником територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейським.
Згідно з п. 54 Порядку № 560 громадянину може бути запропоновано прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів, проте лише у разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, (…) виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру. При цьому оформлення повістки теж обов'язкове.
Згідно з п. 74 Порядку № 560 військовозобов'язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видається направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду. Направлення реєструється в журналі реєстрації направлень та видається військовозобов'язаному під особистий підпис.
Відповідачем не доведено факт вручення ОСОБА_1 повістки, а також жодним чином не обгрунтовано, на якій підставі позивач взагалі опинився в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_7 , не перебуваючи там на обліку.
Фактів порушення ОСОБА_1 правил військового обліку відповідач не довів, і навіть не зазначив про існування таких порушень.
Основним нормативно-правовим документом, що регулює питання постановлення на військовий облік і видачу військово-облікових документів є Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. № 559 (надалі - Порядок № 559).
Згідно з п. 1 Порядку № 559 військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
Згідно з п. 2 Порядку № 559 особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.
Згідно з п. 14 Порядку № 559 військово-обліковий документ на бланку видається (замінюється) за письмовою заявою громадянина України районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (відповідним органом СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках:
взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов'язаного або резервіста;
якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов'язаний та резервіст - військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного;
зміни категорії щодо військового обов'язку;
відсутності місця для внесення змін;
невідповідності відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зазначеним у пункті 3 цього Порядку;
втрати (зіпсування);
виявлення бажання змінити військово-обліковий документ, який був виданий до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.
Згідно з п. 17 Порядку № 559 для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов'язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру.
Згідно з п. 1 Розділу I Порядку видачі, зберігання та знищення військових квитків осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 10.04.2017 № 206, видача військових квитків військовозобов'язаним проводиться Р(М)ВК за місцем їх перебування на військовому обліку на підставі заяви про видачу військового квитка.
Будь-яких доказів перебування ОСОБА_1 на військовому обліку в м. Миколаєві або Миколаївській області до 05.09.2024, так само як і доказів його добровільного звернення із заявою про отримання військово-облікового документу в іншому регіоні у зв'язку зі зміною місця проживання відповідач не надав.
Питання медичного огляду регулюється розділом ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 (далі - Положення № 402, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пункти 1.1 Розділу ІІ Положення № 402 передбачають, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності, зокрема, до військової служби, з винесенням письмового висновку (постанови).
Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
На ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу І, пункту 1.4 глави І розділу ІІ Положення № 402.
Строки проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень, не можуть перевищувати 4 днів.
За необхідності направлення особи на додаткові лабораторні та інструментальні дослідження для отримання повної та об'єктивної інформації про стан її здоров'я, загальний строк проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень, не можуть перевищувати 14 днів (підпункт 2.8.6 глави 2 розділу І Положення № 402).
Відповідно до п. 1.2. глави 1 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі Розклад хвороб), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я.
Відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи) призовниками, військовозобов'язаними та резервістами вносяться до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у встановленому законодавством порядку.
Згідно з п. 3.1 глави 3 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.
ВЛК при ТЦК та СП заводить на кожного військовозобов'язаного картку обстеження та медичного огляду у паперовій формі за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності. Картка обстеження та медичного огляду скріплюється печаткою закладу охорони здоров'я (установи), в якому ця ВЛК проводить медичні огляди.
Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей (пункт 3.1 глави 3 Розділу ІІ Положення № 402).
Згідно п. 3.4 глави 3 розділу ІІ вбачається, що перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.
Направлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень може здійснюватися лікарями із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов'язаних.
Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов'язаний, що характеризують його стан здоров'я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд.
Як свідчать встановлені обставини справи, позивач перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 , що підтверджується витягом військового облікового документа з системи «Резерв +».
Згідно з відповіддю ІНФОРМАЦІЯ_7 на адвокатський запит від 04.03.2025 ОСОБА_1 перебував на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Отже, відповідачем фактично було повторно взято на військовий облік позивача, незважаючи на те, що останній перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Згідно довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_10 від 05.09.2024 позивач був визнаний придатним до проходження військової служби.
Між тим, згідно з карткою обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , 05.09.2024 оглядали лікарі декількох спеціальностей, проте підпис обстежуваної особи на цьому документі відсутній.
Також, як видно з довідки ВЛК та картки обстеження, в останніх відсутня печатка ВЛК та не зазначено номер відповідного протоколу. Крім того, відсутні документи про видачу ОСОБА_1 направлення на проходження ВЛК.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, що приписи законодавства не передбачають можливість видачі іншого (повторного) військово-облікового документу замість діючого, незалежно від того, чи в паперовому чи в електронному вигляді існує такий документ. Законодавством також не передбачено право ІНФОРМАЦІЯ_5 направляти для проходження ВЛК громадянина, який не перебуває на військовому обліку у відповідному територіальному ТЦК та СП.
Відтак, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, що оскільки позивач станом на 05.09.2024 не перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_11 , а медичні документи (історію хвороби та ін.) не міг надати до ВЛК для вивчення фізично, відповідно його направлення на ВЛК не ґрунтується на приписах законодавства, що в свою чергу зумовлює протиправність призову під час мобілізації та направлення до військової частини ОСОБА_1 .
Посилання відповідача в апеляційній скарзі на постанову ВС від 05.02.2025 (справа №160/2592/23), колегією суддів до уваги не приймаються, тому як остання не є релевантною до даних правовідносин.
Відтак, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.05.2025 в адміністративній справі №280/1617/25 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя С.М. Іванов
суддя В.Є. Чередниченко
суддя В.А. Шальєва