Рішення від 26.03.2026 по справі 520/25599/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2026 р. Справа № 520/25599/25

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку на підставі довідки військово-лікарської комісії від 27.06.2022 року на підставі ст. 30а гр.ІІ НМОУ 402-2008. ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 .Пр.86 від 27.06.2022р.;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку на підставі довідки військово-лікарської комісії від 27.06.2022 року на підставі ст. 30а гр.ІІ НМОУ 402-2008. ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 .Пр.86 від 27.06.2022р.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем протиправно не внесено відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку на підставі довідки військово-лікарської комісії від 27.06.2022 року на підставі ст. 30а гр.ІІ НМОУ 402-2008 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 .Пр.86 від 27.06.2022.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі без виклику сторін в судове засідання та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копію ухвали про відкриття провадження було надіслано відповідачу до його Електронного кабінету в системі "Електронний суд" та ним отримано, що підтверджено довідкою про доставку електронного листа.

Через систему "Електронний суд" представником відповідача надіслано відзив на позов, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві, зазначивши, що 20.06.2025 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 , надійшла письмова заява від громадянина ОСОБА_1 , у якій він просив виключити його з військового обліку, мотивуючи це тим, що у 2022 році він був виключений з військового обліку за п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», на підставі копії медичної довідки ВЛК від 27.06.2022 та копії тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 від 24.11.2017, де є запис про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних на підставі рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 Пр.86 від 27.06.2022.

За результатом розгляду вказаної заяви позивачу повідомлено про неможливість внесення відповідних змін Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, керуючись вимогами Розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 27.06.2024 №2502/ВОБ та у зв'язку з відсутністю документів: облікової картки/послужної картки, відомості видачі військових квитків (тимчасових посвідчень) з документами, що були підставою для видачі, книги протоколів засідань ВЛК та відповідного запису, результатів медичних обстежень, свідоцтва про хворобу. Вказане Розпорядження було видане у зв'язку з виявленням неодноразових випадків внесення завідомо недостовірної інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з метою ухилення особами від виконання військового обов'язку та згідно якого у разі прибуття громадян зі зверненням до ІНФОРМАЦІЯ_7 ) з метою внесення в Реєстрі «Оберіг» змін до їх персональних та службових даних і виключення з військового обліку на підставі документів (тимчасових посвідчень військовозобов'язаного, довідок ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 ), які були видані районними ТЦК та СП та відповідною ВЛК допускається лише при наявності відповідних документів, які підтверджують їх видачу: облікової картки/послужної картки, відомості видачі військових квитків (тимчасових посвідчень) з документами, що були підставою для видачі, книги протоколів засідань ВЛК та відповідного запису, результатів медичних обстежень, свідоцтва про хворобу.

Вказані документи станом на день надходження заяви позивача відсутні у ІНФОРМАЦІЯ_8 . Слід додати, що в межах кримінальних проваджень за №12023166240000056 від 24.02.2023 на підставі Ухвали Київського районного суду м. Харкова від 31.10.2023 справа №953/8469/23 та за №42023222750000147 від 01.09.2023 на підставі Ухвали Київського районного суду м. Харкова від 04.09.2023 справа №953/8108/23 у ІНФОРМАЦІЯ_4 були вилучені справи з підшитими матеріалами особових карток, амбулаторних карток, медичних карток, висновків лікарів, листів обстеження, протоколів медичних комісій, іншої медичної та облікової документації, акти знищення документів за 2021-2023 роки.

Крім того, зважаючи на положення п. 3.8. глави 3 розділу ІІ Положення № 402 (чинні на час проходження позивачем ВЛК 27.06.2022), довідка ВЛК, оформлена відносно позивача 27.06.2022, була дійсна протягом шести місяців та на момент надходження заяви ОСОБА_1 20.06.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_9 про актуалізацію даних, у червні 2025 така довідка втратила свою чинність.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Згідно даних військово - облікового документу МОУ "Резерв+", ОСОБА_1 з 24.11.2017 перебуває на військовому обліку як військовозобов'язаний в ІНФОРМАЦІЯ_1 . Згідно постанови ВЛК, позивач непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (а.с. 29).

Даними тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 підтверджено, що ОСОБА_1 прийнятий на тимчасовий облік запасу Збройних Сил України за ВОС №076 - наказ №70 від 05.08.2015 ІНФОРМАЦІЯ_10 (а.с. 17).

Також у тимчасовому посвідченні (зворотній бік) зазначено, що позивача визнано непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у військовий час (ст. 30а гр. ІІ наказу МОУ №402-2008 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 . Пр. 86 від 27.06.2022).

16.06.2025 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій просив внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про непридатність ОСОБА_1 , 24 квітня 1997 року до військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 30а гр.ІІ НМОУ 402-2008. ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 .Пр.86 від 27.06.2022р.; виключити ОСОБА_1 , 24 квітня 1997 року з військового обліку по ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 20 - 22).

В заяві зазначено, що згідно тимчасового посвідчення з 27.06.2022 позивач виключений з військового обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.07.2025 №8/7943 повідомлено позивача, що згідно Реєстру «Оберіг», станом на 01.07.2025 позивач перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_8 . Дані про проходження медичного огляду ВЛК при Чугуївському в період з 24.02.2022 року по 23.05.2025 року відсутні.

У зв'язку з виявленням неодноразових випадків внесення завідомо недостовірної інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з метою ухилення особами від виконання військового обов'язку начальником ІНФОРМАЦІЯ_11 видано Розпорядження від 27.06.2024 №2502/ВОБ, згідно якого у разі прибуття громадян зі зверненням до ІНФОРМАЦІЯ_7 ) з метою внесення в Реєстрі «Оберіг» змін до їх персональних та службових даних і виключення з військового обліку на підставі документів (тимчасових посвідчень військовозобов'язаного, довідок ІНФОРМАЦІЯ_12 ), які були видані районними ТЦК та СП та відповідною ВЛК допускається лише при наявності відповідних документів, які підтверджують їх видачу: облікової картки/послужної картки, відомості видачі військових квитків (тимчасових посвідчень) з документами, що були підставою для видачі, книги протоколів засідань ВЛК та відповідного запису, результатів медичних обстежень, свідоцтва про хворобу.

Враховуючи, що вищевказані підтверджуючі документи станом на теперішній час, та на час надходження заяви 20.06.2025 вилучені в рамках кримінального впровадження №42023222750000147 від 01.09.2023 , внести зміни до Реєстру «Оберіг» на підставі наданих до заяви документів, немає можливості.

Отже, з метою вирішення питання, щодо можливості внести зміни до Реєстру «Оберіг» про виключення з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 , позивачу слід пройти повторний медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 для визначення ступеню придатності до військової служби. В іншому випадку дані, щодо виключення а військового обліку військовозобов'язаних, будуть внесені до Реєстр «Оберіг» після повернення первинної медичної документації по закриттю кримінального провадження №42023222750000147 від 01.09.2023 (а.с. 25 - 26).

Зміст позову та доданих до нього документів свідчить, що позивач не погоджується з діями відповідача про включення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про перебування позивача на військовому обліку, оскільки позивач не є військовозобов'язаним, виключений з військового обліку у зв'язку з непридатністю до військової служби за станом здоров'я, в нього не виникає обов'язку проходити ВЛК, тому позивач звернувся до суду з даним позовом.

По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Згідно з ч. 5 цієї статті Закону, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч. 1 ст. 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (ч. 1 ст. 2 Закону № 1951-VIII).

Відповідно до ст. 5 Закону України № 1951-VIII, держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру. Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені статтею 9 Закону № 1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Відповідно до ст. 13 Закону № 1951-VIII, відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, знищуються суб'єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру. До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.

Згідно ст. 14 Закону № 1951-VIII, ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; 2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами; 3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення. Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Надання громадянам України інформації відповідно до статті 9 цього Закону здійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 1487), відповідно до пункту 2 якого військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 20 Порядку № 1487 визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Відповідно до п. 23 Порядку № 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.

Згідно п. 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виключають з військового обліку на підставі відповідних підтвердних документів осіб, які за рішенням суду визнані недієздатними, оголошені померлими (такими, що пропали безвісти), засуджені до позбавлення волі або померли; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до п. 81 Порядку № 1487, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

Згідно п. 1, 8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Відповідно до частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі;

5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом;

6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Згідно п.9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам.

Згідно пунктів 1, 3 Порядку виготовлення, видачі та знищення тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, затвердженого наказом Міністерства оборони України 21.11.2017 №610 (Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони № 509 від 25.07.2024; діяв на момент видачі позивачу тимчасового посвідчення військовозобов'язаного), тимчасове посвідчення військовозобов'язаного (далі - тимчасове посвідчення) є документом, що посвідчує особу військовозобов'язаного, який перебуває у запасі осіб офіцерського складу або осіб рядового, сержантського і старшинського складу (далі - військовозобов'язаний), та визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.

Тимчасове посвідчення видається військовозобов'язаним, які: взяті на військовий облік військовозобов'язаних та яким присвоєно первинні військові звання офіцерського складу запасу (до надходження їх особових справ); втратили військові квитки (до їх отримання); не проходили військову службу (навчальні збори) та не мають військово-облікової спеціальності; визнані призовними комісіями непридатними в мирний час, обмежено придатними у воєнний час до військової служби за станом здоров'я (до підтвердження цього рішення під час повторного медичного огляду); прибули з місць позбавлення волі.

В позовній заяві та в заяві від 16.06.2025 про виключення з військового обліку, направленій до відповідача, зазначено, що згідно тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 від 24.11.2017, позивач виключений з військового обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 з 27.06.2022.

Разом з тим, судом встановлено, що згідно даних військово - облікового документу МОУ "Резерв+", ОСОБА_1 з 24.11.2017 перебуває на військовому обліку як військовозобов'язаний в ІНФОРМАЦІЯ_1 . Згідно постанови ВЛК, позивач непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (а.с. 29).

Даними тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 від 24.11.2017 підтверджено, що ОСОБА_1 прийнятий на тимчасовий облік запасу Збройних Сил України за ВОС №076 - наказ №70 від 05.08.2015 ІНФОРМАЦІЯ_10 .

У тимчасовому посвідченні (зворотній бік) зазначено, що призовною комісією Чугуївського району Харківської області 08.05.2015 зарахований у запас згідно п.1 ч.1 ст. 18 та п.2-7 ч.1 ст.37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу"; непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у військовий час (30в І МОУ №402-2008 24.11.2017).

Також у тимчасовому посвідченні (зворотній бік) зазначено, що позивача визнано непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у військовий час (ст. 30а гр. ІІ наказу МОУ №402-2008 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 . Пр. 86 від 27.06.2022).

Суд звертає увагу, що в тимчасовому посвідченні зазначено, що воно дійсне до 08 травня 2020 року.

Тобто, на момент внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку та звернення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою від 16.06.2025 про виключення позивача з військового обліку, тимчасове посвідчення № НОМЕР_1 від 24.11.2017, видане ОСОБА_1 , втратило чинність, доказів продовження дії тимчасового посвідчення матеріали справи не містять, в тимчасовому посвідченні № НОМЕР_1 від 24.11.2017 такі дані також відсутні.

Зважаючи на що, тимчасове посвідчення № НОМЕР_1 від 24.11.2017 не є належним доказом того, що ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби та є виключеним з військового обліку.

В позовній заяві представник позивача зазначив, що відповідно до довідки військово-лікарської комісії від 27.06.2022 року на підставі статті 30а графи ІІ розкладу хвороб ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Форма довідки ВЛК визначена в Положенні про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (в редакції, яка діяла на момент складення довідки ВЛК) (додаток 4 до Положення), яка в обов'язковому порядку, серед іншого, повинна містити номенклатурний номер, дату її видачі та кутовий штамп.

В матеріалах справи наявна довідка військово - лікарської комісії про медичний огляд ОСОБА_1 .

Разом з тим, вищевказана довідка військово - лікарської комісії не містить номенклатурного номеру, дати її видачі та кутового штампу, що прямо передбачено Положення №402 (додаток 4 до Положення).

Крім того, у графі вищевказаної довідки міститься наступні дані (дослівно): "На підставі статті 30а графи ІІ розкладу хвороб непридатний до військової служби з виключенням з військового ока".

Отже, позивачем не надано до суду належних та допустимих доказів на підтвердження того, що він визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Зважаючи на що, в діях ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутні ознаки бездіяльності щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 , оскільки належними доказами не підтверджено того, що позивач визнаний непридатним до військової служби та виключений з військового обліку.

Отже, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат відповідно до положень статті 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Шевченко О.В.