Справа № 420/336/26
24 березня 2026 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хлімоненкова М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якому позивачка просить суд:
1.Визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо здійснення розрахунку розміру пенсійної виплати ОСОБА_1 з 07.10.2009 по 01.03.2024 без осучаснення пенсії (масових перерахунків), без врахування індексації пенсії та коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати, без врахування щомісячної компенсаційної виплати особам, яким виповнилось 80 років, та надбавки за понаднормового стажу у належному розмірі та без виплати підвищення дітям війни,
2.Зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити з 07.10.2009 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням положень Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме:
- осучаснення пенсії (масових перерахунків);
- індексації пенсії в т.ч. з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,11 з 01.05.2020 відповідно постанови Кабінеіу Міністрів України від 01.04.2020 №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році", з 01.03.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2021 №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році", у розмірі 1,14, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" від 24 лютого 2023 року №168 та у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році",
- щомісячної компенсаційної виплати особам, яким виповнилось 80 років;
- надбавки за понаднормового стажу,
3.Зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснювати виплату ОСОБА_1 перерахованої пенсії з урахуванням виплачених сум, з виплатою компенсації втрати частини доходів відповідно до частини другої статті 46 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
4.Зобов'язати ГУ ПФУ України в Одеській області встановити та виплачувати ОСОБА_1 з 07.10.2009 щомісячне підвищення пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни з виплатою компенсації втрати частини доходів відповідно до частини другої статті 46 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Обґрунтовуючи заявлені вимоги позивачка вказує, що під час поновлення виплати пенсії позивачки на виконання рішення суду у справі №420/14026/24, Головним управлінням протиправно здійснено розрахунок розміру пенсійної виплати ОСОБА_1 з 07.10.2009 по 01.03.2024 без осучаснення пенсії (масових перерахунків), без врахування індексації пенсії та коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати, без врахування щомісячної компенсаційної виплати особам, яким виповнилось 80 років, та надбавки за понаднормового стажу у належному розмірі та без виплати підвищення дітям війни, що не узгоджується з вимогами чинного законодавства та порушує права позивачки на отримання пенсії у належному встановленому законом розмірі.
Ухвалою суду від 12.01.2026 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Відповідачем - ГУ ПФУ в Одеській області було подано відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову.
У своїх доводах відповідач перш за все звертає увагу на пропуск позивачкою встановленого ст.122 КАС України строку для звернення до суду із цим позовом, оскільки з позовом позивач звернувся 05.01.2026, при цьому позовні вимоги стосуються зобов'язання Головне управління перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням положень Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме:- осучаснення пенсії (масових перерахунків);- індексації пенсії;- щомісячної компенсаційної виплати особам, яким виповнилось 80 років; - надбавки за понаднормового стажу з 07.10.2009 по сьогоднішній день, що виходить за межі шестимісячного строку, встановленого ст.122 КАС України.
З приводу осучаснення пенсійної виплати позивачки відповідач зазначає, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку. Оскільки представник Позивача звернувся до Головного управління не із заявою за додатком 3 до Порядку №22-1, а із заявою довільної форми, така заява була розглянута Головним управлінням в порядку Закону України від 02.10.1996 № 394/96 ВР «Про звернення громадян». З урахуванням наведеного Головне управління листом-відповіддю на звернення від 01.08.2025 за вих. № 21609-21383/4-03/8-1500/25 було надано обґрунтовану та вмотивовану відповідь по суті порушених питань з роз'ясненням підстав та умов проведення перерахунку пенсії відповідно до норм Закону № 1058.
Звертає увагу, що станом на 30.09.2025 пенсія Позивача складає 6393,63 грн, з яких : розмір пенсії за віком - 5499,44 грн; доплата за понаднормовий стаж - 257,76 грн; підвищення дітям війни згідно Постанови № 112 п. 6 - 66,43грн; компенсаційна виплата 80-ти річним - 570 грн. Відтак перерахунки пенсії Позивача було проведено згідно норм чинного законодавства.
Також, за твердженням відповідача вимоги зобов'язального характеру не можуть бути задоволені, оскільки є саме втручанням в дискреційні повноваження Головного управління та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
03.02.2026 від відповідача до суду надійшли копії матеріалів з пенсійної справи позивачки.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, з 18.07.1989 отримувала пенсію за віком у ГУ ПФУ в Одеській області
З 01.08.2004 року позивачці припинено виплату пенсії у зв'язку із її виїздом на постійне місце проживання до Німеччини.
19.01.2024 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про поновлення виплати пенсії за віком з 07.10.2009 року, та рішенням ГУ ПФУ в Одеській області від 26.01.2024 року № 155350018335 позивачці з 19.01.2024 року призначено пенсію за віком.
На заяву позивачки від 21.03.2024 року щодо поновлення виплати пенсії саме з 07.10.2009 року відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07.10.2009 року № 25-рп/2009 відповідач листом від 10.04.2024 року повідомив про відсутність підстав.
Таку відмову позивачка оскаржила до суду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.07.2024 у справі №420/14026/24 адміністративний позов було задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 26.01.2024 року № 155350018335 про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком з 19.01.2024 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV з 07.10.2009 року, з урахуванням вже виплачених сум. У задоволенні іншої частини вимог відмовлено.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 08 листопада 2024 року апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління ПФУ в Одеській області - залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 липня 2024 року - залишено без змін.
Додатковою постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2024, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишено без задоволення. Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено частково. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 липня 2024 року - скасовано в частині відмови ОСОБА_1 поновити виплату пенсії за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 07.10.2009 року, в розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з проведенням компенсації втрати частини доходів та прийняти постанову про задоволення позовних вимог в цій частині. Викладено абзац третій резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 липня 2024 року у наступній редакції: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV з 07.10.2009 року, в розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з проведенням компенсації втрати частини доходів, з урахуванням вже виплачених сум». В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 липня 2024 року залишено без змін.
З відповідей відповідача від 01.08.2025 №21609-21383/Ч-03/8-1500/25, від 09.10.2025 №1500-0306-8/167667, від 24.10.2025 №1500-0306-8/177387 на звернення представника позивачки вбачається, що на виконання судових рішень у справі №420/14026/24 ОСОБА_1 поновлено виплату пенсії за віком відповідно до Закону №1058 з 07.10.2009, в розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність станом на дату поновлення пенсії. На час виконання судового рішення, тобто на 07.10.2009, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлений ЗУ «Про Державний бюджет України на 2009 рік» становив 544,00 грн.
Доплата за період з 07.10.2009 по 31.01.2025 складає 96926,75 та виплачена додатковою відомістю у січні 2025 року. Сума компенсації за період з 07.10.2009 по 18.01.2024 в розмірі 169384,50 виплачена додатковою відомістю у лютому 2025 року.
Оскільки технічно, як вказував у відповідях відповідач, неможливо провести перерахунок пенсії з 07.10.2009 для опрацювання судового рішення управлінням 20.08.2025 за №1500-0307-5/140770 направлено запит до Пенсійного фонду України щодо ініціювання перерахунку пенсії модулем «Макетна обробка» та пенсійну справу приведено у відповідність з 19.01.2024.
З 19.01.2024 пенсію обчислено за матеріалами пенсійної справи при страховому стажі 41 рік 2 місяці (враховано по 01.02.1992) та середньомісячній заробітній платі 10305,14 грн, визначеній за періоди роботи з 01.07.1988 по 30.06.1989 (коефіцієнт становить 1,39164) застосовуючи норму для розрахунку понаднормативного стажу 20/25.
Також, з 19.01.2024 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з додаванням стажу за періоди роботи з 01.01.2004 по 31.07.2011 згідно даних індивідуальних відомостей про застраховану особу. Пенсію обчислено при страховому стажі 44 роки 4 місяці (враховано по 31.07.2011) та середньомісячній заробітній платі 10305,14 грн, визначеній за періоди роботи з 01.07.1988 по 30.06.1989 та її розмір становить 5462,77 грн.
З 01.03.2024 проведено масовий перерахунок пенсії (індексація заробітку). Розмір пенсії становить 5926,42 грн.
З 01.03.2025 проведено масовий перерахунок пенсії (індексація заробітку). Пенсію обчислено при страховому стажі 44 роки 4 місяці (враховано по 31.07.2011) та середньомісячній заробітній платі 12404,84 грн, визначеній за періоди роботи з 01.07.1988 по 30.06.1989 та її розмір становить 6393,63 грн, де: 5499,44 грн - розмір пенсії за віком; 257,76 грн - доплата за 24 роки понаднормативного стажу; 66,43 грн - підвищення дітям війни; 570,00 грн - компенсаційна виплата 80-ти річним.
Як вказував у листі від 01.08.2025 відповідач, ОСОБА_1 пенсію обчислено як працюючій особі, оскільки згідно Витягу з Єдиного реєстру страхувальників для фізичних осіб-підприємців вона з 14.10.2002 зареєстрована як підприємець. Для встановлення ОСОБА_1 статусу непрацюючої особи рекомендовано було їй звернутись до територіальних органів податкової служби для вирішення питання щодо припинення підприємницької діяльності та зняття з обліку як фізичної особи-підприємця, після чого, у зручний для неї спосіб, до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії та документами, що підтверджують припинення підприємницької діяльності.
Доплату по перерахунку пенсії за період 19.01.2024 по 31.07.2025 нараховано для виплати у найближчий виплатний період.
Після отримання дозволу від ПФУ, ЕПС позивачки Головним управлінням було доопрацьовано з 07.10.2009. Пенсію обчислено при страховому стажі 41 рік 2 місяці (враховано по 01.02.1992) та середньомісячній заробітній платі 1292,57 грн, визначеній за періоди роботи з 01.07.1988 по 30.06.1989 (коефіцієнт становить 1,39165) та її розмір становить 1084, 26 грн (716, 99 грн - розмір пенсії за віком, 114,24 грн - доплата за 21 рік понаднормативного стажу, 878,22 грн - розмір пенсії за віком з ростом зарплати, 209,04 грн - доплата до розміру пенсії з урахуванням ст.42 Закону №1058.
Доплату по перерахунку пенсії за період 07.10.2009 по 18.01.2024 в сумі 94497,08 грн нараховано для виплати в жовтні.
Щодо вікових доплат, у листі від 09.10.2025 відповідач вказував: «Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 963 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому», передбачено, що особам у віці від 70 до 75 років, у яких розмір щомісячної пенсійної виплати з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсаційної виплати, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, є меншим від розміру середньої заробітної плати (доходу) 10340,35 грн в Україні за 2020 рік, з якої сплачено страхові внески та яка (який) враховується для обчислення пенсії, виплачується у межах зазначеного розміру щомісячна компенсаційна виплата у розмірі 300 гривень.
Пунктом 8 постанови Кабінету Міністрів України від 12.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» визначено, що з 1 березня 2023 року щомісячна компенсаційна виплата особам, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік та, яким виповнилося, зокрема, 80 років і більше виплачується у розмірі до 570 гривень.
До прийняття вищезазначених нормативно-правових актів встановлення доплати до пенсії в залежності від віку законодавством не передбачалось.
На підставі зазначеного, ОСОБА_1 з 19.01.2024 встановлена і виплачується щомісячна |компенсаційна виплата як особі, яка досягла 80-ти років в сумі 570,00 грн.».
Вказані обставини щодо проведених перерахунків також підтверджуються даними з електронної пенсійної справи позивачки.
Отже, згідно з документи з ЕПС позивачки, ОСОБА_1 пенсія з 07.10.2009 по 18.01.2024 встановлена у розмірі 1087,26 грн; з 19.01.2024 встановлена і виплачується щомісячна компенсаційна виплата як особі, яка досягла 80-ти років у сумі 570 грн., підвищення дітям війни у розмірі 66,43 грн, доплата за понаднормовий стаж 257,76грн, при цьому у перерахунках вказана інформація про вид перерахунку: «Макетна обробка» та «За рішенням суду», а також: «Був пенсіонером з 07.10.2009 по довічно. Не підлягає МП (масовим перерахункам), признач. за ріш.суду в тверд.розм. з 07.10.2009 по довічно; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ з 07.10.2009 по довічно».
У листі від 24.10.2025 на неодноразові звернення представника позивачки повідомлено, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.07.2024 з урахуванням додаткової постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2024 у справі № 420/14026/24 пенсія заявниці поновлюється у розмірі, визначеному відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який був визначений на дату припинення її виплати у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон. Подальші перерахунки пенсії зазначеним судовим рішенням не передбачені. Для перерахунку пенсії з 07.10.2009 з урахуванням підвищення дітям війни і з 1 жовтня 2022 року вікових виплат підстави відсутні.
Позивачка вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії з осучасненням її розміру, з урахуванням всіх доплат, підвищень та індексацій, звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.
Згідно з ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058, який набрав чинності з 01.01.2004 (далі -Закон № 1058-IV).
За приписами статті 1 Закону № 1058-ІV:
- мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом;
- пенсійні виплати - грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати;
- пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ст.7 Закону №1058-ІV принципами загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, поряд з іншими, є рівноправність застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат, державна гарантія реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом, відповідальність суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Відповідно до статті 27 Закону № 1058-ІV, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом;
Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Згідно із ч. 1 статті 28 Закону № 1058, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
З 01.01.2018 для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом (частина друга статті 28 Закону № 1058-ІV).
З 01.11.2009 по 31.12.2009 розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність становив 573 грн.
Сукупний аналіз наведених норм матеріального права доводять, що позивач мав право на поновлення пенсії, в розмірі, який не може бути менш мінімального розміру пенсії, встановленого Законом № 1058-IV та має право на перерахунок пенсії.
Так, відповідно до ст. 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
За приписами ч. 2 статті 42 Закону № 1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення;
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
Отже для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, та у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 Закону №1058, при цьому, перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати.
Постановою КМ України від 20.02.2019 №124 було затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) визначав механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії; а також установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Постановою КМ України від 01.04.2020 №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» було установлено, що: 1) у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11; 2) у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; 3) перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
Постановою КМ України від 22.02.2021 №127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», установлено зокрема, що що у 2021 році: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Постановою КМ України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» установлено, що з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Постановою КМ України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Постановою КМ України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Частиною першою статті 43 Закону №1058-ІV встановлено, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до частини другої статті 43 Закону № 1058-ІV для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.
Згідно із частиною четвертою статті 45 Закону №1058-ІV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
1) у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
2) у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Згідно статті 51 Закону № 1058-ІV, під час перебування пенсіонера за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Відповідно до п.4-3 Прикінцевих положень Закону №1058- ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Як було встановлено судом, відповідачем на виконання судових рішень по справі №420/14026/24 поновлено виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність згідно ЗУ «Про Державний бюджет України на 2009 рік» - 544,00 грн.
Разом з цим, з урахуванням наведених вище норм, при поновленні пенсії відповідач повинен був врахувати та застосувати норми ЗУ №1058, якими передбачено, що:
- розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону
- перерахунок пенсій за віком, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Отже, з дня поновлення виплати пенсії, позивач користується усіма правами на підвищення та перерахунок пенсії згідно вимог Закону України № 1058-IV, будь-яких обмежень його прав, як пенсіонера, якому призначено виплату пенсії за рішенням суду наведеним Законом не встановлено.
Крім того, Законами України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік передбачається зростання мінімальної заробітної плати, у зв'язку з чим, пенсійний орган в автоматичному режимі перераховує мінімальний розмір пенсійних виплат для непрацюючих пенсіонерів, які досягли віку 65 років та мають страховий стаж не менше 30 років для жінок та 35 років для чоловіків, а тому, посилання відповідача на відсутність у рішенні суду про зобов'язання щодо проведення перерахунку пенсії у разі збільшення розмірів мінімальної пенсії позивачу є безпідставними.
Таким чином, перерахунок пенсій повинен здійснюватися автоматизованим способом за матеріалами пенсійних справ, з врахуванням збільшення прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом та мінімальної заробітної плати.
Суд зазначає, що при поновленні позивачу пенсії відповідачем безпідставно розраховано її розмір без врахування масових перерахунків пенсій, оскільки Закон України №1058 не містить застережень щодо встановлення твердого розміру пенсійної виплати та заборону перерахунків пенсій осіб, які постійно проживають за межами України.
Виконання вимог закону, в тому числі, щодо проведення підвищення та перерахунку пенсій є обов'язком відповідача.
Відтак, відповідачем допущені протиправні діяння щодо невиплати позивачці пенсії за віком, у законодавчо встановлених розмірах, з урахуванням збільшення розмірів у зв'язку з масовими перерахунками.
Щодо нарахування та виплати надбавки до пенсії відповідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Закон України «Про соціальний захист дітей війни», який набрав чинності з 01.01.2006 (далі Закон 2195-IV), установлює правовий статус дітей війни і визначає основи їх соціального захисту та гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.
Відповідно до ст. 1 Закону 2195-IV дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Статтею 6 Закону 2195-IV (в редакції, що діяла до 01.01.2008) було передбачено, що дітям війни пенсія або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Після ухвалення рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 постановою Кабінету Міністрів від 28.05.2008 № 530 встановлено, що діти війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та «Про жертви нацистських переслідувань") отримують підвищення: з 22.05.2008 - 48,10 грн, з 01.07.2008 - 48,20 грн, з 01.10.2008 та надалі - 49,80 грн.
Законом № 76-VІІI від 28.12.2014 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" внесено зміни в ч. 1 с. 6 Закону № 2195-IV, а саме викладено в наступній редакції «дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 №112) установлено, що на даний час дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене статтею 6 Закону 2195-IV, провадиться у розмірі 66,43 грн.
Таким чином, оскільки позивачка є громадянкою України та на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни їй не виповнилось 18 року, суд дійшов висновку, що вона має право на виплату надбавки до пенсії відповідно до ст. 6 Закону 2195-IV.
Також, суд зазначає, що пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» було передбачено установлення з 1 квітня 2020 р. особам, які отримують пенсію і яким виповнилося 80 років і більше, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2019 рік, щомісячну компенсаційну виплату в розмірі до 500 гривень у межах зазначеного розміру.
Щомісячна компенсаційна виплата особам, які отримують пенсію та досягли 80-річного віку після 1 квітня 2020 р., встановлюється і виплачується з дати досягнення зазначеного віку.
Позивачу виповнилося 80 років у 2014 році, отже відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 вона мала право на встановлення щомісячної компенсаційної виплати.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 втратив чинність.
Разом з цим пунктом 8 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 установлено з 1 березня 2023 р. щомісячну компенсаційну виплату особам, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік: яким виповнилося 80 років і більше, - у розмірі до 570 гривень.
Посилання відповідача на те, що у зв'язку з тим, що рішенням суду не покладені зобов'язання Головного управління щодо проведення перерахунків пенсії, то для нарахування щомісячної компенсаційної виплати немає правових підстав, є хибними та безпідставними, оскільки відповідач мав дотримуватись норм постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 та постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168.
За таких обставин суд доходить висновку, що у цій частині позовні вимоги є правомірними та належать задоволенню.
Підсумовуючи викладене суд зазначає, що ГУПФУ в Одеській області всупереч вказаним нормам законодавства не було проведено перерахунок пенсії позивача з урахуванням встановленого законодавством мінімального розміру пенсії, підвищень, індексації, передбачених нормами чинного законодавства.
Щодо виплати компенсації, суд зазначає таке.
Згідно з частинами першою, другою статті 46 Закону №1058-IV, нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Згідно статті 3 Закону №2050-III, сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Тобто, необхідною умовою для вирішення таких спірних вимог є встановлення факту нарахування доходу, про що зазначено у статі 3 Закону №2050-III.
Оскільки нарахування суми пенсії за результатами здійснений перерахунків на виконання рішення суду у даній справі ще не відбулося, заявлені вимоги позивачки щодо виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати задоволенню не підлягають, у зв'язку з їх передчасністю.
Крім того, відповідно до статті 4 Закону №2050-III, виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Зі змісту норм Закону №2050-III та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159 слідує, що підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов: 1) нарахування громадянину належних йому доходів, а саме заробітної плати (грошове забезпечення), пенсії, соціальних виплат, стипендії; 2) доходи не повинні носити разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата); 3) порушення встановлених строків їх виплати (як з вини так і без вини підприємств всіх форм власності і господарювання); 4) затримка виплати доходів на один і більше календарних місяців; 5) зростання цін на споживчі товари і тарифи та послуги.
Тобто, основною умовою для виплати громадянину, передбаченої статтею 2 Закону №2050-III, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) і компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Таким чином, за наявності визначених Законом №2050-III умов, присуджена за рішенням суду сума підлягає компенсації у тому ж самому порядку, якщо ці умови настали у зв'язку з несвоєчасним виконанням рішення суду.
Тобто, коли суми нараховуються за рішенням суду, то підстава для виплати компенсації виникає у зв'язку з несвоєчасним виконанням рішення суду. Отже, визначальними обставинами для виплати компенсації є дати нарахування та фактичної виплати вказаних доходів, оскільки основною умовою для виплати громадянину компенсації, передбаченої статтею 2 Закону №2050-III, є порушення встановлених строків саме виплати нарахованих доходів.
Вказаний правовий висновок щодо компенсації узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним зокрема у постанові від 25.05.2025 у справі №440/2166/23.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснювати виплату перерахованої пенсії з виплатою компенсації втрати частини доходів задоволенню не підлягають.
Згідно зі ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ч.2 ст.73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Підсумовуючи усе викладене вище, зважаючи на встановлені спірні обставини та досліджені судом докази у сукупності, зважаючи на відсутність доказів, які спростовували б вимоги позивача та підтверджували правомірність поведінки пенсійного органу у спірних правовідносинах, суд вважає наявними підстави для часткового задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
З огляду на викладене, оскільки судом прийнято рішення про задоволення вимог позивача, суд вважає за доцільне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати у вигляді сплаченого за подання цього позову судового збору у сумі 1331,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Задовольнити частково позов ОСОБА_1 .
Визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо здійснення розрахунку розміру пенсійної виплати ОСОБА_1 з 07.10.2009 по 01.03.2024 без осучаснення пенсії (масових перерахунків), без врахування індексації пенсії та коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати, без врахування щомісячної компенсаційної виплати особам, яким виповнилось 80 років, та надбавки за понаднормового стажу у належному розмірі та без виплати підвищення дітям війни.
Зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити з 07.10.2009 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням положень Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме:
- осучаснення пенсії (масових перерахунків);
- індексації пенсії в т.ч. з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,11 з 01.05.2020 відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році", з 01.03.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році", у розмірі 1,14, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" від 24 лютого 2023 року №168 та у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році",
- щомісячної компенсаційної виплати особам, яким виповнилось 80 років;
- надбавки за понаднормовий стаж,
- щомісячного підвищення пенсії як дитині війни відповідно до ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни».
У задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 1331,20 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса: вул. Канатна, 83, м.Одеса, 65012.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА