Справа № 420/7859/25
25 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
I. Зміст заяви та позиція сторін.
02.02.2026 року судом зареєстровано заяву Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - заявник) про зміну способу та порядку виконання по виконавчому провадженню № 79305615 та № 79305511 з примусового виконання виконавчого листа № 420/7859/25, виданого 25.09.2025 Одеським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії з 01 січня 2025 року та з 01 березня 2025 року без урахування коефіцієнтів її зменшення згідно статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та з урахуванням фактично проведених виплат та Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії з 01 березня 2025 року без обмеження її максимальним розміром та зобов'язання з урахуванням фактично проведених виплат. на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 нарахованої доплати пенсії за період з 01.01.2025 по 31.10.2025 в сумі 125800,40 грн., мотивуючи тривалим його не виконанням.
II. Процесуальні дії суду.
Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 02.02.2026 року вказана заява передана на розгляд судді Дубровній В.А.
Ухвалою від 09.02.2026 р. дану заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 19.02.2026 року вказану заяву прийнято та призначено до розгляду в порядку письмового провадження, а також запропоновано іншому учаснику справи надати пояснення/заперечення щодо вказаної заяви.
IІІ. Обставини та докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07 травня 2025 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати ОСОБА_1 з 01 січня 2025 року та з 01 березня 2025 року пенсії з урахуванням коефіцієнтів її зменшення згідно статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії з 01 січня 2025 року та з 01 березня 2025 року без урахування коефіцієнтів її зменшення згідно статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та з урахуванням фактично проведених виплат.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати ОСОБА_1 з 01 березня 2025 року пенсії з обмеженням її максимальним розміром.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії з 01 березня 2025 року без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням фактично проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Стягнуто з Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 937,92( одна тисяча дев'ятсот тридцять сім гривень 92 копійок ) гривень.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10.09.2025 рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 травня 2025 року залишено без змін.
25.09.2025 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 420/7859/25, яким зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії з 01 березня 2025 року без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням фактично проведених виплат.
25.09.2025 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 420/7859/25, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії з 01 січня 2025 року та з 01 березня 2025 року без урахування коефіцієнтів її зменшення згідно статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та з урахуванням фактично проведених виплат.
08.10.2025 р. Постановою Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відкрито виконавче провадження ВП № 79305615 з примусового виконання виконавчого листа № 420/7859/25, виданого 25.09.2025 Одеським окружним адміністративним судом, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії з 01 січня 2025 року та з 01 березня 2025 року без урахування коефіцієнтів її зменшення згідно статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та з урахуванням фактично проведених виплат.
21.10.2025 р. ГУ ПФУ в Одеській області листом, адресованим Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в межах виконавчого провадження ВП № 79305615, повідомило, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.05.2025 по справі № 420/7859/25, залишеного без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10.09.2025, ОСОБА_1 21.10.2025 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2025 та з 01.03.2025. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2025 становитиме 42 581,42 грн. Сума доплати за період з 01.01.2025 по 31.10.2025 з урахуванням фактично виплачених сум склала 125 800,40 грн та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації. Фінансування пенсій, призначених за нормами Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії від 21.10.2025 р. за пенсійною справою №1503004479 ОСОБА_1 з 01.01.2025 року по 31.10.2025 року сума виплати 125 800,40 грн.
Внаслідок тривалого не виконання судового рішення в частині виплати нарахованої доплати, заявник звернувся до суду з вказаною заявою.
ІV. Норми права, які застосував суд.
Статтею 129-1 Конституції України проголошено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Питання зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення врегульовані статтею 378 КАС України, якою визначено, зокрема,
- за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. ( абз. 1 ч. 1 ст. 378 КАС України);
- підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. ( абз. 2 ч. 3 ст. 378 КАС України);
- невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат. ( абз. 2 ч. 3 ст. 378 КАС України).
З метою забезпечення своєчасного захисту та відновлення порушеного права особи частиною третью статті 33 Закону України “Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII визначено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
V. Оцінка та висновки суду.
З сукупного аналізу наведених вище норм вбачається, що обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили, при цьому підставою для застосування правил статті 378 КАС України є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим.
При цьому, з 19 грудня 2024 року положення частини третьої статті 378 КАС України на підставі Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21 листопада 2024 року №4094-IX (далі - Закон № 4094-IX) були доповнені абзацом другим, яким встановлено самостійну та достатню підставу для зміни способу виконання після двомісячного строку невиконання рішення про пенсійні виплати.
Виходячи з мети цих змін, судове втручання у спосіб виконання не є переглядом суті рішення, а становить механізм забезпечення реального і своєчасного виконання судового рішення, що відповідає вимогам статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та статті 129-1 Конституції України.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.05.2025 по справі №420/7859/25 ГУ ПФУ в Одеській області ОСОБА_1 проведено перерахунок його пенсії з 01 січня 2025 року та з 01 березня 2025 року без урахування коефіцієнтів її зменшення згідно статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та з урахуванням фактично проведених виплат внаслідок якого нараховано суму виплати 125 800,40 грн. за період з 01.01.2025 року по 31.10.2025 року
Разом з тим, за позицією ГУ ПФУ виплата вказаної суми доплати буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України.
Отже, у даній ситуації наявний факт часткового невиконання відповідачем рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.05.2025 року по справі № 420/7859/25, яке набрало законної сили, щодо виплати на користь позивача перерахованої пенсійної виплати, протягом більш ніж двох місяців.
Таким чином, застосування процесуального механізму, передбаченого абзацом другим частини третьої статті 378 КАС України, про зміну способу і порядку виконання судового рішення із зобов'язання вчинити дії на стягнення з ГУ ПФУ в Одеській області нарахованої суми (125 800,40 грн) є єдиним дієвим та ефективним заходом, спрямованим на реальне поновлення порушених соціальних прав громадянина.
Верховний Суд в ухвалі від 03 березня 2025 року по справі №160/5259/20 підкреслив, що формальне виконання зобов'язань без реального відновлення прав особи є неприпустимим, особливо у справах щодо пенсійних виплат. Судовий контроль має гарантувати ефективний захист соціальних прав.
Вищенаведений правовий підхід Верховного Суду полягає в тому, що метою судового контролю за виконанням рішення суду є не лише перевірка звіту боржника, а й забезпечення фактичного поновлення прав. Якщо виконання рішення про зобов'язання вчинити дії блокується неправомірною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, суд зобов'язаний обрати інший спосіб виконання, який забезпечить безумовне і реальне поновлення прав, а саме - стягнення коштів.
У свою чергу зміна способу виконання судового рішення не є створенням нового грошового зобов'язання, оскільки сума заборгованості у розмірі 125 800,40 грн. є чітко визначеною та нарахованою самим ГУ ПФУ.
З огляду на вищенаведені норми абз. 2 ч. 3 ст. 378 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для зміни способу виконання рішення суду в частині його не виконання на стягнення з ГУ ПФУ в Одеській області на користь ОСОБА_1 перерахованої суми доплати пенсії в сумі 125 800,40 грн. за період з 01.01.2025 року по 31.10.2025 року
Керуючись ст. ст. 241 , 243, 248, 249, 370, 378 КАС України, суд,-
ухвалив:
Змінити спосіб виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 травня 2025 року у справі № 420/7859/25, встановивши новий спосіб виконання судового рішення в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату пенсії з 01 січня 2025 року та з 01 березня 2025 року без урахування коефіцієнтів її зменшення згідно статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та з урахуванням фактично проведених виплат на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65012, ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) нарахованої доплати пенсії за період з 01.01.2025 по 31.10.2025 в сумі 125 800,40 грн.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя В.А. Дубровна