26 березня 2026 рокусправа № 380/9226/25
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо не нарахування та не виплати індексації ОСОБА_1 за період з 07.11.2015 по 31.10.2017;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017, без урахування податків та зборів, виходячи з розміру нарахованого грошового забезпечення за вказаний період та базового місяця - листопад 2015 року;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо нарахування та виплати індексації ОСОБА_1 за період з 01.01.2024 по 12.11.2024 з розрахунку базового місяця грудень 2023 року;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області перерахувати індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2024 по 12.11.2024, виходячи з розміру нарахованого грошового забезпечення за вказаний період та базового місяця - листопад 2015 року, виплатити таку без урахування податків та зборів;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції ОСОБА_1 не в повному розмірі;
- зобов'язати ГУНП у Львівській області перерахувати розмір одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції з розміру грошового забезпечення, до складу якого включити індексацію га додаткову винагороду (доплату) визначену постановою КМУ від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» та виплати таку ОСОБА_1 без урахування податків та зборів;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової компенсації за не використані 139 днів відпустки не в повному розмірі;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області перерахувати та виплатити грошову компенсацію ОСОБА_1 за не використані 139 днів відпустки, з розміру грошового забезпечення, до складу якого включити індексацію та додаткову винагороду (доплату) визначену постановою КМУ від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» без урахування податків та зборів;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо не нарахування та не виплати доплати за службу в нічний час ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час за період з 07.11.2015 по 12.11.2024, без урахування податків та зборів.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що згідно листа ГУНП у Львівській області йому виплачувалось індексація лише з листопада 2017 року. Зазначив, що з листопада 2015 року по жовтень 2017 відповідач протиправно не нараховував та не виплачував йому індексації. Щодо індексації грошового забезпечення за період з січня по листопад 2024 року вказав, що відповідачем така розрахована та проведена в неналежному розмірі. Вказав, що після звільнення подав звернення до ГУ НП у Львівській області для отримання інформації про те, які складові грошового забезпечення та в якому розмірі були взяті для розрахунку розміру одноразової грошової допомоги та компенсації за не відбуті відпустки при його звільненні. Стверджує, що при проведенні відповідних розрахунків відповідачем використано неповний розмір його грошового забезпечення, внаслідок чого виплати нараховано в неналежному розмірі. Позивач також зазначив, що перебував на посаді старшого дізнавача ВД ЛРУП № 1 ГУ НП у Львівській області та згідно графіків ніс службу цілодобово у складі слідчо-оперативної групи, тобто і в нічний час, однак жодної доплати за службу в нічний час не виплачено. Вважає дії відповідача протиправними, тому звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою суду від 12.05.2025 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
На адресу суд від відповідача надійшов відзив, у якому проти позову заперечив. Вказав, що додаткова винагорода, передбачена Постановою КМУ № 168, виплачується лише у період дії воєнного стану, її розмір не є сталим, вона виплачується в залежності від виконання завдань та визначається наказами керівника органу, що сукупно свідчить про тимчасовий характер такої додаткової винагороди. Зазначив, що підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції. Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється керівником підрозділу, у якому проходить службу поліцейський, шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною в додатку 1 до Порядку № 260, яка до 15 числа місяця, наступного після залучення поліцейських до несення служби в нічний час, подається до фінансового підрозділу. Доплата за службу в нічний час не має постійного характеру та виплачується поліцейським, залучення яких до служби в нічний час, підтверджене вказаними вище документами, за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць. Вважає, що для виплати доплати за службу в нічний час не виконано всі умови, визначені законом, а саме головна умова - надходження до управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку довідки встановленої форми залишається невиконаною. Просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
На адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій не погодився з позицією відповідача. Просив задовольнити позов повністю.
Суд всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та встановив таке.
ОСОБА_1 проходив службу в Органах внутрішніх справ по 06.11.2015, та з 2014 по 2024 роки в Національній поліції, що не заперечується сторонами.
Відповідно до Витягу з Наказу від 12.11.2024 № 745 о/с майор поліції ОСОБА_1 звільнений відповідно до Закону України "Про національну поліцію" зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 за станом здоров'я (через хворобу) з 12 листопада 2024 року, та виплачено грошову компенсацію за невикористані під час проходження служби дні щорічних оплачуваних відпусток, у кількості 139 днів.
Позивач вважає, що при звільненні відповідач неправомірно здійснював нарахування та виплату індексації грошового забезпечення, одноразову грошову допомогу при звільнені, грошову компенсацію за не використані 139 днів відпустки, та доплату за службу в нічний час за період з 07.11.2015 по 12.11.2024, тому звернувся з цим позовом до суду.
Суд при вирішенні спору по суті керується таким.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VII).
Щодо позовних вимог в частині індексації грошового забезпечення за періоди з 07.11.2015 по 30.11.2017, з 01.01.2024 по 12.11.2024 з врахуванням базового місяця - листопад 2015 року, суд зазначає таке.
Пунктом 4 частини 10 статті 62 Закону № 580-VII визначено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
Згідно частин першої та другої статті 94 Закону № 580-VII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Відповідно до частини п'ятої статті 94 Закону № 580-VII грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Наказом МВС від 06.04.2016 № 260, який набрав чинності з 27.05.2016, затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).
Відповідно до пункту 2 наказу МВС України від 06.04.2016 № 60 цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07 листопада 2015 року.
Пунктом 3 розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять:
1) посадовий оклад;
2) оклад за спеціальним званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);
4) премії;
5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 11 розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
Згідно статті 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-III (далі Закон № 2017-III) законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
В силу статті 19 Закону № 2017-III державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Як визначено у статті 1 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За приписами частини першої статті 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Частиною шостою статті 2 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Приписами частини другої статті 5 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Відповідно до статті 6 Закону № 1282-ХІІ у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з статтею 9 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.
Таким чином, основною метою індексації грошових доходів населення є забезпечення достатнього життєвого рівня населення України за рахунок відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078).
Вказаний Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Пунктом 2 Порядку № 1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру зокрема грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби (у редакції, чинній до 24.10.2017) / військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби (у редакції, чинній після 24.10.2017).
Згідно п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Відповідно до п.1-1 Порядку № 1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Конституційний Суд України в рішенні від 15 жовтня 2013 року у справі № 9-рп/2013 за конституційним зверненням громадянина щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначив, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
На підставі системного аналізу наведених положень законодавства Конституційний Суд України дійшов висновку, що працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем. Це право працівника відповідає засадам справедливості, добросовісності, розумності як складовим конституційного принципу верховенства права та не порушує балансу прав і законних інтересів працівників і роботодавців.
Отже, індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення поліцейських, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті. Звільнення особи із служби в поліції жодним чином не позбавляє її права на отримання виплат, на які вона має право, проте не отримувала їх під час проходження служби за незалежних від неї обставин.
При цьому обмежене фінансування державного органу чи установи, де особа проходила службу, жодним чином не впливає на право особи отримати індексацію грошового забезпечення.
Із листа Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП у Львівській області від 17.04.2025 № 127825-2025, наданого у відповідь на запит позивача від 11.01.2025, суд встановив, що індексація грошового забезпечення поліцейських в ГУНП у Львівській області проводиться з листопада 2017 року з врахуванням базового місяця - листопад 2015 року. В листі вказано, що індексація грошового забезпечення позивача за період з 07.11.2015 по 30.10.2017 не нараховувалася та не виплачувалася, оскільки нормативними документами не було врегульовано проведення індексації грошових доходів поліцейських.
У листі також зазначено, що дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» відновлено в 2024 році, який призупинено в 2023 році. Однак, право на індексацію настало в серпні 2024 року, коли індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, який встановлюється у розмірі 103% та базовим місцям для нарахування індексації був грудень 2023 року.
Суд враховує, що Постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782 внесено зміни до пункту 2 Порядку № 1078, доповнивши абзац п'ятий після слова «військовослужбовців» словом «поліцейських».
Відповідач мотивує правомірність не нарахування позивачу індексації грошового забезпечення тим, що зміни до Порядку № 1078, які зобов'язують здійснювати індексацію грошового забезпечення саме поліцейських, внесені лише 18.10.2017 постановою Кабінету Міністрів України № 782.
Однак суд звертає увагу, що положення Закону № 580-VIII та Закону № 1282-XII мають вищу юридичну силу, ніж положення Порядку № 1078.
З огляду на викладене суд критично оцінює доводи відповідача про здійснення індексація грошового забезпечення позивача лише з дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 782, оскільки така індексація прямо передбачена положеннями Закону України «Про Національну поліцію» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 16.07.2020 у справі № 2140/1763/18 та від 21.01.2021 у справі № 160/35/20.
Оскільки індексація грошового забезпечення прямо передбачена положеннями Закону України «Про Національну поліцію» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», тому, в силу положень частини 2 статті 8 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку, про протиправну бездіяльність відповідача щодо не здійснення індексації грошового забезпечення позивача за період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року включно.
Сторонами не заперечується, що позивач проходив службу у ГУНП у Львівській області з 07.11.2015, тому індексацію грошового забезпечення позивача слід здійснити з 07.11.2015.
Суд зазначає, що грошове забезпечення Національної поліції затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, якою встановлено розмір посадового окладу та інших елементів грошового забезпечення поліцейських. Саме тому листопад 2015 року є базовим місцем для обрахунку індексації грошового забезпечення поліцейських.
Суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постановах від 19.05.2022 у справі № 380/11904/21 та від 20.04.2022 у справі № 420/3593/20, щодо необхідності вказівки базового місяця при зобов'язанні нарахувати індексацію грошового забезпечення, для ефективного поновлення порушеного права особи.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо не нарахування та не виплатити позивачу індексації грошового забезпечення з 07.11.2015 по 31.10.2017, виходячи з розміру грошового забезпечення, нарахованого за вказаний період та базового місяця листопад 2015 року.
Щодо позовних вимог в частині нарахування та виплати індексації грошового забезпечення із застосування базового місяця листопада 2015 року за період з 01.01.2024 по 12.11.2024, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет на 2023 рік» від 03.11.2022 № 2710-IX, зупинено на 2023 рік дію, зокрема, Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Водночас, статтею 39 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX визначено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 01.01.2024. Отже, у 2024 році право на проведення індексації заробітної плати працівників поновлюється.
Відповідно до пункту 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Місяцем, в якому офіційно опублікований індекс споживчих цін за червень 2024 року, є липень 2024 року, тобто, підвищення заробітної плати поліцейським у зв'язку з її індексацією повинно здійснитись у серпні 2024 року.
Таким чином, починаючи з січня по липень 2024 року індексація поліцейським не проводилася, адже не було перевищення порогу індексації 103% відповідно до даних Державної служби статистики України.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність з боку відповідача протиправної бездіяльності щодо не проведення нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період січня-липня 2024 року.
Позовні вимоги в цій частині зводяться виключно до того, що за період служби у 2024 році індексація грошового забезпечення повинна здійснюватись з визначенням базового місяця листопад 2015 року.
Однак згідно з викладеними приписами законодавства листопад 2015 року як базовий місяць не застосовується для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення у період з 01.01.2024 по 31.12.2024, оскільки обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 01.01.2024.
Тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2024 по 12.11.2024 із застосуванням базового місяця листопада 2015 року не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні та грошової компенсації за не використані 139 днів відпустки не в повному розмірі, без врахування індексації та додаткової винагороди, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, суд зазначає таке.
Відповідно до абзацу 1 п. 6 розділу VIІІ Порядку № 260, нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.
Згідно з абзацом 10 п. 8 розділу ІІІ Порядку № 260 виплата грошової компенсації за невикористану відпустку проводиться, виходячи з розміру місячного грошового забезпечення, право на отримання якого поліцейський має відповідно до законодавства, на день звільнення зі служби. При цьому одноденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення розміру грошового забезпечення на 30 календарних днів. Кількість днів для виплати грошової компенсації за невикористану відпустку вказується в наказі про звільнення.
Відповідно до приписів п. 3 розділу І Порядку № 260, до складу грошового забезпечення входять щомісячні додаткові види грошового забезпечення, зокрема, винагороди, які мають постійний характер.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168), в пункті 1 якої установив, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Державної прикордонної служби, виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000,00 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000,00 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Вирішуючи питання того, чи є додаткова винагорода, передбачена Постановою № 168, винагородою, яка має постійний характер та підлягає включенню до складу місячного грошового забезпечення для визначення розміру компенсації за невикористані дні щорічної основної та додаткової відпусток, обрахованих та виплачених військовослужбовцю при звільненні з військової служби суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» чітко і однозначно передбачає, що: додаткова винагорода за своєю суттю є тимчасовою (непостійною) виплатою, оскільки установлюється на період дії воєнного стану та прямо залежить від наявності (дії) в Україні правового режиму воєнного стану; розмір додаткової винагороди не є сталим, адже вона виплачується пропорційно в розрахунку на місяць у залежності від виконання завдань та часу приймання участі в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів; визначається наказами командирів (начальників).
Отже за відсутності принаймні однієї із указаних умов, виплата додаткової винагороди не здійснюється.
Таким чином, за своєю правовою природою, додаткова винагорода, установлена постановою № 168, є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення.
Подібна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.03.2025 у справі № 240/2921/23.
Враховуючи, що до складу грошового забезпечення, з якого нараховується одноразова грошова допомога при звільненні зі служби в поліції, включаються винагороди, які мають постійний характер, а додаткова винагорода, передбачена Постановою № 168, має тимчасовий (непостійний) характер, так як установлюється на період дії воєнного стану та прямо залежить від наявності (дії) в Україні правового режиму воєнного стану, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого повинна бути обрахована одноразова грошова допомога при звільненні позивача зі служби в поліції, додаткової винагороди, визначеної Постановою № 168.
Аналогічно не підлягають до задоволення позовні вимоги в частині включення додаткової винагороди, визначеної Постановою № 168, при нарахуванні та виплаті грошової компенсації за не використані 139 днів відпустки.
Зважаючи на викладене, суд визнає протиправною бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та грошової компенсації за не використані 139 днів відпустки не в повному обсязі, зобов'язавши відповідача перерахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби в поліції та грошову компенсацію за не використані 139 днів відпустки, виходячи із розміру грошового забезпечення з урахуванням індексації, з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо доплати за службу в нічний час за період з 07.11.2015 по 12.11.2024, суд зазначає таке.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 3 пункту 5 цієї Постанови, визначено обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260).
Згідно п. 5 Розділу І вказаного Порядку № 260, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять:
1) посадовий оклад;
2) оклад за спеціальним званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);
4) премії;
5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 11 Розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
Відповідно до п. 11 Розділу ІІ Порядку № 260, поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Пунктом 15 Порядку № 260 визначено, що у разі звільнення зі служби грошове забезпечення поліцейським виплачується по день їх звільнення зі служби в поліції включно.
Проаналізувавши наведені норми, суд дійшов висновку, що за несення служби в нічний час поліцейським обов'язково виплачується доплата у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
У відзиві відповідач вказав, що підстави для прийняття рішення про задоволення позову відсутні, оскільки для виплати доплати за службу в нічний час не виконано всі умова, визначені законом, а саме головна умова - надходження до управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку довідки встановленої форми залишається невиконаною. До відзиву відповідач долучив відповідь Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку на запит, з якого слідує, що до УФЗБО керівником структурного підрозділу не надавалися довідки про виконання ОСОБА_1 службових обов'язків у нічний час за період з 017.11.2015 року по 12.11.2024 року, тому не було підстав для нарахування доплати за службу в нічний час. Також, з долученої відповідачем до відзиву відповіді № 84013-2025 від 26.05.2025 ГУ НП у Львівській області слідує, що довідки визначені додатком 1 Порядку умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджених Наказом МВС України від 06.04.2016 № 260, в період часу з 07.11.2015 по 12.11.2024 не оформлялися та не подавалися до фінансового підрозділу ГУ НП у Львівській області.
Однак, як встановив суд, відповідач у відповідь на запит позивача від 01.05.2025 щодо отримання інформації, та надання копій сторінок журналів де міститься інформація про дати заступлення позивачем на добові чергування у складі слідчо-оперативної групи, а також відомості про дату і час видачі/повернення вогнепальної зброї, вказав, що термін зберігання книги нарядів становить 5 років, тому надати запитувану інформацію за період з 07.11.2015 - 31.12.2017 неможливо, оскільки вилучені для знищення, як такі, що не мають культурної цінності, втратили практичне значення документів СДЗ ГУНП у Львівській області.
Повідомив, що позивач заступав в добові наряди згідно згідно книги нарядів Львівського РУП №1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 582 від 26.07.2024 в такі дні: 10.08.2024, 19.08.2024, 29.08.2024, 15.09.2024, 19.09.2024, 24.09.2024, 09.10.2024, 05.10.2024;- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 560 від 27.05.2025 в такі дні: 29.06.2024, 06.07.2024, 12.07.2024, 21.07.2024;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 532 від 17.02.2024 в такі дні: 06.03.2024, 10.03.024, 16.03.2024;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 476 від 28.12.2023 в такі дні: 04.01.2024, 09.01.2024, 12.01.2024, 21.01.2024, 30.01.2024, 04.02.2024, 08.02.2024;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 463 від 08.11.2023 в такі дні: 18.11.2023, 22.11.2023, 01.12.2023, 05.12.2023, 11.12.2023, 22.12.2023;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 449 від 29.09.2023 в такі дні: 07.10.2023, 07.11.2023;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 436 від 10.08.2023 в такі дні: 06.09.2023, 25.09.2023;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 420 від 21.06.2023 в такі дні: 18.07.2023, 21.07.2023, 27.07.2023, 05.08.2023, 08,08.2023;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 370 від 15.02.2023 в такі дні: 01.03.2023, 16.03.2023, 25.03.2023, 23.04.2023;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 322 від 23.11.2022 в такі дні: 24.11.2022, 30.11.2022, 20.12.2022, 14.01.2023, 31.01.2023, 13.02.2023;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 318 від 19.10.2022 в такі дні: 30.10.2022, 12.11.2022, 15.11.2022;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 312 від 17.09.2022 в такі дні: 25.09.2022, 07.10.2024, 14.10.2022;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 303 від 28.07.2022 в такі дні: 11.08.2022, 17.08.2022, 25.08.2022, 04.09.2022, 16.09.2022;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 273 від 19.04.2022 в такі дні: 02.05.2022, 12.05.2022, 22.05.2022, 01.06.2022, 11.06.2022, 21.06.2022, 07.07.2022, 12.07.2022,23.07.2022;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 129 від 15.12.2021 в такі дні: 30.12.2021, 04.01.2022, 15.01.2022, 27.01.2022, 06.02.2022, 27.02.2022, 01.03.2022, 03.03.2022;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 97 від 06.09.2021 в такі дні: 10.09.2021, 07.11.2021, 12.11.2021, 14.11.2021, 18.11.2021;
- згідно книги нарядів Львівського РУП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 70 від 03.05.2021 в такі дні: 06.05.2021, 24.05.2021, 01.06.2021. 06.06.2021, 16.06.2021, 23.06.2021, 05.07.2021, 14.07.2021, 24.07.2021, 05.08.2021, 11.08.2021, 21.08.2021, 02.09.2021;
- згідно книги нарядів Львівського РУП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 5 від 23.01.2021 в такі дні: 03.02.2021, 04.03.2021, 08.03.2021, 22.03.2021, 22.04.2021, 30.04.2021;
- згідно книги нарядів Личаківського ВП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 291 від 07.09.2020 в такі дні: 11.10.2020, 21.10.2020, 03.11.2020, 11.11.2020, 19.11.2020, 16.12.2020, 22.12.2020, 02.01.2021;
- згідно книги нарядів Личаківського ВП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 283 від 30.04.2020 в такі дні: 06.05.2020, 05.06.2020, 30.07.2020, 08.08.2020;
- згідно книги нарядів Личаківського ВП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 260 від 01.01.2020 в такі дні: 02.01.2020, 13.01.2020, 19.01.2020, 28.01.2020, 05.02.2020, 07.02.2020, 14.02.2020, 19.02.2020, 26.02.2020, 04.03.2020, 15.03.2020, 18.03.2020, 19.03.2020, 26.03.2020, 29.03.2020, 01.04.2020, 04.04.2020, 06.04.2020, 08.04.2020, 23.04.2020, 25.04.2020, 02.05.2020;
- згідно книги нарядів Личаківського ВП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 240 від 22.08.2019 в такі дні: 26.08.2019, 01.09.2019;
- згідно книги нарядів Личаківського ВП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 239 від 20.07.2019 в такі дні: 21.07.2019, 13.08.2019;
- згідно книги нарядів Личаківського ВП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 231 від 10.04.2019 в такі дні: 19.04.2019, 21.04.2019, 23.04.2019, 12.05.2019, 21.05.2019, 29.05.2019, 17.06.2019, 03.07.2019, 19.07.2019;
- згідно книги нарядів Личаківського ВП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 209 від 01.01.2019 в такі дні: 06.01.2019, 10.01.2019, 23.01.2019, 01.02.2019, 08.02.2019, 16.02.2019, 20.02.2019, 24.03.2019, 28.03.2019, 30.03.2019, 01.04.2019, 10.04.2019;
- згідно книги нарядів Личаківського ВП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 196 від 16.11.2018 в такі дні: 19.11.2018, 03.12.2018, 10.12.2018, 24.12.2018;
- згідно книги нарядів Личаківського ВП ГУНП у Львівській області, інвентарний №192 від 09.08.2018 в такі дні: 24.08.2018, 30.08.2018, 23.09.2018, 06.10.2018, 12.10.2018, 19.10.2018, 01.11.2018, 07.11.2018;
- згідно книги нарядів Личаківського ВП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 315 від 01.05.2018 в такі дні: 13.05.2018, 20.05.2018, 24.05.2018, 01.06.2018, 09.06.2018, 19.06.2018, 22.06.2018, 08.07.2018, 19.07.2018, 30.07.2018, 01.08.2018.
Будь-яких зауважень чи заперечень щодо наданої відповідачем інформації про добові чергування та несення служби в нічний час позивач до суду не надав.
Суд враховує, що доказів на підтвердження обставин виконання позивачем службових обов'язків в нічний час за період з 07.11.2015 по 12.05.2018 та з 10.10.2024 по 12.11.2024 в матеріалах справи немає.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на отримання доплати за службу в нічний час за час проходження служби в поліції за період з 13.05.2018 по 09.10.2024.
Щодо позовних вимог в частині нарахування та виплати грошової компенсації за невикористані дні відпустки, одноразової грошової допомоги при звільненні, індексації грошового забезпечення та доплати за службу в нічний час без урахування податків та зборів, суд зазначає, що визначення конкретної суми, яка підлягає перерахуванню позивачу, після сплати необхідних податків та зборів, так і саме нарахування сум податків та зборів належить до компетенції відповідача. Отже, позовні вимоги в цій частині є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 256, 293, 295 КАС України, суд-
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 07.11.2015 року по 31.10.2017 року, виходячи з розміру грошового забезпечення за вказаний період та базового місяця листопад 2015 року.
3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 року по 31.10.2017 року, виходячи з розміру нарахованого грошового забезпечення за вказаний період та базового місяця - листопад 2015 року.
4. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та грошової компенсації за не використані 139 днів відпустки не в повному обсязі.
5. Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби в поліції та грошову компенсацію за не використані 139 днів відпустки, виходячи із розміру грошового забезпечення з урахуванням індексації.
6. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час.
7. Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час у період з 13.05.2018 по 09.10.2024.
8. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
9. Судові витрати розподілу не підлягають.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Національної поліції у Львівській області (79007 м. Львів площа Генерала Григоренка 3; код ЄДРПОУ 40108833).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Р.П. Качур