Рішення від 26.03.2026 по справі 340/7333/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/7333/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді К.М. Притули, розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради, Кропивницької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Кропивницької міської ради від 17.09.2013 №2456 «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території м. Кіровограда» в частині затвердження містобудівної документації «План зонування території м. Кіровограда», якою віднесено земельну ділянку площею 0,12 га по проїзду Підлісному у м. Кропивницькому з кадастровим номером 3510100000:04:046:0094 частково до території з функціональним призначенням Р-2 (рекреаційної зони активного відпочинку) та ТР-2 (зони магістральних вулиць, майданів в межах червоних ліній);

- визнати протиправними дії Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради щодо відмови у наданні будівельного паспорту забудови земельної ділянки за заявою ОСОБА_1 від 17.04.2025;

- зобов'язати Департамент містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки, площею 0,12 га по проїзду Підлісному у м. Кропивницькому з кадастровим номером 3510100000:04:046:0094.

В обґрунтування своєї позиції позивач вказує, що на його думку рішення Кіровоградської міської ради №2456 від 17.09.2013 про затвердження плану зонування територій м.Кропивницького в частині віднесення земельної ділянки з кадастровим №3510100000:04:046:0094до території з функціональним призначенням Р-2 (рекреаційної зони активного відпочинку) та ТР-2 (зони магістральних вулиць, майданів в межах червоних ліній) є незаконним, а дії Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради які полягають у відмові у видачі будівельного паспорта забудови вказаної земельної ділянки та оформлені листом №А362288958808510159 від 01.05.2025 є протиправними.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.10.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін.

Ухвалою судді від 13.11.2025 клопотання позивача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження задоволено та призначено справу до розгляду у підготовчому судовому засіданні.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.01.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні 27.02.2026, судом ухвалено продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.

До суду від представника відповідачів, надійшли відзиви на адміністративний позов, в якому представник вказує, що земельна ділянка з кадастровим номером 3510100000:04:046:0094 відповідно до містобудівної документації віднесена частково до зони Р-2 - рекреаційної зони активного відпочинку і частково до зони магістральних вулиць, майданів в межах червоних ліній ТР - 2. Вважає, що спірне рішення в частині земельної ділянки позивача, не суперечить генеральному плану та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». На думку представника відповідача, генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації населеного пункту на місцевому рівні, на його основі розробляються інші види містобудівної документації на місцевому рівні, які не можуть суперечити генеральному плану населеного пункту, а отже не має підстав стверджувати що оскаржуване рішення прийняте без урахування попередніх рішень щодо планування і забудови територій.

14.11.2025, представником позивача подано до суду відповідь на відзив, відповідно якої, представник позивача вважає, що відповідачами не спростовано належними та допустимими доказами доводи позивача про незаконність рішення Кіровоградської міської ради від 17.09.2013 №2456 «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території м.Кіровограда» в частині затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Кіровограда» якою віднесено земельну ділянку площею 0,12 га по проїзду Підлісному у м. Кропивницькому з кадастровим №3510100000:04:046:0094 частково до території з функціональним призначенням Р-2 (рекреаційної зони активного відпочинку) та ТР-2 (зони магістральних вулиць, майданів червоних ліній), що, на думку позивача, виключає і правомірність відмови у видачі будівельного паспорта позивачу. Також, 27.02.2026 представником позивача подано до суду додаткові пояснення.

20.11.2025, 04.12.2025 та 02.03.2026, представником відповідачів подано до суду заперечення на відповідь на відзив та пояснення по справі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, 15.11.2024 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 був укладений договір купівлі-продажу, зареєстрований в реєстрі за №4292, відповідно до пунктів 1.1.-1.3. якого, за цим Договором продавець продає, а покупець купує земельну ділянку загальною площею 0,12 га в межах згідно з планом, розташовану за адресою: Кіровоградська область, місто Кропивницький, проїзд Підлісний, кадастровий номер: 3510100000:04:046:0094.

Цільове призначення земельної ділянки - для індивідуального садівництва, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення. На земельній ділянці відсуьні будь-які будівлі та споруди.

Відчужувана земельна ділянка належить продавцю на праві приватної власності на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії КР№023850, виданого 30.10.2008 Управлінням земельних ресурсів у місті Кіровограді на підставі рішення сесії Кіровоградської міської ради від 16.09.2008 року № 1260, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010838700441.

17.04.2025 ОСОБА_1 звернувся до Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради із заявою №173915 про видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки 3510100000:04:046:0094 на об'єкт будівництва: Нове будівництво одноповерхового садового будинку та лазні-сараю.

Департаментом містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради прийнято рішення про відмову у видачі містобудівних умов та обмежень №А3622889588080510159 від 01.05.2025 р. (реєстраційний номер документу в ЄДЕССБ ВР01:2889-5880-8889-8769), яким відмовлено у наданні будівельного паспорта забудови земельної ділянки відповідно до пункту 2.4 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №103 від 05.07.2011, а саме: невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Рішення обґрунтовано тим, що зазначена земельна ділянка відповідно до містобудівної документації: генерального плану міста, затвердженого рішенням міської ради від 12.09.2000 р. №627 «Про затвердження генерального плану м. Кіровограда» частково розташована на території лісопарків та частково на території магістральних вулиць та доріг районного значення; плану зонування території міста, затвердженого рішенням міської ради від 17.09.2013 №2456 «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території м. Кіровограда», земельна ділянка віднесена частково до зони Р-2 - рекреаційної зони активного відпочинку і частково до зони магістральних вулиць, майданів в межах червоних ліній ТР-2. Відповідно до статті 18 Закону України «Про автомобільні дороги» розташування будь-яких об'єктів, будівель, споруд або їх частин у межах «червоних ліній» вулиці не допускається. Згідно з пунктом 6.1.44 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» розміщення садової забудови в межах населених пунктів на території лісів та лісопарків не допускається.

Позивач, не погоджуючись з вказаним рішенням, звернувся з зазначеними позовними вимогами до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 р. №3038-VI.

Відповідно до пунктів 2, 7-9 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту - одночасно містобудівна документація на місцевому рівні та землевпорядна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.

Містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.

Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

План зонування території (зонінг) - документація, що є складовою комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади або генерального плану населеного пункту і визначає умови та обмеження використання території у межах визначених функціональних зон.

Частинами 1, 2, 5 статті 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад, генеральних планів населених пунктів і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням відомостей Державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі у цифровій формі в державній системі координат у формі електронних документів, що містять базові і тематичні геопросторові дані.

Порядок обміну інформацією між містобудівним кадастром та Державним земельним кадастром встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Містобудівна документація на місцевому рівні може бути оновлена за рішенням місцевих рад.

Оновлення містобудівної документації передбачає:

1) актуалізацію картографо-геодезичної основи;

2) перенесення з паперових носіїв у векторну цифрову форму;

3) приведення містобудівної документації у відповідність із вимогами законодавства в частині формату зберігання та оброблення даних.

Обмеження у використанні земель (територій), визначені комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади, генеральним планом населеного пункту, детальним планом території, підлягають внесенню до містобудівного кадастру, а також Державного земельного кадастру в порядку, встановленому Законом України «Про Державний земельний кадастр».

Класифікація обмежень у використанні земель, що можуть встановлюватися комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади, генеральним планом населеного пункту, детальним планом території, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.ч.1, 2, 10 ст.17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту є одночасно видом містобудівної документації на місцевому рівні та документацією із землеустрою і призначений для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

Обов'язковою складовою генерального плану населеного пункту є план зонування території цього населеного пункту.

До складу генерального плану населеного пункту обов'язково включаються планувальні рішення детальних планів територій (у тому числі формування земельних ділянок), на яких планується розміщення: за рахунок державного або місцевого бюджету: об'єктів соціальної інфраструктури (освіти, охорони здоров'я, культури, житлово-комунального господарства); об'єктів, передбачених Генеральною схемою планування території України та схемою планування області; об'єктів, для розташування яких відповідно до закону може здійснюватися примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності (якщо розташування таких об'єктів передбачено генеральним планом населеного пункту); інших об'єктів, визначених замовником у завданні на проектування.

Після затвердження генерального плану населеного пункту відомості про такі земельні ділянки підлягають внесенню до Державного земельного кадастру.

Проектні рішення генерального плану населеного пункту повинні включати межі та правові режими всіх режимоутворюючих об'єктів та всіх обмежень у використанні земель (у тому числі обмежень у використанні земель у сфері забудови), встановлених до або під час розроблення проекту генерального плану (у тому числі межі та правові режими територій і об'єктів природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду, прибережних захисних смуг, водоохоронних зон, пляжних зон, інших охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель).

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» план зонування території розробляється у складі комплексного плану, генерального плану населеного пункту з метою визначення умов та обмежень використання території у межах визначених функціональних зон. До затвердження генерального плану населеного пункту в межах території територіальної громади, щодо якої затверджено комплексний план (якщо обов'язковість розроблення генерального плану населеного пункту визначена рішенням про затвердження комплексного плану), межі функціональних зон та функціональне призначення територій у такому населеному пункті визначаються комплексним планом.

План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій, запобігання надмірній концентрації населення і об'єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об'єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів та підлягає стратегічній екологічній оцінці.

План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації.

Зонування території здійснюється з дотриманням таких вимог:

1) урахування попередніх рішень щодо планування і забудови території;

2) виділення зон обмеженої містобудівної діяльності;

3) відображення існуючої забудови територій, інженерно-транспортної інфраструктури, а також основних елементів планувальної структури територій;

4) урахування місцевих умов під час визначення функціональних зон;

5) установлення для кожної зони дозволених і допустимих видів використання територій для містобудівних потреб, умов та обмежень щодо їх забудови;

6) узгодження меж зон з межами територій природних комплексів, смугами санітарно-захисних, санітарних, охоронних та інших зон обмеженого використання земель, червоними лініями;

7) відображення меж прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об'єктів;

8) відображення обмежень (у тому числі меж) використання приаеродромної території, встановлених відповідно до Повітряного кодексу України.

Згідно з ч.ч.1-4 ст.27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).

Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.

Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.

За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.

Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Порядок видачі будівельного паспорта визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Відповідно до пунктів 1.2, 1.4 розділу І Порядку видачі будівельного паспорта, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 р. №103 (далі за текстом - Порядок №103) будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.

Розроблення будівельного паспорта здійснюється відповідно до містобудівної документації на місцевому рівні.

Пунктом 2.1 розділу ІІ Порядку №103 визначено, що будівельний паспорт видається уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження заяви на видачу будівельного паспорта за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку, до якої додаються: копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію, або заповіту, у разі якщо речове право на земельну ділянку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, у разі якщо право власності на об'єкт нерухомого майна не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (у разі здійснення реконструкції, капітального ремонту); згода співвласника (співвласників) об'єкта нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці (у разі здійснення реконструкції, капітального ремонту) (за умови перебування у спільній власності); схема намірів забудови земельної ділянки (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо), за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку; проектна документація (за наявності); згода співвласника (співвласників) земельної ділянки на забудову (у разі розміщення нових об'єктів) (за умови перебування у спільній власності); інформація про наявність у межах земельної ділянки режимоутворюючих об'єктів культурної спадщини та обмеження у використанні земельної ділянки у разі здійснення нового будівництва об'єкта (за наявності).

Копії документів, що подаються для отримання будівельного паспорта, засвідчуються замовником (його представником).

Документи подаються уповноваженому органу з питань містобудування та архітектури з урахуванням вимог статті 26-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 червня 2021 року № 681:

1) в електронній формі через електронний кабінет Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (далі - електронний кабінет) або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронним кабінетом, користувачем якої є замовник та відповідний уповноважений орган з питань містобудування та архітектури;

2) у паперовій формі особисто замовником (у тому числі через центри надання адміністративних послуг) або поштовим відправленням з описом вкладення.

На підставі пункту 2.4 розділу ІІ Порядку №103 пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу; невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, будівельним нормам і правилам; подання замовником заяви в довільній формі про відмову від отримання будівельного паспорта.

Таким чином, будівельний паспорт видається на підставі містобудівної документації на місцевому рівні при зверненні замовника до уповноваженого органу з питань містобудування та архітектури із заявою та пакетом документів для видачі будівельного паспорта. При цьому підставою для повернення замовнику пакету документів для видачі будівельного паспорта є, зокрема невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, будівельним нормам і правилам. Невідповідність намірів забудови означає, що запланований для будівництва об'єкт не відповідає вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, тобто затвердженим текстовим та графічним матеріалам з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій конкретного населеного пункту.

Рішенням сімнадцятої сесії Кіровоградської міської ради двадцять третього скликання від 12 вересня 2000 року № 627 затверджено генеральний план м. Кіровограда, цим же рішенням зобов'язано управління містобудування архітектури розробити правила забудови м. Кіровограда та подати на розгляд міської ради.

Пунктом 86 рішення Кіровоградської міської ради від 26 вересня 2006 року № 112 затверджено проект планування житлового масиву з продовженням проїзду Підлісного, розроблений під забудову індивідуальними житловими будинками та погоджений контролюючими службами міста: управлінням містобудування, архітектури, екології та земельних відносин, міським управлінням земельних ресурсів, головним державним лікарем м. Кіровограда, міською районною екологічною інспекцією, відділом охорони культурної спадщини управління культури ОДА згідно зі схемою планування (витяг з рішення долучено до позовної заяви).

Визначено категорію земель як землі житлової громадської забудови (запасу), склад угідь під проектними присадибними ділянками - одно та двоповерхової житлової забудови, під проектними ділянками для ведення садівництва - рілля, проектними вулицями - вулиць, набережних, площ.

Пунктом 87 даного рішення надано згоду на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у приватну власність громадянам м. Кіровограда за рахунок земель запасу по проїзду ОСОБА_4 , згідно зі схемою планування розробленою під забудову індивідуальними житловими будинками для будівництва обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) ведення садівництва.

Таким чином, Кіровоградська міська рада своїм рішенням визначила категорію земельних ділянок по проїзду ОСОБА_4 , як землі житлової та громадської забудови та ріллі за рахунок земель запасу по проїзду ОСОБА_4 .

Рішення десятої сесії п'ятого скликання Кіровоградської міської ради від 16 вересня 2008 року № 1260 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3 » затверджено проект землеустрою та передано у власність за рахунок земель житлової та громадської забудови, що перебувають в запасі, для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд, а також для ведення садівництва земельні ділянки загальною площею 2200,00 кв.м., що знаходяться по проїзду Підлісному, а 30 жовтня 2008 року ОСОБА_3 видано державний акт на право власності, які зареєстровані Управлінням Держкомзему в м. Кіровограді.

Як вбачається з висновку начальника управління містобудування, архітектури, екології та земельних відносин від 12 червня 2007 року № 2135 ОСОБА_5 - дослідивши проект землеустрою та відповідно до містобудівної документації управління погодило проект відведення земельної ділянки та передачу її у власність (в тому числі ОСОБА_3 ), загальною площею 17600, 00 кв.м. по проїзду ОСОБА_4 , що в м. Кіровограді для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд, а також введення садівництва.

Крім того, погоджений з усіма контролюючим органами та управліннями проект землеустрою після доопрацювання пройшов 17 жовтня 2008 року державну землевпорядну експертизу, яка згідно позитивного висновку не виявила порушень вимог законодавства, встановлених стандартів, норм та правил.

Рішенням десятої сесії п'ятого скликання Кіровоградської міської ради від 16 вересня 2008 року № 1260 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджено проект землеустрою та передано у власність 2200,00 кв.м. земельної ділянки по проїзд ОСОБА_4 за рахунок земель житлової та громадської забудови, що перебувають в запасі, з них 1000, 00 кв.м. для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд та 1200,00 кв.м. землі для ведення садівництва (копію рішення додано до позовної заяви).

Також, судом встановлено, що 01.08.2011 Кіровоградським окружним адміністративним судом вже розглядалося питання правомірності віднесення земельних ділянок по проїзду Підлісному до земель житлової та громадської забудови, та було ухвалено відповідну постанову у справі № 2а-1606/10/1170. В межах розгляду справи № 2а-1606/10/1170 було встановлено, що станом на 06.11.2008 земельні ділянки по проїзду ОСОБА_4 вже відносилися до категорії землі житлової та громадської забудови, по угіддях землі зелених насаджень загального користування та землею рекреаційного призначення не була (постанова у справі № 2а-1606/10/1170 https://reyestr.court.gov.ua/Review/56375024).

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-9950117942026 від 16.02.2026 встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 3510100000:04:046:0094, розташована за адресою: АДРЕСА_1 відноситься до категорії земель - землі сільськогосподарського призначення, вид цільового призначення земельної ділянки - для індивідуального садівництва та зареєстрована у Кіровоградському районному відділі КРФ ДП «ЦДЗК при Держкомземі України» 30.10.2008.

Однак, відповідно до викопіювання із плану зонування м. Кіровограда (м. Кропивницького), встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 3510100000:04:046:0094 розташована у зонах Р-2 (рекреаційні зони активного відпочинку).

За приписами статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

Частиною 3 статті 20 Земельного кодексу України передбачено, що категорія земель та вид цільового призначення земельної ділянки визначаються в межах відповідного виду функціонального призначення території, передбаченого затвердженим комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади або генеральним планом населеного пункту.

Згідно з ч.ч.4, 5 ст.20 Земельного кодексу України при внесенні до Державного земельного кадастру відомостей про встановлення або зміну цільового призначення земельної ділянки належність земельної ділянки до відповідної функціональної зони визначається за даними Державного земельного кадастру.

Відомості про цільове призначення земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру.

Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, видів функціонального призначення територій та співвідношення між ними, а також правила його застосування з визначенням категорій земель та видів цільового призначення земельних ділянок, які можуть встановлюватися в межах відповідної функціональної зони, затверджуються Кабінетом Міністрів України. Зазначені класифікатор та правила використовуються для ведення Державного земельного кадастру і містобудівного кадастру.

Віднесення земельних ділянок до певних категорії та виду цільового призначення земельних ділянок має відповідати класифікатору та правилам, зазначеним в абзаці першому цієї частини.

Частиною 10 статті 20 Земельного кодексу України передбачено, що включення земельної ділянки із визначеним видом цільового призначення до меж функціональної зони не тягне за собою обов'язковості зміни виду її цільового призначення незалежно від того, чи належить цей вид до переліку видів цільового призначення, визначення яких є можливим у межах такої зони.

Статтею 180 Земельного кодексу України визначено, що зонування земель здійснюється в межах територій територіальних громад.

При зонуванні земель встановлюються вимоги щодо допустимих видів забудови та іншого використання земельних ділянок у межах окремих зон.

Зонування земель здійснюється відповідно до закону.

Відповідно до підпункту «в» пункту 5 розділу 2 Плану зонування території міста Кіровограда види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем в межах вимог, встановлених законодавством до використання земель цієї категорії, відповідно зонінгу, іншої містобудівної документації та документації із землеустрою.

Таким чином, під час розроблення плану зонування території населеного пункту як складової частини генерального плану такого населеного пункту підлягають врахуванню актуальні відомості Державного земельного кадастру, зокрема щодо категорій земель та видів цільового призначення земельних ділянок.

На підставі викладеного, судом встановлено, що під час розроблення та затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Кіровограда» при визначенні функціональної зони території, на якій розташована земельна ділянка з кадастровим номером 3510100000:04:046:0094 не було враховано актуальних відомостей Державного земельного кадастру щодо категорії земель відповідно до яких зазначена земельна ділянка відноситься до категорії земель - землі сільськогосподарського призначення, вид цільового призначення земельної ділянки - для індивідуального садівництва.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення двадцять восьмої сесії шостого скликання Кіровоградської міської ради від 17 вересня 2013 року №2456 «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Кіровограда» в частині затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Кіровограда», якою земельну ділянку з кадастровим номером 3510100000:04:046:0094 віднесено до територій з функціональним призначенням Р-2 - рекреаційної зони активного відпочинку та ТР-2 - зони магістральних вулиць, майданів в межах червоних ліній, є необґрунтованим, у зв'язку з чим у цій частині підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Разом з тим, на час звернення ОСОБА_1 із заявою від 17.04.2025 р. про видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки 3510100000:04:046:0094 на об'єкт будівництва: Нове будівництво садового будинку та сараю-лазні по проїзду Підлісному в м. Кропивницький, Кіровоградська область та прийняття Департаментом містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради рішення №А362288958808510159 від 07.05.2025 про відмову у видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки та повернення пакету документів, земельна ділянка з кадастровим номером 3510100000:04:046:0094 відповідно до Плану зонування території м. Кіровограда, затвердженого рішенням Кіровоградської міської ради від 17.09.2013 р. №2456, була включена до територій з функціональним призначенням Р-2 - рекреаційної зони активного відпочинку та ТР-2 - зони магістральних вулиць, майданів в межах червоних ліній, у зв'язку з чим, намір забудови земельної ділянки не відповідав визначеним видам забудови в межах таких зон, а тому в Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради була наявною підстава для повернення пакету документів, передбачена пунктом 2.4 розділу ІІ Порядку №103.

Таким чином, рішення Департаменту містобудування та архітектури Кропивницької міської ради №А362288958808510159 від 07.05.2025 про відмову у видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки та повернення пакету документів прийнято обґрунтовано, з дотриманням усіх засад передбачених ч.2 ст.2 КАС України, а тому позовна вимога в цій частині задоволенню не підлягає.

З огляду на викладене, не підлягає задоволенню і похідна позовна вимога про зобов'язання Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки площею 0,12 га по проїзду Підлісному у м. Кропивницькому з кадастровим №3510100000:04:046:0094.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3 633,60 грн, а тому суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) пропорційно до задоволених позовних вимог в розмірі 1 211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Кропивницької міської ради, якою прийнято протиправне рішення.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , 19.11.1985) до Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради (м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 68, каб.329 код ЄДРПОУ 45215157), Кропивницької міської ради (м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41, код ЄДРПОУ 26241020) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення двадцять восьмої сесії шостого скликання Кіровоградської міської ради від 17 вересня 2013 року №2456 «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Кіровограда» в частині затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Кіровограда», якою земельну ділянку з кадастровим номером 3510100000:04:046:0094 віднесено до територій з функціональним призначенням Р-2 - рекреаційної зони активного відпочинку та ТР-2 - зони магістральних вулиць, майданів в межах червоних ліній.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 1 211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань за рахунок бюджетних асигнувань Кропивницької міської ради.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА