25 березня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/8057/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Петренко О.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2
про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
1) визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за результатом розгляду заяви від 06.10.2025, за протоколом від 16.10.2025 за №153, подану відповідно до п. 14 ч.1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію";
2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути його заяву від 06.10.2025 про надання відстрочки, на підставі п. 14 ч.1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення.
Ухвалою суду від 15.12.2025 року відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомленням сторін (а.с.40).
Від відповідача до суду надійшов відзив, в якому останній заперечує проти позовних вимог .
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
06 жовтня 2025 року позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про надання відстрочки.
До заяви долучив документи: копію паспорту громадянина України та ідентифікаційний код ОСОБА_1 ; копію військового квитка; копія паспорта громадянина України та ідентифікаційний код ОСОБА_2 ; довідку ЛКК №73; довідку Новоархангельської селищної ради №1124 від 11.03.2025; довідку ЛКК №125; довідку ЛКК №126; довідку ЛКК №127; довідку ЛКК №326; акт від 02.10.2025; копію свідоцтва про смерть ОСОБА_3 ; копію свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 ; копія свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_2 ; копія свідоцтва про розірвання шлюбу; копія свідоцтва про народження серія НОМЕР_3 ; копія свідоцтва про народження ОСОБА_1 та копію рішення суду (а.с.6-24).
17.10.2025 комісією Голованівського РТЦКСП повідомлено, що протоколом від 16.10.2025 №153 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період та повідомляє, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах. Причина відмови:
«За п.14 ч.1 ст.23 Закону №3543-ХІІ не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, зокрема, члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.
Відповідно до вимог, зазначених у постанові КМУ від 16.08.2024 №930, подана заява про надання відстрочки встановленого зразка, але в ній не проставлена відмітка про відсутність інших осіб, які відповідно до закону зобов'язані та можуть здійснювати догляд.
З аналізу матеріалів долучених до заяви можна зробити висновок, що Ви звернулись за оформленням права на відстрочку, в зв'язку з необхідністю догляду за тіткою по лінії матері - ОСОБА_2 , яка є особою з інвалідністю І групи та для Вас є особою ІІІ ступеня споріднення.
В документах відсутній документ, що підтверджує інвалідність ОСОБА_2 .
Крім цього встановлено, що у ОСОБА_2 наявна особа другого ступеня споріднення, яка зобов'язана здійснювати за нею догляд (утримання) - сестра ОСОБА_4 .» (а.с.25).
Вважаючи дане рішення протиправним, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі Закон №2232-ХІІ).
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. На момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - ЗУ № 3543-XII).
Підстави звільнення від призову на військову службу під час мобілізації передбачені ст. 23 ЗУ № 3543-XII.
Згідно з пунктом 14 частини 1 статті 23 Закону №3543-ХІІ (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю І або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю І або II групи.
Згідно Переліку документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, по пункту 14 частини 1 вказаної статті подаються документи, що підтверджують право на відстрочку, а саме:
для військовозобов'язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї третього ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю І чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв'язки третього ступеня споріднення (дядьки, тітки, племінники та племінниці), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю І чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого або другого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (частина 7 статті 23 Закону №3543-ХІІ).
За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту І додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5,
Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.
Військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за членами сім'ї другого ступеня споріднення, які є особами з інвалідністю І або II групи, зазначеними у пункті 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність членів сім'ї першого ступеня споріднення особи, за якою вони здійснюють догляд.
Військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за членами сім'ї третього ступеня споріднення, які є особами з інвалідністю І або II групи, зазначеними у пункті Г4 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність членів сім'ї першого і другого ступеня споріднення особи, за якою вони здійснюють догляд.
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.
Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.
Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі Положення № 154, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з пунктом 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, окрім іншого:
оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;
розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Пунктом 11 Положення № 154 передбачено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.
Таким чином, до повноважень районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить оформлення військовозобов'язаним відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку.
Отже, саме територіальні центри комплектування та соціальної підтримки оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації.
З огляду на викладене, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання від позивача заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації разом з долученими документами повинен прийняти рішення за результатами розгляду такої заяви.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі Порядок № 560).
Пунктами 56-60 Порядку № 560 визначено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (пункт 56).
За змістом положень п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-ХІІ умовами для реалізації права на відстрочку є:
зайнятість військовозобов'язаного, який є членом сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю І або II групи, постійним доглядом за такою особою;
відсутність членів сім'ї першого ступеня споріднення із зазначеною особою, крім випадку коли такі члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
У спірних правовідносинах позивач звернувся до відповідача із заявою від 06.10.2025 року про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.14 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", як члену сім'ї третього ступеня спорідненості, який здійснює догляд за своєю тіткою, інвалідом І групи.
Відповідач, за результатами розгляду цієї заяви надіслав позивачу повідомлення про ухвалення рішення від 16.10.2025 №153 про відмову у наданні позивачу відстрочки у зв'язку з тим, що:
- в додатках відсутній документ, що підтверджує інвалідність тітки заявника;
- встановлено наявність осіб другого ступеня споріднення - сестри;
- відсутнє документальне підтвердження, що особа другого ступеня споріднення не може здійснювати догляд, оскільки є особою, яка потребує постійного догляду за висновком МСЕК чи ЛКК закладу охорони здоров'я.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач є племінником ОСОБА_2 , яка згідно довідки ЛКК №73, є особою з інвалідністю 1 групи. Потребує постійного догляду (а.с.15).
Чоловік ОСОБА_2 - ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 29.08.2016 (а.с.16, зв.бік).
Рідна сестра ОСОБА_2 - ОСОБА_4 , 1955р.н., яка є матір'ю позивача, відповідно до довідки ЛКК № 127 від 11.03.2025, виданого КНП "Новоархангельської селищної ради", потребує часткового стороннього догляду (а.с.16).
Батьки позивача - ОСОБА_5 та ОСОБА_4 - розлучені, відповідно до свідоцтва про розлучення від 23.10.1987 (а.с.20).
Водночас, матеріали справи не містять жодних доказів наявності/відсутності щодо того, що ОСОБА_2 , яка є особою з інвалідність 1 групи /довідка ЛКК не є належним доказом/ та потребує постійного догляду, інших членів сім'ї другого (третього) ступеня спорідненості (інформація про дітей ОСОБА_2 та інформації про племінників), які можуть здійснювати за такою особою догляд, або самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної комісії лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Пунктом 9 додатку 5 до Порядку передбачено перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки. Для особи, яка зайнята доглядом, - документи, що підтверджують родинні зв'язки другого ступеня споріднення (рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки), один із документів, що підтверджує неможливість військовозобов'язаної особи першого ступеня споріднення (батьки, її чоловік або дружина, діти такої особи, у тому числі усиновлені) здійснювати догляд за особами з інвалідністю I або II групи: інвалідність такої особи, її потребу у постійному догляді, перебування під арештом (крім домашнього арешту), відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі, та документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд, або акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду (додаток 8), в якому зазначаються відомості про відсутність інших осіб, які могли б здійснювати такий догляд. Для особи, яка потребує догляду, - один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики та висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді.
Отже, для надання відстрочки від призову на військову службу у зв'язку зі здійсненням постійного догляду за родичем третього ступеня спорідненості, який є особою з інвалідністю 1 групи, військовозобов'язаний, який є родичем третього ступеню спорідненості, подає на розгляд комісії документ, що підтверджує відсутність у особи, яка потребує догляду, членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення або, у разі наявності родича другого ступеня спорідненості, у особи, яка потребує догляду, як у даному спорі, документ про неможливість родичем другого ступеня спорідненості здійснювати постійний догляд.
До подібних висновків дійшов Другий апеляційний адміністративний суд у постановах від 04.12.2025 у справі № 440/5658/25 та від 20.11.2025 у справі № 520/8663/25.
Суд звертає увагу позивача, що до заяви про надання відстрочки ним не було надано документу про неможливість здійснення матір'ю позивача постійного догляду за своєю сестрою (тіткою позивача). Тобто позивач не довів реальної неможливості його матір'ю здійснювати догляд за сестрою. Вказаний факт не спростовується сторонами.
Аналогічна правова позиція, про те, що мається на увазі під "відсутністю інших членів сім'ї" та "реальної неможливості здійснювати догляд" зазначено у постанові Верховного Суду від 25 лютого 2025 року у справі № 380/16966/24.
Такої інформації та підтверджуючих доказів не було долучено позивачем і до заяви про надання відстрочки від мобілізації на особливий період.
Отже позивач не надав всіх документів (інформації, доказів), які визначені додатком 5 до Порядку № 560 та надають право на відстрочку відповідно до п.14 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543.
Зважаючи на встановлені обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що відповідач діяв на підставі, межах повноважень та у спосіб, визначені чинним законодавством, а його рішення про відсутність права на відстрочку, прийняте з урахування всіх обставин справи, та відповідає критеріям правомірності, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України, тому є правомірним.
Позовні вимоги зобов'язального характеру є похідними від первинної вимоги. Позаяк остання задоволенню не підлягає, то і вимога зобов'язального характеру теж задоволенню не підлягає.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовна заява позивача є не обґрунтованими і не підлягає задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО