про зупинення провадження в адміністративній справі
25 березня 2026 року 320/31041/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври/Чоловічий монастир/Української Православної Церкви до Державної служби України з етнополітики та свободи совісті про визнання протиправними та скасування наказів,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра/Чоловічий монастир/Української Православної Церкви з позовом, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з етнополітики та свободи совісті від 23.12.2022 №Н-39/11 «Про забезпечення проведення релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви»;
визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з етнополітики та свободи совісті від 27.01.2023 №Н-8/11 «Про затвердження Висновку релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви та наявність церковно-канонічного зв'язку з Московським патріархатом».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.12.2023 позовну заяву повернуто позивачу.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.10.2024 скасовано ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 26.12.2023, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю оскаржуваних наказів «Про забезпечення проведення релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви» та «Про затвердження Висновку релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви та наявність церковно-канонічного зв'язку з Московським патріархатом».
Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти задоволення позовних вимог заперечує.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, наказом Державної служби України з етнополітики та свободи совісті №Н-39/11 від 23.12.2022 «Про забезпечення проведення релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви» відповідно до пункту 2 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 01.12.2022 «Про окремі аспекти діяльності релігійних організацій в Україні і застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеного в дію Указом Президента України від 01.12.2022 №820/2022, абзацу 5 частини 1 статті 30 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», підпункту 7 пункту 4. Підпункту 4 пункту 7, підпункту 24 пункту 10 Положення про Державну службу України з етнополітики та свободи совісті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №812, з метою проведення релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви на наявність церковно-канонічного зв'язку з Московським патріархатом:
1. Утворено Експертну групу із забезпечення проведення релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви (далі - Експерта група) у складі згідно з додатком;
2. Експертній групі до 23.01.2023:
забезпечити проведення релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви та наявність церковно-канонічного зв'язку з Московським патріархатом;
підготувати висновок релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви та наявність церковно-канонічного зв'язку з Московським патріархатом (далі - висновок);
подати висновок Голові Державної служби України з етнополітики та свободи совісті для затвердження.
Також наказом Державної служби України з етнополітики та свободи совісті №Н-8/11 від 27.01.2023 «Про затвердження Висновку релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви та наявність церковно-канонічного зв'язку з Московським патріархатом»:
1. Затверджено Висновок релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви та наявність церковно-канонічного зв'язку з Московським патріархатом, що додається.
2. Відділу емпіричних досліджень та інформаційних технологій протягом п'яти робочих днів забезпечити оприлюднення цього наказу на офіційному вебсайті ДЕСС.
3. Сектору комунікацій та інституційного розвитку протягом п'ятнадцяти днів забезпечити оприлюднення цього наказу в газеті «Урядовий кур'єр».
Представником позивача до суду подано клопотання про зупинення провадження у справі №320/31041/23 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №990/338/23 за позовом Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври (чоловічий монастир) Української Православної Церкви (далі - Монастир) до Президента України Зеленського В.О. про визнання протиправним і скасування Указу Президента України від 01 грудня 2022 року №820/2022 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 01 грудня 2022 року «Про окремі аспекти діяльності релігійних організацій в Україні і застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» в частині введення в дію пунктів 1, 2, 3 згаданого в цьому Указі рішення Ради національної безпеки і оборони України.
Клопотання обґрунтовано тим, що позивачем в рамках адміністративної справи №990/338/23 оскаржується Указ Президента України від 01 грудня 2022 року №820/2022 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 01 грудня 2022 року «Про окремі аспекти діяльності релігійних організацій в Україні і застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» в частині введення в дію пунктів 1, 2, 3 згаданого в цьому Указі рішення Ради національної безпеки і оборони України, на підставі якого Державною службою України з етнополітики та свободи совісті 23.12.2022 прийнято наказ №Н-39/11 «Про забезпечення проведення релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви».
Крім того, судом з матеріалів справи встановлено, що у провадженні Київського окружного адміністративного суду на розгляді перебувала адміністративна справа №320/26027/23 за позовом Київської Митрополії Української Православної Церкви до Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, Голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Міністерства культури України Єленського Віктора Євгеновича про:
- визнання протиправною бездіяльності Державної служби України з етнополітики та свободи совісті по нерозгляду та невідображенню у Висновку релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви на наявність церковно-канонічного зв'язку з Московським патріархатом заявленого уповноваженим представником Київської Митрополії Української Православної Церкви відводу експертам Експертної групи із забезпечення проведення релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви, викладеного у заяві від 10.01.2023 №0029, та зобов'язати розглянути зазначений відвід;
- визнання нечинним Висновок релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви на наявність церковно-канонічного зв'язку з Московським патріархатом, затверджений Наказом від 27.01.2023 №Н-8/11;
- визнання протиправними дії голови Державної служби України з етнополітики та свободи 27.01.2023 по затвердженню висновку релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви на наявність церковно-канонічного зв'язку з Московським патріархатом;
- визнання протиправним та скасування наказу Державної служби України з етнополітики та свободи совісті від 27.01.2023 №Н-8/11.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 18.09.2024 у даній справі у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду, позивачем подано апеляційну скаргу, за результатами якої ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.10.2024 відкрито апеляційне провадження.
Станом на момент прийняття даної ухвали рішення апеляційним судом за результатами розгляду апеляційної скарги Київської Митрополії Української Православної Церкви на рішення Київського окружного адміністративного суду від 18.09.2024 не прийнято.
З викладеного слідує, що адміністративні справи №990/338/23, №320/26027/23 та №320/31041/23 пов'язані між собою.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
З урахуванням того, що результати розгляду справ №990/338/23 та №320/26027/23 матиме вагоме значення для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі №320/31041/23, суд приходить до висновку про необхідність зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили рішеннями у справах №990/338/23 та №320/26027/23.
Керуючись пунктом 3 частини 1 статті 236, статтями 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Зупинити провадження в адміністративній справі №320/31041/23 до набрання законної сили судовими рішеннями у справі №990/338/23 та №320/26027/23 за позовом Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври/Чоловічий монастир/Української Православної Церкви.
Зобов'язати учасників справи надати до суду клопотання про поновлення провадження у справі №320/31041/23, якщо відпадуть обставини, які стали підставою для зупинення провадження.
Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Лапій С.М.