16 березня 2026 року Справа № 160/32290/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді:Ількова В.В.,
при секретарі: за участі: представника позивача: представника відповідача: Мартіросян Г.А., Горбань Р.С,, Грипась Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
І. ПРОЦЕДУРА
Позивач 10.11.2025р. звернувся через підсистему Електронний суд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, та просить:
визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №219491 від 07.10.2025 року про відповідність ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ "ДПВІ"»(Код ЄДРПОУ 44128729) критеріям ризиковості платника податку;
зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658, адреса: 49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а) виключити ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ "ДПВІ"» (Код ЄДРПОУ 44128729) з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Ухвалою суду від 17.11.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/32290/25 та призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, згідно положень ст. 262 КАС України.
Також, ухвалою суду витребувано у відповідача додаткові докази по справі, зокрема:
- рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №219491 від 07.10.2025 року про відповідність ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ "ДПВІ"»(Код ЄДРПОУ 44128729) критеріям ризиковості платника податку;
- усі наявні докази, що стали підставою для прийняття спірного рішення.
20.11.2025 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області подано до суду заяву про розгляд цієї справи в порядку загального позовного провадження або за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
20.11.2025 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву.
Ухвалою суду від 01.12.2025 року у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про розгляд справи в порядку загального позовного провадження або за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін - відмовлено.
08.12.2025 року позивачем до суду подано відповідь на відзив.
Ухвалою суду від 16.01.2026 року суд вирішив подальший розгляд адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче судове засідання на 04.02.2026 року.
04.02.2026 року оголошено перерву у підготовчому засіданні; наступне підготовче засідання призначено на 02.03.2026 року.
20.02.2026 року відповідачем до суду подані додаткові пояснення у справі.
02.03.2026 року оголошено перерву у підготовчому засіданні; наступне підготовче засідання призначено на 16.03.2026 року.
11.03.2026 року відповідачем до суду подані додаткові пояснення у справі.
16.03.2026 року закрито підготовче провадження. Призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 16.03.2026 року.
16.03.2026 року у судовому засіданні сторони підтримали обрані правові позиції.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
У обґрунтування позовних вимог позивач вказує про те, що ними було отримано рішення Комісії регіонального рівня Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про відповідність/невідповідність платників податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 11.09.2025 року №200585, яким прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. В розділі коди (коди) податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку зазначено: 11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їхнього зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності та/або за відсутності придбання послуг зберігання 14 - постачання товарів / послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (накл), у зв'язку з придбанням товарів / послуг, не пов'язаних із господарською діяльністю платника податку, якщо постачальник не є виробником товару / послуги, що постачається.
Вказують про т е, що на виконання пункту 6 Порядку №1165 позивачем подано повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості №3 від 26.09.2025 року.
Вказують про те, що позивачем повторно було отримано рішення Комісії регіонального рівня Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про відповідність/ невідповідність платників податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 07.10.2025 року №219491, яким прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.
У розділі коди (коди) податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку зазначено: 11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їхнього зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності та/або за відсутності придбання послуг зберігання 14 - постачання товарів / послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (?накл), у зв'язку з придбанням товарів / послуг, не пов'язаних із господарською діяльністю платника податку, якщо постачальник не є виробником товару / послуги, що постачається.
На думку позивача, долучені до повідомлення документи, спростовують висновок контролюючого органу щодо відповідності Позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, зокрема саме рішення не має чітко визначеної інформації щодо якої необхідно надати пояснення, а також не визначено документи які необхідно надати.
Позивач зазначає, що з урахуванням положень п. 6 Порядку №1165 щодо нечинності попереднього рішення, саме рішення №219491 від 07.10.2025 року підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Позивач вважає, що дії контролюючого органу є протиправними та висновки передчасними, помилковими та необґрунтованими, а саме рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню повністю.
Внаслідок прийнятого рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №219491 від 07.10.2025 буде постійно зупинятися реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних, що в свою чергу призводить до негативних наслідків для підприємства, а саме до погіршення ділової репутації, можливих прямих та непрямих збитків, розірвання ділових відносин; рішеннями повністю блокується діяльність Позивача, адже він не може реєструвати податкові накладні, відповідно Контрагенти перестають працювати з Позивачем, як наслідок не отримання прибутку, що вплине на можливість виплати заробітної плати працівникам, спати податків та обов'язкових платежів.
Посилаючись на вказані обставини позивач звернувся до суду із цим позовом, за захистом своїх порушених прав.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, у якому просить суд відмовити у задоволенні позову з таких підстав.
Вказують, що Комісією регіонального рівня відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, щодо ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ» (ЄДРПОУ 44128729), у зв'язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів, прийнято рішення № 219491 від 07.10.2025 року (про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, з підстав відповідності ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНОВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
На підтвердження обґрунтованості рішення, відповідачем надано схему руху сум ПДВ ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ» (код ЄДРПОУ 44128729), рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, витяг з протоколу, аналітична довідка, інформаційна довідка.
Враховуючи вищенаведене, вказують про те, що у Головного управління ДПС у Дніпропетровській області були законні підстави для прийняття винесеного рішення.
Таким чином, у задоволенні позову просив відмовити в повному обсязі.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Суд, дослідив матеріали справи, з'ясував усі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінив докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізував застосування норм матеріального та процесуального права, встановив таке.
Згідно матеріалів справи, що ТОВ "ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ "ДПВІ" засновано 28.12.2020р. та перебуває на обліку у контролюючих органах, а саме у Дніпровській Державній податковій інспекції Головного управління Державної податкової служби України, номер взяття на облік 046220292900.
Основний вид діяльності: _41.20-будiвництво житлових i нежитлових будiвель; Платник ПДВ: 01.11.2020; Чисельність працівників: 21 згідно звіту 4-ДФ за червень 2025 року (з них 12 звільнено); Середня заробітна плата, 10 215,71згідно звіту 4-ДФ за червень 2025 року; Основні фонди, тис грн: 22659,4 згідно фінансової звітності за І квартал 2025 року; Запаси, тис грн: 11011,9 згідно згідно фінансової звітності за І квартал 2025 року; Наявність земельних ділянок: інформація відсутня. Відомості про об'єкти оподаткування (ф.20-ОПП): 30 одиниць колісної техніки для всіх видів робіт, 18 одиниць автомобілів,3 офіси. Юридична адреса: Україна, 49005, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул.Лук'яненка Левка, будинок 39/41, офіс 61; Стан платника: 0.платник податкiв за основним мiсцем облiку.
Отже, встановлено, що ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ» (код ЄДРПОУ 44128729), обліковується як платник податків за основним місцем обліку (стан: 0) в ГУ ДПС у Дніпропетровській обл., Дніпровська ДПІ, вид діяльності _71.12 -Діяльність у сферi iнжинiрингу, геологiї та геодезiї, надання послуг технічного консультування в цих сферах.
Згідно матеріалів справи, Комісією регіонального рівня відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, у зв'язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності прийнято рішення від 11.09.2025 року № 200585 про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, з підстав відповідності ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ» було подано повідомлення від 26.09.2025 року №3 про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку.
До повідомлення підприємством надано пояснення та копії підтверджуючих документів, а саме: Пояснення; Договір надання послуг від 15.09.2024 №1509/5265, акт здачі-приймання робіт від 07.11.2024, платіжні інструкції по ТОВ «ТОПОГРУП» (43524851); Інвентаризаційна відомість основних засобів станом на 01.05.2025; Наказ про призначення директора; Штатний розпис, Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань; Договір надання послуг з ТОВ «ВОЗТРАНСАГРОІНВЕСТ» (43751386) №0407/2024 від 04.07.2024, акт здачі приймання послуг; Акт здачі-прийнятті робіт від 20.05.2024 з 31448144 МІСЬКЕ КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО "МИКОЛАЇВВОДОКАНАЛ" від 24.02.2023 №24/02/64-2023-В, платіжні інструкція; Акти приймання робіт від 31.03.2025 з 24432974 ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ"; Платіжні інструкції, акт-приймання-передачі наданих послуг від 05.01.2024, договір від 04.12.2024 №0412/23 з ТОВ «РСУ-9» (код ЄДРПОУ 42093600); Оборотно-сальдова відомість по рахункам 132, 205, 10, 281, 361, 203; Договір оренди нежитлового приміщення №18/2023 від 03.01.2023 з ТОВ «Охоронне агентство «Бастіон» (41442882); Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності; Відомості про об'єкти оподаткування; Договір про наміри від 09.06.2025 №0906/2025 з ТОВ «ОПТО-ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 42767457) та специфікація; Платіжна інструкція, акт здачі-приймання робіт від 05.07.2024 з РОВР у Днiпропетровськiй областi (код ЄДРПОУ 01038699); Зведений акт приймання-передачі паливних карток на безоплатне зберігання від 31.08.2025 з ТОВ «ОПТО-ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 42767457).
Комісією регіонального рівня відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, щодо ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ» (ЄДРПОУ 44128729), у зв'язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів, прийнято рішення № 219491 від 07.10.2025 року (про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, з підстав відповідності ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНОВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Встановлено, що згідно п. 8 Критеріїв Порядку №1165 ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ» було включено до переліку ризикових платників податку, як такого, по якому податкова інформація свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій, та прийнято рішення про відповідність/ невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку СГ від 06.11.2024 №62141, від 13.08.2025 №177005, від 11.09.2025 №200585 та від 07.10.2025 №219491.
Рішення щодо включення до переліку ризикових платників прийнято з урахуванням наявної податкової інформації по ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ», яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції та свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій.
Встановлено, що у ході проведеного аналізу податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) встановлено, що ТОВ «ДПВІ «ДПВІ» (код 44128729) здійснює постачання на підприємства послуг (робіт), а саме: виконання робіт з виготовлення проєктно-кошторисної документації по об'єкту «Поліпшення гідрологічного режиму та проточності русла р.Інгулець на території Глеюватської СТГ- капітальний ремонт», виготовлення проектно-кошторисної документації по об'єкту: «Реконструкція водопроводу Ду 1000мм по просп. Миру від вул. Південна до вул. Погранична в м. Миколаєві», проєктно-вишукувальні роботи, у тому числі розроблення проєктно-кошторисної документації стадії ТЕО (техніко-економічне обґрунтування) для об'єкта «Нове будівництво комплексу з перероблення, знешкодження та складування твердих побутових відходів у Металургійному р-ні м. Кривого Рогу Дніпропетровської області», та інші на загальну суму ПДВ у розмірі 1 636,7 тис.грн. Придбання даних послуг підприємством ТОВ «ДПВІ «ДПВІ» відсутнє.
При цьому до складу податкового кредиту податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2024 року включено податкову накладну за січень 2024 року по контрагенту ТОВ «РСУ-9» (42093600) на загальну суму ПДВ 119,5 тис.грн з номенклатурою Топографо-геодезичні вишукування масштабу 1:500. За даними ІКС «Податковий блок» встановлено, що постачальником ТОВ «РСУ-9» надано Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до податкової накладної, виписаної в адресу ТОВ «ДПВІ «ДПВІ», пакет документів, згідно яких надано договір про надання послуг та акт виконаних робіт з Топографо-геодезичних вишукувань на об'єкті «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення Т-24-14 Сміла-Ташлик-Капітанівка Новомиргород», тобто номенклатура придбаних товарів/послуг не відповідає реалізованим. Подальша реалізація ТОВ «ДПВІ «ДПВІ» зазначених послуг відсутня, тобто за рахунок сформованого реєстраційного ліміту ТОВ «ДПВІ «ДПВІ» здійснено постачання послуг з виготовлення проєктно-кошторисної документації водоканалу в адресу покупця МКП «МИКОЛАЇВВОДОКАНАЛ».
У ході проведеного аналізу податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) встановлено, що ТОВ "ДПВІ "ДПВІ" (код 44128729) здійснює придбання товарів у контрагента-постачальника, якого включено до переліку ризикових, а саме:
ТОВ "АРХІТЕКТОР ПРОМ" (44557778). Дата включення: 12.08.2024р. Номенклатура: насіння газонних трав, ворота секційні підйомні, унітаз підвісний тощо. Сума ПДВ 83,3 тис.грн. ПН мають статус - реєстрацію зупинено.
Згідно з ф.20-ОПП у підприємства наявні лише 2 автомобілі. Згідно баз даних ЄРПН відсутня оренда автотранспортних засобів.
Останній звіт про суми нарахованої заробітної плати (ф.4ДФ) ТОВ «ДПВІ «ДПВІ» (код 44128729) подано за серпень 2025 року, згідно якого відображено 9 працівників (ознака 101). Згідно баз даних ЄРПН відсутні допоміжні послуги, отже ймовірно у підприємства відсутні трудові ресурси для виконання робіт.
Власний податковий кредит ТОВ «ДПВІ «ДПВІ» також формує за рахунок придбання: Бензин, дизпаливо, газ - 232 209 л на загальну суму ПДВ 1 847,1 тис.грн, за наявності, згідно даних ф. 20-ОПП, двох легкових автомобілів ЗАЗ-DAEWOO LANOS; насіння газонних трав 20 кг, кільця КЦ, воріт секційних підйомних, ламінату, комплекту для автоматизації промислових воріт тощо. Вищевказані товари було придбано у ризикового контрагента-постачальника, а саме ТОВ «АРХІТЕКТОР ПРОМ» (44557778). Включено до переліку ризикових 12.08.2024р. Сума ПДВ 83,3 тис.грн. ПН мають статус - реєстрацію зупинено. Труба, Провід, Муфта, Двері металеві, Душові двері, Змішувач для раковини, Унiтаз пiдвiсний MERIDIAN Rimless з сидiнням Slim, Нерухома стінка для душу, Електрична рушникосушарка, Змішувач для ванни Ecos, тощо від постачальника ТОВ «ТЕХНОМАП» (код ЄДРПОУ 43525059) на загальну суму ПДВ 295,1 тис.грн Фарба, Труба, Компресор повітряний, Шафа керування, Труба водопровідна, Вікна металопластикові, Гіпсокартонна плита вологостійка, Водолічильник, Шини, столи, стільці тощо від постачальника ТОВ «ОПТО-ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 42764957) на загальну суму ПДВ 534,3 тис.грн, у т.ч. 199,6 тис.грн - реєстрацiю зупинено.
Реалізація вище зазначених товарів відсутня.
Згідно поданої фінансової звітності мікропідприємства за 2024 рік запаси станом на 31.12.2024р. становлять 97,9 тис.грн.
Згідно баз даних ЄРПН протягом 2023р. підприємством також було придбано товари, які в подальшому не були реалізовані, а саме: цемент (код УКТЗЕД 2523) у кількості 96т. на суму ПДВ 85,8 тис.грн. реалізація відсутня. замки висячі з чорних металів ANASIB (код УКТЗЕД 8301100000) у кількості 5962шт. на суму ПДВ 64,4 тис.грн. реалізація відсутня. шафа металева для одягу (код УКТЗЕД 7326909890) у кількості 64шт. на суму ПДВ 39,7 тис.грн. реалізація відсутня. клейовий пістолет (код УКТЗЕД 8516797000) у кількості 11 124шт. на суму ПДВ 18,7 тис.грн. реалізація відсутня. замки для меблів (код УКТЗЕД 8301300000) у кількості 5 856 шт. на суму ПДВ 9,8 тис.грн. реалізація відсутня.
Згідно ф.20-ОПП у підприємства ТОВ «ДПВІ «ДПВІ» з 04.07.2025 р. зазначено складське приміщення за адресою офісу - місто Дніпро, вулиця Ульянова (Центральний район), будинок № 26-а. При цьому, у підприємства згідно баз даних ЄРПН протягом 2024-2025р. відсутні витрати на оренду складських та/або офісних приміщень, згідно 4 ДФ відсутні виплати за ознакою «157», у податкових деклараціях з ПДВ р.10.4 (придбання з нульовою ставкою та/або без податку на додану вартість) складає 0 тис.грн., тобто, ймовірно, відсутнє придбання товарів/послуг без ПДВ та/ або у неплатників ПДВ.
Отже, згідно долучених до справи доказів, у ході проведеного аналізу податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) встановлено, що ТОВ «ДПВІ «ДПВІ» (код 44128729) здійснює придбання товарів у контрагента-постачальника, якого включено до переліку ризикових, а саме:. ТОВ «АРХІТЕКТОР ПРОМ» (код 44557778). Дата включення: 12.08.2024р. Номенклатура: насіння газонних трав, ворота секційні підйомні, унітаз підвісний тощо.
Сума ПДВ 83,3 тис.грн. ПН мають статус - реєстрацію зупинено.
Згідно баз даних ЄРПН встановлено, що ТОВ «ДПВІ «ДПВІ» здійснює операції з постачання послуг (послуги з виготовлення проектно-кошторисної документації по об'єкту тощо), у зв'язку з придбанням в значних обсягах товарів, не пов'язаних із господарською діяльністю платника податку, та реалізація яких відсутня на загальну суму ПДВ 1 839,04 тис.грн., а саме придбано: - бензин А-95 (код УКТЗЕД 2710124512) у кількості 119 089,46 л на загальну суму ПДВ 978,27 тис.грн., реалізація відсутня.- дизельне пальне (код УКТЗЕД 2710194300) у кількості 91 675 л на загальну суму ПДВ 715,42 тис.грн., реалізація відсутня.- бензин А-92 ENERGY (код УКТЗЕД 2710124194) у кількості 16 795 л на загальну суму ПДВ 127,6 тис.грн., реалізація відсутня.- газ (код УКТЗЕД 2711129700) у кількості 4650 л на суму ПДВ 25,8 тис.грн., реалізація відсутня.
Згідно з ф.20-ОПП у підприємства наявні лише 2 автомобілі, що також не заперечує позивач.
Згідно баз даних ЄРПН відсутня оренда автотранспортних засобів.
Згідно поданої фінансової звітності мікропідприємства за 2024 рік запаси станом на 31.12.2024р. становлять 97.9 тис.грн.
Згідно баз даних ЄРПН протягом 2023 року підприємством було придбано товари, які в подальшому не були реалізовані, а саме: - цемент (код УКТЗЕД 2523) у кількості 96 т на суму ПДВ 85,8 тис.грн. реалізація відсутня; - замки висячі з чорних металів ANASIB (код УКТЗЕД 8301100000) у кількості 5962 шт. на суму ПДВ 64,4 тис.грн. реалізація відсутня.- шафа металева для одягу (код УКТЗЕД 7326909890) у кількості 64 шт. на суму ПДВ 39,7 тис.грн. реалізація відсутня.- клейовий пістолет (код УКТЗЕД 8516797000) у кількості 11 124 шт. на суму ПДВ 18,7 тис.грн. реалізація відсутня.- замки для меблів (код УКТЗЕД 8301300000) у кількості 5 856 шт. на суму ПДВ 9,8 тис.грн. реалізація відсутня.
Також, протягом 2025 року придбано фарбу (код УКТЗЕД 3208109090) у кількості 38,4 кг на суму ПДВ 70,5 тис.грн., реалізація відсутня. Згідно відомостей про об'єкти оподаткування (ф.20-ОПП) у підприємства наявний склад за адресою м.Днiпро Центральний р-н, вулиця Ульянова, буд. 26-А.
Дата взяття на облік 04.07.2025. Підприємством ТОВ «ДПВІ «ДПВІ» надано повiдомлення про подання iнформацiї та копiй документiв щодо невiдповiдностi платника податку критерiям ризиковостi платника податку.
Серед документів надано договір оренди нежитлового приміщення від 03.01.2023р. згідно з яким ТОВ «ДПВІ «ДПВІ» орендує у ТОВ «ОХОРОННЕ АГЕНСТВО «БАСТІОН» (код 41442882) (Анульовано свідоцтво платника ПДВ 17.05.2024) будівлю адміністративну нежитлового приміщення площею 1051 м2.
При цьому, у підприємства згідно баз даних ДПС, д.4 ДФ відсутні виплати за ознакою «157», у податкових деклараціях з ПДВ р.10.4 (придбання з нульовою ставкою та/або без податку на додану вартість) - складає 0 тис.грн., тобто, ймовірно, відсутнє придбання товарів/послуг без ПДВ та/або у неплатників ПДВ. Отже, ймовірно неможливо встановити місце зберігання залишків товарів. Останній звіт про суми нарахованої заробітної плати (ф.4ДФ) ТОВ «ДПВІ «ДПВІ» (код 44128729) подано за липень 2025 року, згідно якого задекларовано 8 працівників (ознака 101), середня заробітна плата 8000 грн. ТОВ «ДПВІ «ДПВІ» не декларує податкові зобов'язання за наявності виписаних та відправлених на реєстрацію податкових накладних в ЄРПН, а саме:- За звітній період січень 2025 року підприємством подано податкову декларацію з ПДВ та відображено р.1 у сумі 0,00 грн.
При цьому, було виписано податкові накладні на суму ПДВ - 79,27 тис.грн., дані податкові накладні мають статус «реєстрацію зупинено.
Станом на 06.10.2025 року у підприємства ТОВ «ДПВІ «ДПВІ» наявний податковий борг з ПДВ на суму 87 556,16 гривень.
Отже, враховуючи наведене вище, податковим органом було складено спірне рішення за результати розгляду пояснень та копій первинних документів наданих разом з Повідомленням про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку від 26.09.2025 № 3.
Відповідачем надано аналітичну довідку, згідно якої, встановлено, що до складу податкового кредиту податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2024 року ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ»» було включено податкову накладну за січень 2024 року по контрагенту ТОВ «РСУ-9» (код 42093600) на загальну суму ПДВ 119,5 тис.грн. Тобто, ТОВ «РСУ-9» (код 42093600) виписало на адресу ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ»» податкову накладну від 05.01.2024 №42 на загальну суму ПДВ 119,5 тис.грн. з номенклатурою «Топографо геодезичні вишукування масштабу 1:500». Реєстрація даної податкової накладної була зупинена.
ТОВ «РСУ-9» (код 42093600) було подано Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до податкової накладної, виписаної в адресу ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ»». Разом з Повідомленням ТОВ «РСУ-9» (код 42093600) було подано пакет документів, серед яких договір про надання послуг та акт виконаних робіт, в якому значилась номенклатура товару «Топографо-геодезичні вишукування на об'єкті «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення Т-24-14 Сміла-Ташлик-Капітанівка-Новомиргород»».
Тобто номенклатура придбаних товарів/послуг не відповідала реалізованим (зазначеним в податковій накладній від 05.01.2024 №42). Згідно даних ЄРПН податкова накладна від 05.01.2024 №42, яка виписана ТОВ «РСУ-9» (код 42093600) на користь «ДПВІ «ДПВІ» на суму 717 000,0 грн., у тому числі ПДВ 119500,0 грн. має статус «зареєстровано за рiшенням Комiсiї».
Згідно бази даних АІС ПОДАТКОВИЙ БЛОК «КАРТКА ПЛАТНИКА» встановлено, що ТОВ «РСУ-9» (код 42093600) подано ПОВІДОМЛЕННЯ про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 05.02.2024. №1 з копіями первинних документів.
За результатами розгляду яких Комісією ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08.02.2024 №10531006/42093600.
Відповідно даних АІС «Податковий блок» ТОВ «РСУ-9» (код 42093600) анульовано свідоцтво платника ПДВ за власним бажанням 09.12.2024, СГ знаходиться на обліку в ГУ ДПС У ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ, ЗАПОРІЗЬКА ДПІ та має стан 11.ПРИПИНЕНО, АЛЕ НЕ ЗНЯТО З ОБЛIКУ (ІКП НЕ ПУСТI), до переліку ризикових СГ не включено.
За таких обставин, відповідачем прийнято спірне Рішення №219491 від 07.10.2025 року про відповідність ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ»» (код ЄДРПОУ 44128729) критеріям ризиковості платника податку.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями контролюючого органу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладених в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України; у чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції).
Відповідно до п.п.20.1.45 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку.
Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з п.п.62.1.2 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України, податковий контроль здійснюється шляхом, серед іншого, інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.
Відповідно до п.71.1 ст.71 Податкового кодексу України, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Згідно з п.74.1, п.74.3 ст.74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є державною власністю.
Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, а також контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, в порядку інформаційної взаємодії відповідно до пункту 41.2 статті 41 цього Кодексу.
Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21 грудня 2016 року №1797-VIII, внесені зміни та доповнення до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю.
Положеннями п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень" у 2018 році від 07.12.2017 №2245-VIII, яким змінено редакцію пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу, Кабінету Міністрів України доручено до 1 березня 2018 року визначити порядок зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом та забезпечити перегляд та приведення центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 №1165 (набрала чинності 01.02.2020), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).
Цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п.2 Порядку №1165, автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.
Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту а або б пункту 185.1 статті 185, підпункту а або б пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пунктах 3 або 3-1 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Не перевіряється на відповідність показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2), платник податку, який склав та/або подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, які складені за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України Про зовнішньоекономічну діяльність.
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до вимог п.6 Порядку №1165, У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (крім розрахунку коригування, складеного відповідно до вимог підпунктів б і в підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення Кодексу).
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує через електронний кабінет рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, надіслане ДПС в електронній формі за допомогою електронних комунікацій з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги, у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.
При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі технічними засобами електронних комунікацій з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Якщо за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в такому рішенні зазначається:
актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та ризикових операцій, відображених у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту;
інформація щодо операцій, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, дата подання для реєстрації в Реєстрі яких не раніше 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту.
У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом одинадцятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, на підставі рішення комісії регіонального рівня або рішення суду автоматично виключаються з переліку ризикових його контрагенти за умови, що:
виключною підставою для включення такого контрагента до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості на підставі пункту 8 додатка 1, було здійснення операції з таким платником податку;
відсутні інші підстави та інформація, за якою встановлено відповідність контрагента критеріям ризиковості платника податку.
Рішення про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості платника податку набирає чинності у день засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Отже, питання відповідності позивача Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання платником податку для реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/ розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
Слід вказати про те, що матеріалами справи підтверджено, що позивачем фактично надавались відповідачу документи, які, на його переконання, є належними та достатніми для підтвердження здійснення ним господарських операцій та не відповідності встановленим критеріям ризиковості.
Слід вказати про те, що позивачем до суду під час розгляду справи також не було надано належних документів/ письмових пояснень з приводу здійснення ними господарських операцій та невідповідності встановленим критеріям ризиковості.
У додатку №1 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, зокрема п. 8 у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Додатком №4 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено бланк рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
Бланк рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку містить обов'язкове для заповнення поле "податкова інформація (заповнюється у разі відповідності пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку)".
Так, як зазначалось вище, підставою для прийняття оскаржуваного рішення визначено таку податкову інформацію:
11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їхнього зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності та/або за відсутності придбання послуг зберігання;
14 - постачання товарів / послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (накл), у зв'язку з придбанням товарів / послуг, не пов'язаних із господарською діяльністю платника податку, якщо постачальник не є виробником товару / послуги, що постачається.
У розділі «Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку» зазначені господарські операції з: придбання у період з 19.10.2024 року по 19.10.2024 року Код згідно з УКТЗЕД 2523 ПНПП 44128729 задіяного в ризиковій операції дата включення в ризикові 06.11.2024, придбання у період з 19.10.2024 по 19.10.2024 Код згідно з УКТЗЕД 8301100000 ПНПП 44128729 задіяного в ризиковій операції дата включення в ризикові 06.11.2024. придбання у період з 19.10.2024 по 19.10.2024 Код згідно з УКТЗЕД 7326909890 ПНПП 44128729 задіяного в ризиковій операції дата включення в ризикові 06.11.2024. придбання у період з 19.10.2024 по 19.10.2024 Код згідно з УКТЗЕД 8516797000 ПНПП 44128729 задіяного в ризиковій операції дата включення в ризикові 06.11.2024. придбання у період з 19.10.2024 по 19.10.2024 Код згідно з УКТЗЕД 8301300000 ПНПП 44128729 задіяного в ризиковій операції дата включення в ризикові 06.11.2024. придбання у період з 03.03.2025 по 19.03.2025 Код згідно з УКТЗЕД 3208109090 ПНПП 44128729 задіяного в ризиковій операції дата включення в ризикові 06.11.2024. придбання у період з 25.04.2025 по 24.07.2025 Код згідно з УКТЗЕД 2710124512 ПНПП 44128729 задіяного в ризиковій операції дата включення в ризикові 06.11.2024. придбання у період з 25.04.2025 по 22.07.2025 Код згідно з УКТЗЕД 2710194300 ПНПП 44128729 задіяного в ризиковій операції дата включення в ризикові 06.11.2024. придбання у період з 25.04.2025 по 30.06.2025 Код згідно з УКТЗЕД 2710124194 ПНПП 44128729 задіяного в ризиковій операції дата включення в ризикові 06.11.2024. придбання у період з 26.05.2025 по 24.07.2025 Код згідно з УКТЗЕД 2711129700 ПНПП 44128729 задіяного в ризиковій операції дата включення в ризикові 06.11.2024. придбання у період з 13.08.2025 по 21.08.2025 Код згідно з УКТЗЕД 2710124512 ПНПП 44128729 задіяного в ризиковій операції дата включення в ризикові 06.11.2024. придбання у період з 14.08.2025 по 21.08.2025 Код згідно з УКТЗЕД 2710194300 ПНПП 44128729 задіяного в ризиковій операції дата включення в ризикові 06.11.2024 року.
Згідно матеріалів справи, основні постачальники товариства: ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ» (код ЄДРПОУ 43012009), номенклатура - Бензин, дизпаливо, газ - 232 209 л на загальну суму ПДВ 1 847,1 тис.грн.- ТОВ «ТЕХНОМАП» (код ЄДРПОУ 43525059) - Труба Перфокор-2 0400мм SN8 каналіз.тип ТР з привар.розтр. L-6000мм, Ламінат Kronotex ADVANCED Дуб великий сірий (1380*193*8мм), ДСП 2800*2070, Труба Перфокор-2 0315мм SN8 каналіз.тип ТР з привар.розтр. L-6000мм, Провід АВВГ 2х6 Тумен, Муфта, Послуги з експертного обстеження комплексу по переробці плодів та винограду і виробництву фруктових концентратів. Послуги iнженернi та пов'язанi з ними послуги щодо технiчного консультування на загальну суму ПДВ 771,8 тис.грн. в т.ч реєстрацiю зупинено 476,7 тис.грн.- ТОВ «ОПТО-ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 42764957) - Фарба 00327, Труба ДСТУ 8943. 219 мм 8,0 мм , 12 м, Труба ДСТУ 8943 219мм 8,0мм 12м, Компресор повітряний однороторний, Фарба 00228, Фарба 00321, Шафа керування, Труба водопровідна ПЕ 100 200х11,9 SDR 17, Вікна металопластикові, Фарба 00217 Акрилове покриття 00306, Емаль АК-501 М сірий, та інше на загальну суму ПДВ 534,3, у т.ч. 199,6 тис.грн - реєстрацiю зупинено.
Основні покупці: ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» (код ЄДРПОУ 31448144) - Виконані роботи по об. "Енергетичний департамент. Цех водопостачання. Комплекс споруд шламонакопичувачів металургійного виробництва. Виконання комплексу робіт з обстеження гідротехнічних споруд з розробкою паспортів гідротехнічних споруд комплексу на загальну суму ПДВ 578,0 тис.грн реєстрацiю зупинено;- ТОВ «ВОЗТРАНСАГРОІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 43751386) - Послуги з експертного інструментального обстеження комплексу по переробці плодів та винограду і виробництву фруктових концентратів на загальну суму ПДВ 533,0 тис.грн- зареєстровано за ріш.Комісії.;- МІСЬКЕ КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «МИКОЛАЇВВОДОКАНАЛ» (код ЄДРПОУ 31448144) - Виготовлення проектно-кошторисної документації по об'єкту: «Реконструкція водопроводу Ду 1000мм по просп. Миру від вул. Південна до вул. Погранична в м. Миколаєві». на загальну суму ПДВ 303,2 тис.грн - реєстрацiю зупинено. ТОВ «ДПВІ «ДПВІ» з 20.08.2024 року було включене до реєстру ймовірно ризикових підприємств відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості Постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
26.09.2025 року ТОВ «ДПВІ «ДПВІ» надано повiдомлення про подання iнформацiї та копiй документiв щодо невiдповiдностi платника податку критерiям ризиковостi платника податку. До повідомлення підприємством надано пояснення та копії підтверджуючих документів, а саме: Пояснення; Договір надання послуг від 15.09.2024 №1509/5265, акт здачі-приймання робіт від 07.11.2024, платіжні інструкції по ТОВ «ТОПОГРУП» (43524851); Інвентаризаційна відомість основних засобів станом на 01.05.2025; Наказ про призначення директора; Штатний розпис Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань; Договір надання послуг з ТОВ «ВОЗТРАНСАГРОІНВЕСТ» (43751386) №0407/2024 від 04.07.2024, акт здачі приймання послуг; Акт здачі-прийнятті робіт від 20.05.2024 з 31448144 МІСЬКЕ КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО "МИКОЛАЇВВОДОКАНАЛ" від 24.02.2023 №24/02/64-2023-В, платіжні інструкція; Акти приймання робіт від 31.03.2025 з 24432974 ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ"; Платіжні інструкції, акт-приймання-передачі наданих послуг від 05.01.2024, договір від 04.12.2024 №0412/23 з ТОВ «РСУ-9» (код ЄДРПОУ 42093600); Оборотно-сальдова відомість по рахункам 132, 205, 10, 281, 361, 203; Договір оренди нежитлового приміщення №18/2023 від 03.01.2023 з ТОВ «Охоронне агентство «Бастіон» (41442882); Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності; Відомості про об'єкти оподаткування; Договір про наміри від 09.06.2025 №0906/2025 з ТОВ «ОПТО-ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 42767457) та специфікація; Платіжна інструкція, акт здачі-приймання робіт від 05.07.2024 з РОВР у Днiпропетровськiй областi (код ЄДРПОУ 01038699); Зведений акт приймання-передачі паливних карток на безоплатне зберігання від 31.08.2025 з ТОВ «ОПТО-ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 42767457).
Відповідно до п. 8 Критеріїв Порядку №1165 ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ» включено до переліку ризикових платників податку, як такого, по якому податкова інформація свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій, та прийнято рішення про відповідність/ невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку СГ від 06.11.2024 року №62141, від 13.08.2025 року №177005, від 11.09.2025 року №200585 та від 07.10.2025 року №219491.
Отже, слід вказати про те, що спірне рішення було складено за результати розгляду пояснень та копій первинних документів наданих разом з Повідомленням про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку від 26.09.2025 року № 3.
Згідно матеріалів справи, рішення щодо включення до переліку ризикових платників було прийнято з урахуванням наявної податкової інформації по ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ», яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції та свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій.
Так, у ході перевірки, податковим органом було встановлено, що основні постачальники товариства, зокрема: ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ» (код 43012009) 3100.Центральне МУ ДПС по роботі з ВПП, 46.71-оптова торгiвля твердим, рiдким, газоподiбним паливом i подiбними продуктами, номенклатура - Бензин А-95, Дизельне Пальне. ТОВ «ТЕХНОМАП» (код 43525059) 2659.ГУ ДПС у м.Києві (Шевченківський р н м.Києва), 71.12-дiяльнiсть у сферi iнжинiрингу, геологiї та геодезiї, надання послуг технiчного консультування в цих сферах, номенклатура - послуги з експертного обстеження комплексу по переробці плодів та винограду і виробництву фруктових концентратів. етап 1, етап 2, душові двері, унітаз тощо. ТОВ «ОПТО-ТРЕЙД» (код 42764957) 2651.ГУ ДПС у м.Києві, Лівобережна ДПІ, 46.13-дiяльнiсть посередникiв у торгiвлi деревиною, будiвельними матерiалами та санiтарно-технiчними виробами, номенклатура - фарба, труба ДСТУ, принтер широкоформатний, мобільний телефон.
Основні покупці: ПАТ «АРСЕЛОРМІТТАЛ КРИВИЙ РІГ» (код 24432974) 3200.Східне МУ ДПС по роботі з ВПП, 24.10-виробництво чавуну, сталi та феросплавiв, номенклатура виконані роботи по об. "Енергетичний департамент. Цех водопостачання. Комплекс споруд шламонакопичувачів металургійного виробництва. Виконання комплексу робіт з обстеження гідротехнічних споруд з розробкою паспортів. ТОВ «ВОЗТРАНСАГРОІНВЕСТ» (код 43751386) 1406.ГУ ДПС у Миколаївській області, Вознесенська ДПІ, 08.12-добування пiску, гравiю, глин i каолiну, номенклатура - послуги з експертного інструментального обстеження комплексу по переробці плодів та винограду і виробництву фруктових концентратів.. МІСЬКЕ КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «МИКОЛАЇВВОДОКАНАЛ» (код 31448144), 1403.ГУ ДПС у Миколаївській області, Миколаївська ДПІ, 36.00-забiр очищення та постачання води, номенклатура - виконання робіт по здійсненню авторського нагляду по об'єкту «Реконструкція водопроводу Ду 300 мм по просп. Новобудівна до вул. Металургів в м.Миколаєві».
Згідно баз даних ЄРПН податковим органом було встановлено, що ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ» здійснює операції з постачання послуг (послуги з виготовлення проєктно-кошторисної документації по об'єкту тощо).
Також встановлено, що у ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ» наявне придбанням в значних обсягах товарів, не пов'язаних із господарською діяльністю платника податку, та реалізація яких відсутня на загальну суму ПДВ 1 839,04 тис.грн. а саме придбано у ТОВ «УКРНАФТА ПОСТАЧ» (код ЄДРПОУ 43012009, основний вид діяльності _46.71 - Оптова торгiвля твердим, рiдким, газоподiбним паливом i подiбними продуктами) 232 209,46 л пального, а саме: бензин А-95 (код УКТЗЕД 2710124512) у кількості 119 089,46 л. на загальну суму ПДВ 978,27 тис.грн., (реалізація відсутня); дизельне Пальне (код УКТЗЕД 2710194300) у кількості 91 675 л. на загальну суму ПДВ 715,42 тис.грн., (реалізація відсутня); бензин А-92 ENERGY (код УКТЗЕД 2710124194) у кількості 16 795 л. на загальну суму ПДВ 127,6 тис.грн., (реалізація відсутня); газ (код УКТЗЕД 2711129700) у кількості 4650 л на суму ПДВ 25,8 тис.грн., (реалізація відсутня).
Згідно з ф.20-ОПП у підприємства наявні лише 2 автомобілі: автомобіль DAEWOO LANOS, реєстраційний номер НОМЕР_1 та автомобіль ЗАЗDAEWOO LANOS, реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Згідно баз даних ЄРПН відсутня оренда автотранспортних засобів. Серед наданих позивачем документів були надані Договір безоплатного зберігання паливних карток № 24/25-1 від 01.01.2025 року між ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ»» та ТОВ «ОПТО-ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 42764957, основний вид діяльності _46.13 - Дiяльнiсть посередникiв у торгiвлi деревиною, будiвельними матерiалами та санiтарно-технiчними виробами); Зведений акт № 1 з 01.01.2025 року по 31.08.2025 року приймання-передачі паливних карток на безоплатне зберігання від 31.08.2025 року між ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ»» та ТОВ «ОПТО-ТРЕЙД» Оборотно-сальдова відомість по рахунку 203 за Січень 2025 року - Серпень 2025 року.
Долучений товариством договір безоплатного зберігання паливних карток № 24/25-1 від 01.01.2025 року між ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ»» та ТОВ «ОПТО-ТРЕЙД», не містить обов'язкових реквізитів, а саме: підпису поклажодавця (ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ»») та зберігача (ТОВ «ОПТО-ТРЕЙД») .
Відповідно до п. 1.1 Договору безоплатного зберігання паливних карток № 24/25-1 01.01.2025 року між ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ»» та ТОВ «ОПТО-ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 42764957), Поклажодавець передає, а Зберігач приймає на безоплатне зберігання паливні картки, що належать Поклажодавцю на праві власності.
Згідно з п. 5.1 цей Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до «31» грудня 2025 року.
Відповідно до наданого позивачем Зведеного акту № 1 з 01.01.2025 року по 31.08.2025 року приймання-передачі паливних карток на безоплатне зберігання від 31.08.2025 року між ТОВ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ»» та ТОВ «ОПТО-ТРЕЙД», було передано 5 (п'ять) паливних карток, із загальним залишком палива 163 775,85 літрів, що становить еквівалент 7 964 637,07 грн з ПДВ за даними бухгалтерського обліку Поклажодавця.
При цьому, слід вказати про те, що позивачем на протокольну ухвалу суду не було надано даних, щодо строку дії даних паливних карток, їх подальшого використання.
Окрім того, відсутні дані щодо подальшого зберігання вказаних позивачем паливних карток.
Враховуючи те, що згідно документів, наданих позивачем, ним було передано на безоплатне зберігання 163775,85 літрів пального, також не є можливим встановити подальший шлях такого пального, придбаного у ТОВ «УКРНАФТА ПОСТАЧ».
Таких доказів суду, під час розгляду справи, також надано не було.
Згідно баз даних ЄРПН, встановлено, що подальша реалізація вищевказаного пального відсутня.
Слід вказати про те, що під час розгляду справи, позивачем так і не було надано суду вказаних документів та відповідних пояснень щодо реалізації цього пального.
Товариству було запропоновано надати суду відповідні докази та додаткові пояснення, однак позивач вказаним не скористався.
Враховуючи вищенаведене, у Головного управління ДПС у Дніпропетровській області були законні підстави для прийняття спірного рішення.
З урахуванням вищенаведеного, у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, та встановлено, що позивач відповідає пункту 8 критеріїв ризиковості платників податків.
З огляду на зазначене, оспорюване рішення містить обґрунтування підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку.
Законодавством передбачено певний порядок виконання податковими органами своїх функцій щодо податкового контролю, що в правовідносинах, які розглядаються, визначений у формі перевірки наданих платником податків пояснень та документів щодо проведених ним операцій. А тому, саме рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН призведе до певних негативних правових наслідків для платника податків, та, вважаючи рішення контролюючого органу неправомірним, особа може звернутись до суду за захистом прав, (свобод) та інтересів від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, і в межах цього спору підставами позову, серед іншого, можуть бути доводи щодо неправомірності дій контролюючого органу по віднесенню платника податків до переліку таких платників податків які відповідають критеріям ризиковості.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 27 серпня 2019 року у справі №540/2077/18.
Відтак використання контролюючим органом податкової інформації, наявної в інформаційних системах ДПС або внесення інформації в такі бази за результатами її опрацювання у певних спосіб здійснення податкового контролю, зокрема віднесення позивача до платників, які відповідають критеріям ризиковості, є одним із заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на відповідача функцій та завдань, безпосередньо рішення Комісії по віднесенню платника податків до переліку таких платників, які відповідають критеріям ризиковості, без прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань не порушує права та інтереси позивача.
Також, слід зазначити про те, що в позовній заяві позивач не вказав про випадки відмови у реєстрації податкових накладних на підставі існування оскаржуваного рішення про віднесення платника податку до ризикових.
Суд зазначає, що лише доведення податковим органом та встановлення судом в ході судового розгляду факту наявності вищезазначеної податкової інформації, може слугувати підставою для відповідності платника пункту 8 Критеріїв. При цьому такі висновки можуть ґрунтуватися лише на належних і допустимих доказах.
Внесення до інформаційної системи ДПС інформації щодо відповідності позивача критеріям ризиковості є одним із заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на відповідача функцій та завдань.
Суд звертає увагу, що постановою Кабінету міністрів України від 11.12.2019 року №1165, з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2023 №574, затверджено Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку. Так, скарга подається платником податку на додану вартість протягом 10 робочих днів, що настають за днем прийняття рішення комісією регіонального рівня.
Позивач не скористався своїм правом на адміністративне оскарження та не подав скаргу на спірне рішення комісії регіонального рівня Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Комісії центрального рівня Державної податкової служби України.
Решта доводів сторін висновків суду по суті спору не спростовують.
При цьому, суд виходить з положень, закріплених в п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень, де вказано, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Суд врахував, що згідно із практикою Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги є не обґрунтованими та не підлягають задоволенню.
VІІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України “Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, та з системного аналізу матеріалів справи, суд дійшов висновку про залишення позовних вимог позивача без задоволення.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає про таке.
Судові витрати покласти на позивача згідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст.ст. 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Судові витрати покласти на позивача згідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ «ДПВІ» (49000, м. Дніпро, вул. Троїцька,15/1, код ЄДРПОУ 44128729).
Відповідач: Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро, вул. Сімферопольська, 17а, код ЄДРПОУ 44118658).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 26.03.2026 року.
Суддя В.В. Ільков