25 березня 2026 року Справа №160/3326/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченко А.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , яка подана у порядку статті 382 КАС України у справі № 160/3326/25,
установив:
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.03.2025р. позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено, а саме:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо застосування з 01.01.2025 понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії.
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням раніше проведених виплат.
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13.01.2025 р. надійшла заява від ОСОБА_1 , яка подана у порядку статті 382 КАС України у справі № 160/3326/25.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2025р. призначено заяву ОСОБА_1 , яка подана у порядку статті 382 КАС України у справі № 160/3326/25 до розгляду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.01.2026р. заяву про встановлення судового контролю у справі №160/3326/25 задоволено. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області місячний строк з моменту отримання копії даної ухвали для подання до суду звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 у справі №160/3326/25.
02 березня 2026 року від відповідача до суду надійшли пояснення у справі №160/3326/25.
В поясненнях відповідач зазначає, що Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду 18.03.2025, прийнятим у порядку спрощеного позовного провадження та залишеному без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 26.08.2025, позовні вимоги ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - Головне управління) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Зобов'язано Головне управління здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням раніше проведених виплат. На виконання рішення Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.03.2025 у справі № 160/3326/25 було відкореговано обчислення пенсії, а саме, з 01.01.2025 проведено перерахунок пенсії Позивача, розмір якої обчислено на виконання рішення Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12.07.2024 у справі № 160/8611/24, без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану». Після перерахунку за рішенням суду розмір пенсії станом на 01.01.2025 складає 25655,83 грн. З 01.03.2025 пенсію Позивача було проіндексовано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», але перерахунок не призвів до її збільшення, оскільки її розмір перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (з 01.01.2025 - 23610,00 грн), а також Позивач не відноситься до категорії осіб, виплата яким проводиться без обмеження максимальним розміром, з урахуванням Рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р(ІІ)/2022. Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року № 821 “Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений яким визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання 3 судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування) (далі - Порядок). Доплата пенсії на виконання рішення суду за період з 01.01.2025 по 31.10.2025 становить 1574,50 грн. Розмір пенсійної виплати Позивача, який обчислено на виконання зазначеного рішення суду, станом на 01.11.2025 складає 25655,83 грн. Відповідно до пункту 2 Порядку перераховані пенсії за рішенням суду - сума пенсії або щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), визначена як різниця між розміром призначеної/перерахованої на виконання судового рішення суми виплати та визначеним органом Пенсійного фонду України розміром, з урахуванням положень нормативно-правових актів. Враховуючи зазначене, у відповідності з Порядком виплату пенсійних коштів, нарахованих за рішеннями суду та різницю між розміром перерахованої пенсії на виконання судового рішення за листопад та грудень 2025 року буде проведено в межах встановлених бюджетних асигнувань. Таким чином, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку Позивачу пенсії виконані Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на управління Пенсійного фонду України
З 19.12.2024 набрав чинності Закон України від 21.11.2024 №4094 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» (далі - Закон №4094), яким статтю 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.
Відповідно до норм ст.ст. 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно частини 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
У заяві про встановлення судового контролю позивач зазначає таке: Після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду загальний розмір моєї пенсійної виплати з 01.02.2022 склав 21723,34 грн, з 01.03.2022 - 24740,69 грн, з 01.03.2023 - 26240,69 грн, з 01.03.2024 - 27740,69 грн. (додаток №1). Однак, пенсія виплачувалась в сумі 25498,38 грн. Позивачем 12.12.2025 року було подано заяву до відповідача, я якій я просив на підставі моєї заяви на перерахунок пенсії провести перерахунок та виплату пенсії згідно чинного законодавства з 01.02.2023 року в розмірі 26240,69 грн, а з 01.03.2024 - 27740,69 грн. Управління своїм листом від 09.01.2026 за вих.№2431-63208/Я-01/8-0400/26 повідомило, що з 01.01.2025 пенсію обчислено у розмірі 25498,38 грн, з урахуванням вимог Закону № 4059 та Постанови № 1. З 01.05.2025 пенсія виплачувалася у розмірі 25498,38 грн, який обчислено на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.10.2024 у справі № 160/20664/24 з урахуванням вимог Закону № 4059, Постанови № 1. Також було повідомлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду 18.03.2025 у справі № 160/3326/25 не було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проводити перерахунок пенсії з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.10.2024 у справі № 160/20664/24 без обмеження пенсії. Таким чином, з 01.01.2025 року пенсія на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.10.2024 у справі № 160/20664/24 виплачувалась з урахуванням вимог Закону № 4059, Постанови № 1, тобто з застосування понижуючих коефіцієнтів. Незважаючи на рішення суду від 18.03.2025 у справі № 160/3326/25.
Суд зазначає, що після зняття обмеження у вигляді понижуючих коефіцієнтів відповідач фактично застосував інше обмеження максимальним розміром пенсії.
Саме на цій підставі індексація не призвела до збільшення виплати, оскільки розмір пенсії перевищує десять прожиткових мінімумів.
Проте питання правомірності обмеження пенсії її максимальним розміром не було предметом розгляду у справі №160/3326/25, у межах якої суд перевіряв виключно законність застосування понижуючих коефіцієнтів за постановою КМУ №1.
Отже, на цій стадії існує новий окремий спір між сторонами, не щодо понижуючих коефіцієнтів, а щодо правомірності обмеження пенсійної виплати максимальним розміром.
Такий спір не може вважатися тотожним уже вирішеному спору у справі №160/3326/25, оскільки ґрунтується на інших фактичних обставинах та іншому способі обмеження розміру пенсії.
Також, відповідач зазначив, що нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Отже, відповідач зазначає, що виплата нарахованих коштів буде забезпечена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України на погашення заборгованості за рішеннями суду.
Таким чином, доказів того, що рішення суду було виконано в повному обсязі та відповідачем вчинено всі дії, які необхідні для його виконання, відповідачем не надано.
Враховуючи зазначене, підстави для прийняття звіту про виконання рішення суду відсутні.
Відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту, суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Судом враховується той аргумент, що фактична невиплата нарахованих пенсійних виплат зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості прийняття.
З урахуванням наведеного, а також зважаючи на відсутність в матеріалах справи доказів виплати позивачу перерахованої пенсії, суд дійшов висновку, що рішення суду у повному обсязі не виконано.
Враховуючи, що судове рішення стосується здійснення виплат заборгованості, суд вважає необхідним звільнити відповідача від сплати штрафу, оскільки вважає, що подані відповідачем докази є достатніми і вичерпними.
Враховуючи викладені норми, а також зміст звіту про виконання судового рішення, суд вважає, що відповідачем наведені достатні факти та обставини, що підтверджують вжиття ним певних заходів з метою виконання зазначеного рішення суду.
З урахуванням наведеного, та враховуючи те, що рішення суду залишається частково не виконаним, суд вважає за необхідне встановити відповідачу новий строк для надання звіту про виконання судового рішення на дев'яносто днів з дня отримання цієї ухвали суду.
Керуючись ст. ст. 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області строк у 90 днів для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 у справі №160/3326/25.
Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу відповідно до частини 3 статті 382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 у справі №160/3326/25.
Ухвала набирає законної сили у порядку та у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.В. Савченко