Рішення від 25.03.2026 по справі 160/36900/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2026 рокуСправа №160/36900/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коренева А.О.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАРНА СТРАВА" про стягнення адміністративно-господарських санкцій,

УСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Дніпропетровське обласне відділення фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАРНА СТРАВА", у якому позивач просить суд:

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАРНА СТРАВА» на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю пеню за порушення термінів сплати адміністративно господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 36470,40 грн.

На обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року у справі № 160/13280/23 Товариством з обмеженою відповідальністю «ГАРНА СТРАВА» у добровільному порядку перераховано заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій за 2022 рік за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на загальну суму 75968,06 грн. Сума коштів для погашення заборгованості надійшла на реєстраційний рахунок Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю 02 грудня 2025 року. Таким чином, ураховуючи, те, що сума адміністративно-господарських санкцій була сплачена з простроченням у кількості 960 днів, за Товариством з обмеженою відповідальністю «ГАРНА СТРАВА» обліковується заборгованість зі сплати пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на суму 36470,40 грн.

30.12.2025 ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

14 січня 2026 року до суду надійшов відзив Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАРНА СТРАВА», у якому відповідач зазначив, що Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, як суб'єкт владних повноважень, мав право на звернення до суду в тому числі з вимогою про стягнення пені у строк протягом трьох місяців із зазначеної дати 15 квітня року, наступного за звітним роком, тобто до 15 липня 2023 року. На думку відповідача, звертаючись до суду 26.12.2025 року з позовом про стягнення пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 рік, граничний строк сплати відповідачем яких сплив, позивач пропустив строк звернення до суду з відповідним позовом, не навівши при цьому поважних та об'єктивних причин пропуску вказаного строку. З урахуванням того, що з позовом про стягнення пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році позивач звернувся до суду лише 26.12.2025 року, пропустивши строк звернення до суду з відповідним позовом та не навівши при цьому поважних та об'єктивних причин пропуску, вважаємо, що є підстави для залишення позовної заяви без розгляду.

19 січня 2026 року до суду надійшла відповідь на відзив позивача, у якому посилався на безпідставність аргументів відповідача про порушення позивачем строків звернення до суду з даним позовом про стягнення пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, оскільки пунктом 3.4 Порядку № 233 передбачено, що нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу). Обов'язок сплатити адміністративно-господарські санкції виник у відповідача на підставі постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року, після апеляційного розгляду апеляційної скарги Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2023 року у справі №160/13280/23, відповідно до якої відповідач у добровільному порядку сплатив на користь позивача адміністративно-господарські санкції у розмірі 75968,06 грн.

21 січня 2026 року до суду надійшли заперечення відповідача, у яких зазначив, що нарахування пені здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій, тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Дослідивши повно і всебічно письмові докази, які містяться в матеріалах справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

На виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року у справі № 160/13280/23 Товариством з обмеженою відповідальністю «ГАРНА СТРАВА» у добровільному порядку перераховано заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій за 2022 рік за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на загальну суму 75968,06 грн.

Сума коштів для погашення заборгованості надійшла на реєстраційний рахунок Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю 02.12.2025, що підтверджується копією виписки з рахунку.

За порушення відповідачем термінів сплати відповідних адміністративно-господарських санкцій за 2022 рік, позивач відповідно до складеного розрахунку здійснило нарахування товариству пені в загальному розмірі 36470,40 грн грн., і стосовно стягнення такої пені звернулося до суду з цим позовом.

Щодо правомірності нарахування позивачем пені, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі - Закон № 875-ХІІ) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За приписами ст. 19 Закону № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 20 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Аналогічне правило закріплено й в пункті 4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70.

Механізм нарахування пені підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом № 875-XII, визначений Порядком нарахування пені та її сплати, затвердженим Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року № 223 (далі - Порядок № 223)

Так, пунктом 3.4 Порядку № 233 передбачено, що нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).

Судом встановлено, що обов'язок сплатити адміністративно-господарські санкції виник у Товариством з обмеженою відповідальністю «ГАРНА СТРАВА» на підставі постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року у справі №160/13280/23.

Крім того, як зазначалось вище та не заперечується учасниками справи, зазначені санкції були остаточно сплачені товариством 02.12.2025.

Відповідно до п. 3.6 Порядку № 223 нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу. При частковому погашенні боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку боргу.

У поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання (п. 3.7 Порядку № 223).

При цьому за приписами п. 3.8 вказаного Порядку пеня сплачується роботодавцями за рахунок прибутку, що залишається після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). У разі відсутності коштів стягнення пені може бути звернено на майно роботодавця в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 20 Закону № 875-XII.

Виходячи з наведеного, суд зазначає, що позивач обґрунтовано нарахував відповідачу суму пені за 2024 рік у зв'язку з тим, що товариство сплатило накладені на нього адміністративно-господарські санкції лише 27.11.2025 року, тобто з порушенням вимог ст. 18-20 Закону № 875-XII.

Крім того, суд вважає, що позивачем не порушені строки звернення до суду з даним позовом про стягнення пені за несвоєчасно сплачені адміністративно-господарські санкції, оскільки нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю згідно з Порядком № 223 здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно.

Також суд зауважує, ураховуючи, що відповідач сплатив такі санкції 02.12.2025 року, а позивач звернувся до суду з відповідним позовом 26.12.2025 року, суд доходить до висновку, що позивач не пропустив трьох місячний строк, передбачений ч.2 ст. 122 КАС України для суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, позовні вимоги є обгрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Таким чином за відсутності понесених судових витрат у даній справі, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, такі судові витрати не належать стягненню з відповідача на користь суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (49000, м. Дніпро, вул. Старокозацька, буд. 52; ЄДРПОУ 25005978) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гарна страва» (ЄДРПОУ -39422516) про стягнення адміністративно-господарських санкцій,- задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАРНА СТРАВА» на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю пеню за порушення термінів сплати адміністративно господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 36470,40 грн.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.О. Коренев