25 березня 2026 року ЛуцькСправа № 140/2752/26
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови,
Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) звернулося з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - Відділ ПВР) про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця від 24 лютого 2026 року у виконавчому провадженні №78406454 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваною постановою головного державного виконавця Відділу ПВР Новосада О.Ю. від 24 лютого 2026 року у виконавчому провадженні №78406454 за невиконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року у справі №140/2725/25 на боржника ГУ ПФУ у Волинській області накладено штраф в розмірі 5100,00 грн з підстав невиконання рішення суду без поважних причин.
Позивач вважає постанову такою, що не відповідає вимогам Закону України від 02 червня 2016 року №1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VIII), з огляду на те, що після набрання судовим рішенням законної сили його виконання здійснено добровільно: пенсію ОСОБА_1 перераховано з 28 січня 2025 року, а сума заборгованості за період з 28 січня 2025 року по 31 травня 2025 року (становила 7647,07 грн, а на даний час - 6982,21 грн) внесена до Реєстру судових рішень для її погашення. Державний виконавець не провів перевірку виконання рішення суду, не надав належної оцінки інформації про його виконання боржником та поважності причин існування заборгованості за рішенням суду.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10 березня 2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 ; розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін з урахуванням §2 глави 11 розділу ІІ Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (а.с.28).
Відповідач відзив на позовну заяву не подав.
У письмових поясненнях (а.с.35-36) третя особа вважає, що державний виконавець за її зверненням правомірно наклав штраф за невиконання ГУ ПФУ у Волинській області рішення суду, яке не виплачує присуджену щомісячну доплату у сумі 2000,00 грн, а також не виконує рішення суду щодо виплати заборгованості по пенсії в разі втрати годувальника (виплачується у розмірі 6574,07 грн замість 8574,07 грн).
Від позивача до суду надійшла заява від 25 березня 206 року про розгляд справи за відсутності його представника (а.с.69).
З урахуванням приписів частини третьої статті 268 КАС України, та враховуючи норму частини четвертої статті 229 КАС України, у зв'язку із неприбуттям в судове засідання на 11:00 25 березня 2026 року учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи (а.с.30-34), та з урахуванням заяви (клопотання) позивача про розгляд справи за відсутності його представника, судовий розгляд справи проведено в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази та перевіривши заяви по суті справи, суд встанови такі обставини.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року у справі №140/2725/25, яке набрало законної сили 12 червня 2025 року, за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії позов задоволено частково, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 28 січня 2025 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ по Волинській області» від 16 серпня 2021 року №33/23-143/д про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням зазначених у ній сум та видів грошового забезпечення та з урахуванням виплачених грошових сум.
16 червня 2025 року на виконання вказаного рішення суду Волинський окружний адміністративний суд видав стягувачу ОСОБА_1 виконавчий лист №4014/2025 (а.с.57-58).
За заявою стягувача від 17 червня 2025 року (а.с.56) постановою головного державного виконавця Відділу ПВР Грицені Г.Г. від 19 червня 2025 року відкрито виконавче провадження №78406454 з виконання виконавчого листа №4014/2025, виданого 16 червня 2025 року Волинським окружним адміністративним судом на зобов'язальну частину рішення (а.с.60).
Листом від 23 червня 2026 року №0300-0405-8/41089 (а.с.66-68) ГУ ПФУ у Волинській області проінформувало державного виконавця про те, що на виконання рішення суду у справі №140/2725/25 в добровільному порядку, до відкриття виконавчого провадження, було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 28 січня 2025 року, розмір якої обчислено на підставі довідки від 16 серпня 2021 року №33/23-143/д про розмір грошового забезпечення з врахуванням зазначених у ній сум та видів грошового забезпечення та виплачених грошових сум; перерахований розмір пенсії 6574,07 грн виплачується з 01 червня 2025 року, а нараховані кошти за період з 28 січня 2025 року по 31 травня 2025 року у сумі 7647,26 грн підлягають виплаті в межах бюджетних асигнувань, виділених з Державного бюджету на цю мету; в підсистемі «Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС ПФУ) судове рішення у справі №140/2725/25 обліковано за номером 826518. Також повідомлено, що на час надання відповіді бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік не затверджено, натомість станом на 01 червня 2025 року до ГУ ПФУ у Волинській області надійшло 55723 судових рішень на суму 3767,68 млн. грн, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (погашено заборгованість за рішеннями судів, які набрали законної сили по 19 листопада 2020 року).
Постановою державного виконавця Відділу ПВР Новосада О.Ю. від 24 лютого 2026 року ВП №78406454 за невиконання судового рішення без поважних причин, на підставі статей 63, 75 Закону №1404-VIII на боржника ГУ ПФУ у Волинській області накладено штраф в розмірі 5100,00 грн (а.с.62).
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно із частинами першою, другою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Суд також наголошує, що обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Пунктом 2 частини першої статті 2 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: обов'язковості виконання рішень.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону №1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
За вимогами частини першої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Пунктом 1 частини другої статті 18 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавець зобов'язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
За приписами пункту 1 частини третьої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону.
Згідно із частинами п'ятою, шостою статті 26 Закону №1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Частиною першою статті 75 Закону №1404-VIII визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Отже, постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано боржником без поважних причин, тобто коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього. Такі обставини мають бути перевірені державним виконавцем.
З тексту постанови державного виконавця Відділу ПВР Новосада О.Ю. від 24 лютого 2026 року ВП №78406454 про накладення на боржника ГУ ПФУ у Волинській області штрафу у розмірі 5100,00 грн видно, що її прийнято на підставі статей 63, 75 Закону №1404-VIII у зв'язку із невиконанням рішення суду. Постанова мотивована тим, що станом на 24 лютого 2026 року на адресу відділу відповідь про виконання рішення суду або про поважні причини його не виконання не надходили.
Водночас мотивувальна частина постанови не відповідає фактичним обставинам у справі, адже, як було встановлено судом, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 23 червня 2026 року №0300-0405-8/41089, який є в матеріалах виконавчого провадження (а.с.66-68), повідомляло Відділ ПВР про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року у справі №140/2725/25 в добровільному порядку з наданням доказів про проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії в разі втрати годувальника з грошового забезпечення, указаного в довідці довідки від 16 серпня 2021 року №33/23-143/д.
З розрахунку пенсії з пенсійної справи №0303015089-МВС слідує, що з 01 червня 2025 року перерахований розмір пенсії в разі втрати годувальника становить 6574,07 грн, тобто 30% від суми грошового забезпечення згідно з довідкою від 16 серпня 2021 року №33/23-143/д (21913,58 грн х 30%); підстава перерахунку - рішення суду (а.с.21).
З довідки про доходи №0766747072842718 також вбачається, що розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 6574,07 грн (а.с.40), що відповідає розміру основної пенсії за рішенням суду у справі №140/2725/25.
У своєму листі ГУ ПФУ у Волинській області повідомляло, що нарахування проведено за період з 28 січня 2025 року по 31 травня 2025 року; заборгованість у сумі 7647,26 грн облікована та її виплата буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
Вказані обставини підтверджуються розрахунком суми заборгованості (а.с.52).
Суд також встановив, що винесенню постанови від 24 лютого 2026 року ВП №78406454 передувало звернення стягувача до державного виконавця із заявою від 10 лютого 2026 року про те, що рішення суду у справі №140/2725/25 не виконується і додатково щомісячна доплата у сумі 2000,00 грн за рішенням суду у справі №140/7701/25 не виплачується (а.с.63).
У справі наявний розрахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2025 року, який проводився на виконання рішення суду в іншій справі - №140/7701/25, в результаті якого до основного розміру пенсії (6574,07 грн) встановлено щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн. (а.с.41). Так рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року у справі №140/7701/25, яке набрало законної сили 02 вересня 2025 року, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01 червня 2025 року нарахування та виплату щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Поряд з тим перевірка виконання рішення суду у справі №140/7701/25 перебуває поза межами виконавчого провадження ВП №78406454.
Наявність на користь стягувача ОСОБА_1 кількох судових рішень, про що видно із її заяви від 10 лютого 2026 року, зобов'язувало державного виконавця перевірити повідомлені стягувачем факти і лише після цього за наявності правових підстав вживати заходи юридичної відповідальності до боржника.
Проте державний виконавець при винесенні постанови від 24 лютого 2026 року не здійснив перевірку виконання рішення суду у справі №140/2725/25, щодо примусового виконання якого і було відкрите виконавче провадження ВП №78406454. Доказів здійснення державним виконавцем такої перевірки, як-от складання та направлення відповідних вимог, на які боржник не реагував та не надав інформацію про причини такого невиконання, відповідач суду не надав (в матеріалах справи АСВП 78406454 відсутні).
Між тим ГУ ПФУ у Волинській області у листі від 23 червня 2026 року №0300-0405-8/41089 вказувало, що заборгованість з виплати за рішенням суду існує з об'єктивних причин - відсутність в достатній кількості асигнувань з Державного бюджету України (станом на 01 червня 2025 року надійшло 55723 судових рішень на суму 3767,68 млн. грн) та її погашення не залежить від управлінських рішень керівника чи інших посадових осіб ГУ ПФУ у Волинській області.
З наданих суду доказів вбачається, що виконання рішення суду у справі №140/2725/25 контролюється ГУ ПФУ у Волинській області шляхом обліку в автоматизованій базі даних у підсистемі “Реєстр судових рішень» ІКІС ПФУ, на підтвердження чого надано знімок екрану бази даних (а.с.16-18). За цими відомостями ОСОБА_1 заборгованість погашена частково, пропорційно виділеним асигнуванням: у жовтні 2025 року виплачено 187,35 грн, у листопаді 2025 року - 187,35 грн, у грудні 2025 року - 187,35 грн, у січні 2026 року - у сумі 103,00 грн (а.с.18).
Накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання. Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і направлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження. Водночас визначальною умовою для накладення зазначеного штрафу є невиконання судового рішення без поважних причин.
Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону №1404-VIII. Тобто, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин. Поважними в розумінні норм Закону №1404-VIII можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Аналогічні праві висновки викладені у постановах Верховного Суду від 31 березня 2021 року у справі №360/3573/20, від 13 жовтня 2021 року у справі №360/4705/20 та у справі №360/4708/20.
Верховний Суд України у своїх постановах (справи №21-1044а15, №21-2630а15, №21-5118а15, №804/5081/13-а) неодноразово вказував, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Необхідно зазначити, що принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень має на увазі, що рішення повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин та оцінкою усіх фактів, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Оскільки відповідачем до матеріалів справи не надано доказів перевірки наявності чи відсутності поважних причин невиконання судового рішення, їх оцінки, то спірна постанова про накладення штрафу не може вважатися обґрунтованою та є передчасною.
З урахуванням наведених норм чинного законодавства України та фактичних обставин справи суд дійшов висновку про те, що постанова про накладення штрафу від 24 лютого 2026 року ВП №78406454 не відповідає вимогам Закону №1404-VIII, за приписами статей 63, 75 якого відповідальність боржника настає лише у разі невиконання судового рішення без поважних причин, що у цьому разі відповідач не встановив.
Отже, позовні вимоги про визнання протиправною та скасування зазначеної постанови належить задовольнити.
Керуючись статтями 9, 72-77, 229, 243-246, 268, 287 КАС України, суд
Позов Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Новосада О.Ю. про накладення штрафу від 24 лютого 2026 року ВП №78406454.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826).
Відповідач: Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (43001, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Володимирська, 1).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Суддя Ж.В. Каленюк