Рішення від 24.03.2026 по справі 140/15636/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2026 року ЛуцькСправа № 140/15636/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Шепелюка В.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо відмови у виплаті сум нарахованої ОСОБА_2 пенсії; зобов'язання виплатити неодержану пенсію померлого батька ОСОБА_2 у загальному розмірі 52858,68 грн, нараховану на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15 червня 2023 року у справі №140/6211/23.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що є сином ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Нарахована на виконання судового рішення від 15 червня 2023 року у справі №140/6211/23 сума підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, визначеному статтею 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 52 858,68 грн за життя пенсіонера ОСОБА_2 виплачена не була, а тому після його смерті набула статусу недоожержаної пенсії. Тому у вересні 2025 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області з проханням виплатити недоотриману пенсію його батька ОСОБА_2 , однак відповідач листом від 30 вересня 2025 року №13371-13380/C-02/8-0300/25 відмовив у виплаті недоотриманої пенсії, вказавши що дані внесено до підсистеми «Реєстр судових рішень» ІКІС ПФУ в розділ «Інформація про персональні дані спадкоємця у зв'язку зі смертю стягувача» та виплата нарахованих коштів буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

Позивач, покликаючись на приписи статті 52 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV), вважає дії відповідача протиправними. Вказує, що проживав із померлим батьком на час його смерті, із заявою до пенсійного органу звернувся не пізніше шести місяців після його смерті, тому має право на одержання суми пенсії, яка підлягала виплаті померлому.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.27-28). В обґрунтування цієї позиції вказав, що померлий ОСОБА_2 перебував на обліку в органах Пенсійного фонду України як одержувач пенсії по інвалідності. На виконаних рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15 червня 2023 року у справі №140/6211/23 проведено перерахунок пенсій та нараховано доплату за період з 30 вересня 2022 року по 31 серпня 2023 року в сумі 52868,68 грн. Згідно із свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, та на виконання пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року №21-2 (зі змінами), до підсистеми «Реєстр судових рішень» ІКІС Пенсійного фонду України внесено дані позивача в розділ «Інформація про персональні дані спадкоємця у зв'язку зі смертю стягувача» для здійснення виплати за датою набрання рішення суду законної сили. У зв'язку з недостатнім фінансуванням з Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів кошти, нараховані за рішеннями суду у справі від 15 червня 2023 року у справі №140/6211/23 залишаються невиплаченими.

Інших заяви по суті справи не надходило.

Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження від 20 червня 1979 року серії НОМЕР_1 (а.с.11).

Не є спірною та обставина, що ОСОБА_2 перебував на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримував пенсію по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Закон №796-ХІІ).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 15 червня 2023 року у справі №140/6211/23, яке набрало законної сили 18 липня 2023 року, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести з 30 вересня 2022 року нарахування та виплату ОСОБА_2 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік).

ГУ ПФУ у Волинській області провело ОСОБА_2 перерахунок пенсії та нарахувало доплату до пенсії за період з 30 вересня 2022 року по 31 серпня 2023 року в сумі 52868,68 грн.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 01 липня 2025 року ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.12).

ОСОБА_1 звертався до ГУ ПФУ у Волинській області із заявами про виплату недоодержаних його батьком ОСОБА_2 у зв'язку із смертю невиплачених сум пенсії на виконання рішення суду у справі №140/6211/23 у вересні та листопаді 2025 року (а.с.15,19).

Із відомостей підсистеми «Реєстр судових рішень» вбачається, що дані позивача внесено в розділ «Інформація про персональні дані спадкоємця у зв'язку зі смертю стягувача» для здійснення виплати за датою набрання рішення суду законної сили (а.с.29).

ГУ ПФУ у Волинській області листами від 30 вересня 2025 року №13371-13380/С-02/80300/25 та від 10 листопада 2025 року №17413-18210/С-02/8-0300/25 повідомило, що на виконання рішення суду у справі №140/6211/23 ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії та нараховано доплату за період з 30 вересня 2022 року по 31 серпня 2023 року в сумі 52868,68 грн. Дані позивача внесено до підсистеми «Реєстр судових рішень» ПФУ в розділ «Інформація про персональні дані спадкоємця у зв'язку зі смертю стягувача». Виплата нарахованих коштів буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, них на цю мету (а.с.17-18, 21-22).

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати недоотриманої пенсії його померлого батька, звернувся з цим позовом до суду.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Закон №1058-ІV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV:

непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до закону;

пенсійні виплати - грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати;

пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом;

пенсійні активи накопичувальної системи пенсійного страхування - грошові кошти, фінансові інструменти, майнові права та зобов'язання щодо них, які сформовані відповідно до цього Закону в Накопичувальному фонді або у передбачених законом випадках - у недержавних пенсійних фондах - суб'єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення;

пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 49 Закону №1058-IV урегульовано питання припинення та поновлення виплати пенсії.

Так, виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється, зокрема, у разі смерті пенсіонера, визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим у встановленому законом порядку (пункт 3 частини першої статті 49 вказаного Закону).

Відповідно до частини першої статті 91 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Приписами статті 52 Закону №1058-ІV встановлено, що сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.

У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Частиною другою статті 36 Закону №1058-IV непрацездатними членами сім'ї вважаються:

1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;

2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.

Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;

3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.

Згідно зі статтею 1218 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема: права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом (пункт 4 частини першої статті 1219 ЦК України).

Відповідно до частини першої статті 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

У статті 1219 ЦК України йде мова про неможливість передати право вимоги на отримання пенсії, тобто зі смертю спадкодавця припиняється обов'язок з виплати йому пенсії. Натомість за змістом статті 1227 ЦК України до складу спадщини входять суми вже нарахованої, але своєчасно не виплаченої за життя пенсіонера пенсії.

Однією з умов виплати пенсії, що не включається до складу спадщини, вказаним вище особам є те, що пенсія повинна бути призначена, обчислена, нарахована до виплати, але недоодержана за життя померлого пенсіонера. Суми пенсії передаються членам сім'ї пенсіонера незалежно від того, чи виступають вони одночасно спадкоємцями після його смерті. При цьому сумами пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, слід вважати і суми пенсії, які не були отримані пенсіонером за життя, внаслідок неправомірних дій органу Пенсійного фонду України, що встановлено судовим рішенням. Про належність пенсіонерові сум пенсії, що підлягають виплаті внаслідок перерахунку пенсії за рішенням суду, можна стверджувати лише після набрання таким судовим рішенням законної сили.

Порядок подання відповідною особою заяви про виплату недоодержаної пенсії, її форма, а також перелік необхідних документів визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, зі змінами, далі - Порядок №22-1).

За змістом пункту 2.26 розділу ІІ Порядку №22-1 для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки з померлим пенсіонером, документ, що посвідчує особу заявника. Непрацездатними членами сім'ї, зазначеними у частині другій статті 36 Закону, подаються документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера. Члени сім'ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті. Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв'язку з відсутністю членів сім'ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.

При вирішенні спору суд враховує, що позивач дотримався умов, які визначені статтею 52 Закону №1058-IV та Порядком №22-1, звернувшись до відповідача із заявою про виплату сум пенсії, що підлягали виплаті його батьку та залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю протягом шести місяців з дня смерті ОСОБА_2 з необхідним пакетом документів.

Відповідач фактично не заперечує право позивача на отримання недоотриманої пенсії померлого батька, що підтверджується листами від 30 вересня 2025 року №13371-13380/С-02/80300/25 та від 10 листопада 2025 року №17413-18210/С-02/8-0300/25, вказуючи, що дані позивача внесено до підсистеми «Реєстр судових рішень» ПФУ в розділ «Інформація про персональні дані спадкоємця у зв'язку зі смертю стягувача».

Зі змісту відзиву на позовну заяву вбачається, що виплату недоотриманої суми пенсії (нарахована доплата до пенсії на виконання рішення суду у справі №140/6211/23 за період з 30 вересня 2022 року по 31 серпня 2023 року в сумі 52868,68 грн) позивачу не здійснено у зв'язку з недостатнім фінансуванням з Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів та буде проводитись в межах бюджетних асигнувань відповідно до Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року №821.

З цього приводу суд зазначає, що реалізація права особи на отримання нарахованих сум пенсії не може бути поставлена у залежність від бюджетного фінансування. Відсутність або обмеженість бюджетних асигнувань не звільняє суб'єкта владних повноважень від обов'язку діяти відповідно до закону.

Конституційний Суд України у рішеннях від 20 березня 2002 року №5-рп/2002, від 17 березня 2004 року №7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року №20-рп/2004, від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 неодноразово вказував, на необхідність виконання державою зобов'язань щодо виплати встановлених законодавством заробітної плати та пенсій та інших виплат, що фінансуються з державного бюджету.

Верховний Суд у своїх судових рішеннях неодноразово зазначав, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду від 19 лютого 2021 року у справі №812/83/18 та від 09 червня 2021 року №812/80/18).

Доводи відповідача щодо застосування Порядку №821 суд оцінює критично, оскільки підзаконний нормативний акт не може змінювати чи обмежувати права, встановлені законом, а також не може бути підставою для невиконання грошового зобов'язання.

Суд звертає увагу, що фактична відмова ГУ ПФУ у Волинській області від здійснення виплати створює ситуацію невизначеності, за якої позивач позбавлений можливості передбачити строк реалізації свого права. Такий підхід суперечить принципу правової визначеності та стандартам належного урядування, відповідно до яких органи державної влади зобов'язані діяти своєчасно, послідовно та добросовісно.

За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо виплати належних позивачу сум недоодержаної пенсії померлого батька.

З огляду на встановлені обставини справи та коментовані норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову у спосіб визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Волинській області щодо невиплати позивачу недоодержаної пенсії батька ОСОБА_2 після його смерті в сумі 52858,68 грн та зобов'язання відповідача виплатити позивачу недоодержану пенсію батька ОСОБА_2 після його смерті в сумі 52858,68 грн.

Частиною першою статті 139 КАС України обумовлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судові витрати у сумі 1211,20 грн, сплачений квитанцією від 10 грудня 2025 року №40.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо невиплати ОСОБА_1 недоодержаної пенсії батька ОСОБА_2 після його смерті в сумі 52868,68 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області виплатити ОСОБА_1 недоодержану пенсію батька ОСОБА_2 після його смерті в сумі 52868,68 грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В. Л. Шепелюк