24 березня 2026 року ЛуцькСправа № 140/9947/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Волинська будівельна компанія» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю “Волинська будівельна компанія» (далі - ТзОВ “Волинська будівельна компанія», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - ДПС України, відповідач 2) про визнання протиправними та скасування рішень комісії Головного управління ДПС у Волинській області від 01.08.2025 №13135548/32035371, №13135547/32035371 про відмову в реєстрації податкових накладних та зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 16.04.2025 № 19 та від 30.04.2025 № 20.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТзОВ “Волинська будівельна компанія» з метою провадження основного виду господарської діяльності було придбано стацінарно-причіпний бетононасос BSA1407D, виробництва «Путцмастер» №210106018, який на підставі договору оренди від 19.03.2025 №2 був переданий у платне користування ТзОВ “Західелектромонтаж». Сторонами договору було підписано акти від 16.04.2025 №19 про надання послуг оренди стацінарно-причіпного бетононасоса на суму 340921,15 грн, в т.ч. податок на додану вартість (ПДВ) 56820,19 грн та від 30.04.2025 № 20 на суму 314696,45 грн, в т.ч. податок на додану вартість (ПДВ) 52449,41 грн.
За результатами господарської операції TзOB “Волинська будівельна компанія» подало на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні від 16.04.2025 № 19 та від 30.04.2025 № 20. Проте реєстрацію податкових накладних було зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) через відповідність господарської операції пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Як зазначив позивач, після надіслання ним повідомлення про подання пояснень та копій первинних документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, ГУ ДПС у Волинській області сформовано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН. Не дивлячись на надання додаткових пояснень та документів, Комісією ГУ ДПС у Волинській області однаково прийнято спірні рішення про відмову в реєстрації податкових накладних.
Позивач не погоджується із прийнятими рішеннями, оскільки такі не містять чіткої та зрозумілої підстави їх прийняття, а посилання комісії місцевого рівня щодо виявлення невідповідності даних первинних документів та податкової інформації нічим не підтверджено. Вказав, що правомірність придбання стацінарно-причіпного бетононасоса і його подальша передача в оренду (надання послуг) підтверджується належними первинними документами, які були надані контролюючому органу. Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, яке не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Позивач також повідомив, що податкові накладні за червень 2025 року №34 та №36, складені за фактом надання послуг оренди стацінарно-причіпного бетононасоса BSA1407D, зареєстровані у ЄРПН. Вказане, на переконання позивача, свідчить про вибірковий і незрозумілий підхід податкового органу до аналізу господарських операцій платника податків.
З метою відновлення прав та інтересів позивач також просив суд зобов'язати ДПС України зареєструвати податкові накладні в ЄРПН.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі; судовий розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (а.с. 64).
У відзиві на позовну заяву (а.с.68-77) представник ГУ ДПС у Волинській області просила відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначивши, що реєстрацію податкових накладних від 16.04.2025 № 19 та від 30.04.2025 №20 було зупинено, оскільки обсяг постачання товару/послуги 77.32 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивач надав пояснення та копії документів, за результатами розгляду яких комісією регіонального рівня встановлено відсутність свідоцтва про реєстрацію стацінарно-причіпного бетононасоса BSA1407D. Тому позивачу направлено повідомлення від 23.07.2025 №13103107/32035371 та №13103106/32035371 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН. На підставі аналізу додатково наданих документів відмовлено в реєстрації податкових накладних від 16.04.2025 № 19 та від 30.04.2025 №20, оскільки у звіті про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форма 20-ОПП) ТОВ «Волинська будівельна компанія» не відображено стаціонарно-причіпного бетононасосу BSA1407D виробництва «Путцмастер» №210106018, а оплата за придбання вказаного бетононасосу здійснена частково.
Представник відповідача зауважила, що податковий орган забезпечив позивачу право на подання додаткових пояснень та документів щодо спірних податкових накладних, реєстрацію яких було зупинено; рішеннями комісії центрального рівня від 21.08.2025 № 33727/32035371/2 та № 33719/32035371/2 за результатами розгляду скарг ТзОВ “Волинська будівельна компанія» рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації спірних податкових накладних залишено без змін.
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Сторони також не зверталися у встановленому порядку із клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Перевіривши письмовими доказами доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
ТзОВ “Волинська будівельна компанія» зареєстроване як юридична особа 10 липня 2002 року, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; його основним видом діяльності є надання в оренду будівельних машин і устаткування (а.с.11).
З матеріалів справи вбачається, що ТзОВ “Волинська будівельна компанія» відповідно до договору купівлі-продажу обладнання №17/25 від 17.03.2025 (а.с.17) придбано у ТзОВ “Західелектромонтаж», стаціонарно-причіпний бетононасос BSA1407D, виробництва «Путцмастер», №210106018, 2008 року, який на підставі накладної № РН-0000005 від 18.03.2025, рахунку-фактури № СФ-0000022 від 1703.2025 переданий новому власнику (а.с.17-19). Часткова оплата за нього підтверджується платіжними інструкціями № 4565 від 18.03.2025 на суму 150000,00 грн та №4587 від 16.07.2025 на суму 190000,00 грн (а.с. 20).
19.03.2025 між ТзОВ “Волинська будівельна компанія» (орендодавець) та ТзОВ “Західелектромонтаж» (орендар) укладено договір №3 оренди вказаного обладнання (а.с.21-22).
Передача ТзОВ “Волинська будівельна компанія» стаціонарно-причіпного бетононасосу BSA1407D, виробництва «Путцмастер» ТзОВ “Західелектромонтаж» у строкове платне користування здійснена за актом до договору від 19.03.2025 №3 (а.с.23).
Між ТзОВ “Волинська будівельна компанія» та ТзОВ “Західелектромонтаж» 16.04.2025 було підписано акт №19 надання послуг оренди стаціонарно-причіпного бетононасосу BSA1407D, виробництва «Путцмастер» №210106018 на загальну суму 340921,15 грн, в т.ч. ПДВ на суму 56820,19 грн (а.с.24) та 30.04.2025 було підписано акт №20 надання послуг оренди стаціонарно-причіпного бетононасосу BSA1407D, виробництва «Путцмастер» №210106018 на загальну суму 314696,45 грн, в т.ч. ПДВ на суму 52449,41 грн (а.с. 25).
ТзОВ “Волинська будівельна компанія» склало та направило на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні від 16.04.2025 № 19 та від 30.04.2025 № 20 (а.с.28, 29).
Квитанціями від 15.05.2025 №9137148382, № 9137149191 повідомлено про зупинення реєстрації податкових накладних від 16.04.2025 № 19 та від 30.04.2025 № 20 на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України з тієї причини, що обсяг постачання товару/послуги 77.32 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Одночасно запропоновано надати пояснення та копії документів для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (а.с.30-31).
Не є спірною та підтверджена у відзиві на позовну заяву та обставина, що ТзОВ “Волинська будівельна компанія» подало повідомлення від 18.07.2025 №1 та № 2 про надання пояснень щодо податкових накладних від 16.04.2025 №19 та від 30.04.2025 № 20 та копій документів за описом (а.с.41-42, 45-46): виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, наказу про призначення Книша В.А. від 11.10.2004, акта приймання-передачі частки в статутному капіталі від 28.02.2025, таблиці даних платника податку на додану вартість, квитанції №2 до таблиці даних платника податку на додану вартість, витяг про право власності на нерухоме майно, інвентарний список основних засобів товариства, договір купівлі-продажу обладнання № 17/25 від 17.03.2025, рахунок-фактура № СФ-0000005 від 17.03.2025, накладна № РН-0000005 від 18.03.2025, платіжні інструкції № 4565 від 18.03.2025, № 4587 від 16.07.2025, договір оренди обладнання № 3 від 19.03.2025, акт приймання-передачі обладнання до договору оренди № 3 від 19.03.2025, акт надання послуг № 20 від 30.04.2025 з розшифровками, податкові накладні № 20 від 20.04.2025, № 34 від 30.06.2025, № 36 від 30.06.2025, платіжні інструкції № 25783 та № 25784 від 16.07.2025.
Комісією ГУ ДПС у Волинській області у повідомленні від 23.07.2025 №13103107/32035371 та № 13103106/32035371 про необхідність подання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН запропоновано надати: первинні документи щодо постачання послуг та інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній, а в графі “Додаткова інформація» вказано надати свідоцтво про реєстрацію стаціонарно-причіпного бетононасосу BSA1407D, виробництва «Путцмастер» №210106018 (а.с.88-91).
24.07.2025 за № 24/07-1 та за № 24/07-2 позивачем подано доповнення до пояснень № 1 від 18.07.2025 у яких зазначило, що стаціонарно-причіпний бетононасос BSA1407D, виробництва «Путцмастер» №210106018 як причіпне обладнання не підлягає обов'язковій реєстрації ні в органах МВС, ні в Держприкордонслужбі, оскільки законодавчо не встановлений такий обов'язок (а.с.85-86).
Рішеннями Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 01.08.2025 №13135548/32035371,
від 01.08.2025 №13135547/32035371 відмовлено у реєстрації податкових накладних від 16.04.2025 № 19 та від 30.04.2025 № 20 у зв'язку з ненаданням/частковим наданням платником податку додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладній/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку, а у графі «додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» відомості відсутні (а.с. 43, 47).
Ці рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області позивач оскаржив до ДПС України (а.с.49-54). Рішенням комісії центрального рівня від 21.08.2025 №33727/32035371/2, №33719/32035371/2 скарги залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня - без змін з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (а.с.55-56).
Рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області є предметом оскарження у цьому спорі.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).
За правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин (абзаци десятий, дванадцятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 (далі - Порядок №1165).
Пунктом 3 Порядку №1165 визначені ознаки податкових накладних/розрахунків коригування, яким вони повинні відповідати для безумовної їх реєстрації.
У разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пунктах 3 або 3-1 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі (пункт 4 Порядку №1165).
За приписами пункту 5 зазначеного Порядку платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Не перевіряється на відповідність показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2), платник податку, який склав та/або подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, які складені за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність».
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Як установлено пунктом 7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування (крім податкової накладної/розрахунку коригування, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність») встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Пунктом 8 Порядку №1165 передбачено, що платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.
Згідно з пунктом 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Відповідно до пункту 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. №520.
У спірних правовідносинах зі змісту квитанції від 15 травня 2025 року встановлено, що реєстрацію податкової накладної від 30 квітня 2025 року №18 зупинено з тієї причини, що обсяг постачання товару/послуг 77.32 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Додатком 3 до Порядку №1165 визначені Критерії ризиковості здійснення операцій, у пункті 1 яких вказано: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування (зокрема обсягом постачання за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність»), зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
Відповідачі не надали переконливих доказів про наявність підстав для зупинення реєстрації спірних податкових накладних про продаж товару.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року №520 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за №1245/34216; далі - Порядок №520, зі змінами).
Відповідно до пункту 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з пунктом 5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
За приписами пункту 3 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» і “Про електронні довірчі послуги».
Пунктом 9 Порядку №520 установлено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Форма Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в ЄРПН затверджена в Додатку 1 до Порядку №520, а Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - в Додатку 2.
З аналізу наведених норм слідує, що з метою вирішення питання про наявність/відсутність підстав для реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН встановлено такий алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу: за наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку №520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку №520. Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень: 1) рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування; 2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку №520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків; 3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку №520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній/розрахунку коригування.
За обставин справи ТзОВ “Волинська будівельна компанія» направило до регіональної комісії пояснення (від 18.07.2025) та додаткові пояснення (від 24.07.2025) разом із підтверджуючими документами до податкових накладних від 16.04.2025 № 19 та від 30.04.2025 №20.
Так, з наданих комісії документів вбачається, що між ТзОВ “Волинська будівельна компанія» (орендодавець) та ТзОВ “Західелектромонтаж» (орендар) виникли взаємовідносини на підставі договору оренди транспортного засобу від 19.03.2025 №3 (а.с.21), за умовами якого орендодавець зобов'язувався передати орендареві у платне користування стаціонарно-причіпний бетононасос BSA1407D, виробництва «Путцмастер» №210106018; передача обладнання здійснюється за актом приймання-передачі; обладнання вважається переданим орендодавцем та прийнятим оренларем з моменту підписання сторонами відповідного акту приймання-передачі (пункти 1.1, 1.2, 4.1, 4.2).
Згідно з пунктом 3.1 договору оплата за оренду обладнання зазначається в актах наданих послуг, які є невід'ємною частиною цього договору з розрахунку 1986,72 грн без ПДВ за годину роботи обладнання.
На підставі акта приймання-передачі обладнання до договору від 19.03.2025 №3 ТзОВ “Волинська будівельна компанія» передало ТзОВ “Західелектромонтаж» у користування стаціонарно-причіпний бетононасос BSA1407D, виробництва «Путцмастер» №210106018 (а.с.23).
Між ТзОВ “Волинська будівельна компанія» та ТзОВ “Західелектромонтаж» було підписано акти №19 від 16.04.2025 надання послуг оренди стаціонарно-причіпного бетононасоса BSA1407D на загальну суму 340921,15 грн, в т.ч. ПДВ 56820,19 грн (а.с.24) та № 20 від 30.04.2025 надання послуг оренди стаціонарно-причіпного бетононасоса BSA1407D на загальну суму 314696,45 грн, в т.ч. ПДВ 52449,41 грн (а.с.25).
Суд зауважує, що згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
За змістом правових висновків Верховного Суду у постанові від 07 грудня 2022 року у справі №500/2237/20 при розгляді таких спорів, крім іншого, має бути встановлено настання обставини, яка обумовлює обов'язок платника податків скласти податкову накладу та зареєструвати її в ЄРПН відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України.
Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції, за наслідками якої складено податкову накладну, подану для реєстрації в ЄРПН, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.
Оскільки для виникнення податкового зобов'язання з ПДВ достатньо настання однієї з подій, то обов'язок продавця виписати і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на відповідну суму ПДВ, кореспондує з правом контролюючого органу вимагати у платника ПДВ ту документацію, яка підтверджує настання саме такої події.
Податкові накладні від 16.04.2025 №19 на суму 340921,15 грн, у т.ч. ПДВ 56820,19 грн та від 30.04.2025 № 20 на суму 314696,45 грн, у т.ч. ПДВ 52449,41 грн, ТзОВ “Волинська будівельна компанія» склало за фактом постачання ТзОВ “Західелектромонтаж» послуг оренди стаціонарно-причіпного бетононасоса BSA1407D (а.с.28-29). Тож для реєстрації податкових накладних від 16.04.2025 №19 та від 30.04.2025 № 20 позивач має підтвердити таку подію документом, що засвідчує факт надання послуг (таким є акти надання послуг). Інші документи є допоміжними та дають зрозуміти зміст взаємовідносин позивача та його контрагента. Водночас контролюючий орган має підтвердити об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності певних документів, при цьому обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично надані платником податку.
На думку суду, надані позивачем на розгляд Комісії ГУ ДПС у Волинській області документи (акти надання послуг від 16.04.2025 № 19, від 30.04.2025 № 20, розшифровки до актів надання послуг від 16.04.2025 № 19, від 30.04.2025 № 20), які стосуються надання ТзОВ “Волинська будівельна компанія» послуг оренди для ТзОВ “Західелектромонтаж», є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію в ЄРПН податкових накладних від 16.04.2025 № 19, від 30.04.2025 № 20.
Так, акт надання послуг від 16.04.2025 №19 складений за період оренди з 01.04.2025 по 16.04.2025 (13 робочих дні) з розрахунку 11 годин роботи на день, що в загальному становить 143 год, а ціна послуг за 1 год роботи бетононасоса без ПДВ становить 1986,72 грн; акт надання послуг від 30.04.2025 № 20 складений за період оренди з 17.04.2025 по 30.04.2025 (12 робочих дні) з розрахунку 11 годин роботи на день, що в загальному становить 132 год, а ціна послуг за 1 год роботи навантажувача без ПДВ становить 1986,72 грн, що відображено у розшифровках до цих актів (а.с.26-27).
Оплату послуг ТзОВ “Західелектромонтаж» здійснило платіжними інструкціями від 16.07.2025 № 25784 (а.с.39) та від 16.07.2025 № 25783 (а.с. 40).
Позивач поряд із зазначеними вище документами надав комісії регіонального рівня документи щодо придбання ним стаціонарно-причіпного бетононасоса BSA1407D: договір купівлі-продажу обладнання від 17.03.2025 №17/25 (а.с.17), рахунок-фактуру від 17.03.2025 № СФ-0000022 (а.с. 18), накладну № РН-0000005 від 18.03.2025 (а.с. 19), платіжні інструкції від 18.03.2025 № 4565 та від 16.07.2025 № 4587 (а.с. 20).
Подані позивачем первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту, узгоджуються між собою. При цьому зміст господарської операції дозволяє дійти висновку про її вчинення в межах основного виду діяльності позивача, вказаного в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 77.32 - надання в оренду будівельних машин і устаткування (а.с.11), що відображений у таблиці даних платника ПДВ (а.с.33) та спірні податкові накладні складені за кодом послуги 77.32.
У постанові від 21 лютого 2023 року у справі №240/3271/18 Верховний Суд зауважив на тому, що предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання податкового органу зареєструвати податкову накладну (у разі скасування рішення Комісії про відмову в реєстрації податкової накладної) мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації.
На думку суду, надані позивачем комісії регіонального рівня документи є достатніми для підтвердження виникнення зобов'язань (надання послуг з оренди), щодо яких складено податкові накладні від 16.04.2025 № 19 та від 30.04.2025 №20.
Однак з незрозумілих причин комісія регіонального рівня не прийняла рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН, а направила повідомлення від 23.07.2025 №13103107/32035371 та №13103106/32035371 про необхідність надання первинних документів щодо постачання послуг та інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податкових накладних (свідоцтво про реєстрацію стаціонарно-причіпного бетононасоса BSA1407D, Путцмастер, № 210106018).
Суд вважає, що контролюючий орган застосував формальний підхід до вирішення питання реєстрації податкових накладних від 16.04.2025 № 19 та від 30.04.2025 №20, адже у доповненнях до пояснень від 24.07.2025 № 24/07-1, № 24/07-2 позивач зазначав, що стаціонарно-причіпний бетононасос BSA1407D, виробництва «Путцмастер» №210106018 як причіпне обладнання не підлягає обов'язковій реєстрації ні в органах МВС, ні в Держприкордонслужбі, оскільки відповідно до абз. 2 пункту 3 Постанови КМУ від 08.07.2009 № 694 «Про затвердження Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів» причіпне, навісне обладнання (крім тракторних причепів і прирівняних до них машин) та інвентар, яким присвоєно ідентифікаційні номера, реєструються за бажанням власників (а.с.85-86).
Отже, подання ТзОВ “Волинська будівельна компанія» 24.07.2025 за № 24/07-1, № 24/07-2 доповнень до пояснень № 1 та № 2 від 18.07.2025 свідчить про виконання вимоги пункту 9 Порядку №520 в частині подання письмових пояснень протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Тож у комісії регіонального рівня не було об'єктивних причин для відмови у реєстрації цих податкових накладних від 16.04.2025 № 19 та від 30.04.2025 № 20.
Крім того, висновок про ненадання/часткове надання додаткових пояснень та копій документів є безпідставним та необґрунтованим. Тобто, позиція податкового органу не доведена у рішенні.
Не може залишитися поза увагою й та обставина, що податкові накладні від 30.06.2025 № 34 (а.с.34-35), від 30.06.2025 №36 (а.с.36-37) щодо надання ТзОВ “Волинська будівельна компанія» послуг оренди стаціонарно-причіпного бетононасосу BSA1407D для ТзОВ “Західелектромонтаж» зареєстровані у ЄРПН у безспірному порядку.
Суд наголошує на тому, що під час реєстрації податкової накладної проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми критеріями шляхом дослідження документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної саме у податкових накладних. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України (постанови Верховного Суду від 03 жовтня 2023 року у справі №380/4146/22, від 13 грудня 2023 року у справі №500/4191/22).
На підставі аналізу норм законодавства, що врегульовує спірні правовідносини, та встановлених обставин у справі, зокрема, зважаючи на наявність у позивача передбачених законодавством документів стосовно господарської операції, яка обумовлює складання податкових накладних від 16.04.2025 № 19 та від 30.04.2025 №20, надання ним достатніх документів для прийняття рішення про реєстрацію таких податкових накладних в ЄРПН, в контролюючого органу не було обґрунтованих причин для відмови у їх реєстрації.
Отже, суд дійшов висновку про те, що рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 01.08.2025 №13135548/32035371 та № 13135547/32035371 прийняті безпідставно та підлягають скасуванню, тому позов у цій частині позовних вимог належить задовольнити.
За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до пункту 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року №341), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема, набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).
Тобто, реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.
Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність спірних рішень, а подані позивачем пояснення та документи підтверджують здійснення господарської операції, за якою відповідно до положень пункту 187.1 статті 187, пункту 201.1 ПК України складено податкові накладні від 16.04.2019 № 19 та від 30.04.2025 № 20, передбачених законом підстав для позбавлення права позивача на реєстрацію цих податкових накладених в ЄРПН судом під час розгляду цієї справи не встановлено, то похідні позовні вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН такі податкові накладні також належить задовольнити.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За подання позовної заяви в електронній формі позивач сплатив судовий збір в сумі 4844,80 грн згідно із платіжною інструкцією від 01.09.2025 № 4598 (а. с. 9).
Враховуючи те, що суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Волинській області, комісія якого прийняла оскаржувані рішення, що стало підставою звернення до суду з цим позовом, необхідно стягнути судовий збір у розмірі 4844,80 грн.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 01 серпня 2025 року №13135548/32035371, №13135547/32035371
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю “Волинська будівельна компанія» від 16 квітня 2025 № 19 та від 30 квітня 2025 року №20 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Волинська будівельна компанія» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області судові витрати у сумі 4844,80 грн (чотири тисячі вісімсот сорок чотири гривні 80 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Волинська будівельна компанія» (43010, Волинська обл., м. Луцьк, вул. В. Стуса, 4Б, код ЄДРПОУ 32035371).
Відповідач-1: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська обл., м. Луцьк, Київський м-н, 4, код ЄДРПОУ 44106679).
Відповідач-2: Державна податкова служба України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393).
Суддя Р.С. Денисюк