490/2278/26
нп 3/490/991/2026
ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА
вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08
e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua
Код ЄДРПОУ 02892528
26 березня 2026 року м. Миколаїв
Суддя Центрального районного суду м.Миколаєва Демінська О.І., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, що надійшли від Головного управління ДПС у Миколаївській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , директора ТОВ «Будівельна компанія «Базіс»», який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, -
Як викладено в протоколі про адміністративне правопорушення № 121 від 12.03.2026 року зазначено, що посадовою особою, заступником начальника відділу позапланових перевірок ризикових платників управління податкового аудиту ГУ ДПС у Миколаївській області Захарченко А.Ю., при проведенні документальної позапланової виїзної перевірки, встановлено, що директор ТОВ «Будівельна компанія «Базіс»»(податкова адреса м.Миколаїв, вул. Артилейріська 17-Б) ОСОБА_1 вчинив порушення ч.1 ст. 163-1КУпАП, а саме: завищено суму від?ємного значення з податку на додану вартість за січень 2026 року, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду на суму 438 932 грн., за рахунок включення до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість в розмірі 231 166 грн. по операціях з придбання ТМЦ у ТОВ «СТАНДАРТ БУД ГРУП» в грудні 2024 року - березні 2025 року, які документально не підтверджено та за рахунок порушення порядку заповнення податкової звітності з податку на додану вартість за січень 2026 року (вх. № 9037518418 від 20.02.2026) в частині включення до рядку 21 податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2026 року суми 207 766 грн. з невірно визначеним періодом складання податкової накладної, суми від'ємного значення, чим порушено п. 198.1, п. 198.3 ст. 198, п. 200.1, п. п. «в» п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, п. 5 розділу V «Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21.
Згідно з протоколом дата, час і місце вчинення порушення за податковою адресою: м.Миколаїв, вул. Артилейріська 17-Б, триваюче правопорушення, виявлено 12.03.2026 (акт перевірки від 12.03.2026 № 3204/14-29-07-03/33626530).
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, повідомлялася про дату, час та місце слухання справи з адресою, що вказана в протоколі про адміністративне правопорушення.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
За правилами ст. 245 КУпАП, під час провадження в справах про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне і об'єктивне дослідження всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Ст.252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За змістом ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ст. 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні. До таких даних відносять: протокол про адміністративне правопорушення, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також інші документи.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій та є одним з основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити дані, необхідні для вирішення адміністративної справи, зокрема, про місце, час вчинення та суть правопорушення, спричинену матеріальну шкоду, а також про свідків і потерпілих.
Постанова суду, згідно ст. 283 КУпАП, має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, на достатніх і незаперечних доказах.
Перевіркою матеріалів справи про адміністративне правопорушення встановлено, що вказані вимоги органом ,що здійснював провадження не дотримано, виходячи з наступного.
Протокол про адміністративне правопорушення, як і будь який інший документ, має бути викладений в такій спосіб, щоб інформація мала бути зрозумілою будь якій особі, в тому числі особі, відносно якої він складається, і суду та не підлягала різному тлумаченню.
У контексті забезпечення дотримання принципів Конституції та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, задля утвердження верховенства права та європейських підходів до розуміння прав людини, 23 лютого 2006 року Верховною Радою України прийнято Закон України №3477-ІV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини». Основними цілями даного Закону є застосування практики Європейського суду з прав людини з метою забезпечення виконання рішення Європейського суду з прав людини у справах проти України та впровадження в українське судочинство та адміністративну практику європейських стандартів прав людини.
Рішення Європейського суду є офіційною формою роз'яснення основних (невідчужуваних) прав кожної людини, закріплених і гарантованих Конвенцією, яка є частиною національного законодавства, та у зв'язку з цим джерелом законодавчого правового регулювання і правозастосування в Україні.
Аналіз наведеного протоколу про адміністративне правопорушення свідчить про наступне:
- заступником начальника відділу позапланових перевірок ризикових платників управління податкового аудиту ГУ ДПС у Миколаївській області Захарченко А.Ю., здійснено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Будівельна компанія «Базіс»», податкова адреса: м.Миколаїв, вул. Артилейріська 17-Б;
- за результатами перевірки складено акт від від 12.03.2026 № 3204/14-29-07-03/33626530 за адресою: - .Миколаїв, вул. Артилейріська 17-Б;
- 12.03.2026 р. складено протокол № 121 про адміністративне правопорушення, відносно директора ТОВ «Будівельна компанія «Базіс»» ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
При цьому, протокол про адміністративне правопорушення даних про час вчинення правопорушення не містить взагалі.
Твердження про те, що це є триваючим правопорушенням, виявленим 09.02.2026 р. недоліків протоколу не усуває.
Крім того, хибним є твердження про те, що виявлене порушення, щодо якого йдеться у протоколі, є триваючим.
Так, Верховний Суд у Постанові від 11.04.2018 року у справі № 804/401/17 зазначив, що триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припиненням дії відповідної норми закону.
Про такі обставини у протоколі про адміністративне правопорушення не йдеться та в будь-якому випадку це не звільняє від обов'язку встановлення та зазначення у протоколі про адміністративне правопорушення усіх необхідних для його розгляду даних, зокрема, про місце, час вчинення та суть правопорушення, спричинену матеріальну шкоду.
З урахуванням положень ст. 256 КУпАП щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення, всі обставини мають бути викладені в протоколі конкретно, у спосіб, який унеможливлює їх неоднозначне тлумачення, та відповідати диспозиції закону про адміністративну відповідальність за вказане правопорушення.
Отже, суд приходить до висновку про те, що оскільки наведені порушення закону, які допущені органом, який склав протокол, є істотними і перешкоджають провадженню у справі, не можуть бути усунені при судовому розгляді судом, то провадження у справі відносно ОСОБА_2 підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. ст.ст. 18, 247, 251, 252, 254, 256, 280, 283-285 КУпАП,-
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,- закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-1 КУпАП, за обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення № 121 від 12.03.2026 року, складеного відносно нього.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду, через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги, протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.І.Демінська