26.03.2026 Справа №607/6012/26 Провадження №3/607/2283/2026
м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Дзюбановський Ю.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , пенсіонера,
-- за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 88-1 КУпАП,
14 березня 2026 року о 10 год. 50 хв. за адресою вул. Л.Українки, 39 у м. Тернополі гр. ОСОБА_1 здійснював продаж свіжої риби, а саме породи коропа в кількості 5 штук, вагою 3,100 кг, товстолоба в кількості 1 штуки, вагою 1,300 кг, карася в кількості 26 штук, вагою 4,700 кг без відповідних документів, а саме накладної та сертифікату якості, що засвідчують походження даної риби, чим порушив ст. 7 ЗУ "Про тваринний світ", ст. 37 ЗУ "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних ресурсів" та згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 14 березня 2026 року серії ВАД №744153 притягується до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 88-1 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи у встановленому законом порядку сповіщеним про місце і час розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, клопотань та заяв щодо розгляду справи від нього не надходило. Зазначені обставини відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП надають можливість розгляду справи за його відсутності.
Вимогами ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 88-1 КУпАП підтверджена дослідженими доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення від 14 березня 2026 року серії ВАД №744153; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 14.03.2026; розпискою ОСОБА_1 про зобов'язання залишити у себе на зберіганні свіжої риби від 14.03.2026; ілюстрованими фототаблицями; рапортом старшого інспектора СВП ВП ПП Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області від 14.03.2026; даними реєстрації ЄО №13009 від 14.03.2026 зі служби 102.
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 88-1 КУпАП, тобто - порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об'єктів тваринного світу і тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення.
При накладенні адміністративного стягнення, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, враховуючи відсутність обставин, що обтяжують та пом'якшують відповідальність за вчинене правопорушення, вважаю, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафуна користь держави без конфіскації об'єктів тваринного світу в межах санкції частини 1 статті 88-1 КУпАП.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення. Тому, у відповідності до п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» із ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімум.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, ч. 1 ст. 88-1, ст.ст. 251, 252, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 88-1 КУпАП згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 14.03.2026 №744153 та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 30 (тридцяти) неоподатковуваного мінімумі доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) гривень в дохід держави без конфіскації об'єктів тваринного світу.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665,60 грн.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення ОСОБА_1 постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу (1020 гривень); витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Головуючий суддяЮ. І. Дзюбановський