Рішення від 03.03.2026 по справі 910/15352/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.03.2026Справа № 910/15352/25

розглянувши матеріали справи за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "НЕКСТГЕН ЛТД" (адреса: 03188, м. Київ, просп. Глушкова Академіка, 11; код ЄДРПОУ: 44995742)

до Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель» (адреса: 04074, Україна, м. Київ, вул. Автозаводська, 2; код ЄДРПОУ: 44725823)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Акціонерне товариство «БАНК "УКРАЇНСЬКИЙ КАПІТАЛ"» (адреса: 03062, м. Київ, просп. Берестейський, 67; код ЄДРПОУ: 22868414)

про стягнення коштів,

у складі суду судді Погрібної С.В.

за участю секретаря судового засідання Левчук В.С.

представники сторін згідно протоколу судового засідання.

УСТАНОВИВ:

До Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "НЕКСТГЕН ЛТД" (далі - позивач) до Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" (далі - відповідач) про стягнення 333 148,00 грн.

Ухвалою суду від 15.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження у справі, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Акціонерне товариство «БАНК "УКРАЇНСЬКИЙ КАПІТАЛ"» (далі - третя особа).

Ухвалою суду від 19.12.2025 справу № 910/15352/25 було призначено для розгляду по суті у судовому засіданні на 13.01.2026.

Ухвалою суду від 13.01.2026 замінено відповідача у справі - Державне підприємство Міністерства оборони України "Державний оператор тилу" його правонаступником - Державним підприємством Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель", призначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів та призначено підготовче засідання на 27.01.2026.

Ухвалою суду від 27.01.2026 судом вирішено закрити підготовче провадження у справі та призначено справу для розгляду по суті на 10.02.26 о 15:00 год.

Ухвалою суду від 10.02.2026 оголошено перерву у судовому засіданні по суті на 03.03.2026 о 15:30 год.

В обґрунтування позову зазначено, що 22.11.2024 Державним підприємством Міністерства оборони України "Державний оператор тилу" в електронній системі закупівель за ідентифікатором UA-2024-11-22-009058-a було оголошено про проведення спрощеної/допорогової закупівлі "Штани костюму літнього польового (тип 1) з тканини тип 4, клас 7 (ДК 021:2015: 35810000-5: Індивідуальне обмундирування).

Учасниками тендерної процедури були: ТОВ "НЕКСТГЕН ЛТД", ТОВ "ВЕРСАХЕМ", ТОВ "КРОК-СПЕЦОДЯГ ГРУПП", ПрАТ "АСТРА ЛЮКС", ФО-П БЛЮС ІРИНА РУСЛАНІВНА.

Під час розгляду пропозиції позивача були встановлені невідповідності, поданих документів й інформації, та 11.12.2024 уповноваженою особою відповідача було розміщено повідомлення з вимогою виправити невідповідності до 12.12.2024 час 15:08.

З метою усунення невідповідностей, позивач завантажив до електронної системи лист-відповідь на вимогу від 11.11.2024 № 12/24-35т/1, Фінансову звітність мікропідприємства та Витяг про відсутність заборгованості.

Відповідно до Протоколу № 13.12.2024-2-13 від 13.12.2024 уповноваженої особи державного підприємства Міністерства оборони України "Державний оператор тилу" пропозицію позивача відхилено, оскільки останній не усунув невідповідності в інформації та документах, що подані ним у складі своєї пропозиції протягом 24 годин з моменту розміщення повідомлення від 11.12.2024 про виправлення невідповідностей.

На виконання вимог Оголошення про проведення закупівлі, позивач надав відповідачу банківську гарантію № 110 від 06.12.2024, оформлену в Акціонерному товаристві "БАНК "УКРАЇНСЬКИЙ КАПІТАЛ" згідно договору №110г-24/е про надання банківської гарантії від 05.12.2024.

16.12.2024 відповідач звернувся до банку з письмовою вимогою про оплату за банківською гарантією № 110 від 06.12.2024, в якій зазначив про відкликання пропозиції принципалом (позивачем) після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого пропозиції вважаються дійсними.

Банк за вимогою відповідача від 16.12.2024 стягнув з позивача суму тендерного забезпечення у розмірі 333 148,00 грн, однак позивач вважає дії відповідача протиправними, а стягнуті за банківською гарантією грошові кошти у розмірі 333 148,00 грн набуті відповідачем безпідставно.

Нормативними актами встановлено єдиний правовий наслідок невиконання учасником вимоги про усунення невідповідностей - відхилення замовником пропозиції учасника, що й було зроблено відповідачем у Протоколі № 13.12.2024-2-13 від 13.12.2024.

Посилаючись на п. 12 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі, відповідач самостійно кваліфікував пропозицію позивача як відкликану та звернувся з вимогою про стягнення тендерного забезпечення.

Попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які поніс та очікує понести позивач, складається зі сплаченого судового збору у розмірі 3 997,80 грн та витрат на правничу допомогу у розмірі 65 000,00 грн.

24.12.2025 відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, через підсистему ЄСІТС "Електронний суд" надав відзив на позовну заяву (вх. №07-11/104953/25) , у якому зазначено, що Державним підприємством Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» 22.11.2024 було оголошено про проведення спрощеної закупівлі за ідентифікатором № UA-2024-11-22-009058-a за предметом закупівлі Штани костюму літнього польового (тип 1) з тканини тип 4, клас 7 (ДК 021:2015: 35810000-5: Індивідуальне обмундирування), а позивачем було подано свою пропозицію у складі закупівлі. Оскільки пропозиція учасника ТОВ «НЕКСТГЕН ЛТД» не відповідала умовам, визначеним в Оголошенні, та вимогам до предмета закупівлі, то відповідачем розміщено вимогу про усунення зазначених невідповідностей. Проте, ТОВ «НЕКСТГЕН ЛТД» не усунуло наведені відповідачем невідповідності, а тому ДП «ДОТ» розміщено Протокол № 13.12.2024-2-13 від 13.12.2024, яким вирішено відхилити пропозицію ТОВ «НЕКСТГЕН ЛТД», подану для участі у спрощеній Закупівлі, відповідно до частини 13 статті 14 Закону та відповідно до абзацу 9 пункту 8 Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2022 року № 1275.

Отже, позивач реалізував своє право щодо можливого відкликання своєї пропозиції, внаслідок неусунення невідповідностей, саме на етапі завантаження своєї пропозиції за умовами проведеної спрощеної закупівлі, що є гарантійним випадком за умовами банківської гарантії та підставою для неповернення учаснику торгів забезпечення тендерної пропозиції. Враховуючи викладене, ДП «ДОТ» звернулось із законною вимогою до банку про необхідність стягнення забезпечення на користь замовника згідно з умовами банківської гарантії № 110 від 06.12.2024.

26.12.2025 третя особа подала до суду письмові пояснення у справі (вх. №07-11/105756/25), в яких зазначила, що правовий режим банківської гарантії, зокрема, у світлі положень ст. 560- 565 ЦК України встановлює її абстрактний характер, що унеможливлює визнання виплати гарантії безпідставної у разі формальної відповідності вимоги умовам гарантії.

29.12.2025 позивачем подана до суду відповідь на відзив (вх. №07-11/106192/25), в якій останній заперечує щодо доводів викладених у відзиві з підстав, викладених у позові. Позивач зазначає, що відповідачем не заперечується обставина того, що протоколом № 13.12.2024-2-13 Уповноваженої особи державного підприємства Міністерства оборони України "Державний оператор тилу" від 13.12.2024 чітко передбачено, що відповідач пропозицію позивача відхилив відповідно до частини 13 статті 14 Закону та відповідно до абзацу 9 пункту 8 Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2022 року № 1275.

12.01.2026 відповідач подав заперечення на відповідь на відзив (вх. №07-11/2028/26), в яких зазначено, що ТОВ «НЕКСТГЕН ЛТД» не було усунуто невідповідності, встановлені Державним підприємством Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» при розгляді поданої пропозиції. Умовами проведення спрощеної закупівлі, встановленими в Оголошенні, було передбачено, що в разі не усунення невідповідностей, пропозиція учасника вважається відкликаною.

26.02.2026 позивач подав до суду заяву (вх. №07-11/14992/26), в якій зазначив, що судові витрати позивача, які він поніс у зв'язку з розглядом справи складаються зі сплаченого судового збору у розмірі 3 997,80 грн та витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 65 000 грн.

В судовому засіданні 03.03.2026 судом проголошено вступну і резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складено з урахуванням строку перебування судді у відпустці.

Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив наступне.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 27.04.2023 створена юридична особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «НЕКСТГЕН ЛТД», основним видом діяльності якої є: 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.

22.11.2024 в електронній системі закупівель Державне підприємство Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» розмістило оголошення №UA-2024-11-22-009058-a про проведення спрощеної закупівлі за предметом «Штани костюму літнього польового (тип 1) з тканини тип 4, клас 7 (ДК 021:2015: 35810000-5: Індивідуальне обмундирування)» (далі - Оголошення).

Замовник, що здійснює закупівлю для потреб оборони: Державне підприємство Міністерства оборони України «Державний оператор тилу», 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 13/24, код ЄДРПОУ 44830311.

Відповідно до п. 8 Оголошення очікувана вартість предмета закупівлі із зазначенням інформації про включення до очікуваної вартості ПДВ становить 333 14 8,00 грн. з ПДВ.

Пунктом 12 Оголошення встановлено, що забезпечення пропозиції - банківська гарантія надається учасником у вигляді: електронного документу. Електронний документ повинен бути складений із дотриманням вимог Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» і Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», містити кваліфікований електронний підпис (КЕП) уповноваженої особи банку-гаранта та повинен дозволяти перевірку такого підпису. Банківська гарантія може надаватись: разом з файлом «p7s» (із накладанням КЕП) або у вигляді файлу в форматі, придатному для перевірки достовірності видачі банківської гарантії банком та накладення кваліфікованого електронного підпису (КЕП) уповноваженої посадової особи банку-гаранта. Банківська гарантія оформляється відповідно до Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 639 (зі змінами) та Наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 14 грудня 2020 року № 2628 «Про затвердження форми і вимог до забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції», з урахуванням вимог встановлених цим розділом.

Розмір забезпечення пропозиції: 1 % від очікуваної вартості предмета закупівлі (частини предмета закупівлі). Банківська гарантія, надана банком-нерезидентом, має бути оформлена відповідно до уніфікованих правил, які регулюють використання відповідного інструмента та офіційно видані Міжнародною Торгівельною Палатою. Банківська гарантія, надана банком-нерезидентом, повинна бути авізована через авізуючий банк, що є резидентом України. Учасник у складі пропозиції подає документ, що підтверджує авізування банківської гарантії, наданої банком-нерезидентом, проведене авізуючим банком-резидентом в електронній формі, з обов'язковим накладанням КЕП авізуючого банку.

Строк дії забезпечення пропозиції: не менше 120 днів з дати кінцевого строку подання пропозицій.

Також у п. 12 Оголошення зазначено, що забезпечення пропозиції не повертається у разі:

1) відкликання пропозиції учасником після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого пропозиції вважаються дійсними;

2) непідписання договору про закупівлю учасником, який став переможцем спрощеної закупівлі;

3) ненадання переможцем спрощеної закупівлі забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.

Якщо за результатами розкриття пропозицій, пропозиція Учасника буде визначена найбільш економічно вигідною та під час перевірки документів Учасника Замовником будуть виявлені невідповідності, які підлягають виправленню протягом 24 годин, відповідно до пункту 8 Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених Постановою КМУ від 11 листопада 2022 року № 1275, Учасник гарантує завантажити документи для виправлення таких невідповідностей протягом 24 годин після розміщення відповідної вимоги Замовника. У випадку не усунення невідповідностей з боку Учасника, Учасник погоджується з тим, що його пропозиція вважається відкликаною.

Забезпечення пропозиції повертається учаснику в разі:

1) закінчення строку дії пропозиції та забезпечення пропозиції, зазначеного в тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;

2) укладення договору про закупівлю з учасником, який став переможцем спрощеної закупівлі;

3) відкликання пропозиції до закінчення строку її подання;

4) закінчення спрощеної закупівлі в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали пропозиції.

Пунктом 16 Оголошення встановлено, що замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо:

1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;

2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю;

4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.

5) учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених державним замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Інформація про відхилення пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення замовником оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику, пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником спрощених закупівель у складі пропозиції та/або подання яких вимагається оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, слід розуміти невідповідність інформації та/або документів у значенні, наведеному в пункті 43 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178.

Державний замовник відхиляє пропозицію учасника спрощеної закупівлі у разі, коли учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених державним замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Додатком № 1 до Оголошення визначені вимоги до учасника та перелік документів, що надаються учасником у складі пропозиції.

Учасниками зазначеної конкретної процедури спрощеної закупівлі були: ТОВ «НЕКСТГЕН ЛТД»; ТОВ «ВЕРСАХЕМ»; ТОВ «КРОК-СПЕЦОДЯГ ГРУПП»; ПрАТ «АСТРА ЛЮКС»; ФОП БЛЮС ІРИНА РУСЛАНІВНА.

У складі своєї пропозиції ТОВ «НЕКСТГЕН ЛТД» надало банківську гарантію №110 від 06.12.2024 на суму 333 148,00 грн. Гарантія видана гарантом - АТ «БАНК «УКРАЇНСЬКІЙ КАПІТАЛ».

Дата початку строку дії гарантії (набрання чинності): 06.12.2024.

Дата закінчення строку дії гарантії, якщо жодна з подій, передбачених у пункті 4 форми, не настане: 10.04.2025 включно.

Номер оголошення про проведення спрощеної закупівлі: Спрощена закупівля UA-2024-11-22-009058-a (https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2024-11-22-009058-a), ID UA-2024-11-22-009058-a ? 962c604f487b4cb981e9bd426af50d0c, розміщене на вебсайті інформаційно-телекомунікаційної системи «PROZORRO» https://prozorro.gov.ua.

Інформація щодо оголошення про проведення спрощеної закупівлі: Оголошення про проведення спрощеної закупівлі за предметом: «Штани костюму літнього польового (тип 1) з тканини тип 4, клас 7 (ДК 021:2015: 35810000-5: Індивідуальне обмундирування)», затверджена Рішенням уповноваженої особи Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» від 22.11.2024 № 22.11.2024-2-20, дата оголошення: 22.11.2024.

Назва предмета закупівлі: Штани костюму літнього польового (тип 1) з тканини тип 4, клас 7 (ДК 021:2015: 35810000-5: Індивідуальне обмундирування).

Відповідно до п. 2, 3, 4 банкіської гарантії №110 від 06.12.2024 ця гарантія застосовується для цілей забезпечення пропозиції учасника спрощеної закупівлі відповідно до Закону України «Про оборонні закупівлі», Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 № 1275 та відповідає вимогам постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 639 та Закону України «Про публічні закупівлі».

За цією гарантією гарант безвідклично зобов'язаний сплатити бенефіціару суму гарантії протягом 5 робочих днів після отримання гарантом письмової вимоги бенефіціара про сплату суми гарантії (далі - вимога).

Вимога надається бенефіціаром на поштову адресу гаранта та повинна бути отримана ним протягом строку дії гарантії.

Вимога повинна містити посилання на дату складання/видачі і номер цієї гарантії, а також посилання на одну з таких умов (підстав), що підтверджують невиконання принципалом своїх зобов'язань, передбачених його пропозицією:

1) відкликання пропозиції учасником після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого пропозиції вважаються дійсними;

2) непідписання договору про закупівлю учасником, який став переможцем спрощеної закупівлі;

3) ненадання переможцем спрощеної закупівлі забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.

12.12.2024 ТОВ «НЕКСТГЕН ЛТД» направлені замовнику лист - відповідь на вимогу №12/24-35т/1 від 12.12.2024, Фінансову звітність мікропідприємства за 2024 рік, Звіт про фінансову діяльність за 2023 рік; Витяг з інформаційно - комунікаційної системи ДПС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та сплати єдиного внеску за 2024 рік.

Протоколом №13.12.2024-2-13 Уповноваженої особи державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» від 13.12.2024 відхиллено пропозицію ТОВ "НЕКСТГЕН ЛТД", подану для участі у спрощеній Закупівлі, відповідно до ч. 13 ст. 14 Закону та відповідно до абз. 9 п. 8 Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 № 1275.

Зі змісту вищезазначеного Протоколу № №13.12.2024-2-13 від 13.12.2024 вбачається, що за результатами розкриття та оцінки найбільш економічно вигідною є пропозиція ТОВ "НЕКСТГЕН ЛТД".

Пропозиція, подана ТОВ "НЕКСТГЕН ЛТД", була розглянута на відповідність вимогам оголошення про проведення спрощеної закупівлі.

Під час розгляду пропозиції зазначеного учасника було встановлено, що у складі пропозиції Учасником 1. Надана цінова пропозиція суперечить пункту 7 Додатку № 1 до Оголошення, що запропонований товар буде вітчизняного виробництва (країна походження товару - Україна), Учасником надано Форму «Цінова пропозиція» із зазначенням країни походження товару Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії. 2. Не надано гарантійний лист в довільній формі від виробника запропонованого товару з гарантією про те, що товар буде вітчизняного виробництва (країна походження товару - Україна). 3. Надано довідку про наявність обладнання та матеріально-технічної бази та технологій не за формою згідно п. 1 Додатку № 4 до Оголошення. 4. Надано довідку про наявність працівників відповідної кваліфікації не за формою згідно п. 2 Додатку № 4 до Оголошення. 5. Не надано інформацію наявність досвіду виконання аналогічного(их) договору(ів) протягом останніх трьох років згідно п. 3 Додатку 4 до Оголошення. Надання підтвердження відповідності даному кваліфікаційному критерію від виробника не передбачено. 6. Не надано інформацію про наявність фінансової спроможності учасника згідно п. 4 Додатку № 4 до Оголошення. Надання підтвердження відповідності даному кваліфікаційному критерію від виробника не передбачено. 7. Не надано документ, передбачений п.11 Розділу 1 Додатку №7 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі «Вимоги до учасника в частині комплаєнс», наданий учасником - сканований оригінал/копія документу, виданого уповноваженим органом, про відсутність в Учасника заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів, датованого після оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі (отриманий за допомогою сервісу «Електронний кабінет платника» (https://cabinet.tax.gov.ua/login) у формі передбаченій наказом Міністерства фінансів України № 733 від 03.09.2018 «Про затвердження Порядку надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи». У разі наявності заборгованості в Учасника необхідно надати документ про розстрочення (відстрочення) такої заборгованості. Надана учасником інформація з Єдиного реєстру боржників від 03.12.2024 не відповідає зазначеній вище формі.

Враховуючи викладене, Уповноваженою особою в електронній системі закупівель було розміщено повідомлення з вимогою виправити наведені вище невідповідності у складі пропозиції ТОВ "НЕКСТГЕН ЛТД".

Проте, ТОВ "НЕКСТГЕН ЛТД" не усунуло наведені вище невідповідності.

Таким чином, не надавши документи для усунення невідповідностей, Учасником було відкликано свою пропозицію згідно з умовами пункту 12 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі "Учасник гарантує завантажити документи для виправлення таких невідповідностей протягом 24 годин після розміщення відповідної вимоги Замовника. У випадку не усунення невідповідностей з боку Учасника, Учасник погоджується з тим, що його пропозиція вважається відкликаною", оскільки "шляхом подання пропозиції для участі у закупівлі учасник підтверджує згоду з усіма умовами проведення закупівлі, що встановлюються Замовником в Оголошенні про проведення спрощеної закупівлі'', згідно п. 19 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі.

Відповідно до абз. 9 п. 8 Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 № 1275 Державний замовник відхиляє пропозицію учасника спрощеної закупівлі у разі, коли учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених державним замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Відповідно до частини 13 статті 14 Закону замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.

16.12.2024 Державне підприємство Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» звернулося до АТ «БАНК «УКРАЇНСЬКІЙ КАПІТАЛ» з письмовою вимогою про оплату за банківською гарантією № 110 від 06.12.2024.

Зі змісту зазначеної вимоги встановлено, що відповідач, як бенефіціар за гарантією, заявляє про відкликання пропозиції принципалом після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого пропозиції вважаються дійсними. Вимагає сплатити суму в розмірі 333 148,00 грн. за банківською гарантією № 110 від 06.12.2024 на зазначені банківські реквізити.

На виконання повідомлення про одержання вимоги бенефіціара про сплату за електронною банківською гарантією № 110 від 06.12.2024, яку було надано згідно з договором про надання банківської гарантії № 110г-24/е від 05.12.2024 ТОВ "НЕКСТГЕН ЛТД" сплачено на користь АТ «БАНК «УКРАЇНСЬКІЙ КАПІТАЛ» грошові кошти у розмірі 66 630,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією № 5 від 05.12.2024, та у розмірі 266 518,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 47 від 24.12.2024.

Протоколом №17.12.2024-2-7 Уповноваженої особи державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» від 17.12.2024 визначено ТОВ «ВЕРСАХЕМ» переможцем спрощеної закупівлі.

Зі змісту вищезазначеного Протоколу №№17.12.2024-2-7 від 17.12.2024 вбачається, що за результатами розкриття та оцінки найбільш економічно вигідною є пропозиція ТОВ «ВЕРСАХЕМ».

Відповідно до ч. 1, 2, 5, 11 - 13 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції, чинній на момент проведення спрощеної закупівлі) спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.

Спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів: 1) оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі; 2) уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі; 3) подання пропозицій учасниками; 4) проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону; 5) розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника; 6) визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю; 7) розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону.

Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не повинні містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.

Замовником визначаються вимоги щодо надання забезпечення пропозиції відповідно до статті 25 цього Закону та забезпечення виконання договору про закупівлю відповідно до статті 27 цього Закону.

Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.

За результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.

Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.

У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.

Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.

Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: 1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі; 2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю; 4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.

Відповідно до ч. 1, 3 - 5 ст. 25 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції, чинній на момент проведення спрощеної закупівлі) замовник має право зазначити в оголошенні про проведення конкурентної процедури закупівлі та в тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції.

У разі якщо замовник вимагає надання забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, у тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі повинні бути зазначені умови його надання, зокрема, розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції не повертається учаснику. У такому разі учасник під час подання тендерної пропозиції/пропозиції одночасно надає забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції.

Розмір забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції у грошовому виразі не може перевищувати 0,5 відсотка очікуваної вартості закупівлі у разі проведення тендеру/спрощеної закупівлі на закупівлю робіт та 3 відсотків у разі проведення тендеру/спрощеної закупівлі на закупівлю товарів чи послуг на умовах, визначених тендерною документацією/оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.

Забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції не повертається у разі: 1) відкликання тендерної пропозиції/пропозиції учасником після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними; 2) непідписання договору про закупівлю учасником, який став переможцем тендеру/спрощеної закупівлі; 3) ненадання переможцем процедури закупівлі (крім переговорної процедури закупівлі) у строк, визначений частиною шостою статті 17 цього Закону, документів, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 цього Закону; 4) ненадання переможцем процедури закупівлі (крім переговорної процедури закупівлі)/спрощеної закупівлі забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено тендерною документацією/оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.

Забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції повертається учаснику в разі: 1) закінчення строку дії тендерної пропозиції та забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, зазначеного в тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі; 2) укладення договору про закупівлю з учасником, який став переможцем процедури закупівлі (крім переговорної процедури закупівлі)/спрощеної закупівлі; 3) відкликання тендерної пропозиції/пропозиції до закінчення строку її подання; 4) закінчення тендеру/спрощеної закупівлі в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції/пропозиції.

За зверненням учасника, яким було надано забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, замовник повідомляє установу, що видала такому учаснику гарантію, про настання підстави для повернення забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції протягом п'яти днів з дня настання однієї з підстав, визначених частиною четвертою цієї статті.

Відповідно до ч. 2 ст. 28 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції, чинній на момент проведення спрощеної закупівлі) під час розкриття тендерних пропозицій/пропозицій автоматично розкривається вся інформація, зазначена в тендерних пропозиціях/пропозиціях учасників, крім інформації, зазначеної в абзаці другому цієї частини, та формується список учасників у порядку від найнижчої до найвищої запропонованої ними ціни/приведеної ціни.

Відповідно до ч. 9, 11, 16 ст. 29 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції, чинній на момент проведення спрощеної закупівлі) після оцінки тендерних пропозицій/пропозицій замовник розглядає на відповідність вимогам тендерної документації/оголошення про проведення спрощеної закупівлі тендерну пропозицію/пропозицію, яка визначена найбільш економічно вигідною.

У разі відхилення тендерної пропозиції/пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, замовник розглядає наступну тендерну пропозицію/пропозицію у списку пропозицій, розташованих за результатами їх оцінки, починаючи з найкращої, у порядку та строки, визначені цією статтею.

Якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником у тендерній пропозиції та/або подання яких вимагалось тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Замовник розміщує повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах: 1) що підтверджують відповідність учасника процедури закупівлі кваліфікаційним критеріям відповідно до статті 16 цього Закону; 2) на підтвердження права підпису тендерної пропозиції та/або договору про закупівлю.

Відповідно до абз. 5 п.1 ч. 1, 2 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції, чинній на момент проведення спрощеної закупівлі) замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо учасник процедури закупівлі не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;

Інформація про відхилення тендерної пропозиції, у тому числі підстави такого відхилення (з посиланням на відповідні норми цього Закону та умови тендерної документації, яким така тендерна пропозиція та/або учасник не відповідають, із зазначенням, у чому саме полягає така невідповідність), протягом одного дня з дня ухвалення рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику/переможцю процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, через електронну систему закупівель.

У постанові від 17.05.2024 у справі №910/17772/20 Верховний Суд виснував, що боржник (принципал) має право звернутися до бенефіціара з вимогою про повернення принципалу коштів, сплачених гарантом, за правилами ст. 1212 ЦК України; принципал позивається до суду про стягнення з бенефіціара суми, яку принципал вважає отриманою за його рахунок без достатньої правової підстави з огляду на відсутність боргу принципала.

Отже, Товариство, як принципал, має право пред'явити позов про стягнення з відповідача, як бенефіціара, коштів, сплачених банком-гарантом.

Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Виходячи зі змісту зазначеної норми можна виокремити особливості змісту та елементів кондикційного зобов'язання.

Характерною особливістю кондикційних зобов'язань є те, що підстави їх виникнення мають широкий спектр: зобов'язання можуть виникати як із дій, так і з подій, причому з дій як сторін зобов'язання, так і третіх осіб, із дій як запланованих, так і випадкових, як правомірних, так неправомірних. Крім того, у кондикційному зобов'язанні не має правового значення чи вибуло майно, з володіння власника за його волею чи всупереч його волі, чи є набувач добросовісним чи недобросовісним.

Кондикційне зобов'язання виникає за наявності таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

Конструкція ст. 1212 ЦК України, як і загалом норм глави 83 ЦК України, свідчить про необхідність установлення так званої «абсолютної» безпідставності набуття (збереження) майна не лише в момент його набуття (збереження), а й станом на час розгляду спору.

Зобов'язання з безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна, б) набуття або збереження за рахунок iншої особи, в) вiдсутнiсть правової підстави для набуття або збереження майна (відсутність положень закону, адмiнiстративного акта, правочинну або інших підстав, передбачених ст. 11 ЦК України).

Судом встановлено, що 22.11.2024 Державним підприємством Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» розміщено оголошення №UA-2024-11-22-009058-a про проведення спрощеної закупівлі за предметом «Штани костюму літнього польового (тип 1) з тканини тип 4, клас 7 (ДК 021:2015: 35810000-5: Індивідуальне обмундирування)».

Під час розгляду пропозиції ТОВ «НЕКСТГЕН ЛТД» були встановлені невідповідності в інформації та документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, та надано останньому строк для усунення зазначених невідповідностей.

В подальшому, Державне підприємство Міністерства оборони України «Державний оператор тилу», дійшовши висновку, що ТОВ "НЕКСТГЕН ЛТД" не усунуло наведені невідповідності, Протоколом №13.12.2024-2-13 від 13.12.2024 відхилив пропозицію ТОВ "НЕКСТГЕН ЛТД", подану для участі у спрощеній Закупівлі від 22.11.2024.

16.12.2024 Державне підприємство Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» звернулося з письмовою вимогою до АТ «БАНК «УКРАЇНСЬКІЙ КАПІТАЛ» про оплату суми в розмірі 333 148,00 грн. за банківською гарантією № 110 від 06.12.2024.

Таким чином, судом встановлено, що тендерна пропозиція позивача, ТОВ «НЕКСТГЕН ЛТД», під час спрощеної процедури закупівлі за предметом «Штани костюму літнього польового (тип 1) з тканини тип 4, клас 7 (ДК 021:2015: 35810000-5: Індивідуальне обмундирування)», була відхилена відповідачем у зв'язку з не усуненням позивачем невідповідностей в інформації та документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, про що чітко зазначено у протоколі №13.12.2024-2-13 від 13.12.2024.

Також суд звертає увагу, що відповідно до ч. 2 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі» інформація про відхилення тендерної пропозиції, у тому числі підстави такого відхилення (з посиланням на відповідні норми цього Закону та умови тендерної документації, яким така тендерна пропозиція та/або учасник не відповідають, із зазначенням, у чому саме полягає така невідповідність), протягом одного дня з дня ухвалення рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику/переможцю процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, через електронну систему закупівель.

Як встановлено судом, у протоколі №13.12.2024-2-13 від 13.12.2024 Державне підприємство Міністерства оборони України «Державний оператор тилу», під час відхилення тендерної пропозиції позивача, посилалося на норми Закону України «Про публічні закупівлі», які обумовлюють підстави для відхилення пропозиції учасника спрощеної закупівлі, а саме на ч. 13 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі» та абз. 9 п. 8 Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 № 1275.

Разом з тим судом не приймаються до уваги доводи відповідача щодо того, що позивачем була відкликана його пропозиція, оскільки позивач погодився з умовами п. 12 Оголошення, в якому зазначено, що у випадку не усунення невідповідностей з боку учасника, учасник погоджується з тим, що його пропозиція вважається відкликаною, з огляду на наступне.

Частиною 9 ст.14 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що учасник має право внести зміни або відкликати свою пропозицію до закінчення строку її подання без втрати свого забезпечення пропозиції.

Такі зміни або заява про відкликання пропозиції враховуються, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення строку подання пропозицій.

Відповідно до ч. 8 ст. 26 Закону України «Про публічні закупівлі» учасник процедури закупівлі має право внести зміни до своєї тендерної пропозиції або відкликати її до закінчення кінцевого строку її подання без втрати свого забезпечення тендерної пропозиції. Такі зміни або заява про відкликання тендерної пропозиції враховуються, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій.

Тобто, відповідно до вищезазначеного, суд виснує, що відкликання пропозиції є правом учасника спрощеної закупівлі, який реалізує це право на власний розсуд, а підтвердженням волевиявлення учасника про відкликання своєї пропозиції є заява про відкликання пропозиції, яка подана в електронній системі закупівель.

Положення чинного законодавства України не містять жодної норми права та порядку, яким передбачено автоматичне відкликання пропозиції учасника спрощеної закупівлі без волевиявлення учасника та без вчинення дій, спрямованих на відкликання відповідної пропозиції.

Отже, суб'єктом реалізації права на відкликання тендерної пропозиції є саме учасник процедури закупівлі, а не замовник. Замовник не має права та можливості на власний розсуд змінити правові наслідки невиконання учасником вимоги про усунення невідповідностей з відхилення пропозиції учасника на відкликання її учасником.

Матеріали справи не містять жодних доказів на підтвердження того, що позивачем було подано заяву про відкликання своєї пропозиції в межах спрощеної закупівлі за предметом «Штани костюму літнього польового (тип 1) з тканини тип 4, клас 7 (ДК 021:2015: 35810000-5: Індивідуальне обмундирування)».

Водночас, п. 12 Оголошення зазначених висновків суду жодним чином не змінює та не нівелює.

Також суд звертає увагу, що речення п. 12 Оголошення […У випадку не усунення невідповідностей з боку учасника, учасник погоджується з тим, що його пропозиція вважається відкликаною… ] та пп. 5 п. 16 цього ж оголошення, а саме положення, що замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених державним замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей створюють колізію зазначених умов Оголошення.

Тобто, оголошення містить два положення, в яких передбачені різні наслідки не усунення невідповідностей з боку Учасника / не виправлення виявлених державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції.

До суду не надано жодних доказів порушення позивачем умов спрощеної закупівлі, навпаки, матеріали справи містять докази, що позивач вчасно здійснив всі необхідні дії для усунення невідповідностей, встановлених замовником, та укладення договору за результатами публічної закупівлі.

На підставі вищевикладеного суд виснує, що замовник, після відхилення пропозиції позивача у спрощеній закупівлі, безпідставно здійснив кваліфікацію пропозиції позивача як відкликаної, а тому без достатньої правової підстави звернувся до банку для отримання банківської гарантії, зазначивши при цьому, що принципалом (позивачем) відкликано пропозицію після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого пропозиції вважаються дійсними, та отримав банківську гарантію у розмірі 333 148,00 грн.

За таких обставин, враховуючи наведене вище у сукупності, суд дійшов висновку щодо відсутності у відповідача достатніх правових підстав для стягнення (неповернення позивачу) суми забезпечення спрощеної закупівлі за предметом «Штани костюму літнього польового (тип 1) з тканини тип 4, клас 7 (ДК 021:2015: 35810000-5: Індивідуальне обмундирування)», оголошеної 22.11.2024 Державним підприємством Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» за №UA-2024-11-22-009058-a, в сумі 333 148,00 грн, що вказує на обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення у повному обсязі.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, що має наслідком їх задоволення.

Щодо інших аргументів сторін, суд зазначає, що вони були досліджені у судовому засіданні та не наводяться в рішенні суду, позаяк не покладаються судом в основу цього судового рішення, тоді як Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа Серявін проти України, рішення від 10.02.2010).

Питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до статті 129 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 233, 236-238, 240, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства Міністерства оброни України «Агенція оборонних закупівель на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «НЕСТГЕН ЛТД» суму безпідставно набутих коштів у розмірі 333 148,00 грн. та судовий збір у розмірі 3997,80 грн.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене у строки та порядку, встановленому розділом ІV ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписане суддею 23.03.2026 після тривалої відпустки.

Суддя Світлана ПОГРІБНА