Рішення від 16.03.2026 по справі 904/6739/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.03.2026м. ДніпроСправа № 904/6739/25

Суддя Господарського суду Дніпропетровської області Новікова Р.Г. за участю секретаря судового засідання Губи К.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали у справі

за позовом Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради» м. Жовті Води

до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Запорізький-14» м. Жовті Води

про встановлення позивачу постійного безоплатного сервітуту щодо технічного підвального приміщення будинку №14 по провулку Запорізькому в місті Жовті Води Дніпропетровської області для встановлення та обслуговування вузла комерційного обліку централізованого водопостачання

Представники:

від позивача: Михайлов Д.В. - діє на підставі довіреності №3696 від 24.10.2025;

від відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ: Комунальне підприємство «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради» звернулось до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Запорізький-14» з позовом про встановлення позивачу постійного безоплатного сервітуту щодо технічного підвального приміщення будинку №14 по провулку Запорізькому в місті Жовті Води Дніпропетровської області для встановлення та обслуговування вузла комерційного обліку централізованого водопостачання.

В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що відповідач у встановлений законодавством строк не надавав згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах, про намір самостійно обладнати будівлю вузлом комерційного обліку не повідомив, самостійно вузол комерційного обліку холодної води у строки, передбачені Законом України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", не встановив.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 01.12.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 17.12.2025.

Суд роз'яснив відповідачу обов'язок зареєструвати свій електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі) та про можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.

Суд запропонував відповідачу у строк протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати суду відзив на позов відповідно до вимог статті 165 Господарського процесуального кодексу України, а також всі докази, що підтверджують заперечення проти позову; одночасно надіслати позивачу копію відзиву та доданих до нього документів, докази такого направлення надати суду.

Суд попередив відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №R067049723170 ухвала Господарського суду Дніпропетровської області від 01.12.2025 отримана відповідачем 05.12.2025. Таким чином відповідач мав право надати до суду відзив в строк до 22.12.2025 включно.

Призначене на 17.12.2025 об 11:30год. підготовче засідання не відбулось, у зв'язку з оголошенням на території Дніпропетровської області повітряної тривоги.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 19.12.2025 суд призначив підготовче засідання на 21.01.2026 о 15:30год.

Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №R067066047650 ухвала Господарського суду Дніпропетровської області від 19.12.2025 отримана відповідачем 25.12.2025.

Призначене на 21.01.2026 об 15:30год. підготовче засідання не відбулось, у зв'язку з оголошенням на території Дніпропетровської області повітряної тривоги.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 26.01.2026 суд призначив підготовче засідання на 11.02.2026 об 11:00год.

Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №R068055864598 ухвала Господарського суду Дніпропетровської області від 26.01.2026 отримана відповідачем 31.01.2026.

Призначене на 11.02.2026 об 11:00год підготовче засідання не відбулось, внаслідок переведення Господарського суду Дніпропетровської області на погодинні графіки стабілізаційних відключень електроенергії та відсутністю 11.02.2026 об 11:00год електроенергії у приміщеннях суду.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 16.02.2026 суд продовжив строк підготовчого провадження на 30днів та призначив підготовче засідання на 23.02.2026 о 13:00год.

Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №R068062468568 ухвала Господарського суду Дніпропетровської області від 16.02.2026 отримана відповідачем 20.02.2026.

Призначене на 23.02.2026 о 13:00год. підготовче засідання не відбулось, у зв'язку з оголошенням на території Дніпровського району повітряної тривоги.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 23.02.2026 суд призначив підготовче засідання на 02.03.2026.

Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №R068066159594 ухвала Господарського суду Дніпропетровської області від 23.02.2026 отримана відповідачем 02.03.2026.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 02.03.2026 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 16.03.2026 о 12:30год.

Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №R068069065310 ухвала Господарського суду Дніпропетровської області від 02.03.2026 отримана відповідачем 09.03.2026.

Частиною 6 статті 6 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку.

На момент вирішення спору відповідач не зареєстрував електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі).

Згідно з довідками Господарського суду Дніпропетровської області ухвали суду доставлені до електронної скриньки відповідача, зазначеної відповідачем у розділі інформація для здійснення зв'язку в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (irinakirilvo@gmail.com).

Господарський суд здійснив заходи для повідомлення відповідача про розгляд справи судом.

Згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідач явку свого представника не забезпечив, відзив на позовну заяву до суду не надав, тому суд розглядає справу за наявними матеріалами.

З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, заслухавши пояснення представника позивача, під час розгляду справи, суд встановив таке.

Комунальне підприємство «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради» надає послуги централізованого водопостачання та водовідведення населенню та іншим споживачам на підставі ліцензії Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (рішення №1643 від 09.12.2010, переоформлено рішенням №2701 від 03.11.2015).

Згідно з підпунктом 19 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №307 від 22.03.2017, при провадженні господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення ліцензіат повинен надавати послуги з централізованого водопостачання за наявності встановлених приладів обліку в кожній точці розподілу послуг, які відповідають вимогам Технічного регламенту засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 №163.

Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017 №2119-VIII вступив в силу 02.08.2017.

Відповідно до пункту 2 розділу IV «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017 №2119-VIII (із змінами та доповненнями) оснащення вузлами комерційного обліку будівель, що на день набрання чинності цим Законом були приєднані до зовнішніх інженерних мереж і не були оснащені такими вузлами обліку, або якщо такі вузли обліку на день набрання чинності цим Законом вийшли з ладу, зобов'язаний здійснити оператор зовнішніх інженерних мереж протягом 24 місяців з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX.

Згідно з частинами 1, 3 статті 3 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017 №2119-VIII (із змінами та доповненнями) оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Таке оснащення та відповідна проектна документація не потребують видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла комерційного обліку, погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг.

Оператор зовнішніх інженерних мереж не менш як за два місяці до встановлення вузлів комерційного обліку повідомляє власників (співвласників) будівлі про намір встановити такий вузол та вартість такого встановлення. Порядок такого інформування визначається Кабінетом Міністрів України.

Власник (співвласники) будівлі протягом двох місяців з дня отримання такого повідомлення має право повідомити оператору зовнішніх інженерних мереж (за своїм вибором) про:

згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах;

намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку.

Частиною 2 статті 3 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017 №2119-VIII (із змінами та доповненнями) передбачено, що забороняється приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без оснащення таких будівель вузлами комерційного обліку відповідних комунальних послуг відповідно до вимог цього Закону.

Такими вузлами обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у будівлі, крім випадків, передбачених цим Законом. Місце встановлення вузла комерційного обліку визначається відповідно до будівельних норм і правил.

Для споживача комунальних послуг, якому комунальна послуга постачається для групи нежитлових будівель та/або споруд, що є єдиним майновим комплексом, зовнішніми інженерними мережами, що належать споживачу, вузол комерційного обліку встановлюється на межі майнової належності в кожній точці приєднання до зовнішніх інженерних мереж.

Відповідно до пункту 1 Порядку оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 09.08.2018 №206 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.08.2018 за №990/32442) (далі - Порядок №206), цей Порядок визначає процедуру оснащення будівель вузлами комерційного обліку оператором зовнішніх інженерних мереж та власником (співвласниками) будівлі, узгодження умов такого оснащення та вимоги до місць встановлення.

Пунктом 3 Порядку №206 визначено, що оператор зовнішніх інженерних мереж повідомляє про намір встановити вузол (вузли) комерційного обліку відповідно до абзацу першого частини третьої статті 3 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

Згідно з пунктом 4 Порядку №206 власник (співвласники) будівлі протягом двох місяців з дня отримання повідомлення про намір встановити вузол (вузли) комерційного обліку має право повідомити оператора зовнішніх інженерних мереж у спосіб, зазначений в повідомленні про намір встановити вузол (вузли) комерційного обліку, про (за своїм вибором):

згоду на встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах;

намір погодити з оператором зовнішніх інженерних мереж відмінні від запропонованих умови встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку, у тому числі встановити вузол (вузли) комерційного обліку, придбаний(і) власником (співвласниками);

намір самостійно обладнати будівлю вузлом (вузлами) комерційного обліку в установленому законодавством порядку.

У пунктах 10, 11 Порядку №206 зазначено, у разі якщо протягом двох місяців з дня отримання повідомлення оператора зовнішніх інженерних мереж про намір встановити вузол комерційного обліку власник (співвласники) будівлі не повідомив(ли) оператора зовнішніх інженерних мереж про намір погодити з ним відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку або про намір самостійно обладнати будівлю вузлом комерційного обліку, а також у разі, якщо власник (співвласники) повідомив(ли) про намір погодити відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку або про намір самостійно обладнати будівлю вузлом комерційного обліку, але не зробив(ли) цього протягом чотирьох місяців з дня отримання повідомлення оператора зовнішніх інженерних мереж про намір встановити вузол комерційного обліку, оснащення будівлі вузлом комерційного обліку здійснює оператор зовнішніх інженерних мереж.

Оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил та з урахуванням Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» і не потребує видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла комерційного обліку, а також погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг.

Пунктом 13 Порядку №206 встановлено, що вузлами комерційного обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у житлових та нежитлових будівлях. Вузол комерційного обліку встановлюється на стороні споживача на межі майнової належності у точці приєднання (вводу) до зовнішніх інженерних мереж відповідних внутрішньобудинкових інженерних систем будівлі, а в разі неможливості встановлення - в іншому місці якомога ближче до точки приєднання.

У пункті 14 Порядку №206 наведені вимоги до приміщення, у якому встановлюється вузол комерційного обліку - наявність освітлення в приміщенні; захищеність від несанкціонованого доступу; відповідність державним санітарним нормам (зокрема, відсутність комах, залишків тварин, витоків каналізаційних стоків, сторонніх предметів, які захаращують приміщення, сміття); захищеність від підтоплення; для лінії електроживлення приміщення - наявність окремого автоматичного вимикача.

Згідно з пунктом 18 Порядку №206, у разі встановлення вузла комерційного обліку оператором зовнішніх інженерних мереж, власник (співвласники) будівлі надає(ють) доступ фахівцям оператора зовнішніх інженерних мереж до місця встановлення вузла комерційного обліку.

Відповідно до пункту 4 Порядку інформування оператором зовнішніх інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №444 від 06.06.2018, (далі - Порядок №444) повідомлення доводиться до відома власників (співвласників) будівлі шляхом розміщення на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого веб-сайту - на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування; у загальнодоступному місці інформаційних стендах у під'їздах будівлі.

Оператор забезпечує доведення до відома власників (співвласників) будівлі інформації про намір встановити вузол комерційного обліку шляхом повідомлення на паперовому носії кожного власника (співвласника) будівлі протягом тридцяти днів з дня розміщення повідомлення на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого веб-сайту - на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та у загальнодоступному місці на інформаційних стендах у під'їздах будівлі.

На офіційному сайті Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради» (https://www.evk.dp.ua) 03.04.2024 була розміщена інформація про намір позивача здійснити обладнання вузлом комерційного обліку централізованого водопостачання будинку за адресою: м. Жовті Води, пров. Запорізький, буд. 14.

Пунктом 5 Порядку №444 встановлено, що днем отримання повідомлення власниками (співвласниками) будівлі є дата розміщення повідомлення на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого веб-сайту - на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування. У разі відсутності веб-сайту у оператора зовнішніх інженерних мереж та органу місцевого самоврядування днем отримання повідомлення є дата розміщення повідомлення у загальнодоступному місці на інформаційних стендах у під'їздах будівлі.

Згідно з пунктом 6 Порядку №444 власники (співвласники) будівлі протягом двох місяців з дня отримання повідомлення мають право повідомити оператору зовнішніх інженерних мереж (за своїм вибором) про: згоду на встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах; намір погодити з оператором зовнішніх інженерних мереж відмінні від запропонованих умови встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку; намір самостійно обладнати будівлю вузлом (вузлами) комерційного обліку в установленому законодавством порядку.

Позивач зазначив, що у встановлений законодавством відповідач строк не надав згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах.

В матеріалах справи відсутні докази повідомлення відповідачем оператора зовнішніх інженерних мереж (позивача) про згоду на встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах або намір погодити з оператором зовнішніх інженерних мереж відмінні від запропонованих умови встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку, або намір самостійно обладнати будівлю вузлом (вузлами) комерційного обліку в установленому законодавством порядку.

Позивач 25.11.2024 направив відповідачу повідомлення від 25.11.2024 №3845 про намір встановити вузол комерційного обліку 19.12.2024 о 09:30год. за адресою: провулок Запорізький, буд. №14.

Згідно з актом про не допуск до підвального приміщення для встановлення вузла комерційного обліку від 19.12.2024, складеним представниками позивача, відповідач не надав доступ до підвального приміщення для встановлення вузла комерційного обліку у час, зазначений у повідомленні від 25.11.2024 №3845.

У довідці Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради» від 14.11.2025 №3873 зазначено, що станом на 14.11.2025 вузол комерційного обліку централізованого водопостачання на будинок №14 по провулку Запорізькому в місті Жовті Води Дніпропетровської області не встановлений.

Для оснащення будинку №14 по провулку Запорізькому міста Жовті Води Дніпропетровської області вузлом комерційного обліку був погоджений робочий проект 1Е/130423-ЗПЗ «Реконструкція вводів зовнішніх інженерних мереж водопостачання у будинку з оснащенням вузлами комерційного обліку послуг з централізованого водопостачання в Жовтоводській територіальній громаді, Кам'янського району, Дніпропетровської області» за адресою: м. Жовті Води, пров. Запорізький, буд. 14.

Позивач вказав, що здійснив усі залежні від нього дії з метою погодження з володільцем будівлі порядку та способу встановлення вузла комерційного обліку холодної води. Відповідач не надав позивачу згоди на встановлення відповідного вузла, не встановив самостійно вузол комерційного обліку холодної води у строки, передбачені Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

Позивач зазначив про відсутність у нього можливості виконати вимоги чинного законодавства щодо оснащення будинку №14 по провулку Запорізькому вузлом комерційного обліку іншим способом, аніж шляхом встановлення сервітуту щодо технічного підвального приміщення будинку 14 по провулку Запорізькому міста Жовті Води Дніпропетровської області.

Відповідно до частини 3 статті 3 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017 №2119-VIII (із змінами та доповненнями), у разі якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення власник (співвласники) не надав згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах або не повідомив оператора зовнішніх інженерних мереж про намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку, а також у разі якщо власник (співвласники) повідомив про намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку у встановленому законодавством порядку, але не зробив цього протягом чотирьох місяців з дати повідомлення оператором про намір встановити вузли комерційного обліку, оснащення будівлі вузлами комерційного обліку здійснює оператор зовнішніх інженерних мереж.

У разі якщо власник (співвласники) будівлі не дає згоди або створює перешкоди для встановлення вузла комерційного обліку в місцях вводу зовнішніх інженерних мереж у будівлю, оператор зовнішніх інженерних мереж, до яких приєднана (приєднується) будівля, може вимагати встановлення судом сервітуту щодо частини будівлі, в/на якій обладнується вузол комерційного обліку, для встановлення та обслуговування такого вузла обліку. У такому разі порядок відшкодування витрат на оснащення будівлі вузлами комерційного обліку, встановлений цією статтею, не змінюється.

Статтею 11 Цивільного кодексу України визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно зі статтею 395 Цивільного кодексу України речовими правами на чуже майно є право користування (сервітут).

Відповідно до статті 401 Цивільного кодексу України право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом.

Сервітут може належати власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій, конкретно визначеній особі (особистий сервітут).

У статті 402 Цивільного кодексу України вказано, що сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду.

У разі недосягнення домовленості про встановлення сервітуту та про його умови спір вирішується судом за позовом особи, яка вимагає встановлення сервітуту.

Відповідно до статті 403 Цивільного кодексу України сервітут визначає обсяг прав щодо користування особою чужим майном.

Сервітут може бути встановлений на певний строк або без визначення строку.

Сервітут не позбавляє власника майна, щодо якого він встановлений, права володіння, користування та розпоряджання цим майном.

Статтею 404 Цивільного кодексу України визначено, що право користування чужою земельною ділянкою або іншим нерухомим майном полягає у можливості проходу, проїзду через чужу земельну ділянку, прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку і трубопроводів, забезпечення водопостачання, меліорації тощо.

Право користування чужим майном може бути встановлено щодо іншого нерухомого майна (будівлі, споруди тощо).

Метою сервітуту є задоволення потреб заінтересованої особи для ефективного використання належного їй майна; умовою встановлення сервітуту є неможливість задовольнити такі потреби в інший спосіб.

Речове право у вигляді сервітуту дає змогу власникові повною мірою реалізувати надані йому правомочності щодо належного цій особі майна і забезпечити його ефективне використання, а також передбачає право на задоволення немайнових інтересів інших осіб, речове право яких на чужу річ не пов'язано зі здійсненням майнових прав.

Однією з основних ознак сервітуту, який має бути встановлено за рішенням суду, є неможливість задоволення інтересів особи у будь-який інший спосіб у ситуації, коли власник і потенційний сервітуарій не можуть досягти згоди щодо встановлення сервітуту або способу його здійснення, плати тощо. Умовою встановлення сервітуту у такий спосіб є те, що позивач має довести у суді, що нормальне функціонування його господарства чи задоволення його інтересів при використанні свого майна неможливе без встановлення сервітуту.

У цій справі позивач здійснив усі залежні від нього дії для погодження з володільцем будівлі порядку та способу встановлення вузла комерційного обліку водопостачання. Відповідач не надав згоди позивачу на встановлення відповідного вузла та не встановив самостійно вузол комерційного обліку. У позивача відсутня можливість виконати вимоги чинного законодавства щодо оснащення будинків вузлами комерційного обліку іншим способом, аніж шляхом встановлення сервітуту щодо технічного підвального приміщення у будинку.

З моменту повідомлення співвласників багатоквартирного будинку шляхом розміщення відповідного оголошення на сайті позивача (03.04.2024) відповідач у встановлений законодавством строк не надав згоду на встановлення вузла комерційного обліку, не прийняв будь-яких рішень з самостійного встановлення вузла комерційного обліку в місцях вводу зовнішніх інженерних мереж у будівлю відповідачем, не повідомив позивача у належний спосіб про намір погодити відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку.

Враховуючи викладене, у позивача виник обов'язок з встановлення вузла комерційного обліку згідно вищенаведених приписів Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та виникло право вимагати встановлення судом сервітуту щодо частини будівлі, в/на якій обладнується вузол комерційного обліку.

Обставини, на які посилається позивач в обґрунтування заявлених вимог про встановлення позивачу постійного безоплатного сервітуту щодо технічного підвального приміщення будинку №14 по провулку Запорізькому в місті Жовті Води Дніпропетровської області для встановлення та обслуговування вузла комерційного обліку централізованого водопостачання, підтверджені матеріалами справи та не спростовані відповідачем. Тому суд дійшов висновку про правомірність вимог позивача та наявність підстав для їх задоволення.

Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011 (зі змінами та доповненнями) при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

При розгляді питання щодо наявності підстав для застосування коефіцієнту 0,8 суд враховує правову позицію, викладену в постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2022 у справі №916/228/22.

Даний позов був сформований в системі Електронний суд, тому наявні підстави для застосування положень частини 3 статті 4 Закону України Про судовий збір №3674-VI від 08.07.2011 (зі змінами та доповненнями) при розрахунку суми судового збору.

Належний розмір судового збору становитиме 2422грн40коп. (3028грн х 0,8). Розмір надлишково сплаченого судового збору дорівнює 605грн60коп. (3028грн - 2422грн40коп.).

Відповідно до пункту частини 1 статті 7 Закону України Про судовий збір, у разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.

Клопотання позивача про повернення надлишково сплаченого судового збору на адресу суду не надходило.

На підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи задоволення позовних вимог, суд покладає на відповідача витрати позивача зі сплати судового збору у розмірі 2422грн40коп.

Керуючись нормами Цивільного кодексу України, Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017 №2119-VIII (із змінами та доповненнями), Порядку оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 09.08.2018 №206 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.08.2018 за №990/32442), Порядку інформування оператором зовнішніх інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №444 від 06.06.2018, статтями 3, 4, 13, 20, 41, 42, 73, 74, 76, 77, 78, 86, 91, 120, 129, 178, 237, 238, 240, 241, 242 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради» до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Запорізький-14» про встановлення позивачу постійного безоплатного сервітуту щодо технічного підвального приміщення будинку №14 по провулку Запорізькому в місті Жовті Води Дніпропетровської області для встановлення та обслуговування вузла комерційного обліку централізованого водопостачання - задовольнити.

Встановити Комунальному підприємству «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради» (Ідентифікаційний код 32182594; адреса місцезнаходження: 52204, Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. 8-го Березня, буд. 40А) постійний безоплатний сервітут щодо технічного підвального приміщення будинку №14 по провулку Запорізькому в місті Жовті Води Дніпропетровської області для встановлення та обслуговування вузла комерційного обліку централізованого водопостачання.

Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Запорізький-14» (Ідентифікаційний код 43135798; адреса місцезнаходження: 52204, Дніпропетровська область, м. Жовті Води, провулок Запорізький, буд. 14) на користь Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради" (Ідентифікаційний код 32182594; адреса місцезнаходження: 52204, Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. 8-го Березня, буд. 40А) витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422грн40коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

У судовому засіданні 16.03.2026 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України оголошене скорочене рішення.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складене 26.03.2026.

Суддя Р.Г. Новікова