Ухвала від 26.03.2026 по справі 384/140/21

Справа № 384/140/21

УХВАЛА

іменем України

"26" березня 2026 р. м. Благовіщенське

Благовіщенський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого - судді ОСОБА_1 ,

секретар судових засідань ОСОБА_2 ,

за участю: прокурора ОСОБА_3 ,

обвинуваченого ОСОБА_4 ,

захисниці обвинуваченого: адвоката ОСОБА_5 ,

в ході розгляду у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Благовіщенське кримінального провадження № 12020120240000050, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.03.2020 року по обвинуваченню:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Добрянка Вільшанського району Кіровоградської області, українця, громадянина України, який має вищу освіту, одруженого, місце проживання якого зареєстрованого та який фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , невійськовозобов'язаного, непрацюючого, який є депутатом Вільшанської селищної ради, раніше не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 191 КК України,

встановив:

Відповідно до обвинувального акту у кримінальному провадженні № 12020120240000050, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.03.2020 року ОСОБА_4 обвинувачується у привласненні чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 191 Кримінального кодексу України, вчиненому за таких обставин:

Пунктом 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 визначається система місцевого самоврядування держави, зокрема сутність сільської ради. Сільська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє сільську територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування, визначені законодавством України. Сільрада є юридичною особою.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року.

1.Сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

2.Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.

3.Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.

4.Сільський, селищний, міський голова не може бути депутатом будь- якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.

5.На сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

6.Повноваження сільських, селищних, міських голів можуть бути тимчасово покладені на керівника відповідної військово-цивільної адміністрації відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації».

Згідно з п. 1 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.

Відповідно до п. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селищний, міський голова:

1)забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;

2)організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету;

3)підписує рішення ради та її виконавчого комітету;

4)вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради;

5)вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради;

6)вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України;

7)здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету;

8)скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради;

9)забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально- економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання;

10)призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім випадків, передбачених частиною другою статті 21 Закону України «Про культуру»;

11)скликає загальні збори громадян за місцем проживання;

111) вносить на розгляд ради пропозиції про утворення спеціалізованої установи з надання безоплатної первинної правової допомоги;

11 2) вносить на розгляд ради пропозиції щодо кандидатури на посаду керівника установи з надання безоплатної первинної правової допомоги;

12)забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, відповідної ради, її виконавчого комітету;

13) є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою;

14)представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства;

15)звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів;

16)укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради;

17)веде особистий прийом громадян;

18)забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань;

181) бере участь у здійсненні державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності в межах та у спосіб, встановлені Законом України Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»;

19)здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів;

20)видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Відповідно до п. 5 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

Згідно зі ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад: четверта категорія - посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, міських (міст районного значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад. Статтею 15 цього Закону передбачено, що при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування присвоюються ранги у межах відповідної категорії посад. Особам, які займають посади, віднесені до четвертої категорії, може бути присвоєно 9, 8 і 7 ранг.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Кабінетом Міністрів України. Джерелом формування фонду оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування є місцевий бюджет.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання.

Відповідно до п.п. 1, 2. ч. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», преміювання працівників здійснюється відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у 2006 році в межах коштів, передбачених на преміювання у кошторисі відповідного органу, та економії коштів на оплату праці, а починаючи з 1 січня 2007 р. - у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці. Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання відповідного органу.

Пунктом 6 абз. 2 вказаної Постанови передбачено, що «преміювання голів обласних, районних і районних у містах рад, їх заступників, сільських, селищних і міських голів, установлення їм надбавок, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірах, визначених цією постановою, у межах затверджених видатків на оплату праці. Рішення про зазначені виплати приймається відповідною радою».

Відповідно до п. 4 абз. 2 підпункту «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 24.10.1996 року № 1295 «Про умови оплати праці працівників органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів», передбачено «надавати працівникам апарату органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів матеріальну допомогу в розмірі середньомісячного заробітку».

Згідно з протоколом першої сесії 7 скликання Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області від 10.11.2015, ОСОБА_4 , був обраний головою вказаної ради та прийняв присягу посадової особи органів місцевого самоврядування, про що свідчить запис № 18 в трудовій книзі №2131-84, виданій на ім'я ОСОБА_4 .

У подальшому, 01.08.2016 між адміністрацією Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, в особі голови та трудовим колективом вказаної ради, в особі працівників, укладено Трудовий договір, який схвалений на загальних зборах трудового колективу Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області.

Відповідно до розділу 5 абзацу 3 Колективного договору Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, оплата праці службовців проводиться на основі схеми посадових окладів для державних службовців, інших доплат згідно із законодавством в тому числі винагороду за багаторічну сумлінну працю та премій по Положенню про преміювання додаток № 1).

Згідно з додатком №1 Колективного договору Добрянської сільської гади Вільшанського району Кіровоградської області, а саме: п. 4 підпункту 4.1 Положення про преміювання працівників апарату та структурних підрозділів виконавчих органів Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, премія сільському голові нараховується згідно рішення сесії сільської ради за фактично відпрацьований час і виплачується протягом звітного місяця в межах фонду оплати праці у відсотках до посадового окладу, рангу, стажу або у визначеному розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати.

Таким чином, питання преміювання сільського голови належать до виключної компетенції Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області та вони не можуть вирішуватися іншими органами або особами, окрім як рішенням зазначеної ради, а отже, органом, який уповноважений приймати рішення про умови оплати праці, розміри премій та надбавок сільському голові Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, є Добрянська сільська рада Вільшанського району Кіровоградської області.

ОСОБА_4 , обіймаючи посаду голови Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, згідно зі ст. 141 Конституції України, п. 1 Примітки до ст. 364 КК України, ч. З ст. 18 КК України та ст.ст. 12, 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», був представником органу місцевого самоврядування, тобто службовою особою, що постійно виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно- господарські функції.

Проте ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді голови Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, будучи службовою особою, що постійно здійснює функції пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарчих функцій, діючи у власних інтересах, з корисливих мотивів, всупереч інтересам служби, маючи доходи, які не задовольняли його матеріальні потреби, вирішив використати своє службове становище з метою власного незаконного збагачення, шляхом привласнення грошових коштів, належних державі, за наступних обставин.

Так, ОСОБА_4 , маючи умисел на привласнення грошових коштів, з корисливих мотивів, з метою власної наживи, використовуючи своє службове становище та наділені йому владні повноваження, діючи всупереч вимогам ст.ст. 12, 26, 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 14, 15, 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», п. 2 ч. 2. Постанови Кабінету Міністрів України від 9.03.2006 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» № 268, пункту 4 абз. 2 підпункту «г» Постанови Кабінету Міністрів України від 24.10.1996 № 1295 «Про умови оплати праці працівників органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів», незаконно підвищив собі розмір заробітної плати шляхом одноосібного встановлення надбавок та премій.

Зокрема, 23.01.2018 ОСОБА_4 , перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, що розташоване по вулиці Леніна, 74 в с. Добрянка Вільшанського району Кіровоградської області, видав письмове розпорядження № 03 від 23.01.2018 про виплату надбавки на 2018 рік, як "олові сільської ради, в розмірі 50% в межах фонду оплати праці, яке надав до бухгалтерії Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області.

Продовжуючи свої злочинні дії, 22.03.2018 ОСОБА_4 , перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні Добрянської сільської гіди Вільшанського району Кіровоградської області, що розташоване по вулиці Леніна, 74 в с. Добрянка Вільшанського району Кіровоградської області, видав письмове розпорядження № 12 від 22.03.2018 про преміювання сільського голови, яке надав до бухгалтерії Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області.

Також, 24.04.2018 ОСОБА_4 , перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, що розташоване по вулиці Леніна, 74 в с. Добрянка Вільшанського району Кіровоградської області, видав письмове розпорядження № 21 від 24.04.2018 про преміювання сільського голови, яке надав до бухгалтерії Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області.

За період з січня 2018 року по квітень 2018 року заробітна плата ОСОБА_4 за фактично відпрацьований час, згідно з даними меморіальних ордерів (з додатками) Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області за вказаний період часу, повинна обчислюватись виходячи з розміру посадового окладу 4300 грн. Отже, загальна сума заробітної плати ОСОБА_4 за період з січня по квітень 2018 складала 41608,81 грн.

Різниця між сумою нарахованої ОСОБА_4 заробітної плати без надбавок і премій та сумою нарахованої заробітної плати з надбавками та преміями, згідно платіжних розрахункових відомостей Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області за період з січня 2018 року по квітень 2018 року, становить 14937 грн.

Таким чином, ОСОБА_4 в період з січня 2018 року по квітень 2018 року внаслідок необґрунтованої та незаконної видачі розпоряджень № 03 від 23.01.201, № 12 від 22.03.2018, № 21 від 24.04.2018, які він затвердив особистим підписом та скріпив печаткою Добрянської сільської ради, одноосібно встановив надбавки та премії, чим забезпечив собі незаконні грошові виплати в сумі 14937 грн. при тому, що встановлення розмірів будь-яких доплат, надбавок, преміювання сільському голові Добрянської сільської гади Вільшанського району Кіровоградської області є виключною компетенцією зазначеної сільської ради.

Крім цього, заробітна плата за фактично відпрацьований час, згідно з меморіальним ордером (з додатками) Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області за травень 2018 року, повинна обчислюватись, виходячи з розміру посадового окладу 5285.71 грн. Отже, загальна сума заробітної плати в травні 2018 склала 9059,16 грн.

Різниця між сумою нарахованої ОСОБА_4 заробітної плати без надбавок та премій та сумою нарахованої заробітної плати з надбавками та преміями, згідно платіжної розрахункової відомості Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області за травень 2018 року, становить 3017,15 грн.

Таким чином, ОСОБА_4 в травні 2018 року внаслідок необґрунтованої та незаконної видачі розпорядження № 03 від 23.01.2018, яке він затвердив особистим підписом та скріпив печаткою Добрянської сільської гади, одноосібно встановив надбавку, чим забезпечив собі незаконну грошову виплату в сумі 3017,15 грн. при тому, що встановлення розмірів будь-яких доплат, надбавок, преміювання сільському голові Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області є виключною компетенцією зазначеної сільської ради.

Крім цього, 24.12.2018 ОСОБА_4 , перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, що розташоване по вулиці Леніна, 74 в с. Добрянка Вільшанського району Кіровоградської області, видав письмове розпорядження № 66 про преміювання сільського голови у грудні 2018 рік, яке надав до бухгалтерії Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області.

За період з червня 2018 року по грудень 2018 року заробітна плата за фактично відпрацьований час, згідно з меморіальними ордерами (з додатками) Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області за вказаний період часу, повинна обчислюватись, виходячи з розміру посадового окладу 6600 грн. Отже, загальна сума заробітної плати за період з червня по грудень 2018 складала 85069 грн.

Різниця між сумою нарахованої заробітної плати без надбавок і премій та сумою нарахованої заробітної плати з надбавками та преміями, згідно з платіжними розрахунковими відомостями Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області за період з червня 2018 року по грудень 2018 року, становить 28760 грн.

Таким чином, ОСОБА_4 в період з червня 2018 року по грудень 2018 року внаслідок необґрунтованої та незаконної видачі розпоряджень № 03 від 23.01.2018, № 66 від 24.12.2018, які він затверджував особистим підписом та скріпив печаткою Добрянської сільської ради, одноосібно встановив надбавки та премії, чим забезпечив собі незаконні грошові виплати в сумі 28760 грн. при тому, що встановлення розмірів будь-яких доплат, надбавок, преміювання сільському голові Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області є виключною компетенцією зазначеної сільської ради.

Продовжуючи свої злочинні дії, 23.01.2019 ОСОБА_4 , перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні Добрянської сільської г іди Вільшанського району Кіровоградської області, що розташоване по вулиці Леніна, 74 в с. Добрянка Вільшанського району Кіровоградської власті, видав письмове розпорядження № 2 про виплату надбавки на 2018 рік голові сільської ради в розмірі 50% в межах фонду оплати праці, а також розпорядження № 4 про преміювання сільського голови у січні 2019 року.

У подальшому, 22.02.2019 ОСОБА_4 , перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, що розташоване по вулиці Леніна, 74 в с. Добрянка Вільшанського району Кіровоградської області, видав письмове розпорядження № 7 про преміювання сільського голови у лютому 2019 року.

Також, 22.03.2019 ОСОБА_4 , перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, що розташоване по вулиці Леніна, 74 в с. Добрянка Вільшанського району Кіровоградської області, видав письмове розпорядження № 12 про преміювання сільського голови у березні 2019 року.

Крім того, 23.04.2019 ОСОБА_4 , перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, що розташоване по вулиці Леніна, 74 в с. Добрянка Вільшанського району Кіровоградської області, видав письмове розпорядження № 13 про преміювання сільського голови у квітні 2019 року.

В подальшому, 23.06.2019 ОСОБА_4 , перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, що розташоване по вулиці Леніна, 74 в с. Добрянка Вільшанського району Кіровоградської області, видав письмове розпорядження № 27 про преміювання сільського голови у червні 2019 року.

Вищевказані розпорядження № 02 від 23.01.2019, № 4 від 23.01.2019, № 7 від 22.02.2019, № 12 від 22.03.2019, № 13 від 23.04.201, № 27 від 23.06.2019 ОСОБА_4 надав до бухгалтерії Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області.

За період з січня 2019 року по червень 2019 року заробітна плата за фактично відпрацьований час, згідно з меморіальними ордерами (з додатками) Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області за вказаний період часу, повинна обчислюватись, виходячи з розміру посадового окладу 6600 грн. Отже, загальна сума заробітної плати за період з січня по червень 2019 складала 78642,4 грн.

Різниця між сумою нарахованої заробітної плати без надбавок і премій та сумою нарахованої заробітної плати з надбавками та преміями, згідно з платіжними розрахунковими відомостями Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області за період з січня 2019 року по червень 2019 року, становить 33780 грн.

Таким чином, ОСОБА_4 в період з січня 2019 року по червень 2019 року, внаслідок необґрунтованої та незаконної видачі розпоряджень № 02 від 23.01.2019, № 4 від 23.01.2019, № 7 від 22.02.2019, № 12 від 22.03.2019, № 13 від 23.04.201, № 27 від 23.06.2019, які він затвердив особистим підписом та ; кріпив печаткою Добрянської сільської ради, одноосібно встановив надбавки та премії, чим забезпечив собі незаконні грошові виплати в сумі 33780 грн. при тому, що встановлення розмірів будь-яких доплат, надбавок, преміювання сільському голові Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області є виключною компетенцією зазначеної сільської ради.

Крім цього, 24.09.2019 ОСОБА_4 , перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, що розташоване по вулиці Леніна, 74 в с. Добрянка Вільшанського району Кіровоградської області, видав письмове розпорядження № 40 про преміювання сільського голови у вересні 2019 року.

У подальшому, 23.12.2019 ОСОБА_4 , перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, що розташоване по вулиці Леніна, 74 в с. Добрянка Вільшанського району Кіровоградської області, видав письмове розпорядження № 54 про преміювання сільського голови у грудні 2019 року.

Вказані розпорядження № 40 від 24.09.2019 та № 54 від 23.12.2019 ОСОБА_4 надав до бухгалтерії Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області.

За період з червня 2019 року по грудень 2019 року заробітна плата ОСОБА_4 за фактично відпрацьований час, згідно з меморіальними ордерами (з додатками) Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області за вказаний період часу, повинна обчислюватись, виходячи з розміру посадового окладу 7000 грн. Отже, загальна сума заробітної плати ОСОБА_4 за період з червня по грудень 2019 складала 82978,75 грн.

Різниця між сумою нарахованої заробітної плати ОСОБА_4 без надбавок і премій та сумою нарахованої заробітної плати з надбавками та преміями, згідно платіжних розрахункових відомостей Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області за період з червня 2019 року по грудень 2019 року становить 26915 грн.

Таким чином, ОСОБА_4 в період з червня 2019 року по грудень 2019 року, внаслідок необґрунтованої та незаконної видачі розпоряджень № 40 від 24.09.2019, № 54 від 23.12.2019, які він затвердив особистим підписом та скріпив печаткою Добрянської сільської ради, одноосібно встановив надбавки та премії, чим забезпечив собі незаконні грошові виплати в сумі 26915 грн. при тому, що встановлення розмірів будь-яких доплат, надбавок, преміювання сільському голові Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області є виключною компетенцією зазначеної сільської ради.

Крім цього, 09.01.2020 ОСОБА_4 , перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, що розташоване по вулиці Леніна, 74 в с. Добрянка Вільшанського району Кіровоградської області, видав письмове розпорядження № 02 про виплату надбавок на 2020 рік, після чого надав його до бухгалтерії Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області.

За період з січня 2020 року по березень 2020 року заробітна плата ОСОБА_4 за фактично відпрацьований час, згідно з меморіальними ордерами (з додатками) Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області за вказаний період часу, повинна обчислюватись, виходячи з розміру посадового окладу 7000 грн. Отже, загальна сума заробітної плати ОСОБА_4 за період з січня по березень 2020 року складала 41761,81 грн.

Різниця між сумою нарахованої заробітної плати без надбавок і премій та сумою нарахованої заробітної плати з надбавками та преміями, згідно з платіжними розрахунковими відомостями Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області за період з січня 2020 року по березень 2020 року, становить 4547,98 грн.

Таким чином, ОСОБА_4 в період з січня 2020 року по березень 2020 року, внаслідок необґрунтованої та незаконної видачі розпорядження № 02 від 3.01.2020, яку він затвердив особистим підписом та скріпив печаткою Добрянської сільської ради, одноосібно встановив надбавки та премії, чим забезпечив собі незаконні грошові виплати в сумі 4547,98 грн., при тому, що встановлення розмірів будь-яких доплат, надбавок, преміювання сільському голові Добрянської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області є виключною компетенцією зазначеної сільської ради.

З огляду на викладене, ОСОБА_4 , діючи умисно, в порушення вимог законодавства, реалізуючи свій злочинний намір, спрямований на незаконне збагачення, зловживаючи своїм службовим становищем в період з січня 2018 року по березень 2020 року здійснив привласнення бюджетних коштів на загальну суму 111957,13 грн.

Відповідно до висновку судово-економічної експертизи №2189/2190/20-27 від 21.01.2021, нарахування протягом 2018, 2019 років та 1 кварталу 2020 року сільському голові Добрянської сільської ради ОСОБА_4 надбавки в розмірі 50% та премій на загальну суму 111957.13 грн. здійснено з недотриманням Положення про преміювання додаток до Колективного договору Добрянської сільської ради на 2016-2021 роки) та вимог п. 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про у порядкування структури та умов оплати праці апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2016 №268.

Таким чином, ОСОБА_4 обвинувачується у тому, що своїми умисними, протиправними діями вчинив привласнення чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 191 Кримінального кодексу України. Дії ОСОБА_4 кваліфіковано за частиною 2 статті 191 Кримінального кодексу України, як привласнення чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем.

Під час розгляду кримінального провадження судом захисниця обвинуваченого адвокат ОСОБА_5 у судовому засіданні звернулась до суду з клопотанням про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності, оскільки з моменту вчинення ним кримінального правопорушення сплило понад 5 років. Обвинувачений вказане клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Прокурор не заперечила проти задоволення клопотання.

При вирішені клопотання суд керується таким нормами кримінального та кримінального процесуального законодавства:

Частиною 4 ст. 286 КПК України передбачено, що у разі, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, то суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

Згідно з пунктом 1) частини другої статті 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що органом досудового розслідування ОСОБА_4 обвинувачувався у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 191 Кримінального кодексу України, яке було скоєне ним у період з січня 2018 року по березень 2020 року. Станом на день вчинення кримінального правопорушення воно відносилось до злочинів середньої тяжкості. Перебіг давності не зупинявся. Тому відповідно до пункту 3) частини 1 статті 49 Кримінального кодексу строк давності притягнення за його вчинення становив 5 років і закінчився 31.03.2025 року).

З огляду на вказане суд дійшов висновку, що клопотання є обґрунтоване і підлягає задоволенню.

Долю речових доказів суд вирішує відповідно до ст.100 КПК України.

Підстав для обрання міри запобіжного заходу до набрання ухвалю законної сили не вбачається.

Судові витрати по справі, а саме 9806 грн. 40 коп., пов'язані із залученням експертів для проведення судово-екномічної експертизи, зважаючи на звільнення засудженого від покарання, підлягають віднесенню на рахунок держави.

Керуючись статтями 12, 49 Кримінального кодексу України, пунктом 1) частини 2 статті 284 Кримінального процесуального кодексу України, суд,

постановив:

Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за частиною 2 статті 191 Кримінального кодексу України по кримінальному провадженню № 12020120240000050 від 14.03.2020 року у зв'язку з закінченням строків притягнення до кримінальної відповідальності.

Кримінальне провадження № 12020120240000050 від 14.03.2020 року по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 191 Кримінального кодексу України, закрити у зв'язку із звільненням ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності.

Скасувати арешт майна, накладений відповідно до ухвали слідчого судді Голованівського районного суду Кіровоградської області ОСОБА_6 від 16.04.2021 року.

Міру запобіжного заходу до вступу ухвали в законну силу не застосовувати.

Процесуальні витрати на залучення експертів віднести на користь держави.

Речові докази по справі :

- копію Протоколу першої сесії VІІ скликання Добрянської сільської ради від 10 листопада 2015 року;

- Розпорядження сільського голови № 03 від 23.01.2018 року «Про виплату надбавки на 2018 рік»;

- Розпорядження сільського голови № 12 від 22.03.2018 року «Про преміювання в березні 2018 року»;

- Розпорядження сільського голови № 21 від 24.04.2018 року «Про преміювання в квітні»;

- Розпорядження сільського голови № 66 від 24.12.2018 року «Про преміювання у грудні 2018 року»;

- Рішення 20 сесії Добрянської сільської ради «Про преміювання сільського голови» від 21.12.2018 року № 158;

- Рішення 15 сесії Добрянської сільської ради «Про преміювання сільського голови» від 21.12.2017 року № 113;

- Розпорядження сільського голови № 04 від 23.01.2019 року «Про преміювання у січні 2019 року»;

- Розпорядження сільського голови № 07 від 22.02.2019 року «Про преміювання у лютому 2019 року»;

- Розпорядження сільського голови № 12 від 22.03.2019 року «Про преміювання в березні 2019 року»;

- Розпорядження сільського голови № 13 від 23.04.2019 року «Про преміювання в квітні 2019 року»;

- Розпорядження сільського голови № 27 від 23.06.2019 року «Про преміювання у червні 2019 року»;

- Розпорядження сільського голови № 40 від 24.09.2019 року «Про преміювання у вересні 2019 року»;

- Розпорядження сільського голови № 54 від 23.12.2019 року «Про преміювання у грудні»;

- Розпорядження сільського голови № 02 від 09.01.2020 року «Про виплату надбавки на 2020 рік»;

- Рішення 27 сесії Добрянської сільської ради «Про преміювання сільського голови» від 18.19.2019 року № 192;

- Меморіальний ордер №5 за січень 2018 року з додатками на 5 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за лютий 2018 року з додатками на 4 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за березень 2018 року з додатками на 9 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за квітень 2018 року з додатками на 10 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за травень 2018 року з додатками на 5 арк.;-

- Меморіальний ордер №5 за червень 2018 року з додатками на 5 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за липень 2018 року з додатками на 4 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за серпень 2018 року з додатками на 8 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за вересень 2018 року з додатками на 9 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за жовтень 2018 року з додатками на 6 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за листопад 2018 року з додатками на 5 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за грудень 2018 року з додатками на 5 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за січень 2019 року з додатками на 12 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за лютий 2019 року з додатками на 6 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за березень 2019 року з додатками на 7 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за квітень 2019 року з додатками на 4 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за травень 2019 року з додатками на 4 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за червень 2019 року з додатками на 7 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за липень 2019 року з додатками на 4 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за серпень 2019 року з додатками на 10 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за вересень 2019 року з додатками на 4 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за жовтень 2019 року з додатками на 4 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за листопад 2019 року з додатками на 6 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за грудень 2019 року з додатками на 7 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за січень 2020 року з додатками на 15 арк.;

- Меморіальний ордер №2 за лютий 2020 року з додатками на 10 арк.;

- Меморіальний ордер №5 за березень 2020 року з додатками на 8 арк.

- Штатний розпис на 2020 рік на 4 арк.;

- Штатний розпис на 2019 рік на 5 арк.;

- Штатний розпис на 2018 рік на 5 арк.;

- Звіт про фінансові результати за 1 квартал 2020 року Добрянської сільської ради на 55 арк.;

- Протокол 15 сесії 7 скликання Добрянської сільської ради від 21.12.2017 року в зшитому та пронумерованому вигляді на 30 арк.;

- Протокол 21 сесії 7 скликання Добрянської сільської ради від 21.12.2018 року в зшитому та пронумерованому вигляді на 34 арк.;

- Протокол 27 сесії 7 скликання Добрянської сільської ради від 18.12.2019 року в зшитому та пронумерованому вигляді на 37 арк.;

- Колективний договір Добрянської сільської ради на 2016-2021 роки на 9-ти арк. від 25.03.2016 року;

- звіт про фінансові результати за 1 квартал 2020 року Добрянської сільської ради на 55 арк. повернути Вільшанській селищній раді;

- трудову книжку та довідку №6 від 27.01.2020 року про заробітну плату за 2019 рік, які видані на ім'я ОСОБА_4 повернути власнику

Позов прокурора, заявлений в інтересах держави в Вільшанської сільської ради Кіровоградській області до ОСОБА_4 про стягнення 111957 грн. 13 коп. залишити без розгляду.

Ухвалу може бути оскаржено до Кропивницького апеляційного суду через Благовіщенський районний суд протягом 7 днів з дня її проголошення.

Суддя: ОСОБА_1