Справа № 183/1741/26
№ 1-кс/183/435/26
20 березня 2026 року м. Самар
Слідчий суддя Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС Першого слідчого відділу територіального управління Державного бюро розслідувань розташованого у місті Краматорську, ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна у кримінальному провадженні №62025050020000348 від 21 травня 2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, -
До суду надійшло вищезазначене клопотання, в якому слідчий просить накласти арешт на майно, а саме квартиру загальною площею 59,3 (м2) розташована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер майна №18487919, яка на праві власності частка належить ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , шляхом заборони володіння, відчуження та розпорядження, з метою забезпечення можливої конфіскації майна як виду покарання.
В обґрунтування клопотання слідчий вказує на встановленні досудовим розслідуванням обставини, а саме, що 24.02.2022 року збройні сили російської федерації незаконно вторглись на територію України шляхом збройної агресій та здійснили часткову окупацію її території.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб введено воєнний стан, який у подальшому неодноразово продовжено і діє по теперішній час.
Відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376 - з 07.04.2014 року збройні сили рф здійснили тимчасову окупацію Алчевського району Луганської області, до якого входило місто Брянка.
З початку тимчасової окупації території міста Брянка Луганської області представниками так званої «лнр», підконтрольними політичному керівництву держави-агресора російської федерації (далі - рф), організовано та розпочато діяльність системи правоохоронних органів, які відповідно до чинного законодавства України, визнані незаконними.
Так, не пізніше 09 травня 2025 року, більш точний час в ході досудового розслідування встановити за об'єктивних причин не виявилося можливим, ОСОБА_5 , будучи громадянином України, перебуваючи на тимчасово окупованій території міста Брянки Алчевського району Луганської області, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання, погодився на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора - російської федерації та представників незаконних збройних формувань так званої «луганської народної республіки», умисно та протиправно, добровільно зайняв посаду у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, а саме посаду «помічника прокурора міста Брянка луганської народної республіки», взявши на себе здійснення повноважень працівника органів прокуратури луганської народної республіки.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, санкція якої передбачає можливість застосування додаткового покарання у виді конфіскації майна.
Прокурор в судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд клопотання за її відсутності, підтримавши його.
Захисник ОСОБА_6 в судове засідання не з'явилася, надіслала заяву про розгляд клопотання за її відсутності, зазначивши, що проти клопотання вона заперечує, оскільки ОСОБА_5 не повідомлений про наявність кримінального провадження щодо нього.
Власник майна про розгляд клопотання не повідомлявся згідно ч. 2 ст. 172 КПК України, що не перешкоджає розгляду клопотання.
Розглянувши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов до таких висновків.
Слідчим суддею встановлено, що другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Сєвєродонецьку) ТУ ДБР, розташованого у місті Краматорську, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62025050020000348 від 21 травня 2025 р. за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до клопотання та долучених до нього матеріалів: не пізніше 09 травня 2025 року, більш точний час в ході досудового розслідування встановити за об'єктивних причин не виявилося можливим, ОСОБА_5 , будучи громадянином України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась приблизно о 05 годині ранку 24.02.2022 року повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, усвідомлюючи російську агресію проти України, з метою переслідування своїх особистих інтересів, перебуваючи на тимчасово окупованій територіїміста Брянки Алчевського району Луганської області, маючи умисел на зайняття посади в незаконно створених правоохоронних органах окупаційної влади на території міста Брянки Алчевського району Луганської області, та реалізуючи його, погодився на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора - російської федерації та представників незаконних збройних формувань так званої «луганської народної республіки», умисно та протиправно, добровільно зайняв посаду у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, а саме посаду «помічника прокурора міста Брянка луганської народної республіки», взявши на себе здійснення повноважень працівника органів прокуратури луганської народної республіки.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
У зв'язку зі збройною агресією рф, введеним воєнним станом в Україні, захопленням міста Брянки Алчевського району Луганської області та проведенням бойових дій на лінії зіткнення, беручи до уваги існування достатніх підстав вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити складене письмове повідомлення про підозру та повістки про виклик, вказане повідомлення про підозру від 27.02.2026 року відповідно до вимог ч. 1 ст. 278, ст. ст. 111, 135 КПК України направлено у спосіб, передбачений для вручення повідомлень, а саме опубліковано на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора 27.02.2026 року, а також на офіційному сайті видання Кабінету Міністрів України, тобто засобу масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження газеті «Голос України» №39 (541) від 27.02.2026.
Згідно інформації з Державного реєстру нерухомого майна ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , на праві власності належить: - квартира загальною площею 59,3 (м2), розташована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер майна №18487919, форма власності: приватна спільна часткова, частка власності 1/2.
Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Згідно п. 3 ч.2 ст.170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання. Згідно ч. 5 ст.170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.
ОСОБА_5 підозрюється у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, відповідно до санкції якого передбачено покарання, у тому числі, у вигляді конфіскації майна або без такої.
Необхідність накладення арешту на майно підозрюваного ОСОБА_5 обґрунтовано тим, що останній, перебуваючи на свободі, розуміючи, що дане майно підлягає конфіскації як виду покарання, має можливість здійснити відчуження та розтрату майна, яке підлягає арешту.
Слідчий суддя, дослідивши клопотання та надані до нього копії документів, вважає клопотання обґрунтованим, та таким що підлягає задоволенню. Слідчий довів наявність достатніх підстав вважати, що квартира, яка на праві власності частка належить ОСОБА_5 , є майном, яке підпадає під вимоги п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України оскільки арешт допускається з метою забезпечення конфіскації майна, як виду покарання, що передбачено санкцією ч. 7 ст. 111-1 КК України, у зв'язку з чим необхідно накласти арешт на вказане майно при можливості його конфіскації за вироком суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 170 - 173 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт на майно, яке на праві власності частка належить ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , а саме на:
квартиру загальною площею 59,3 (м2), розташована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер майна №18487919, шляхом заборони на відчуження та розпорядження вказаним майном, з метою забезпечення можливої конфіскації майна як виду покарання.
Ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1