25.03.2026 Справа №607/6441/26 Провадження №1-в/607/82/2026
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , розглянувши подання начальника Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_2 про продовження адміністративного нагляду стосовно:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, адреса проживання: АДРЕСА_1 , судимого,
за участю особи, стосовно якої внесено подання - ОСОБА_3 , -
Начальник Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_2 звернувся до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з поданням про продовження адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_3 терміном на 6 місяців та збільшення встановлених раніше обмежень та просив встановити такі обмеження: заборона виходу з дому (квартири) за місцем проживання (реєстрації) в період з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв. ранку наступного дня; заборона перебувати в місцях підприємств торгівлі і громадського харчування, де продаються спиртні напої на розлив на час перебування під адміністративним наглядом; реєструватися 4 рази в місяць (1-й, 2-й, 3-й 4-й четвер місяця) з 19 год. 00хв. до 20 год. 00хв. в службовому кабінеті офіцера поліції; заборона виїзду за межі м. Тернополя без дозволу працівників поліції.
Подання обґрунтовано тим, що 13.12.2024 з державної установи Коломийська виправна колонія № 41 Івано-Франківської області на підставі ухвали Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 05.12.2024 звільнено ОСОБА_3 , умовно-достроково, від відбування призначеного йому Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 12.12.2022, (який набрав законної сили 25.01.2023) покарання у виді позбавлення волі строком на 4 роки 1 місяць, в частині не відбутого строку покарання, що складає: 7 (сім) місяців 23 (двадцять три) дні.
ОСОБА_3 поставлений на облік в Тернопільському РУП ГУНП в Тернопільській області, як раніше судима особа, за тяжкі злочини у відповідності до вимог Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01.12.1994 року №264/94-ВР, Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII та «Інструкції з організації діяльності дільничних офіцерів поліції та поліцейських офіцерів громад», затвердженої Наказом МВС України від 28.07.2017 № 650.
Перебуваючи на обліку в органах поліції ОСОБА_3 , незважаючи на попередження з боку працівників поліції, на шлях виправлення не став, вів антигромадський спосіб життя, порушував громадський порядок та спокій громадян, вимоги адміністративного законодавства, притягувався до адміністративної відповідальності.
Враховуючи вищенаведене, начальником Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області було скеровано на адресу голови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області подання про встановлення ОСОБА_3 адміністративного нагляду та згідно постанови Тернопільського міськранонного суду Тернопільської області від 28.03.2025, у справі №607/6384/25 останньому було встановлено адміністративний нагляд терміном на 12 місяці та встановлено ряд обмежень.
Перебуваючи під адміністративним наглядом, ОСОБА_3 порушував встановлені йому обмеження та неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності.
У судовому засіданні ОСОБА_3 заперечив стосовно продовження стосовно нього адміністративного нагляду. Повідомив суду, що він переніс два інсульти, йому дуже важко ходити, пересувається за допомогою милиць. Також вказав, що у нього відсутнє постійне місце проживання, тому він не зможе дотримуватись обмежень, зазначених у поданні.
Вивчивши матеріали подання, суд вважає, що подання підлягає до часткового задоволення з таких підстав.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Згідно з п. «в» ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до п. «в» ст.4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», підставами для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів національної Поліції щодо осіб, зазначених в пункті «в» статті 3 цього Закону.
Як зазначено в п.6 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 28.03.1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду», слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку. Під іншими правопорушеннями слід розуміти такі порушення, що посягають на громадську безпеку чи порядок управління.
Із характеристики на громадянина ОСОБА_3 виданої старшим інспектором відділу превенції Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області вбачається, що ОСОБА_3 належних висновків для себе не зробив та не змінив своєї поведінки, порушує адміністративне законодавство, громадський порядок та спокій громадян, а тому потребує більш суворого контролю зі сторони працівників поліції.
Також, докази додані до матеріалів справи підтверджують обставини, викладені в поданні, щодо ведення ОСОБА_3 антигромадського способу життя та вказують, що останній продовжує порушувати громадський порядок та права інших громадян, що дає підстави стверджувати про наявність ознак систематичності у вчиненні ним правопорушень.
Аналізуючи встановлені обставини справи та беручи до уваги дані про особу засудженого, з метою попередження вчинення ним правопорушень та здійснення виховного впливу на нього, вважаю, що подання начальника Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_2 слід задовольнити частково, а саме - продовжити ОСОБА_3 адміністративний нагляд терміном на 6 місяців, застосувавши наступні обмеження - заборона перебувати в місцях підприємств торгівлі і громадського харчування, де продаються спиртні напої на розлив на час перебування під адміністративним наглядом; заборона виїзду за межі м. Тернополя без дозволу працівників поліції.
Разом із тим, враховуючи обставини, які були з'ясовані у судовому засіданні, а саме те, що ОСОБА_3 після перенесених інсультів пересувається за допомогою милиць та немає постійного місця проживання, суд не вбачає доцільності застосування інших обмежень.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.1, 3, 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ч.4 ст.166 КВК України, суд,-
Подання начальника Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_2 про продовження адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Продовжити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , адміністративний нагляд терміном на 6 (шість) місяців встановивши наступні обмеження:
- заборона перебувати в місцях підприємств торгівлі і громадського харчування, де продаються спиртні напої на розлив на час перебування під адміністративним наглядом;
- заборона виїзду за межі м. Тернополя без дозволу працівників поліції.
Постанова судді може бути оскаржена в установленому законом порядку.
Суддя ОСОБА_1