Постанова від 17.03.2026 по справі 380/19095/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2026 рокуЛьвівСправа № 380/19095/25 пров. № А/857/113/26

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача: Гінди О.М.,

суддів: Заверухи О.Б., Онишкевича Т.В.,

за участю секретаря судових засідань - Демидюк О.В.,

розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2025 року (головуюча суддя: Сподарик Н.І., місце ухвалення - м. Львів) у справі за адміністративним позовом Фермерського господарства «МАКСИМОВИЧ» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

встановив:

Фермерське господарство «МАКСИМОВИЧ», 22.09.2025 звернулося до суду з позовом в якому просило:

- визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області № 29529 від 09.09.2025 про відповідність фермерського господарства «МАКСИМОВИЧ» критеріям ризиковості платника податку;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області виключити фермерське господарство «МАКСИМОВИЧ» з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податків.

Обґрунтовує позов тим, що ГУ ДПС у Львівській області прийнято Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 29529 від 09.09.2025, яким встановлено відповідність платника податку - ФГ «МАКСИМОВИЧ» - критеріям ризиковості платника податку. Підставою такого віднесення стала нібито відповідність платника податку п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, зазначених у Додатку 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11.12.2019. Позивач не погоджується з такими рішеннями контролюючого органу, вважає їх необґрунтованими, та такими які не містять конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття рішень про відповідність позивача критеріям ризиковості, а також, оскаржувані рішення не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії та породжує їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язків позивача виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень. Просить суд задовольнити позовні вимоги повністю.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.09.2025 року №29529 про відповідність платника податку фермерського господарства «МАКСИМОВИЧ» критеріям ризиковості платника податку.

Зобов'язано Головне управління ДПС у Львівській області виключити фермерське господарство «МАКСИМОВИЧ» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.

Із цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив в апеляційному порядку. Вважає його таким, що прийняте з порушенням норм матеріального права, а тому просить його скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, апелянт покликається на те, що Комісією Головного управління ДПС у Львівській області, з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглянуто інформацію від структурних підрозділів та копії документів про невідповідність ФГ «МАКСИМОВИЧ» критеріям ризиковості платника податку на додану вартість, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165. Так, за результатами проведеного моніторингу даних ЄРПН та аналізу інформаційних баз даних, у зв'язку з отриманням інформації у процесі поточної діяльності встановлено здійснення ризикових фінансово-господарських операцій по ФГ «МАКСИМОВИЧ», що відповідає п. 8 критеріїв ризиковості платника податку згідно кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку. В ході аналізу бази даних ДПС України отримано податкову інформацію, що підприємство здійснює формування податкового кредиту від ризикових контрагентів-постачальників, а саме: ТзОВ «А.М.Д. ТРЕЙД»; ТзОВ «КАРИДІЯ», ФГ «Кришталева криниця», ТзОВ «А.М.Д. ТРЕЙД» та ТзОВ «КРАЙЗЕЛЬ БУДІВЕЛЬНІ МАТЕРІАЛИ». Вказав, що позивачем на розгляд Комісії не було надано документів щодо спростування підстав для включення до ризикових.

Позивач, 18.02.2026 подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Представник відповідача, Курчицька О.С. в судовому засіданні просила апеляційну скаргу задовольнити.

Представники позивача, Янклевич Я.Є., Мельник А.В., в судовому засіданні просили апеляційну скаргу відхилити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких мотивів.

Судом першої інстанції встановлено, що 03.07.2025 ГУ ДПС у Львівській області прийнято рішення № 22451 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, відповідно до якого, у зв'язку з виявленням обставин та/або отримання інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Підставою прийняття такого рішення визначено пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку. А саме, згідно Довідника кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затвердженого наказом ДПС України № 17 від 11.01.2023 вказано:

Код 11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їхнього зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності та/або за відсутності придбання послуг зберігання;

Код 03 - постачання товарів/послуг за відсутності необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній / розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності. При цьому відсутнє придбання послуг із оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг із оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг із оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо;

Код 04 - постачання товарів, відмінних від придбаних, за відсутності умов та/або матеріальних ресурсів для виробництва таких товарів.

У графі «Інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку» зазначено такі господарські операції, визначені як ризикові:

1. тип операції: «придбання» період здійснення: з 05 лютого 2025 року по 03 липня 2025 року, код згідно УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2710194300, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції 35462204, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 03 липня 2025 року;

2. тип операції: «постачання» період здійснення: з 05 лютого 2025 року по 03 липня 2025 року, код згідно УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 1201, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції 35462204, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 03 липня 2025 року;

3. тип операції: «постачання» період здійснення: з 05 лютого 2025 року по 03 липня 2025 року, код згідно УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 1003, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції 35462204, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 03 липня 2025 року;

4. тип операції: «придбання» період здійснення: з 05 лютого 2025 року по 03 липня 2025 року, код згідно УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2711190000, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції 35462204, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 03 липня 2025 року;

5. тип операції: «придбання» період здійснення: з 05 лютого 2025 року по 03 липня 2025 року, код згідно УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 3214900090, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції 35462204, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 03 липня 2025 року.

Фермерське господарство «МАКСИМОВИЧ», 13.08.2025 подало до контролюючого органу Повідомлення № 1 про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку у кількості 26 документів, а саме позивачем подано копії таких документів: витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майна про реєстрацію права власності реєстр. № 34782149 від 05.10.2011; витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майна про реєстрацію права власності реєстр. № 268627773 від 22.09.2010; витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майна про реєстрацію права власності реєстр. № 32542122 від 22.07.2019; витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майна про реєстрацію права власності реєстр. № 46274220 від 14.01.2022; витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майна про реєстрацію права власності реєстр. № 459132545 від 19.03.2025; витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майна про реєстрацію права власності реєстр. № 59132748 від 19.03.2025; відомість збору, придбання та реалізації врожаю с/г культур ФГ «Максимович» за період 01.01.2024-30.06.2025; податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи за 2024 рік реєстр. № 9396617455 від 03.01.2025; договір інвестування № 20/05/2024/ІНВ/1 від 20.05.2024; фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва за 2023 рік реєстр. № 9004016365 від 10.06.2024; бухгалтерська довідка № 08/25-1 від 04.08.2025; звіт про площі та валові збори с/г культур, плодів, ягі і винограду за 2023 рік реєстр. № 9002857931 від 09.01.2024; видаткові накладні № 22/08/01 від 22.08.2024 , № 62 від 27.09.2024; № 4 від 02.12.2024, № 5 від 27.12.2024, № 34 від 17.12.2024, № 1 від 17.12.2024, № РН-0000003 від 17.12.2024, № РНО-0000023 від 18.12.2024, № 05 від 20.01.2025, № 3 від 20.01.2025, № 3 від 28.01.2025, № 1 від 28.05.2025, № 11 від 13.06.2025 з ТТН; звіт про площі та валові збори с/г культур, плодів, ягід і винограду за 2024 рік реєстр. № 9003063135 від 14.01.2025; звіт про площі та валові збори с/г культур, плодів, ягід і винограду за 2024 рік реєстр. № 90033293041 від 29.01.2025.

За результатом розгляду поданих пояснень та документів, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення від 21.08.2025 № 27661 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Підставою для прийняття рішення визначено пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Згідно Довідника кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затвердженого наказом ДПС України № 17 від 11.01.2023 вказано:

Код 11- накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їхнього зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності та/або за відсутності придбання послуг зберігання;

Код 03- постачання товарів/послуг за відсутності необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній / розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності. При цьому відсутнє придбання послуг із оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг із оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг із оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо;

Код 04 - постачання товарів, відмінних від придбаних, за відсутності умов та/або матеріальних ресурсів для виробництва таких товарів.

У графі «Інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку» зазначено такі господарські операції, визначені як ризикові:

1. тип операції: «придбання» період здійснення: з 05 лютого 2025 року по 03 липня 2025 року, код згідно УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2710194300, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції 35462204, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 03 липня 2025 року;

2. тип операції: «постачання» період здійснення: з 05 лютого 2025 року по 03 липня 2025 року, код згідно УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 1201, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції 35462204, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 03 липня 2025 року;

3. тип операції: «постачання» період здійснення: з 05 лютого 2025 року по 03 липня 2025 року, код згідно УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 1003, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції 35462204, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 03 липня 2025 року;

4. тип операції: «придбання» період здійснення: з 05 лютого 2025 року по 03 липня 2025 року, код згідно УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2711190000, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції 35462204, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 03 липня 2025 року;

5. тип операції: «придбання» Документ сформований в системі «Електронний суд» 30.10.2025 5 період здійснення: з 05 лютого 2025 року по 03 липня 2025 року, код згідно УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 3214900090, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції 35462204, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 03 липня 2025 року.

У графі: «Ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку» відповідачем зазначено такі документи: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг договір з додатками до нього; первинні документи щодо розвантаження продукції; первинні документи щодо навантаження продукції; первинні документи щодо транспортування; первинні документи щодо зберігання; акт приймання-передачі товарів (робіт, послуг) складські документи (інвентаризаційні описи); розрахунковий документ; банківська виписка з особових рахунків.

Позивачем подано до контролюючого органу Повідомлення № 2 про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку у кількості 55 документів, а саме було долучено: витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майна про реєстрацію права власності реєстр. № 34782149 від 05.10.2011; витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майна про реєстрацію права власності реєстр. № 268627773 від 22.09.2010; витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майна про реєстрацію права власності реєстр. № 32542122 від 22.07.2019; витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майна про реєстрацію права власності реєстр. № 46274220 від 14.01.2022; витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майна про реєстрацію права власності реєстр. № 459132545 від 19.03.2025; витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майна про реєстрацію права власності реєстр. № 59132748 від 19.03.2025; договір купівлі-продажу нафтопродуктів № 11/02-1 від 11.02.2025; видаткові накладні та ТТН МПП «Марс»; платіжні інструкції МПП «Марс», відомість збору, придбання та реалізації врожаю с/г культур ФГ «Максимович» за період 01.01.2024-30.06.2025; податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи за 2024 рік реєстр. № 9399617455 від 03.01.2025; договір інвестування № 20/05/2024/ІНВ/1 від 20.05.2024; акт витрат насіння та садівного матеріалу за липень 2024 року; облікові листи тракториста-машиніста за липень 2024р. (форма № 67-Б); акт використання дизельного палива за липень 2024р; акт використання дизельного палива за липень 2024р.; розшифровка витрат палив по механізованих роботах за липень 2024р.; облікові листи тракториста-машиніста за жовтень 2024 р. (форма №67-Б); дорожні листи трактора за жовтень 2024р. (форма 68); акт використання дизельного палива за жовтень 2024р.; розшифровка витрат палива по механізованих роботах за жовтень 2024р.; реєстри приймання зерна вагарем за жовтень 2024р. (форма 78а); технічні характеристики сої сорту SEDNA; фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва за 2023 рік реєстр. № 900401365 від 10.06.2024; бухгалтерська довідка № 08/25-1 від 04.08.2025; звіт про площі та валові збори с/г культур, плодів, ягід і винограду за 2023 рік реєстр.№ 9002857931 від 09.01.2024; видаткові накладні № 22/08/01 від 22.08.2024, № 62 від 27.09.2024, № 4 від 02.12.2024, № 5 від 27.12.2024, № 34 від 17.12.2024, № 1 від 17.12.2024, № РН-0000003 від 17.12.2024, № РН-0000023 від 18.12.2024; № 05 від 20.01.2025, № 3 від 20.01.2025, № 1 від 28.05.2025, № 11 від 12.06.2025 з ТТН; відомість придбаної сої в неплатників ПДВ; звіт про площі та валові збори с/г культур, плодів, ягід і винограду за 2024 рік реєстр. № 9003063135 від 14.01.2025; звіт про площі та валові збори с/г культур, плодів, ягід і винограду за 2024 рік реєстр. № 90033293041 від 29.01.2025; звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур за 06.2024 реєстр. № 9001192208 від 02.07.2024; звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур за 07.2024 реєстр.№ 9001608942 від 05.08.2024; звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур за 08.2024 реєстр.№ 9001809364 від 04.09.2024; звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур за 09.2024 реєстр.№ 9001809364 від 04.09.2024; звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур за 10.2024 реєстр.№ 9002453640 від 06.11.2024; звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур за 11.2024 реєстр.№ 900261196 від 03.12.2024; звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур за 11.2024 реєстр.№ 9002611877 від 03.12.2024; зведені дані зібраних площ звіту про збирання врожаю за 2024 рік; договір постачання нафтопродуктів за № 21/10 від 21.10.2024; видаткові накладні та ТТН ТзОВ «А.М.Д. Трейд»; платіжні інструкції ТзОВ «А.М.Д.Трейд», ДУ до договору поставки №ЦК-24-086 від 01.01.2025; видаткові накладні та ТТН ТзОВ «Крейзель-Будматеріали»; платіжні інструкції ТзОВ «Крайзель-Будматеріали»; платіжні інструкції ТзОВ «Крайзель-Будматеріали», договір поставки № 10/2025 від 01.01.2025; видаткові накладні та ТТН ТзОВ «ТМ «Десятка»; платіжні інструкції ТзОВ «ТМ «Десятка».

За результатом розгляду поданих пояснень та документів, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення від 09.09.2025 № 29529 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Згідно Довідника кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затвердженого наказом ДПС України № 17 від 11.01.2023 вказано:

Код 11- накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їхнього зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності та/або за відсутності придбання послуг зберігання;

Код 03 - постачання товарів/послуг за відсутності необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності. При цьому відсутнє придбання послуг із оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг із оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг із оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо;

Код 04 - постачання товарів, відмінних від придбаних, за відсутності умов та/або матеріальних ресурсів для виробництва таких товарів.

У графі «Інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку» зазначено такі господарські операції, визначені як ризикові:

1. тип операції: «придбання» період здійснення: з 05 лютого 2025 року по 03 липня 2025 року, код згідно УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2710194300, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції 35462204, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 03 липня 2025 року;

2. тип операції: «постачання» період здійснення: з 05 лютого 2025 року по 03 липня 2025 року, код згідно УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 1201, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції 35462204, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 03 липня 2025 року;

3. тип операції: «постачання» період здійснення: з 05 лютого 2025 року по 03 липня 2025 року, код згідно УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 1003, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції 35462204, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 03 липня 2025 року;

4. тип операції: «придбання» період здійснення: з 05 лютого 2025 року по 03 липня 2025 року, код згідно УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2711190000, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції 35462204, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 03 липня 2025 року;

5. тип операції: «придбання» період здійснення: з 05 лютого 2025 року по 03 липня 2025 року, код згідно УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 3214900090, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції 35462204, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 03 липня 2025 року.

У графі: «Ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку» зазначено такі документи: договір з додатками до нього первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг; первинні документи щодо транспортування; первинні документи щодо розвантаження продукції; первинні документи щодо навантаження продукції; акт приймання-передачі товарів (робіт, послуг); складські документи (інвентаризаційні описи); розрахунковий документ; сертифікат відповідності.

Позивач не погоджується з прийнятим рішенням відповідача, вважає його таким, що не відповідає законодавству України та не ґрунтується на результатах аналізу наданих документів платника податків, відтак звернувся із цим позовом до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що в оспорюваному рішенні не наведено конкретну інформацію стосовно того, яка саме операція є ризиковою, в чому суть такої ризиковості та чому вся господарська діяльність є ризиковою. Також, не надано жодного належного та допустимого доказу, який би досліджувався в ході засідання комісії, і який слугував підставою для прийняття оскаржуваного рішення. Крім того, оскаржуване рішення прийнято не за наслідками подання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку. що свідчить про прийняття такого рішення не у спосіб. визначений Порядком № 1165.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 на виконання вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України затверджений Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165 (в редакції, чинній на момент прийняття відповідачем оскаржуваного рішення), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Не перевіряється на відповідність показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2), платник податку, який склав та/або подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, які складені за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність».

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з пунктом 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (крім розрахунку коригування, складеного відповідно до вимог підпунктів «б» і «в» підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.

При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.

У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі технічними засобами електронних комунікацій з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «;Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Якщо за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в такому рішенні зазначається:

актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та ризикових операцій, відображених у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту;

інформація щодо операцій, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, дата подання для реєстрації в Реєстрі яких не раніше 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту.

У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом одинадцятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, на підставі рішення комісії регіонального рівня або рішення суду автоматично виключаються з переліку ризикових його контрагенти за умови, що: виключною підставою для включення такого контрагента до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості на підставі пункту 8 додатка 1, було здійснення операції з таким платником податку; відсутні інші підстави та інформація, за якою встановлено відповідність контрагента критеріям ризиковості платника податку.

Рішення про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості платника податку набирає чинності у день засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Критерії ризиковості платника податків на додану вартість викладено у Додатку 1 до Порядку № 1165, відповідно до яких таким критерієм є, зокрема:

« 8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування».

Отже, аналіз наведених вище правових норм надає суду апеляційної інстанції підстави для висновку, що законодавцем установлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість, а саме: рішенню Комісії щодо відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.

При цьому, встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.

Виходячи з наведеного, питання відповідності підприємства Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації. При цьому моніторинг проводиться в автоматизованому порядку.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 23.06.2022 у справі № 640/6130/20, від 14.05.2025 у справі № 260/3479/24.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що оскаржуване рішення від 09.09.2025 № 29529 про відповідність позивача Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість прийнято не за наслідками подання позивачем податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку, моніторингу такої накладної/розрахунку коригування. У рішенні податковим органом не зазначено, яка саме операція та по якій податковій накладній була предметом дослідження та віднесена ним до ризикової.

Натомість, згідно витягу з Протоколу засідання комісії ГУ ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 253 від 09.09.2025, який передував прийняттю оскаржуваного рішенню, відповідач дійшов висновку, що позивач відповідає критеріям ризиковості платника податку за пунктом 8 Критеріїв, на підставі аналізу отриманої від платника податку інформації та копій документів, проведеного моніторингу ЄРПН, аналізу інформаційних баз.

Тобто, оскаржуване рішення прийняте відповідачем, зокрема, у зв'язку з наявною податковою інформацією, що отримана з інформаційних баз даних ДПС під час виконання функцій контролю та моніторингу ЄРПН, а не за наслідками подання товариством конкретної податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що свідчить про прийняття такого рішення не у спосіб, визначений законом.

Крім того, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що будь-яких доказів на підтвердження податкової інформації, на підставі якої прийняте оскаржуване рішення про включення позивача до переліку ризикових платників податків, відповідачем надано не було.

Отже, за встановлених обставин, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відповідач не довів наявність обґрунтованих підстав для віднесення позивача до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості, що, у свою чергу, свідчить про протиправність рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області № 29529 від 09.09.2025 про відповідність фермерського господарства «МАКСИМОВИЧ» критеріям ризиковості платника податку.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що з огляду на протиправність оскаржуваного рішення від 09.09.2025 № 253 про віднесення до ризикових платників податків, належним і повним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області виключити фермерське господарство «МАКСИМОВИЧ» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.

Таким чином, апеляційна скарга Головного управління ДПС у Львівській області не спростовує правильність доводів, яким мотивовано судове рішення, зводиться по суті до переоцінки проаналізованих судом доказів та не дає підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, рішення суду без змін.

Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 310, 316, 321, 322, 325, 328, КАС України, суд -

постановив:

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2025 року у справі № 380/19095/25 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя О. М. Гінда

судді О. Б. Заверуха

Т. В. Онишкевич

Повне судове рішення складено 25.03.26